Постановление суда № 116178301, 26.12.2023, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата принятия
26.12.2023
Номер дела
761/47241/23
Номер документа
116178301
Форма судопроизводства
Уголовное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/47241/23

Провадження № 1-кс/761/30642/2023

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива відділу детективів із захисту економіки у сфері віртуальних активів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №72022000500000014 від 08.12.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Детектив відділу детективів із захисту економіки у сфері віртуальних активів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Клопотання мотивовано тим, що службові особи ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в 2022 році здійснювали придбання товарно-матеріальних цінностей та робіт за штучно завищеними цінами що призвело до розтрати державних коштів в особливо великих розмірах. Генпідрядник ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) службові особи якого з 2020 року по теперішній час за рахунок включення до ланцюгу постачання компаній посередників штучно завищили вартість робіт, товарів та послуг, які постачалися на адресу ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) чим сприяли придбанню державним підприємством товарно-матеріальних цінностей та робіт за штучно завищеними цінами, що не відповідає вимогам п. 6 ст 7 Бюджетного кодексу України та призвело до розтрати державних коштів в особливо великих розмірах.

Слідством встановлено, що на території м. Києва, Київської області та інших регіонів України діє група осіб, які через підконтрольні суб`єкти господарювання вчинили злочини передбачені ч.5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191 ч. 3 ст. 212 КК України. Так КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року в адресу Державного підприємства ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » постачало товари, роботи та послуги, які в переважній більшості придбані у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а з кінця 2022 року і у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Висновком аналітичного продукту № 9.3/3.3.2/2172 від 28.11.2022 щодо оцінювання ризиків та/або правопорушень у фінансово-господарській діяльності КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлена схема за якою постачання товарів та послуг від виробника до фактичного споживача державного підприємства ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проходить через групу компаній посередників, що збільшує вартість товару більше ніж в три та чотири рази відповідно до номенклатури.

Висновком Аналітичного дослідження №320/99-00-08-01-04- 20/37200332 від 16.05.2023 «Про результати дослідження фінансово- господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2019 по 21.03.2023 встановлено, що компанії які задіяні в схемах постачання товарів та послуг в адресу КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » мають ознаки легалізації, (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, а діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » має ознаки штучного створення первинних бухгалтерських документів (договорів, актів здачі- прийняття робіт (надання послуг), рахунків-фактур, видаткових накладних, податкових накладних та інших документів), які були підставою для формування витрат та податкового кредиту з ПДВ.

Таким чином у слідства є всі підстави вважати що до ланцюгу постачання товарів та послуг від компаній фактичних виробників ТМЦ (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 " (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) і інші) до КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не встановленими слідством особами з метою заволодіння державними коштами включені компанії посередники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), за рахунок яких вартість товару та послуг зростає більше ніж в 4-ри рази.

Більшість з вказаних товариств за рахунок безтоварних операцій, придбання "ризикової" номенклатури товарів у підприємств імпортерів чи/або «оптовиків» формують собі податковий кредит з ПДВ. В подальшому, по ланцюгу постачання здійснюють безтоварні операції шляхом документального оформлення придбання однієї групи товарів за ринковою вартістю та послідуючої реалізації цієї ж групи товарів за необгрунтовано високою ціною в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » потім на КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », потім на ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Придбані та реалізовані товари мають одну номенклатуру, що вказує на транзитність здійснюваних операцій, з метою формування схемного податкового кредиту.

При аналізі інформації веб-портала ІНФОРМАЦІЯ_16 ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » протягом періоду 2016 - 2023 років успішно проведено 6 516 закупівель з очікуваною вартістю 60.16 млрд.грн. в яких КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ставало переможцем 49 разів на загальну суму 50,34 млрд. грн. та ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » ставало переможцем 34 рази суму 0,26 млр.грн. Слід відзначити, що КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ставало переможцем на відкритих торгах на суму лише 1,28 млр.грн., а переможцем без використання електронної системи закупки (Звіт про договір, Переговорна процедура. Допорогова закупка) на суму 49,06 млр.грн.

Діяльність КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » пов`язана із завищення вартості постачання в адресу ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » стала можливим за рахунок залучення до протиправної діяльності ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), яке виготовляло технічну документацію та здійснювало авторський нагляд за виконанням робіт та постачання послуг.

Такі дії призвели до ухилення КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від сплати податку на додану вартість загальну суму 115,81 млн. грн. та розтрати державних коштів в особливо великих розмірах вчинене ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Враховуючи наявну доказову базу по кримінальному провадженню та відсутності іншої можливості щодо долучення до матеріалів кримінального провадження документів, якими оформлені вказані фінансово-господарські відносини КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 "(кодЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2021 по 19.12.2023, інакше ніж отримати ухвалу суду про тимчасовий доступ до речей та документів КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які перебувають у володінні вказаної компанії.

Детектив в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якому клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання детектива, Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72022000500000014 від 08.12.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч.5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, які містять долучені до клопотання матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що вказані детективом у клопотанні документи щодо взаємовідносин КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за період з 01.01.2021р. по 31.12.2022р., а також взаємовідносин КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2022р. по 17.10.2023р.,мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину.

Враховуючи вищевикладене клопотання підлягає задоволенню частково.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Надати дозвілдетективам/старшимдетективам Головногопідрозділу детективів(направах Департаменту)Бюро економічноїбезпеки України у кримінальномупровадженні №72022000500000014від 08.12.2022: ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ,на проведеннятимчасового доступудо документів, з можливістювилучення належнимчином завіренихкопій документів, які перебувають у володінні КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), та містять відомості щодо взаємовідносин КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за період з 01.01.2021р. по 31.12.2022р., а також взаємовідносин КОНСОРЦІУМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2022р. по 17.10.2023р., а саме: листування; договори, угоди та додатки до них; акти виконаних робіт, видаткові накладні, документи щодо транспортування ТМЦ (ТТН), платіжні документи; проектні умови та обмеження; кошториси, конструкційні рішення та розрахунки; технічні специфікації (технічні вимоги до матеріалів, обладнання, систем та інших елементів, які будуть використовуватись у проекті); проекти, додатки до них (плани поверхів, фасади, розташування вікон, дверей та архітектурних елементів, детальні плани, креслення та специфікації конструкцій, використовуваних у будівельному процесі, такі як фундаменти, стіни, стелі, покриття та структурні елементи, плани та креслення інженерних систем, таких як електрика, опалення, вентиляція, кондиціонування повітря, водопостачання, каналізація та інші системи, технічні розрахунки, які показують необхідність використання певних матеріалів, обладнання, вимог до якості робіт та інші технічні параметри, ескізи, креслення та візуалізації, що допомагають візуалізувати зовнішній вигляд та планування будівлі чи споруди); документи що включають графіки робіт, розклади будівельних процесів, плани-графіки та інформацію щодо хронології виконання робіт та координації дій між різними підрядниками та підрозділами; акти здачі приймання робіт, подорожні листи (ТТН); протоколи випробувань; паспорти на асфальтобетонну суміш; зведені відомості; відомості про працівників, копії паспортів, посвідчень водія інших документів що посвідчують кваліфікацію; талони замовника до подорожнього листа, розрахунки загальновиробничих витрат до локального кошторису, розрахунки загальновиробничих витрат до локального кошторису на нарощування кріплення берегу від з`їзду до бетонного кріплення, нормативно-розрахункові ціни на механізми, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, розрахунки загальновиробничих витрат до локального кошторису на покращення гідравлічних характеристик будівельні креслення, плани, специфікації, розрахунки, технічні звіти та інші документи, що описують виконання робіт і вимоги до якості, журнали будівельних робіт (документи, в яких фіксуються дані про хід робіт, затрати матеріалів, використання обладнання, проміжні результати, проблеми або зміни, які виникають під час виконання робіт), акти за формою 2КБ, КБ2В, КБ6, сертифікати якості матеріалів, звіти про контроль якості, протоколи випробувань, дозволи та ліцензії, документи про страхування; акти обліку праці, акти списання матеріалів, рахунки на оплату виконаних робіт, накладні на постачання матеріалів та фінансові документи, що стосуються розрахунків замовника та підрядника; плани евакуації, інструкції з безпеки, протоколи перевірок та аудитів охорони праці, дозволи на проведення робіт підвищеної небезпеки та документи, що стосуються забезпечення безпеки на будівельному майданчику, протоколи випробувань та контролю; документи про управління проектом, такі як плани, звіти про виконання графіків, ризик-аналіз, звіти про зміни, затримки або проблеми у виконанні робіт; документи що підтверджують оплату за виконані роботи надані послуги, поставлену продукцію та тендерну документації по об`єктам та/або роботам вказаним вище.

В іншій частині вимог клопотання відмовити.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Роз`яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.

В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_17