Дата принятия
13.04.2010
Номер дела
2а-1851/10/1270
Номер документа
11636613
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 квітня 2010 року Справа № 2а-1851/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Захарової О.В.

При секретарі : Шабаліній О.С.

за участю

представника позивача: Пасічника Д.С. (довіреність від 14.10.2009 № 18909/10)

відповідач: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних ( фінансових) санкцій у розмірі 3307,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

12 березня 2010 року Державна податкова інспекція в Жовтневому районі м. Луганська звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_2 суми штрафних ( фінансових) санкцій у розмірі 3307,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено таке.

25.06.2008 ДПА в Луганській області було здійснено перевірку господарської одиниці павільйону, що належить відповідачу та розташованого за адресою : АДРЕСА_1, щодо додержання СПД- фізичною особою ОСОБА_2 вимог законодавства, обовязкових до виконання при здійсненні господарської діяльності.

Перевіркою встановлені порушення:

п.9 не забезпечено щоденне друкування та зберігання фіскальних звітних чеків в КОРО;

п .13- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО;

п. 2.6 абз. 3 «Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637.

За результатами проведеної перевірки складено акт №12320289/2340 від 25.06.2008. На підставі вищевказаного акту винесено два рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: № 0002722340 від 03.09.2008 у розмірі 2272,00 грн., № 0002732340 від 03.09.2008 у розмірі 464 грн.75 коп.

По-друге 24.01.2008 року ДПІ в Жовтневому районі у м.Луганську було проведено перевірку господарської одиниці павільйону, що належить відповідачу та розташованого за адресою : АДРЕСА_1, щодо додержання СПД- фізичною особою ОСОБА_2 вимог законодавства, обовязкових до виконання при здійсненні господарської діяльності.

В ході проведення перевірки встановлені порушення:

п.1 розрахункову операцію не проведено через РРО;

п.2-особі , яка отримала товар , розрахунковий документ встановленої форми, не надано;

п.13- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО

З результатами проведеної перевірки складено акт №12340026/2340 від 24.01.2008 на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій № 0000451340 від 25.01.2008 у розмірі 570 ,25 грн.

На теперішній час відповідачем у добровільному порядку рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій №0002722340 та № 0002732340 від 03.09.2008, № 0000451340 від 25.01.2008 не виконані. Боржник суму фінансових санкцій не сплатив та не вжив інших заходів щодо погашення боргу.

У звязку з чим позивач просить стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_2 суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3307,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином , причини не явки суду не відомі.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача, на підставі доказів, наявних у матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Позивач Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Луганська , у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України , є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та фізичних осіб - підприємців щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій є публічно - правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».

Згідно п.4 ч.1 ст.10 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509 (далі - Закон України № 509) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують функцію контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів;

Відповідно до п. 11 ч.1 ст.11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509 (далі Закон №509) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідач ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6) зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Луганської міської ради 03.08.2004, номер запису 2382000 0000 000294, і. к. НОМЕР_4( а.с.8).

09 серпня 2004 року відповідачем було укладено договір оренди торгового павільйону, розташованого за адресою : АДРЕСА_1 ( а.с.11).

З матеріалів справи (а.с.10) вбачається, що на підставі рішення Міської комісії з питань розміщення обєктів торгівлі та сфери послуг стаціонарної мережі від 20 серпня 2004 року №51 приватному підприємцю ОСОБА_2 надано дозвіл № 2408 на розміщення обєкту торгівлі стаціонарної мережі, термін дозволу з 27 серпня 2004 року по 31 грудня 2010 року, місцезнаходження: АДРЕСА_1), сфера діяльності роздрібна торгівля тютюновими виробами.

24.01.2008 року ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську було проведено перевірку господарської одиниці павільйону, що належить відповідачу та розташованого за адресою: АДРЕСА_1, щодо додержання СПД- фізичною особою ОСОБА_2 вимог законодавства, обовязкових до виконання при здійсненні господарської діяльності.

Перевірка проводилася СДПРІ, інспектором І рангу Шемякіною О.І. (направлення №151 від 24.01.2008) та СДПРІ, інспектором ІІ рангу Лебеденко А.Ю.(направлення №152 від 24.01.2008) згідно плану проведення перевірок на січень 2008 року ( а.с.16-18).

Згідно акту перевірки №12340026/2340 від 24.01.2008 ( а.с.19-20) встановлено порушення вимог ст.3 ЗУ №265, а саме:

п.1 розрахункову операцію не проведено через РРО;

п.2-особі , яка отримала товар , розрахунковий документ встановленої форми, не надано;

п.13- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 №265 (далі - Закон №265).

Згідно з п.1 ст.3 Закону №265 субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з п.2 ст.3 - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п.13 вищезазначеної статті ЗУ №265 забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Пункт 1 статті 17 Закону № 265 передбачає, що за порушення вимог цього закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Згідно даних акту перевірки №12340026/2340 від 24.01.2008 встановлено реалізацію товару на суму 30 грн.70 коп.( 1 пачка сигарет за ціною 4,70 та поповнення рахунку «МТС» - за ціною -26,00 грн.) без проведення розрахункової операції через РРО та без видачі розрахункового документу, встановленої форми.

Отже сума штрафної ( фінансової) санкції за порушення п.1,2 ст.3 ЗУ №265 становить 153 грн.50 коп. ( 30,70 * 5).

Статтею 22 вищезазначеного Закону України передбачає, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність

Згідно додатку до акту перевірки-опису на місті проведення розрахунків виявлено готівкових коштів на суму 192,00 грн., при цьому згідно денного звіту -77,95 грн. ( а.с.24).

Отже за порушення п.13 ст.3 ЗУ №265 фінансова санкція за ст.22 цього ж Закону становить 416 грн.75 коп. ( 192,77 77,95)-30,70)*5)

На підставі акту перевірки №12340026/2340 від 24.01.2008 винесено рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій № 0000451340 від 25.01.2008 на загальну суму 570,25 грн.( а.с.27), яке отримане відповідачем особисто.

25.06.2008 ДПА в Луганській області було здійснено перевірку господарської одиниці павільйону, що належить відповідачу та розташованого за адресою: АДРЕСА_1, щодо додержання СПД- фізичною особою ОСОБА_2 вимог законодавства, обовязкових до виконання при здійсненні господарської діяльності .

Згідно акту перевірки від 25.06.2008 № 12320289/2340 ( а.с.28-29) встановлено порушення відповідачем ст.3 ЗУ №265, а саме:

п.9 не забезпечено щоденне друкування та зберігання фіскальних звітних чеків в КОРО,

п .13- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО

Крім цього абз. 3 п. 2.6 «Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637.

Відповідно до п.9 ст. 3 Закону №265 субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно п.4 ст.17 ЗУ № 265 за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій, отже 340,00*5 =1700,00 грн.

Згідно опису додатку до акту перевірки на місті проведення розрахунків виявлено готівкових коштів на суму 281,00 грн.( а.с.30), при цьому згідно денного звіту -166,60 грн.(а.с.30), отже за порушення п.13 ст.3 ЗУ №265 фінансова санкція відповідно до ст.22 цього ж Закону становить ( 281,00-166,60)*5 =572,00 грн.

Загальна сума фінансової санкції за порушення п.9 та п.13 ст.3 ЗУ № 265 складає 2272,00 грн.

Відповідно до 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Абзац 5 п.2.6 гл.2 вищезазначеного положення зазначає, що суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Загальна сума не оприбуткованих готівкових коштів зазначена в акті перевірки від 25.06.2008 № 12320289/2340 ( а.с.29).

У разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми(абз.2 ч.1 УП «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки від 12.06.95 №436).

В судовому засіданні встановлено, що на підставі акту від 25.06.2008 № 12320289/2340 у звязку з виявленими порушеннями, винесено два рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: № 0002722340 від 03.09.2008 у розмірі 2272,00 грн., № 0002732340 від 03.09.2008 у розмірі 464 грн.75 коп.

Відповідно до ст.25 ЗУ № 265 від 06.07.1995 суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002722340 на суму 2272,00 грн. та № 0002732340 на суму 464,75 грн. від 03.09.2008, № 0000451340 від 25.01.2008 на суму 570,25 грн. у встановленому законодавством порядку не оскаржені, фінансові санкції до Державного бюджету не сплачені.

Приймаючи до уваги те, що матеріалами справи підтверджено правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі на загальну суму 3307,00 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509, п.1, 2,9, 13 ст.3 ст.ст.17, 22 ЗУ „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 № 265, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м.Луганська до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних ( фінансових) санкцій у розмірі 3307,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_2 ( і.к НОМЕР_4, адреса: АДРЕСА_2) на користь Державного бюджету України суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3307,00 грн. (три тисячі триста сім гривень 00 коп.) на бюджетний рахунок 31119104700004 одержувач Управління Державного казначейства в Луганській області, МФО 804013 , код платежу: 21080990, одержувач: Державний бюджет у Жовтневому районі, код 24046538.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяО.В. Захарова