Решение № 116643192, 26.01.2024, Донецький окружний адміністративний суд

Дата принятия
26.01.2024
Номер дела
200/6657/23
Номер документа
116643192
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2024 року Справа№200/6657/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого суддіЧереповського Є.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, буд. 86, ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

20.11.2023 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - Відповідач), в якому просив суд:

визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області (Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, буд. 86, код ЄДРПОУ 40109058) щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) додаткової доплати до грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни, за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року у розмірі 1 %, що складає в сумі 1375,85 грн.;

зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, буд. 86, код ЄДРПОУ 40109058) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) додаткової доплати до грошового забезпечення, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни, за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року включно, виходячи із зазначеної кількості відпрацьованих змін за цей період, з урахуванням показника пропорційності відпрацьованого часу 1,000 та розміру доплати до 50% щомісячно, в розмірі не нижчому порівняно з періодом з березня 2020 року по лютий 2021 року, в якому позивачу було виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що з 07.11.2015 проходив службу у Національній поліції на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області. 06.09.2022 звільнився зі служби в поліції. Як поліцейський сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 мав право на додаткову доплату до заробітної плати (грошового забезпечення) у зв`язку із забезпеченням життєдіяльності населення на період дії карантину та отримував зазначену доплату з березня 2020 року по лютий 2021 рік. Проте відповідачем за період з 01.03.2021 по 06.09.2022 доплату не здійснив, допустивши протиправну бездіяльність, у зв`язку з чим Позивач звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року позов було задоволено.

Відповідач на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року у справі № 200/423/23 здійснив виплату позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року у розмірі 1 %, що складає в сумі 1375,85 грн. Позивач вважає, що відповідач протиправно виплатив вказану доплату у розмірі 1 %, що складає в сумі 1375,85 грн. і сума доплати має бути значно більшою.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Витребувано у Головного управління Національної поліції в Донецькій області, наступні докази:

- наказ по особовому складу ГУНП в Донецькій області щодо виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошового забезпечення за виконання службових обов`язків в умовах дії карантину за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року;

- відомості формування даних для встановлення додаткової доплати на період дії карантину, виходячи із зазначеної у них кількості відпрацьованих змін, за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року по відділенню поліції № 1 Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області;

-щомісячні розрахунки потреб в коштах для виплати додаткової доплати до грошового забезпечення за виконання службових обов`язків в умовах дії карантину, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375, за період за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року, які подавались до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області;

- пояснення та докази різниці в специфіці роботи позивача в місяцях, в яких позивачу було виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах за період з березня 2020 року по лютий 2021 року в порівнянні з місяцями, коли позивачу така доплата була виплачена за рішенням суду у розмірі 1 %, що складає в сумі 1375,85 грн. з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що персональний перелік працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, визначається керівником (керівником державної служби) відповідної установи, організації, органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування (пункт 3 Постанови № 342).

Пунктом 1 Постанови № 375 встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (пункт 2 Постанови № 375).

Згідно з пунктом 4 Постанови № 375 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Слід зауважити, що «доплата до 50%», свідчить про те, що відсоток може бути різним, а 50% - це граничний розмір, який встановлюється керівником.

При цьому, законодавчо визначений граничний розмір такої надбавки до 50%, тобто встановлено її максимальний відсоток, в межах якого керівник має дискрецію на встановлення відсоткового розміру доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, що безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Таким чином, на нашу думку зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату додаткової доплати до грошового забезпечення у розмірі саме 50 відсотків грошового забезпечення за виконання службових обов`язків в умовах дії карантину, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки законодавчо визначений граничний розмір такої надбавки до 50%, тобто встановлено її максимальний відсоток, в межах якого керівник органу має дискрецію на встановлення відсоткового розміру доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 375 доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

На підставі наявної інформації у посадових осіб Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області даних щодо забезпечення життєдіяльності населення шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину відносно позивача було складено інформацію, яку у подальшому було направлено до УФЗБО ГУНП в Донецькій області. Наполягаємо на тому, що це є дискреційним повноваженням керівника Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій.

На підставі цієї інформації Головним управлінням винесено наказ від 22.09.2023 № 1545, яким встановлено Позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 01.03.2021 до 06.09.2022 відповідно до постанови КМУ у розмірі 1% пропорційно відпрацьованому ним часу в зазначених умовах. Відповідно до додатку до наказу ГУНП в Донецькій області від 22.09.2023 № 1545 позивачу нараховано та виплачено доплату у відповідності до наказу. Відповідачпросив у задоволенні позовних вимог позивача до нього відмовити повністю.

За приписами частини 5статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно достатті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року по справі №200/423/23 було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.03.2021 по 06.09.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов`язків в умовах безпосереднього контакту з населенням у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та протягом 30 днів з дня його відміни.

Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області (ЄДРПОУ 40109058, 87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, буд. 86) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 01.03.2021 по 06.09.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов`язків в умовах безпосереднього контакту з населенням.

Відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року у справі № 200/423/23 було залишено без змін.

На виконання ухвали суду від 27 листопада 2023 року Відповідачем було надано пояснення щодо надання пояснень та доказів різниці в специфіці роботи позивача в місяцях, в яких позивачу було виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах за період з березня 2020 року по лютий 2021 року в порівнянні з місяцями, коли позивачу така доплата була виплачена за рішенням суду у розмірі 1 %, що складає в сумі 1375,85 грн. з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року зазначає про те, що постановами Кабінету Міністрів України установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Персональний перелік працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, визначається керівником (керівником державної служби) відповідної установи, організації, органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування (пункт 3 Постанови № 342).

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 22.09.2023 року №1545 про нарахування та виплату додаткової доплати, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375, Позивачу встановлено додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 01 березня 2021 року до 06 вересня 2022 року відповідно до постанови КМУ у розмірі 1% пропорційно відпрацьованому ним часу в зазначених умовах (додаток).

Згідно з додатком до наказу ГУНП в Донецькій області від 22.09.2023 року №1545, Позивачу за період: з 01.03.2021 по 31.03.2021 за 23 дні служби виплачено 129,13 грн., розмір доплати 1%; з 01.04.2021 по 30.04.2021 за 12 днів служби виплачено 57,62 грн., розмір доплати 1%; з 01.05.2021 по 31.05.2021 за 21 день служби виплачено 85,41 грн., розмір доплати 1%; з 01.06.2021 по 30.06.2021 за 07 днів служби виплачено 33,28 грн., розмір доплати 1%; з 01.07.2021 по 31.07.2021 за 22 дні служби виплачено 100,74 грн., розмір доплати 1%; з 01.08.2021 по 31.08.2021 за 22 дні служби виплачено 100,74 грн., розмір доплати 1%; з 01.09.2021 по 30.09.2021 за 22 дні служби виплачено 96,66 грн., розмір доплати 1%; з 01.10.2021 по 31.10.2021 за 08 днів служби виплачено 36,63 грн., розмір доплати 1%; з 01.11.2021 по 30.11.2021 за 22 дні служби виплачено 103,18 грн., розмір доплати 1%; з 01.12.2021 по 31.12.2021 за 23 дні служби виплачено 103,89 грн., розмір доплати 1%; з 01.01.2022 по 31.01.2022 за 21 день служби виплачено 99,81 грн., розмір доплати 1%; з 01.02.2022 по 28.02.2022 за 12 дні служби виплачено 69,40 грн., розмір доплати 1%; з 01.03.2022 по 31.03.2022 за 12 днів служби виплачено 55,36 грн., розмір доплати 1%; з 01.04.2022 по 30.04.2022 за 19 днів служби виплачено 90,58 грн., розмір доплати 1%; з 01.05.2022 по 31.05.2022 за 19 днів служби виплачено 86,03 грн., розмір доплати 1%; з 01.06.2022 по 30.06.2022 за 15 днів служби виплачено 69,49 грн., розмір доплати 1%; з 01.07.2022 по 31.07.2022 за 12 днів служби виплачено 53,40 грн., розмір доплати 1%; з 01.08.2022 по 31.08.2022 за 0 днів служби виплачено 0,00 грн., розмір доплати 1%; з 01.09.2022 по 06.09.2022 за 01 день служби виплачено 4,50 грн., розмір доплати 1%. Всього: 1375,85 грн.

Відповідно до платіжного доручення №1146 (внутрішній номер 296263280) від 25 вересня 2023 року Відповідачем, на виконання рішення суду №200/423/23 від 10.04.2023р., Позивачу було перераховано суму у розмірі 1355,21 грн.

Вказана сума була перерахована з урахуванням утриманого військового збору 1,5% у сумі 20,64 грн., що підтверджується листом від 19.10.2023 року № 141зі/26/02-2023.

Вважаючи протиправними дії відповідача, щодо обчислення та виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року у розмірі 1 %, що є нижчим порівняно з періодом з березня 2020 року по лютий 2021 року, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон №580-VIII.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.94 Закону №580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з п.1 постанови КМУ №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про оплату праці», оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.

Постановою КМУ №211 від 11.03.2020р. «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (із наступними змінами) (далі - Постанова №211) установлено карантин з 12.03.2020р. на усій території України.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у складі Державного бюджету України створено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-СоV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину. Кошти зазначеного фонду спрямовуються на: додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2. а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19. спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів.

Постановою КМУ №375 від 29.04.2020 р. «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни»(далі - постанова №375) врегульовані деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни.

Пунктом 1, 2 постанови №375 визначено, що на період дії карантину, встановленого постановою №211 та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах; встановлення доплати, визначеної п.1 цієїпостанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Відповідно до п.4-5 постанови №375 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику; персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади; доплати, визначені п.2 і 3 цієїпостанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою КМУ від 10.06.2020 р. №485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2», у відомчих закладах охорони здоров`я затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок №485).

Пунктом 1 Порядку №485 передбачено, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Відповідно до п.2 Порядку №485, головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, та, зокрема, Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1, 2 п.4 Порядку №485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для доплати до грошового забезпечення, в тому числі поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

З вищезазначеного вбачається, що постанова №375 була прийнята 29.04.2020, проте порядок використання бюджетних коштів, виділених на здійснення доплат в період дії карантину, на той час ще не був розроблений, а відповідно проведення таких додаткових доплат поліцейським не проводилося до прийняття Постанови №485.

На виконання п.4 постанови №375 Міністерство внутрішніх справ видало наказ «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» від 03.06.2020 р. №431, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Відтак, підставою для отримання доплати відповідно до постанови №375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Тобто вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

При цьому, завдання щодо формування списків на встановлення доплати підлеглим поліцейським, у зв`язку із виконанням службових обов`язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням покладено на керівників структурних підрозділів апарату ГУНП, начальників відділів, відділень поліції стройових та інших підрозділів, підпорядкованих ГУНП, оскільки згідно ч. 2 п. 4 вищезазначеноїПостановипередбачено, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Однак, наявність права позивача на отримання спірної доплати не є безумовною, оскільки, як уже зазначалось вище, згідно п. 5постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375оплати, визначені пунктами 2 і 3 цієїпостанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Для здійснення вказаних видатків головним розпорядником бюджетних коштів - Міністерством внутрішніх справ України передбачено бюджетну програму по КПКВК 1007060 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та її наслідками».

В даному випадку не може йти мова про наявність у позивача «Правомірних очікувань» (законних сподівань)» на отримання додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеного постановою №375 поза межами видатків бюджетних асигнувань, виділених за бюджетною програмою КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, з рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID -1, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, та її наслідками.

При цьому, законодавчо визначений граничний розмір такої надбавки до 50%, тобто встановлено її максимальний відсоток, в межах якого керівник має дискрецію на встановлення відсоткового розміру доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, що безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи NR (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.80 на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певного свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Суд зазначає, що керівники органів поліції мають право встановлювати відсотковий розмір доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення та які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Судом встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року по справі №200/423/23, Відповідачем, відповідно до платіжного доручення №1146 (внутрішній номер 296263280) від 25 вересня 2023 року, Позивачу, було виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року включно у сумі 1355,21 грн.

Таким чином, та те, що доплати, визначені пунктом 2 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного бюджету, а також те, що позивачу здійснена доплата за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року суд дійшов висновку, що зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату додаткової доплати до грошового забезпечення у розмірі за період з 01 березня 2021 року по 06 вересня 2022 року включно, виходячи із зазначеної кількості відпрацьованих змін за цей період, з урахуванням показника пропорційності відпрацьованого часу 1,000 та розміру доплати до 50% щомісячно, в розмірі не нижчому порівняно з періодом з березня 2020 року по лютий 2021 року, в якому позивачу було виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки законодавчо визначений граничний розмір такої надбавки до 50%, тобто встановлено її максимальний відсоток, в межах якого керівник органу має дискрецію на встановлення відсоткового розміру доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Згідно ч.1,2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, буд. 86, ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський