Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2024 року Справа № 480/847/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/847/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправним дій та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті надбавки як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні двох дітей до 18 років.
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 01.02.2024 про відмову ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті надбавки як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні двох дітей до 18 років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) надбавки до пенсії по інвалідності як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, на кожного з двох дітей до 18 років, починаючи з 25 січня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 18.10.2023 року позивачу надано статус особи з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК серія 12 ААГ № 310107, виданої 18 жовтня 2023 року.
З 18.10.2023 року позивачу була призначена пенсія по інвалідності. Позивач є непрацюючим пенсіонером та має на утриманні двох дітей до 18 років.
25.01.2024 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису(КЕП) звернувся з заявою до Пенсійного фонду України про встановлення надбавки до пенсії, додавши всі необхідні документи, а саме: копію паспорта, копію кода, копію свідоцтв про народження двох дітей.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 01.02.2024 за № 204750018051 відмовлено у встановлення надбавки, оскільки відсутні підстави для встановлення надбавки.
Позивач вважаючи, що оскільки з 18.10.2023 р. є непрацюючим пенсіонером та має на своєму утриманні двох дітей до 18 років, а тому з урахуванням пп. 3 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян № 654 від 16.07.2008 р. має право на отримання надбавки до пенсії по інвалідності у розмірі 150 гривень на дитину, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 06.02.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 08.02.2023 (а.с. 21).
У встановлений судом строк відповідач відзив не надав, проте надав пояснення, в яких зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ Харківської області (номер пенсійної справи 204750018051), як отримувач пенсії по інвалідності з 18.10.2023року. 25.01.2024 року ОСОБА_1 подав заяву №109 через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №1058. Згідно пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян від 16.07.2008 року №654 непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину.
Постановою Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 27.12.2005 року №22-1, передбачено перелік документів необхідних для призначення надбавки до пенсій непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, а саме: свідоцтво про народження дитини, довідка, що засвідчує перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї (за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються відомості про місце проживання за однією адресою) та довідка з Управління соціального захисту населення про неотримання державної соціальної допомоги на дітей. До заяви про перерахунок ОСОБА_1 долучив паспорт, ідентифікаційний код та свідоцтва про народження дітей. Інших документів не надано. Таким чином було прийнято рішення відмовити заявнику у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку (а.с. 22).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 18.10.2023 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності (а.с.10).
20.10.2023 ГУ ПФУ в Сумській області призначено позивачу пенсію по інвалідності (а.с.11).
25.01.2024 року ОСОБА_1 через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою до Пенсійного фонду України про встановлення надбавки до пенсії (а.с. 8).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 204750018051 від 01.02.2024 встановлено, що ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав заяву через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України від 25.01.2024 року №109 відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058.
Згідно пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян від 16.07.2008 року №654 непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії виплачується у розмірі 150 грн. на кожну дитини.
Постановою Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 27.12.2005 року №22-1, передбачено перелік документів необхідних для призначення надбавки до пенсій непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, а саме: свідоцтво про народження дитини, довідка, що засвідчує перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї та довідка з Управління соціального захисту населення про неотримання допомоги.
Згідно ЕПС заявник отримує з 18.10.2023 року пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №1058. До заяви про перерахунок ОСОБА_1 долучив паспорт, ідентифікаційний код та свідоцтва про народження дітей. Інших документів не надано.
Таким чином, прийнято рішення відмовити заявнику у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку (а.с. 9).
Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки, зокрема, непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, - на кожного непрацездатного члена сім`ї (статті 37, 40, 41) в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, передбачена Законами України "Про пенсійне забезпечення" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину.
Так, Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (надалі по тексту-Порядок №22-1).
Згідно п.п.1 п.2.6 Порядку №22-1 визначено, що при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи: про перебування на утриманні заявника непрацездатних членів сім`ї.
Відповідно до п. 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Так, згідно змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 01.02.2024 судом встановлено, що позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії надано паспорт, ідентифікаційний код та свідоцтва про народження дітей. Інших документів не надано.
Зазначену обставину не заперечував і представник позивача у позовній заяві.
Разом з тим, суд зазначає, що позивачем не було виконано вимоги п.2.11 Порядку №22-1 та не надано документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, а саме відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Також, суд зазначає, що в позовній заяві представник позивача жодним чином не спростовує необхідність подання позивачем додаткових документів для вирішення відповідачем питання щодо призначення надбавки.
Таким чином, суд погоджується із доводами відповідача, що позивачем не було подано повний перелік документів для вирішення питання, щодо призначення допомоги, а тому оскаржуване рішення є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Щодо посилання представника позивача на постанову Верховного суду від 14.05.2019 по справі №340/104/16-а, суд зазначає, що предметом розгляду по справі було питання з якого періоду необхідно призначати наведену надбавку: з дати народження дитини або дати звернення до органів пенсійного фонду.
Разом з тим, Верховним судом не досліджувалося питання щодо переліку документів необхідних для призначення допомоги, а тому суд не приймає до уваги наведену практику Верховного суду.
Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб`єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
Натомість в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами доводи на обґрунтування доводів позову.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним дій та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук