Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №708/1321/23
Номер провадження № 3/708/884/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2023 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Акулов Є.М.
за участі:
прокурора Курило Р.О;
особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника адвоката Король О.А.,
розглянувши справи про адміністративні правопорушення за протоколами № 526/23, 527/23, 528/23, 529/23, 530/23, 531/23, 532/23, 533/23 від 11.11.2023 року, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Чигиринської міської ради та голови постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з рішенням Чигиринської міської ради Черкаської області №1-1/VІІІ від 10.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Чигиринської міської ради VІІІ скликання» визнано повноваження депутатів, серед яких ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення Чигиринської міської ради Черкаської області №20-1/VІІІ від 10.11.2020 року «Про Постійні комісії Чигиринської міської ради» ОСОБА_1 обраний головою постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради.
Згідно Наказу №12 від 09.02.2021 року «Про прийняття на роботу» ОСОБА_1 з 10.02.2021 року прийнято на посаду заступника директора КП «ГУ Будинку Рад».
Відповідно до посадової інструкції заступника директора КП «ГУ Будинку Рад» , затвердженої 10.02.2021 року, заступник директора комунального підприємства відноситься до категорії керівників, приймається на роботу і звільняється з неї наказом директора підприємства за погодженням із міським головою. Заступник директора підпорядковується безпосередньо директора.
Заступник директора вирішує питання, що стосується фінансово-економічної та виробничо-господарської діяльності підприємства, здійснює контроль за порядком обліку надходження і витрачання коштів, використанням матеріальних цінностей, забезпечує контроль за ходом дотримання фінансової дисципліни, та інші завдання, які передбачені посадовою інструкцією.
Відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України « Про запобігання корупції» (далі-Закону), суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови. ОСОБА_1 , як депутат Чигиринської міської ради Черкаської області, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно з ст. 28 Закону, особи, зазначені у п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів, вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів та повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону реальний конфлікт інтересів це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Із зазначеного поняття вбачається, що характерною ознакою реального конфлікту інтересів є наявність таких складових як приватний інтерес, службове та представницьке повноваження, суперечність між ними, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до ст. 1 Закону приватний інтерес це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
09.12.2022 року на засіданні постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради VІІІ скликання, затверджено порядок денний, зокрема винесено на розгляд комісії питання №1 «Про погодження фінансового плану діяльності Комунального підприємства « Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради на 2023 рік», за яке голова комісії ОСОБА_1 , який працює заступником директора цього КП «ГУ Будинку рад» проголосував «за», що відображено в протоколі №35 засідання постійної комісії від 09.12.2022 року, тим самим комісією вирішено погодити проект цього рішення та внести на затвердження чергової сесії міської ради.
19.12.2022 року на засіданні 33 сесії Чигиринської міської ради VІІІ скликання, розглядалося питання № 4 «Про погодження фінансового плану діяльності Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради на 2023 рік», за вказане рішення ОСОБА_1 , який працює заступником директора цього КП «ГУ Будинку рад» проголосував «за», тим самим на сесії прийнято рішення із вказаного питання.
09.02.2023 року на засіданні постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради VІІІ скликання затверджено порядок денний, зокрема винесено на розгляд комісії питання №1 «Про розгляд листів, що надійшли в міжсесійний перід», зокрема лист Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради, щодо виділення коштів у сумі 594000,00 грн. на оплату деревини дров`яної у кількості 300 м3, після чого вказане питання було обговорене та винесене на голосування, голова комісії ОСОБА_1 , який працює заступником директора цього КП «ГУ Будинку рад» проголосував «за», тим самим комісією вирішено погодити виділення коштів у сумі 594000,00 грн. на оплату деревини дров`яної.
10.02.2023 року на засіданні 34 сесії Чигиринської міської ради VІІІ скликання, розглядалося питання № 5 «Про затвердження кошторису доходів, видатків та розцінок за надані послуги Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад», за яке голова лічильної комісії ОСОБА_1 , який працює заступником директора цього КП «ГУ Будинку рад» проголосував «за», що відображено в протоколі 34 сесії Чигиринської міської ради VІІІ скликання, тим самим прийнято рішення «Про затвердження кошторису доходів, видатків та розцінок за надані послуги Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад».
Відповідно до ч. 1, 3 статті 8 Закон України «Про статус депутатів місцевих рад»
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися таких правил депутатської етики:
1) керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців свого виборчого округу, від яких його обрано;
2) не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях;
3) керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності.
На депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
Відповідно достатті 9Закон України«Про статусдепутатів місцевихрад» Депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень. Кожний депутат місцевої ради у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат місцевої ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
Згідно ч.2-3статті ЗаконУкраїни «Простатус депутатівмісцевих рад» Депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутат місцевої ради за дорученням відповідної ради або постійної комісії, до складу якої його обрано, бере безпосередню участь у підготовці питань для розгляду на сесіях ради та засіданнях постійної комісії.
Депутат місцевої ради зобов`язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.
Приватний інтерес ОСОБА_1 , полягав у майновій частині, а саме голосуючи 09.12.2022 року за питання «Про погодження фінансового плану діяльності Комунального підприємства « Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради на 2023 рік»; 19.12.2022 року за питання «Про погодження фінансового плану діяльності Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради на 2023 рік», 09.02.2023 року за питання «Про розгляд листів, що надійшли в міжсесійний перід», зокрема лист Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради, щодо виділення коштів у сумі 594000,00 грн. на оплату деревини дров`яної у кількості 300 м3 та 10.02.2023 року за питання «Про затвердження кошторису доходів, видатків та розцінок за надані послуги Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад», був зацікавлений у позитивному прийнятті рішень, так як обіймає керівну посаду на цьому підприємстві та на постійній основі отримує заробітну плату. Заступник керівника несе відповідальність за результати та ефективність виробничої діяльності. Крім того неодноразово був премійований директором КП «ГУ Будинку рад».
Водночас, стаття 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради публічно повідомляє про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії тощо), відповідному колегіальному органу та не бере участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом. Якщо неучасть осіб, зазначених у частині першій цієї статті, у прийнятті рішення призведе до втрати повноважності відповідної ради, іншого колегіального органу, особи, у яких наявний конфлікт інтересів, беруть участь у прийнятті радою, іншим колегіальним органом рішення, за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу. Якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні ради, іншого колегіального органу, інформація про таке повідомлення обов`язково вноситься до протоколу засідання ради, іншого колегіального органу".
У ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його особистим приватним інтересом бажанням поліпшити матеріальне становище КП «ГУ Будинку рад» Чигиринської міської ради, де він працює заступником директора, шляхом прийняття на засіданні постійної комісії та сесії рішень на користь підприємства та його представницькими повноваженнями, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях та на засіданнях постійних комісій, однак використав вказані повноваження для затвердження вказаних рішень. Крім того, ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановленому Законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів при голосуванні за вказані питання.
Між приватним інтересом депутата Чигиринської міської ради Черкаського району Черкаської області Овчарова Р.В. та його представницькими повноваженнями, пов`язаними із розглядом і голосуванням за засіданні постійної комісії та сесії Чигиринської міської ради, виникла суперечність, що мала вплив на об`єктивність і неупередженість прийняття ним зазначених рішень.
Суперечність полягала в тому, що з однієї сторони,в особи наявний вище вказаний приватний інтерес, а з іншої депутат Чигиринської міської ради Черкаської області ОСОБА_1 має здійснювати свої представницькі повноваження в тому числі і під час голосування на засіданні постійної комісії та сесії Чигиринської міської ради, виключаючи вплив приватного інтересу на реалізацію своїх повноважень.
За наявності вище вказаного приватного інтересу депутат Чигиринської міської ради Черкаської області ОСОБА_1 міг суб`єктивно та упереджено приймати рішення та відповідно голосував «за» питання що стосувалися підприємства.
Враховуючи викладене, така суперечність, що мала вплив на об`єктивність та неупередженість вчинення дій та прийняття рішень, у розумінні Закону є реальним конфліктом інтересів.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Чигиринської міської ради VІІІ скликання, головою постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради, відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив у встановленому Законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів при прийнятті участі у розгляді питань, що безпосередньо стосувалися поліпшення матеріального становища комунального підприємства «ГУ Будинку Рад» на якому ОСОБА_1 займає посаду заступника директора та вирішує питання, що стосуються фінансово-економічної та виробничо-господарської діяльності підприємства, здійснює контроль за порядком обліку надходження і витрачання коштів, використанням матеріальних цінностей, забезпечує контроль за ходом дотримання фінансової дисципліни. ОСОБА_1 , голосувавши за вказані питання, має приватний матеріальний інтерес, а саме неодноразово премійований директором, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
З огляду на те, що справи про адміністративне правопорушення ЄУН№ 708/1321/23 (номер провадження № 3/708/884/23), ЄУН№ 708/1322/23 (номер провадження № 3/708/885/23), ЄУН№ 708/1324/23 (номер провадження № 3/708/886/23), ЄУН№ 708/1325/23 (номер провадження № 3/708/887/23), ЄУН№ 708/1327/23 (номер провадження № 3/708/888/23), ЄУН№ 708/1328/23 (номер провадження № 3/708/889/23), ЄУН№ 708/1329/23 (номер провадження № 3/708/890/23) та ЄУН№ 708/1330/23 (номер провадження № 3/708/891/23) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП України одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), та приймаючи до уваги, що бездіяльність та дії ОСОБА_1 стосувалися отримання матеріальної вигоди, вони підлягають об"єднанню в одне провадження з огляду на приписи ст 36 КУпАП.
Підсумовуючи, прокурор Курило Р.О. вказав, що зібрані у справі та досліджені в судовому засіданні докази є достовірними і достатніми для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. В кожній окремій справі про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією, складених відносно ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП. Тому, просить суд притягнути останнього до відповідальності та застосувати стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП за більш серйозне правопорушення.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину не визнав та пояснив, що він обраний депутатом місцевої ради та обраний (очолює) бюджетну комісію. Він ознайомий з антикорупційним законодавством і тому без жодних сумнівів на бюджетній комісії та пленарному засіданні ради голосував за погодження та затвердження фінансового плану КП«ГУ Будинку Рад», адже вважає таке питання технічним та яке не породжує ніяких наслідків для підприємства і нього особисто, ніяких корисних мотивів і особистого інтересу в нього немає і він його не вбачає.
Крім того зазначив, що ніякого відношення до складання фінансового плану підприємства не має та не знає, що саме він передбачає та з чого складається. Щодо вимог його посадової інструкції, яка покладає саме на нього, складання цього документу, нічого пояснити не зміг.
Підтвердив голосування "ЗА" за виділення коштів на купівлю дров, зазначив, що вирішення даного питання є необхідним для життєдіяльності підприємства. Наголошував на тому, що при голосуванні за вказані в протоколах питання з конфліктом інтересів не мав жодного приватного інтересу, відповідно відсутній склад інкримінованих правопорушень.
На питання щодо порядку прийняття рішень на комісії постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради, вказав, що рішення приймаються шляхом відкритого голосування більшістю від складу комісії (7 чоловік). Комісія, яку він очолює, складається із 7 депутатів, отже рішення прийняте коли за нього проголосували не менше 4 депутатів. Директор КП«ГУ Будинку Рад» також перебуває у складі комісії, однак він не голосував за питання, що стосувалися його підприємства ні на комісії, ні на сесії, мотиви такого відношення (неголосування) директора йому відомі, це роз"яснення юриста, який роз"яснював положення антикорупційного законодавства. Також йому відомо, що директор на засіданні повідомляв про конфлікт інтересів та не голосував, що відображено в протоколах засідань комісії та пленарних засіданнях ради та підтверджено поіменним голосуванням.
Захисник Король О.А. підтримав аргументи свого підзахисного. Просив закрити справи про адміністративні правопорушення, позаяк в діях (бездіяльності) ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та мотивував наступним. В складених матеріалах відносно ОСОБА_1 , відсутній приватний інтерес останнього, оскільки не достатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об`єктивність та неупередженість прийняття рішень.
В запереченнях зазначив, у постановах складених Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України, безпідставно вказано, що у ОСОБА_1 , як депутат та заступник КП«ГУ Будинку Рад», мав реальний конфлікт інтересів. Адже будучи депутатом, підзахисний здійснював представницькі повноваження громади та займаючи посаду заступника КП забезпечував нормальну роботу комунального підприємства, зокрема забезпечення опалювання, що вказує на публічні повноваження останнього, в яких він не мав жодного приватного інтересу. Зауважував, що матеріальний стан ОСОБА_1 не залежав від голосування за питання, що стосувалися безпосередньо діяльності КП«ГУ Будинку Рад» і цей стан жодним чином не покращувався, заробітна плата нараховується відповідно до колективного договору, накази на преміювання останнього також ніяким чином не пов`язані із голосуванням, на підтвердження вказаного є відповідь директора КП «ГУ Будинку Рад». Отже, у справах наявний не конфлікт між приватним інтересом ОСОБА_1 та його представницькими повноваженнями, а відповідність цих повноважень службовим інтересам останнього. Відповідно, не доведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Слід закрити провадження за всіма епізодами.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з диспозицією ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
З пункту 2 примітки до ст.172-7 КУпАП, вбачається, що під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Відповідно до п/п «б» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія зазначеного Закону, є в тому числі і депутати місцевих рад.
Згідно ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції», реальний конфлікт інтересів суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно доч.1.ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради публічно повідомляє про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії тощо), відповідному колегіальному органу та не бере участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом.
Згідно ч. 3 зазначеного Закону якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні ради, іншого колегіального органу, інформація про таке повідомлення обов`язково вноситься до протоколу засідання ради, іншого колегіального органу.
Вислухавши учасників, дослідивши докази, перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Основні складовіконфлікту інтересівце приватний інтерес, службові/представницькіповноваження та суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями (для реального конфлікту інтересів).
Приватним інтересом може вважатися будь-який як майновий, так і немайновий інтерес. Закон допускаєнеобмежене колообставин таситуацій,що можутьсвідчити пронаявність приватногоінтересу чизумовлювати йоговиникнення запевних умов. Приблизний перелікпозаслужбових стосунківіз фізичнимичи юридичнимиособами,що можутьзумовлювати виникненняприватного інтересу,визначенийвМетодичних рекомендаціяхвід 21.10.2022№ 13Щодо застосуванняокремих положеньЗакону України«Про запобіганнякорупції» стосовнозапобігання таврегулювання конфліктуінтересів,дотримання обмеженьщодо запобіганнякорупції,в томучислі -сумісництво,поєднання статусудепутата зіншою діяльністю.Депутат місцевоїради єодночасно керівникомкомунального підприємства. Конфлікт інтересів буде наявний у разі, якщо депутат має особисту заінтересованість у прийнятті чи неприйнятті радою відповідного рішення щодо комунального підприємства, установи, організації де займає керівну посаду.
Приватний інтерес може впливати на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій лише під час реалізації службових/представницьких повноважень, що є дискреційними. Дискреція можливість діяти на власний розсуд, обираючи з декількох різних варіантів дій, рішень.
При цьому, приватний інтерес має бути реальним. При реальному конфлікті інтересів особа реалізує (повинна реалізувати) свої повноваження у сфері, де наявний приватний інтерес. Це викликає суперечність між повноваженнями і приватним інтересом, яка впливає на об`єктивність вчинення дій чи прийняття рішень.
Статтєю 24Господарського КодексаУкраїни визначено особливості управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки
1. Управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб`єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
2. Правовий статус окремого суб`єкта господарювання у комунальному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Відносини органів управління між зазначеними суб`єктами у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися на договірних засадах.
3. Суб`єктами господарювання комунального сектора економіки є суб`єкти, що діють на основі лише комунальної власності, а також суб`єкти, у статутному капіталі яких частка комунальної власності перевищує п`ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує органам місцевого самоврядування право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб`єктів.
4. Законом можуть бути встановлені особливості здійснення антимонопольно-конкурентної політики щодо комунального сектора економіки, а також додаткові вимоги та гарантії права власності Українського народу і права комунальної власності при реалізації процедури банкрутства щодо суб`єктів господарювання комунального сектора економіки.
5. Органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за наслідки діяльності суб`єктів господарювання, що належать до комунального сектора економіки, на підставах, у межах і порядку, визначених законом.
6. Суб`єкт господарювання комунального сектора економіки запроваджує антикорупційну програму у порядку, визначеному законом.
Згідно приписів Стаття 78 ГКУ Комунальні унітарні підприємства
1. Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
2. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
3. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
4. Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.
Статутний капітал комунального унітарного підприємства підлягає сплаті до закінчення першого року з дня державної реєстрації такого підприємства.
5. Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство.
6. Комунальне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов`язаннями власника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.
7. Органами управління комунального унітарного підприємства є:
керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав);
наглядова рада підприємства (у разі її утворення), яка в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.
Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов`язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів наглядової ради затверджуються рішенням відповідної місцевої ради.
8. Річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства може підлягати обов`язковій перевірці незалежним аудитором в порядку, передбаченому рішенням відповідної місцевої ради. Критерії відбору незалежного аудитора та критерії віднесення комунальних унітарних підприємств до таких, фінансова звітність яких підлягає обов`язковій перевірці незалежним аудитором, встановлюються рішенням відповідної місцевої ради.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради. Доступ до таких веб-сторінок та веб-сайтів є цілодобовим і безоплатним.
Обов`язковому оприлюдненню підлягає така інформація:
цілі діяльності комунального унітарного підприємства;
квартальна, річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування;
аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством;
статут комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше;
біографічна довідка (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних);
біографічні довідки (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб`єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним;
річні звіти керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства;
структура, принципи формування і розмір винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов`язків, а також у зв`язку із звільненням;
рішення суб`єкта управління об`єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства;
опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками;
відомості про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно доЗакону України"Про відкритість використання публічних коштів";
інформація про операції та зобов`язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов`язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком щодо неї, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством до 30 квітня року, що настає за звітним періодом.
Відповідальність за оприлюднення та достовірність інформації, визначеної цією статтею, несе керівник комунального унітарного підприємства відповідно до законів України та умов укладеного з ним контракту.
9. Збитки, завдані комунальному унітарному підприємству внаслідок виконання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.
10. Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
Комунальне унітарне підприємство, його дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить комунальному підприємству, у разі здійснення ними закупівель та за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує межі, визначенічастиною першоюстатті 2 Закону України "Про публічні закупівлі", оприлюднюють на веб-порталі Уповноваженого органу, визначеного Законом України "Про публічні закупівлі", звіт про укладення договору про закупівлю товарів, робіт і послуг за кошти підприємств та інформацію про зміну його істотних умов не пізніше ніж через сім днів з дня укладення договору про закупівлю або внесення змін до нього. У звіті обов`язково зазначаються: найменування, кількість товару та місце його поставки, вид робіт і місце їх виконання або вид послуг і місце їх надання, інформація про технічні та якісні характеристики товарів, робіт і послуг, найменування і місцезнаходження постачальника, виконавця робіт і надавача послуг, з яким укладено договір, ціна за одиницю товару, робіт і послуг та сума, визначена в договорі, дата укладення договору, строк поставки товарів, виконання робіт і надання послуг тощо.
Згідно вимогнаведеної нормиЗакону тавідповідно рішення «Про затвердження Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансових планів комунальних підприємств, засновником (власником) яких євідповідна рада»: Фінансовий план єосновним фінансовим документом державного підприємства, орієнтиром у його фінансовій роботі, який характеризує обсяг фінансових ресурсів, необхідних для господарської діяльності.
Фінансовий план має містити наступні розділи:формування чистого прибутку;джерела формування та надходження коштів і напрями використання;формування доходу від фінансових інвестицій.
Фінансовий план складаєтьсякомунальнимпідприємствомна кожен наступний рік з поквартальною розбивкою і відображає очікуваніфінансовірезультати в запланованому році. Комунальнепідприємство складає фінансовий планза формою та затверджує його у встановленому порядку.
Орган, уповноважений управляти комунальним майном, затверджує проект фінансового плану не пізніше 1 вересня року, що передує плановому
Зміни до затвердженого фінансового плану підприємства можуть вноситися один раз на рік, у якому затверджувався фінансовий план, та не більше двох разів протягом планового року.
Судом встановлено, і цей факт не оспорюється сторонами, що ОСОБА_2 приймав участь у голосуванні за питання, що стосувалися КП «ГУ Будинку Рад», як на засіданні постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради VІІІ скликання так і на сесії Чигиринської міської ради VІІІ скликання.
ОСОБА_1 є депутатом Чигиринської міської ради, згідно з рішенням Чигиринської міської ради Черкаської області №1-1/VІІІ від 10.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Чигиринської міської ради VІІІ скликання» ( а.с. 27 Т. 1, ) , головою постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку Чигиринської міської ради, згідно до рішення Чигиринської міської ради Черкаської області №20-1/VІІІ від 10.11.2020 року «Про Постійні комісії Чигиринської міської ради» (а.с. 28) та заступником керівника КП «ГУ Будинку Рад», згідно Наказу №12 від 09.02.2021 року «Про прийняття на роботу» (а.с. 57 Т.1, ).
Відповідно до посадової інструкції КП «ГУ Будинку Рад», затвердженої 10.02.2021 року, заступник директора комунального підприємства відноситься до категорії керівників, приймається на роботу і звільняється з неї наказом директора підприємства за погодженням із міським головою. Заступник директора підпорядковується безпосередньо директора.
Заступник директора вирішує питання, що стосується фінансово-економічної та виробничо-господарської діяльності підприємства, здійснює контроль за порядком обліку надходження і витрачання коштів, використанням матеріальних цінностей, забезпечує контроль за ходом дотримання фінансової дисципліни, та інші завдання, які передбачені посадовою інструкцією (а.с.58-59 Т.1).
Згідно п. 3 Посадової інструкції на заступника керівника покладено обов`язок розробляти і погоджувати з директором фінансовий план Підприємства, однак у наданих поясненнях суду ОСОБА_1 про такі обов`язки не знав та ніколи не виконував, проте голосував, як за погодження Фінансового плану підприємства так і за його затвердження. Слід також враховувати, що у Фінансовому плані підприємства, закладені видатки підприємства, зокрема у Розшифровці видатків по заробітній платі (а.с. 36 Т.1, розворот) заступнику директора крім заробітної плати, передбачена виплата матеріальної допомоги. Не знаючи юридичної значимості Фінансового плану ОСОБА_1 був впевнений, що в нього відсутній конфлікт інтересів. Крім того, голосував «за» ОСОБА_1 і за виділення коштів КП «ГУ Будинку Рад» на закупівлю дров у сумі у сумі 594000,00 грн.
Також, встановлено, що ОСОБА_1 був регулярно премійований директором (а.с.64-66 Т.1). Вказані накази були видані з нагоди св`ят та «з урахуванням особистого вкладу».
Із пояснень в судовому засіданні встановлено, ОСОБА_1 не повною мірою виконував обов`язки, передбачені Посадовою інструкцією, ( не складав фінплан, не знає, що це таке, з чого складається він та чи він саме повинен його складати) то виникає питання, яким був особистий вклад останнього, на що і сам ОСОБА_2 не зміг дати відповіді. Однак активно брав участь, шляхом голосування «за» по питаннях, що стосувалися КП «ГУ Будинку Рад». Відповідно ОСОБА_2 мав приватний інтерес, що могло впливати на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень.
Отже, конфлікт інтересів наявний, депутат ОСОБА_1 не повідомив про його наявність, проте, на переконання суду, мав особисту заінтересованість у прийнятті комісією та радою відповідного рішення щодо комунального підприємства та голосував, що дало йому змогу покращити власний матеріальний стан, шляхом отримання премій від керівника та поліпшити матеріальне становище КП «ГУ Будинку Рад».
З огляду на вище викладене суд зауважує, що згідно ст. 68. Конституції України, - кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Тому твердження ОСОБА_1 , що він нібито був впевнений у відсутності конфлікту інтересів, не звільняє його від відповідальності.
Вина ОСОБА_1 підтверджується: змістом протоколів про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 526/23, 527/23, 528/23, 529/23, 530/23, 531/23, 532/23, 533/23 від 11.11.2023 року (а.с. 6-15 Т.1, а.с. 6-15 Т.2, а.с. 6-15 Т.3, а.с. 6-15 Т.4, а.с. 6-15 Т.5, а.с. 6-15 Т.6, а.с. 6-15 Т.7, а.с. 6-15 Т.8); повідомленням про конфлікт інтересів (а.с. 21 Т.1, а.с. 21 Т.2, а.с. 21 Т.3, а.с. 21 Т.4, а.с. 22 Т.5, а.с. 25, Т.6, а.с. 27 Т.7, а.с. 22 Т.8) з вказівкою на ОСОБА_1 ; даних розслідування про можливе вчинення депутатом Чигиринської міської ради та голови постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку ОСОБА_1 правопорушень, пов`язаних з корупцією (а.с. 18-20 Т.1, а.с. 18-20 Т.2, а.с. 18-20 Т.3, а.с. 18-20 Т.4, а.с. 19-20 Т.5, а.с. 19-20, Т.6, а.с. 19-20 Т.7, а.с. 19-20 Т.8); Копією протоколу №35 засідання постійної комісії від 09.12.2022 року «Про погодження фінансового плану діяльності Комунального підприємства « Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради на 2023 рік», за яке голова комісії ОСОБА_1 проголосував «за» (а.с. 33-37 Т.3 ); копією витягу з протоколу 33 сесії Чигиринської міської ради VІІІ скликання та голосування за «Про затвердження фінансового плану діяльності Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад» Чигиринської міської ради на 2023 рік, за яке ОСОБА_1 проголосував «за» ( а.с 30-33 Т 5); копією протоколу 38 засідання постійної комісії щодо виділення коштів КП у сумі 594000,00 грн. на оплату деревини дров`яної у кількості 300 м3, за яке ОСОБА_1 проголосував «за» (а.с.28-31 Т1) ; копією протоколу 10.02.2023 року на засіданні 34 сесії Чигиринської міської ради VІІІ скликання, про «Про затвердження кошторису доходів, видатків та розцінок за надані послуги Комунального підприємства «Господарське управління Будинку рад», за яке комісії ОСОБА_1 , проголосував «за»(а.с. 50-52 Т.7), Копією витягів з наказів про преміювання ОСОБА_1 з мотивацію про "урахування особистого вкладу" (а.с.64-66 Т.), копією розшифровки видатків КП «ГУ Будинку рад», в тому числі й на преміювання та надання матеріальної допомоги (а.с.34-38 Т.1), посадовою інструкцією заступника директора КП «ГУ Будинку рад» (а.с.58-59), яка покладає на заступника директора певні обов"яки, в тому числі щодо розробки та погодження фінплану підприємства (п3розділ"Завдання і обов"язки) та здійснення контролю за порядком обліку , надходженням і витрачанням коштів (п11), оцінивши які в їх сукупності, суд дійшов переконання, що його провину у вчинення корупційного правопорушення доведено повністю, а ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності.
Твердження захисника та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо відсутності реального конфлікту інтересів під час голосування за рішення, що стосувалися КП «ГУ Будинку Рад», суд не приймає до уваги з огляду на наведене вище законодавче обгрунтування та встановлені судом обставини.
При застосуванні адміністративного стягнення суддею не встановлені обставини, які пом`якшують відповідальність або обтяжуючі.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що правопорушник вчинив декілька адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, обставини та характер вчиненого, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, і яка доведена повністю, суд дійшов переконання, що достатнім буде накладення на нього стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у виді штрафу.
Також,відповідно доприписів ст..40-1КУпАП тач.5ст.4Закону України"Просудовий збір"з правопорушникана користьдержави підлягаєстягненню судовийзбір в сумі 536,80 грн..
Керуючись ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП , ст. 283, п. 1 ч.1 ст. 284,289 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Справи про адміністративне правопорушення ЄУН№ 708/1321/23 (номер провадження № 3/708/884/23), ЄУН№ 708/1322/23 (номер провадження № 3/708/885/23), ЄУН№ 708/1324/23 (номер провадження № 3/708/886/23), ЄУН№ 708/1325/23 (номер провадження № 3/708/887/23), ЄУН№ 708/1327/23 (номер провадження № 3/708/888/23), ЄУН№ 708/1328/23 (номер провадження № 3/708/889/23), ЄУН№ 708/1329/23 (номер провадження № 3/708/890/23) та ЄУН№ 708/1330/23 (номер провадження № 3/708/891/23) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП України, об`єднати в одне провадження та присвоїти справі ЄУН№ 708/1321/23 (номер провадження № 3/708/884/23, том 1-8 об`єднаної справи відповідно.
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Чигиринської міської ради та голови постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1та ч 2 ст. 172-7 КУпАП, та, з урахуванням приписів ст 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (одержувач: УК у Чигир.р-н/Чигиринськ.р-н/21081100, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код одержувача: 36783194, рахунок: UA718999980313050106000023532) у розмірі чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Чигиринської міської ради та голови постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного та інвестиційного розвитку, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 коп.
В порядку ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу (не пізніш як через п`ятнадцять днів) в порядку примусового виконання постанови стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу, а саме 13600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень 00 коп.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня винесення постанови до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців. У разі її оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду апеляційної скарги.
Суддя Євген АКУЛОВ