Постановление суда № 116181048, 08.01.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
08.01.2024
Номер дела
380/40/24
Номер документа
116181048
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/40/24

У Х В А Л А

з питань звільнення від сплати судового збору

08 січня 2024 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про визнання порушення права на інформацію та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить:

- визнати порушення відповідачем права позивача на інформацію, зокрема щодо незаконного сміттєзвалища виявленого мною раніше, а саме: ненадання повної інформації на запит від 30.08.2023 року питання №1 щодо дати та реєстраційного номеру схем санітарного очищення; ненадання повної інформації на запит від 30.08.2023 року питання №4 щодо кількості, складу, властивостей, вартості відходів зазначеного виявленого позивачем сміттєзвалища, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути запит від 30.08.2023 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та з урахуванням висновків адміністративного суду.

Окрім того, подав клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI.

Вирішуючи клопотання, суд враховує наступне.

Умови, за яких суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору або відстрочити його сплату та перелік суб`єктів, до яких таке звільнення (відстрочення) застосовується, обумовлені ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).

Відповідно до ст.ст.1 та 2 Закону №3674-VI, судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.

Таким чином, судові витрати це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.

Згідно з ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

За приписами ст.8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналіз вказаної норми дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

При цьому, саме на заявника покладається обов`язок щодо доведення фактів відповідно до його прохання про звільнення (відстрочення) від сплати судового збору.

Суд враховує, що в ухвалі від 10.05.2019 року у справі №9901/166/19 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що належним доказом, який може слугувати підставою для вирішення судом питання про звільнення від сплати судового збору, є, зокрема, довідка органу доходів і зборів про відсутність інших доходів за попередній календарний рік.

Так, на підтвердження свого майнового стану позивач надав до суду: лист Синельниківської районної військової адміністрації Дніпропетровської області від 23.08.2023 року про те, що позивач не перебуває на обліку, як отримувач державних соціальних допомог, пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг; виписка по рахунку з АТ КБ «Приватбанк», згідно якої станом на 01.12.2023 року залишок по рахунку становить 8,61 грн; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованого за позивачем нерухомого майна станом на 01.12.2023 року; відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів, згідно яких за період з 1 кварталу 2022 року по 2 квартал 2023 року сума доходу позивача складає 605,00 грн; відповідь на запит Петропавліського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 31.05.2023 року №43 про те, що він не перебуває на обліку як безробітний та не отримував допомогу по безробіттю; витяг з Єдиного державного реєстру транспортних засобів від 30.08.2023 року про відсутність зареєстрованих за позивачем транспортних засобів.

Відтак, указаними документами підтверджено те, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.

З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та звільнення його від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.133, 243, 248, 250, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі №380/40/24 за його позовом до Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про визнання порушення права на інформацію та зобов`язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Ланкевич А.З.