Справа № 2а-4855/10/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого суддіТкаченко О.Є.,
за участюсекретаряМаруфенко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до Публічного акціонерного товариства «Ритм», третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору-Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області, про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням,
В С Т А Н О В И В :
16 вересня 2010 року Державна податкова інспекція у м. Чернігові (далі ДПІ у м.Чернігові) звернулась до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Ритм» (далі ПАТ «Ритм») про стягнення сум податку на додану вартість, що використані не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету в сумі 1305334,00 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач є переробним підприємством, який у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статті11 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядком обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 р. № 152. ДПІ у м. Чернігові проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку обліку та використання ПАТ «Ритм» коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та мяса в живій вазі по податковій декларації з ПДВ за квітень2010року, за результатами якої складено акт. Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату відповідачем податку на додану вартість для виплати дотацій, і як наслідок, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 року № 152 “Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податку на додану вартість», дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи не заперечував проти задоволення позовних вимог. В судовому засідання надав письмові пояснення, в яких зазначив, що управлінням Державного казначейства у м. Чернігові Головного управління Державного казначейства України в Чернігівській області за заявою відповідача відкрито не бюджетний рахунок №37120596530001 для зарахування сум податку на додану вартість для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та мясо в живій вазі та відповідно уклало договір на розрахунково-касове обслуговування. Станом на 01червня2010 року в картці особового рахунку за ПАТ «Ритм» рахувався борг в сумі 1305334,00 грн., що свідчить про несвоєчасно сплату податку на додану вартість. Тому представник третьої особи вважає, що вказана сума підлягає стягненню до Державного бюджету.
Вивчивши матеріали справи, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ПАТ «Ритм» зареєстроване Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 30грудня 1994 року та як платник податків знаходиться на податковому обліку в ДПІ у м.Чернігові з 29 червня 1999 року за № 6951, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою про взяття на облік платника податків (а.с. 6, 8).
ПАТ «Ритм» є переробним підприємством, яке у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статі 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 року № 152 “Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
ДПІ у м. Чернігові проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку обліку та використання ПАТ «Ритм» коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та мяса в живій вазі по податковій декларації з ПДВ за квітень2010року ( № 9001924073 від 20травня2010року), за результатами якої складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість від 08червня 2010 року № 1022/15-243 (а.с. 13).
Згідно пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» затверджено Порядок нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі Порядок № 152), який визначає механізм нарахування, виплати і використання переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні або орендовані переробні потужності, дотацій сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи ведення особистого селянського господарства (далі - товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 31 грудня 2009 року таким підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 152 перерахування товаровиробникам коштів за поставлені ними молоко і м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства, а дотацій - з його небюджетного рахунка на окремі рахунки товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду та реквізити яких повинні офіційно повідомити переробним підприємствам.
Відповідно до пункт 5 Порядку № 152 переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік операцій з поставки готової продукції. За результатами зазначеного обліку переробні підприємства визначають відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою готової продукції, і складають декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства), яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів ДПА. Визначена до сплати за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства) сума податку на додану вартість зараховується переробним підприємством на небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість. Переробне підприємство не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним (податковим) періодом, подає за кожний звітний (податковий) період для підтвердження сплати сум податку на додану вартість реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіального органу Державного казначейства з такого рахунка. Сума податку на додану вартість, щодо якої переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження щодо зарахування її на небюджетний рахунок, вважається такою, що використовується не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Згідно абзацу “а”підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпункт 5.3.1. пункту 5.3 ст. 5 вищевказаного Закону передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.14 наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» від 30травня 1997року № 166 передбачено порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства, в рядку 20 такої податкової декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Пункт 4 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11лютого 2010 року № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачає, що суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.
Отже, переробні підприємства зобов'язані самостійно перерахувати на окремий рахунок суму ПДВ, зазначену в окремій декларації протягом десяти днів, наступних за 20 календарним днем, що настає за звітним податковим періодом.
Перевіркою встановлено, що в декларації з податку на додану вартість ПАТ «Ритм» за квітень 2010 року задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам» в сумі 1305334,00 грн.
Станом на 01 червня 2010 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 3135905,97 грн., в тому числі по поданій податковій декларації з ПДВ (переробного підприємства) за квітень 2010 року на суму 1305334,00 грн.
Вищевказане свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, а тому, відповідно до Порядку № 152, дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Відповідно до пункту 5.3 глави 5 Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України №22 від 21 січня 2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26березня2004року за № 377/8976, примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.
Пунктом 9 Порядку № 152 передбачено, що контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх зарахуванням за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної податкової інспекції у м.Чернігові до Публічного акціонерного товариства «Ритм» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Чернігові до Публічного акціонерного товариства «Ритм», третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору-Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області, про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням, задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Ритм» (Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 71, ідентифікаційний код 05507152) податок на додану вартість у розмірі 1305334 (один мільйон триста пять тисяч триста тридцять чотири) грн. 00 коп., що використаний не за цільовим призначенням, до Державного бюджету на р/р31110029700002, код одержувача 22825965, банк: ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ткаченко О.Є.