Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2023 року справа № 580/11183/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
23.11.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач 2), в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14.08.2023 №233050008222 про відмову у призначенні грошової допомоги в розмірі 10 пенсій, як працівнику освіти, відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату їй грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, зарахувавши до стажу роботи: 10.10.1983 31.03.1996 р.р., як працівника освіти, з урахуванням висновків суду;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_1 , 10.12.1962 у розмірі десяти місячних пенсій, що передбачено пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, право на що позивач має з огляду на наявність усіх обов`язкових умов.
Ухвалою суду від 28.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами. Встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву.
14.12.2023 ГУ ПФУ в Черкаській області подало суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначено, що під час розгляду поданої позивачем заяви встановлено, що для визначення права на грошову допомогу як працівнику освіти необхідно з`ясувати, чи належить дитячий заклад № 35, в якому працювала позивач згідно довідки №09927-93 від 26.01.2023 ПрАТ Уманський завод «Мегомметр» з 10.10.1986 до 31.03.1996, до закладів і установ освіти. Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у зв`язку з відсутністю у позивача необхідного стажу роботи, який дає право на отримання вказаної виплати.
25.12.2023 ГУ ПФУ у Вінницькій області подало суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначено, що 09.08.2023 позивач звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до п.7-1 розділу ЗУ №1058. При цьому, для отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно необхідним є дотримання таких умов: заклад повинен бути комунальної або державної форми власності; заклад повинен .відноситися до закладів та установ освіти; назва посади повинна бути в Постанові №909.
Відповідно до наданих позивачем документів до періодів роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" можливо зарахувати періоди роботи з 10.10.1983 року по 29.12.1994 року (11 років 02 місяці 20 днів), з 01.04.1996 року по 30.06,1996 року (03 місяці) та з 01.03.2005 року по 10.12.2022 року (на дату досягнення пенсійного віку) (17 років 09 місяців 10 днів). Стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до п.7-1 розділу XV ЗУ №1058 становить 29 років 03 місяці.
Відповідно до Статуту відкритого акціонерного товариства «Уманський завод Мегомметр», затвердженого 30.12.1994, рішенням від 30.12,1994 №1840 державне підприємство «Уманський завод Мегомметр» було перетворено у відкрите акціонерне товариство «Уманський завод Мегомметр». Таким чином, з вказаної дати зазначене підприємство не перебуває в державній формі власності. А отже, для зарахування до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до п.7-1 розділу XV ЗУ №1058 періоду з 30.12.1994 по 31.03.1996 законні підстави відсутні.
Таким чином, прийнято обґрунтоване та законне рішення від 14.08.2023 про відмову у нарахуванні та виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій з огляду на те, що не виконані умови пункту 7-1 розділу XV Закону №1058.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком з 11.12.2022 відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
09.08.2023 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі 10 пенсій за віком відповідно до п.7-1 розділу XV Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
За наслідками розгляду вказаної заяви, ГУ ПФУ у Вінницькій області прийняло рішення від 14.08.2023 №233050008222, яким відмовлено позивачу у призначенні грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком.
Підставою зазначено, що для визначення права на грошову допомогу як працівнику освіти необхідно з`ясувати, чи належить дитячий заклад №35, в якому працювала позивач згідно довідки №09927-93 від 26.01.2023 ПрАТ Уманський завод «Мегомметр» з 10.10.1986 до 31.03.1996, до закладів і установ освіти.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 7-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року №1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок №1191).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (далі Перелік №909).
Пунктом 5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція, викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20 лютого 2019 року у справі № 462/5636/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 466/5637/17.
З даних трудової книжки позивача від 15.10.1983 серії НОМЕР_1 суд встановив, що з 10.10.1983 до 31.03.1996 позивач працювала вихователем дитячого садка №35 Уманського заводу «Мегаметр».
З 01.04.1996 до 30.06.1996 позивач працювала вихователем дошкільного виховного закладу №35 Відділу освіти м. Умань.
У період з 01.03.2005 до 10.12.2022 (часу досягнення пенсійного віку 60 років) позивач працювала вихователем в Уманському дошкільному навчальному закладі №28.
У трудовій книжці йдеться посилання на відповідні накази, як на підставу внесення записів, вони завірені підписами повноважних осіб та печатками, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, що не викликає у суду сумнівів у їх достовірності.
Отже, стаж позивача за вихователем дошкільного навчального закладу у вказаний період (всього 30 років 6 місяців) підтверджений належними доказами.
Так, Переліком №909 установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, зокрема, Розділом 1 «Освіта» передбачено такі установи та посади: «Дошкільні навчальні заклади всіх типів», посада «вихователі».
Отже, позивач працювала вихователем дошкільного навчального закладу, тобто була працівником освіти та виконувала роботи, з яким законодавство пов`язує право особи на зарахування до спеціального стажу роботу, що надає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Як установлено судом, станом на час звернення до органу пенсійного фонду, позивач досягла віку 60 років та пропрацювала вихователем дошкільного навчального закладу більше 30 років, а тому має право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача, що період роботи позивача вихователем з 30.12.1994 до 31.03.1996 у дитячому садку №35, що перебував у підпорядкуванні Уманського заводу «Мегомметр», не підлягає зарахуванню у стаж, що дає право на виплату 10 пенсій, оскільки вказане підприємство з 30.12.1994 перетворено на відкрите акціонерне товариство, а тому не перебуває у державній власності.
Так, відповідно до статуту ВАТ «Уманський завод Мегомметр» (зареєстрований рішенням Уманської міської ради від 12.01.1995 №24 та затверджений заступником міністра Мінмашпрому України від 30.12.1994), ВАТ «Уманський завод Мегомметр» заснований рішенням Міністерства машинобудування військово-промислового комплексу і конверсії від 30.12.1994 №1840 шляхом перетворення Державного підприємства Уманський завод «Мегомметр» у ВАТ «Уманський завод Мегомметр» відповідно до Указу Президента України від 15 червня 1993 року №210/93 «Про корпоратизацію підприємств».
Так, відповідно до ст.ст.1, 2 цього Указу корпоратизацією є перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об`єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства.
Засновниками відкритих акціонерних товариств, що створюються відповідно до цього Указу на базі загальнодержавної власності, з боку держави є органи, уповноважені управляти цим майном: центральні органи державної виконавчої влади, інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи та обласні державні адміністрації.
Таким чином, з 30.12.1994 відбулась зміна організаційно-правової форми Уманського заводу «Мегомметр», а не виведення його із державної форми власності.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 14.08.2023 №233050008222, яким відмовлено позивачу у виплаті вказаної грошової допомоги є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.145 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною 3 ст.245 КАС України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до п.7-1 Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Вінницькій області, яке прийняло спірне рішення, в сумі 858,88 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14.08.2023 №233050008222 про відмову у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до п.7-1 Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій (21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд.22, код ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 858,88 грн. (вісімсот п`ятдесят вісім гривень 88 копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ