Решение № 118972045, 16.04.2024, Оболонський районний суд міста Києва

Дата принятия
16.04.2024
Номер дела
756/6919/23
Номер документа
118972045
Форма судопроизводства
Гражданское
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

16.04.2024 Справа № 756/6919/23

Провадження № 2/325/456/24

Справа № 756/6919/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 року м. Київ

Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Діденка Є.В.,

за участю секретарів судового засідання Гасанової Л.Х., Войтенка В.В. ,

представників позивача - Волоха Д.М. , Коломійця М.Є.,

відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,

в с т а н о в и в:

Позивач ТОВ «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 23247,70 грн., з яких: 21197,81 грн. - утримання будинку і прибудинкової території, 1579,93 грн. - втрати від інфляції, 469,96 грн. - 3 % річних.

Позов обґрунтований тим, що відповідно до розпорядження № 962 від 29.09.2006 р. Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації ТОВ «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» передано на обслуговування та експлуатацію будинок по АДРЕСА_1 . 09.02.2007 р. між ТОВ «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» та ОСОБА_3 укладено договір про участь у витратах на утримання будинку і прибудинкової території, відповідно до умов якого ОСОБА_3 як власник квартири АДРЕСА_2 зобов`язався своєчасно оплачувати послуги за встановленим тарифом, у строк і на умовах договору. ОСОБА_3 не сплачує послуги з утримання будинку і прибудинкової території, в результаті чого з 01.01.2020 по 30.04.2023 у нього утворилась заборгованість в розмірі 21197,81 грн. - заборгованість із житлово-комунальних послуг, 1579,93 грн. - втрати від інфляції, 469,96 грн. - 3 % річних.

Ухвалою судді від 16 червня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено засідання на 25 липня 2023 року.

21.07.2023 р. до суду надійшов відзив, у якому відповідач позов не визнав. Зазначив, що позивач неналежним чином надає послуги, зокрема щодо електромережі і водопровідної мережі у підвальних приміщеннях. В 2018 році відповідач та інші власники купували трубу за власні кошти. 21.07.2021 р. Оболонським районним судом м. Києва було видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_3 на користь позивача заборгованості за житлово-комунальні послуги. 09.12.2021 року Оболонський районний суд м. Києва скасував вказаний судовий наказ, оскільки ОСОБА_3 оспорював заборгованість. Стверджує, що у заяві про скасування судового наказу він довів подвійне нарахування послуг з вивезення сміття. Позов вважає необґрунтованим, оскільки позивач продовжував подвійне нарахування послуг за вивезення сміття, які є складовою єдиного тарифу за утримання будинку, а також нараховувались ще й окремою послугою. Тому, позивач не довів розмір заборгованості. Крім того, після 2020 року у відповідача виникли об?єктивні матеріальні труднощі, але позивач відмовився проводити реструктуризацію.

Судове засідання 25.07.2023 р. відкладено за клопотанням представника позивача на 07.09.2023 р.

31.07.2023 р. до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказує, що відповідач протягом 2020-2023 року здійснював часткову оплату житлово-комунальних послуг у загальному розмірі 5651,07 грн. Розпорядженням КМДА № 932 від 01.08.2017 р. затверджено тариф по будинку відповідача на утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 6,98 грн. за 1 кв.м., який є обов?язковим для застосування. З 01.11.2019 року відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» із структури тарифу на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій виключено послугу з вивезення побутових відходів, і тому така послуга сплачується окремо, що унеможливлює подвійне застосування тарифу. З 02.01.2013 до 01.05.2022 вивезення побутових відходів здійснювалось на підставі укладеного з ТОВ «Володар Роз» договору. Відповідач отримує житлово-комунальні послуги, але не сплачує їх. Із заявами про реструктуризацію відповідач не звертався, і претензій щодо якості наданих послуг не надходило.

07.09.2023 р. судове засідання відкладено у зв?язку з неявкою представника позивача, на 19.10.2023 р.

19.10.2023 р. судове засідання не відбулось через перебування судді на лікарняному, наступне засідання призначено на 07.12.2023 р.

В судовому засіданні 07.12.2023 р. суд дослідив докази у справі і оголосив перерву до 20.12.2023 р.

14.12.2023 р. до суду надійшли письмові пояснення позивача, у яких зокрема вказує, що з 01.05.2019 року на підставі ч. 2 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга поводження з побутовими відходами є окремою комунальною послугою та оплачується окремо. Водночас, позивач не має права змінювати тариф, встановлений розпорядженням КМДА. Тому, нарахування послуги з вивезення побутових відходів здійснювалось у відповідності до законодавства. Розпорядженням КМДА від 26.12.2018 року № 2351 затверджено тариф на послуги з вивезення твердих побутових відходів, що надаються підприємствами перевізника - 91,85 грн. за 1 куб.м. без ПДВ, та 110,22 грн. з ПДВ. Вказаний тариф був передбачений додатковою угодою від 11.01.2019 р. з ТОВ «Володар-Роз».

Судове засідання 20.12.2023 р. не відбулось через перебування судді у відпустці, призначено на 30.01.2024 р.

Судове засідання 30.01.2024 р. не відбулось через перебування судді у нарадчій кімнаті по іншій справі, призначено на 27.02.2024 р.

22.02.2024 року надійшли письмові пояснення від відповідача, у яких відповідач наполягав на безпідставності позову і незаконності подвійного нарахування послуги за вивезення сміття.

Судове засідання 27.02.2024 р. не відбулось через перебування судді у нарадчій кімнаті по іншій справі, призначено на 16.04.2024 р.

11.04.2024 р. до суду надійшли письмові пояснення позивача, у яких позивач наполягав на обґрунтованості позову та нарахування тарифів за послуги.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з викладених у ньому підстав.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових заявах.

Дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи із такого.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що згідно з розпорядженням Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 29.09.2006 р. № 962, ТОВ «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» здійснює обслуговування і експлуатацію, зокрема житлового будинку по АДРЕСА_1 .

Відповідач ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_3 , що підтверджено Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.05.2023 р.

09.02.2007 р. між сторонами укладено Договір про участь у витратах на утримання будинку і прибудинкової території, відповідно до умов якого позивач зобов`язався надавати відповідні послуги, а відповідач - зокрема оплачувати їх.

Розпорядженням КМДА від 01.08.2017 р. № 932 затверджено Тариф та його структуру на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій, зокрема по будинку АДРЕСА_1 - 6,98 грн. за 1 кв.м. До структури вказаного тарифу включено послугу з вивезення побутових відходів - 0,5940 грн.

Згідно з розрахунком заборгованості, з січня 2020 року до квітня 2023 року у відповідача виникла заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинку і прибудинкової території в загальному розмірі 21197,81 грн., а також відповідачу нараховано 1579,93 грн. втрат від інфляції та 469,96 грн. - 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов?язання.

З січня 2020 року позивач окремо нараховує відповідачу оплату послуги з вивезення побутових відходів, загальна сума з січня 2020 р. до лютого 2022 р. склала 1593 грн. 54 коп.

Відповідачем надані платіжні документи на придбання труб у 2018 році, а також фотознімки підвального приміщення будинку та комунікацій.

У листі Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 05.10.2022 року відповідачу роз`яснено порядок оформлення претензій споживачів до виконавців відповідних послуг.

Згідно з договором № 1/1195-Ж-13 на вивезення та знешкодження (захоронення) твердих побутових відходів від 02.01.2013 року, позивачем було укладено договір на вивезення сміття з ТОВ «Фірма «Володар-Роз», який діяв до 01.05.2022 року.

Розпорядженням КМДА № 2351 від 26.12.2018 року встановлено тарифи на послуги з вивезення побутових відходів по окремим суб?єктам, які надають такі послуги, зокрема ТОВ «Фірма «Володар-Роз».

Суд керується такими нормами права.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. визначено, що: житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

09.11.2017 року прийнятий новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги», пунктом 1 розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» якого визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім: статті 1, частини першої статті 2, статей 3-7, 9, 11, 12, частини другої статті 26, статей 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), частини другої статті 2, частин третьої та четвертої статті 8, частин другої та третьої статті 10, статті 15, частин першої, третьої та п`ятої статті 16, статті 18, частини п`ятої статті 28, пунктів 2, 3-1, 6, підпункту 1, підпункту "б" підпункту 2, підпунктів 5 та 11 пункту 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом; частини третьої статті 11, абзаців першого та другого частини п`ятої статті 18, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року. Визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 47, ст. 514 із наступними змінами) з дня введення в дію цього Закону, крім норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції Закону від 03.12.2020 р.) визначено, що до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Пунктом 3 розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Згідно з пунктом 3-1 розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного закону, Договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені з виконавцями таких послуг або з управителями, визначеними згідно із цим Законом, до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі щодо вивезення побутових відходів - за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. З дати введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зміна будь-яких умов договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, додатків і кошторисів (цін/тарифів) до них забороняється та вважається нікчемною. Виконавець таких послуг або управитель має право достроково розірвати відповідний договір, попередивши про це споживачів не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

На підставі ст. 35-1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року (втратив чинність 09.07.2023 року), поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов`язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб`єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб`єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено зобов`язання споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до пункту 14 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів», нечесна підприємницька практика - будь-яка підприємницька діяльність або бездіяльність, що суперечить правилам, торговим та іншим чесним звичаям та впливає або може вплинути на економічну поведінку споживача щодо продукції.

Згідно із ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та три проценти річних від простроченої суми заборгованості.

Надаючи оцінку зібраним у справі доказам, суд зазначає, що відповідачем не було надано доказів належного виконання зобов`язань зі сплати житлово-комунальних послуг. Так само, відповідач не довів суду неналежне виконання позивачем своїх обов`язків.

Суд відхиляє доводи відповідача, що при вирішенні іншої судової справи, в ухвалі суду про скасування судового наказу було встановлено незаконність розрахунків позивача, оскільки ухвала суду про скасування судового наказу не встановлює жодних обставин, які підлягають доказуванню під час розгляду справи у порядку позовного провадження.

Також, позивач довів правові підстави для нарахування відповідачу на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України втрат від інфляції і трьох процентів річних за прострочення виконання грошового зобов`язання, наданий розрахунок вказаних сум відповідачем не спростований.

Водночас, судом встановлено, що позивач надає відповідачу житлово-комунальні послуги на підставі Договору про участь у витратах на утримання будинку і прибудинкової територіївід 09.02.2007 р., на підставі Тарифу, затвердженого Розпорядженням КМДА від 01.08.2017 р. № 932. На підставі вказаного договору і Тарифу, відповідачу нараховується оплата послуг з вивезення побутових відходів, яка структурно включена до загального тарифу послуги з обслуговування будинку і прибудинкової території.

Як передбачено пунктами 3, 3-1 розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р., раніше укладені договори зберігають чинність, доказів його розірвання у встановленому законом порядку суду не надано.

Однак, позивач здійснює додатково окреме нарахування відповідачу оплати за послуги з вивезення побутових відходів, в той час як така оплата також продовжує нараховуватись у складі послуги з утримання будинку і прибудинкової території відповідно до укладеного договору і затвердженого раніше тарифу.

При цьому, зміни у раніше укладений договір не вносились, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів з відповідачем не укладався.

Суд не приймає до уваги доводи позивача про відсутність у нього права на внесення змін до тарифу, затвердженого Розпорядженням КМДА від 01.08.2017 р. № 932, оскільки подвійне нарахування за одну і ту ж послугу в будь-якому випадку не може вважатись правомірним в контексті захисту прав споживача. Виведення, законодавчо, послуги поводження з побутовими відходами в окрему комунальну послугу не може надавати виконавцю послуг підстав для подвійного нарахування споживачу оплати за таку послугу як таку, що включена до структури послуг з утримання будинку та прибудинкової території та як окремої послуги додатково. Водночас, законне проведення нарахувань за відповідні житлово-комунальні послуги знаходиться у компетенції позивача.

Таким чином, позов слід задовольнити частково, в сумі нарахованих послуг 19604 грн. 27 коп. без урахуванням окремо нарахованих послуг за вивезення побутових відходів в розмірі 1593 грн. 54 коп.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору пропорційно до задоволених вимог - 2496,12 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 89, 263- 265, 279, 289 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 , на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» (код ЄДРПОУ 33739577, м. Київ, вул. Градинська, 20 оф. 1/1) заборгованість із житлово-комунальних послуг в загальному розмірі 21654 (двадцять одна тисяча шістсот п`ятдесят чотири) грн. 16 коп., з яких: заборгованість за житлово-комунальними послугами - 19604 грн. 27 коп., три процента річних - 469 грн. 96 коп., втрати від інфляції - 1579 грн. 93 коп.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 , на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛО-СЕРВІС ГРУП» (код ЄДРПОУ 33739577, м. Київ, вул. Градинська, 20 оф. 1/1) суму судового збору в розмірі 2496 грн. 12 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Повне рішення суду складене 10.05.2024 р.

Суддя Є.В. Діденко