Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2023 р. Справа № 924/540/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка Хмельницької області
до Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області
про стягнення 173976,98 грн
Представники сторін: не з`явилися
Рішення приймається 08.08.2023, оскільки в судовому засіданні 11.07.2023 оголошувалась перерва.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ВСТАНОВИВ:
На адресу Господарського суду Хмельницької області 22.05.2023 надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації до Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" про стягнення 173976,98 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635 "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 "Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються", Полонську районну державну адміністрацію реорганізовано, в тому числі припинено діяльність Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації, права і обов`язки якого передано до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації. Відповідно до умов чинного законодавства на момент виникнення спірних відносин, Управлінням соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації було перераховано за період з 01.10.2018 по 31.01.2019 КП "Полонне Тепловодопостачання" субсидії на відшкодування витрат населення за надані послуги теплопостачання, за водопостачання та водовідведення, що підтверджується платіжними дорученнями. Позивач зазначає, що станом на 01 січня 2020 року згідно акта звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по теплопостачанню, водопостачанню та водовідведенню між КП "Полонне Тепловодопостачання" та Управлінням соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації, за відповідачем утворилась дебіторська заборгованість у сумі 173976,98 грн, що виникла у зв`язку із зменшенням нарахувань по субсидіях за перерахунками проведеними Управлінням, яку відповідачем не було повернуто. В подальшому, у зв`язку із реорганізацією Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації, дебіторську заборгованість передано передавальним актом від 05.02.2021 Управлінню соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації. За даними бухгалтерського обліку дебіторська заборгованість виникла по КЕКВ 2730 по розрахунках з постачальником КП "Полонне Тепловодопостачання" внаслідок неповернення невикористаної суми субсидії за період з 01 жовтня 2018 року по 31 січня 2019 року у розмірі 173 976,98 грн, яка обліковувалась станом на 01.01.2020 за видатками загального фонду місцевого бюджету та в звітному періоді 2020 року була зарахована до видатків загального фонду державного бюджету. На підставі передавального акта від 05.02.2021 між позивачем та відповідачем складено акт звіряння розрахунків від 07.12.2021, яким відповідач підтвердив суму боргу. Позивач звертався до відповідача з претензією від 21.03.2023 №01-504 про погашення дебіторської заборгованості. Оскільки відповідач не сплатив заборгованість, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 22.05.2023, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
Ухвалою суду від 12.06.2023 (після усунення недоліків позовної заяви) позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/540/23 в порядку розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 10:40 год. 11 липня 2023 року.
До суду 20.06.2023 надійшов відзив на позовну заяву від 16.06.2023, в якому відповідач повідомляє, що як вбачається із довідки наданої позивачем за № 04-805 від 16.05.2023, сума дебіторської заборгованості по розрахунках із КП "Полонне тепловодопостачання" утворилась за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, про існування якої було відомо для позивача згідно акта звіряння розрахунків станом на 01.01.2020. Посилаючись на приписи ст.ст. 257, 267 ЦК України, відповідач просить суд застосувати строк позовної давності та відмовити у задоволенні позовної заяви, оскільки позовна заява про стягнення дебіторської заборгованості подана Управлінням соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації після спливу строку позовної давності без прохання про його поновлення та не наведено поважних причин пропуску цього строку.
Позивач у відповіді на відзив від 30.06.2023 зазначає, що у зв`язку із реорганізацією Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації, дебіторську заборгованість передано позивачу передавальним актом від 05.02.2021. Датою виникнення дебіторської заборгованості на балансі Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації є 05.02.2021, тобто зважаючи на приписи ст. 261 ЦК України саме з цієї дати позивач довідався про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Таким чином, строк загальної позовної давності не пропущено. Вказує, що на підставі передавального акта від 05.02.2021 складено акт звіряння розрахунків від 07.12.2021 між сторонами, яким відповідач підтвердив себе як дебітора (боржника) та підтвердив суму боргу. Проте в подальшому згідно наданої відповіді від 09.05.2023 вих №171 відповідач зазначив, що підприємство розгляне вимоги управління після погашення різниці обсягу заборгованості з різницею в тарифах відповідно до Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 №2479 та, яка встановлена станом на 01.05.2023. Однак спірні відносини виникли до 2022 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" з 1 жовтня 2022 року виплату та з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу здійснюється Пенсійним Фондом України. Крім того, згідно з ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Також звертає увагу на п.п. 12, 19 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного кодексу України та вказує, що оскільки на час звернення до суду на території України діє воєнний стан та карантин, то строки позовної давності продовжуються на строк їх дії, про що відповідно склалися правові позиції постановами Верховного Суду України від 07.09.2022 по справі №679/1136/21 від 22.09.2022 по справі №920/724/21. Позивач зазначає, що доводи відповідача не спростовують його обов`язку повернути суми надміру перерахованих житлових субсидій.
В судовому засіданні 11.07.2023 суд постановив ухвали із занесенням до протоколу судового засідання про встановлення відповідачу строку для подання заперечень на відповідь на відзив до 26 липня 2023 року включно та про оголошення перерви до 12:00 год. 08 серпня 2023 року.
Представник позивача не з`явився для участі в судовому засіданні 08.08.2023, до суду надіслав клопотання про розгляд справи без участі позивача. Крім того, в клопотанні повідомив, що викладену в позовній заяві позицію повністю підтримує.
Відповідач повноважного представника для участі в судовому засіданні 08.08.2023 не направив, до суду надіслав клопотання від 07.08.2023 про відкладення розгляду справи, оскільки представник відповідача не може прибути в судове засідання для надання пояснень по справі, які необхідні для повного та всебічного з`ясування усіх обставин справи.
При розгляді клопотання відповідача про відкладення розгляду справи суд враховує наступне.
Розгляд справи №924/540/23 здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
За умовами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 12.06.2023 було відкрито провадження у справі №924/540/23. Отже, останнім днем строку для розгляду справи №924/540/23 є 11 серпня 2023 року.
За умовами ч. ч. 1, 2 ст. 216 ГПК України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав, зокрема перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
За приписами п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Оскільки представник позивача не приймав участі в попередньому судовому засіданні 11.07.2023 та не зазначив у поданому клопотанні про відкладення розгляду справи будь-яких поважних причин своєї неявки, то у суду відсутні визначені ст. 202 ГПК України правові підстави для відкладення розгляду справи.
Також приймається до уваги, що протягом розгляду справи суд здійснив усі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи, участь сторін в судових засіданнях обов`язковою не визнавалась, а відповідач реалізував своє право на захист шляхом подання відзиву на позов.
При цьому зважаючи те, що дана справа є малозначною, а матеріали справи містять письмові позиції сторін, то суд не вбачає необхідності розгляду даної справи із обов`язковим викликом представників сторін у судове засідання.
Згідно з ч. 1 ст. 43 ГПК України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
З огляду на усі вищевикладені обставини та враховуючи закінчення строку розгляду справи, суд відмовляє представнику відповідача у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.
В період з 01.10.2018 по 31.01.2019 Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації перерахувало Комунальному підприємству "Полонне Теплопостачання" субсидії на відшкодування витрат населення за надані послуги теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що підтверджується платіжними дорученнями №1763 від 21.12.2018, №1762 від 21.12.2018, №96 від 24.01.2019, № 105 від 24.01.2019, №224 від 22.02.2019, №218 від 22.02.2019, №241 від 22.02.2019, №231 від 22.02.2019, №1723 від 21.12.2018, №1726 від 21.12.2018, №87 від 24.01.2019, №79 від 24.01.2019, №86 від 24.01.2019, №242 від 22.02.2019 та випискою по рахунку за період з 01.10.2018 по 01.03.2019, витягами з програмного забезпечення житлові субсидії "Наш Дім" відомість нарахування субсидій отримувачів послуг від КП "Полонне Теплопостачання" за жовтень 2018 року - січень 2019 року.
Між КП "Полонне Теплопостачання" та Управлінням праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації був підписаний акт звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по теплопостачанню, водопостачанню та водовідведенню, згідно з яким станом на 01.01.2020 за комунальним підприємством рахувалася заборгованість в розмірі 175976,98 грн
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №132/2021-р від 16.01.2021 "Про реорганізацію районних державних адміністрацій Хмельницької області" вирішено утворити комісії з реорганізації районних державних адміністрацій Хмельницької області у складі згідно з додатками 1-17.
05 лютого 2021 року головою комісії з реорганізації Полонської районної державної адміністрації затверджено передавальний акт дебіторської та кредиторської заборгованості Управління соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації до правонаступника Управління соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації, згідно з яким позивачу передано, зокрема по Державному бюджету дебіторську заборгованість в розмірі 173976,98 грн та по місцевому бюджету кредиторську заборгованість в розмірі 218004,47 грн.
Додатком № 1 до передавального акта оформлено розшифровку дебіторської заборгованості, в якій зазначено, що дебіторська заборгованість на 01.02.2021 за рахунок коштів загального фонду становить 173976,98 грн, вт.ч. по КЕКВ 2730 - 173976,98 грн, а саме по розрахунках з постачальниками, КП "Полонне Тепловодопостачання" не повернуло не використану суму субсидії за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, яка обліковувалась станом на 01.01.2020 за видатками загального фонду місцевого бюджету та в звітному періоді 2020 року була зарахована (перенесена) до видатків загального фонду державного бюджету (заборгованість відображена у додатку 26 річної бюджетної звітності).
Додатком №2 до передавального акта оформлено розшифровку кредиторської заборгованості.
Згідно з інформацією про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 05.05.2021 на підставі рішення щодо реорганізації, проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації.
На підставі вищевказаного передавального акту з додатками між Управлінням соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації та КП "Полонне Тепловодопостачання" був підписаний акт звіряння розрахунків від 07.12.2021, згідно із яким станом на 01.12.2021 за даними позивача заборгованість КП "Полонне Теплопостачання" перед Управлінням соціального захисту населення Шепетівської РДА складає 173976,98 грн, за даними відповідача - 173842,22 грн, розбіжності 134,76 грн.
Наказом Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації №10-од від 01.02.2023 було затверджено склад інвентаризаційної комісії для проведення інвентаризації дебіторської та кредиторської заборгованості управління соціального захисту населення районної державної адміністрації. Визначено фінансово - господарському відділу забезпечити проведення інвентаризації дебіторської та кредиторської заборгованості до 06.02.2023, яка рахувалася в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності станом на 01.01.2023. Додатком № 1 до наказу оформлено склад комісії.
Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації зверталось до КП "Полонне Тепловодопостачання" з претензією - вимогою № 01-504 від 21.03.2023 про погашення заборгованості в сумі 173976,98 грн по невикористаній сумі субсидії за період з 01.10.2018 по 31.01.2019 на рахунок Управління.
Вказана претензія надіслана 23.03.2023 та вручена відповідачу 27.03.2023, що підтверджується фіскальним чеком відділення поштового зв`язку та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 23.03.2023.
У відповідь на претензію відповідач надіслав лист №171 від 09.05.2023, в якому повідомив, що вимога про погашення заборгованості буде розглянута після відшкодування заборгованості з різниці в тарифах з теплопостачання, водопостачання та водовідведення, яка станом на 01.05.2023 становить 2264,00 тис.грн. та підлягає компенсації з державного бюджету.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації №04-805 від 16.05.2023 в Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації за даними бухгалтерського обліку та фінансовій звітності станом на 17.05.2023 по розрахунках із Комунальним підприємством "Полонне Тепловодопостачання" рахується дебіторська заборгованість в сумі 177976,98 грн. Сума дебіторської заборгованості по розрахунках із Комунальним підприємством "Полонне Тепловодопостачання" (код ЄДРПОУ 40946445) утворилася за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, внаслідок неповернення невикористаних коштів субсидії громадян Полонського району за бюджетною програмою по КПКВК 2501230 "Виплата пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі" за загальним фондом кошторису за КЕКВ 2730 в сумі 173976,98 грн.
Також матеріали справи містять Положення про управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації, затверджене розпорядженням голови районної державної адміністрації №21/2021-р від 09.02.2021.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та пояснення учасників процесу, суд приймає до уваги наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно зі ст.174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
В частині 1 ст.175 ГК України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива" затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення № 848, тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Вказаним Положенням передбачено право на отримання житлової субсидії громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Суд встановив, що в період з 01.10.2018 по 31.01.2019 Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації перерахувало Комунальному підприємству "Полонне Теплопостачання" субсидії на відшкодування витрат населення за надані послуги теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що підтверджується платіжними дорученнями №1763 від 21.12.2018, №1762 від 21.12.2018, №96 від 24.01.2019, № 105 від 24.01.2019, №224 від 22.02.2019, №218 від 22.02.2019, №241 від 22.02.2019, №231 від 22.02.2019, №1723 від 21.12.2018, №1726 від 21.12.2018, №87 від 24.01.2019, №79 від 24.01.2019, №86 від 24.01.2019, №242 від 22.02.2019 та випискою по рахунку за період з 01.10.2018 по 01.03.2019, витягами з програмного забезпечення житлові субсидії "Наш Дім" відомість нарахування субсидій отримувачів послуг від КП "Полонне Теплопостачання" за жовтень 2018 року - січень 2019 року.
Відповідно до підписаного між КП "Полонне Теплопостачання" та Управлінням праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації акту звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по теплопостачанню, водопостачанню та водовідведенню, станом на 01.01.2020 за відповідачем рахувалася заборгованість в розмірі 175976,98 грн.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" визначено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1. Згідно з додатком 1 реорганізовано Полонську райдержадміністрацію шляхом її приєднання до Шепетівської райдержадміністрації.
На виконання вказаного розпорядження, а також постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 "Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються", розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №132/2021-р від 16.01.2021 "Про реорганізацію районних державних адміністрацій Хмельницької області" вирішено утворити комісії з реорганізації районних державних адміністрацій Хмельницької області у складі згідно з додатками 1-17.
В подальшому 05 лютого 2021 року головою комісії з реорганізації Полонської районної державної адміністрації було затверджено передавальний акт дебіторської та кредиторської заборгованості Управління соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації до правонаступника Управління соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації, згідно з яким позивачу передано, зокрема по Державному бюджету дебіторську заборгованість в розмірі 173976,98 грн. Додатком № 1 до передавального акта оформлено розшифровку дебіторської заборгованості, в якій зазначено, що дебіторська заборгованість на 01.02.2021 за рахунок коштів загального фонду становить 173976,98 грн, вт.ч. по КЕКВ 2730 - 173976,98 грн, а саме по розрахунках з постачальниками, КП "Полонне Тепловодопостачання" не повернуло не використану суму субсидії за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, яка обліковувалась станом на 01.01.2020 за видатками загального фонду місцевого бюджету та в звітному періоді 2020 року була зарахована (перенесена) до видатків загального фонду державного бюджету (заборгованість відображена у додатку 26 річної бюджетної звітності).
Таким чином, позивач є правонаступником Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації у спірних правовідносинах.
Згідно з п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до п.125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року між Управлінням соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації, правонаступником якого є позивач, та відповідачем склалися відносини, за яких відповідачу перераховувалась субсидія на відшкодування витрат населення за надані відповідачем житлово-комунальні послуги, оскільки у вказаний період надання субсидій здійснювалось у негрошовій формі.
До 31 січня 2019 року перерахування сум субсидії проводилось відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, шляхом перерахування коштів на рахунки організацій, відповідальних за надання послуг.
Відповідно до вказаного Порядку, житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до січня 2019 року включно надавались громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг. В подальшому, постановами Кабінету Міністрів України №1176 від 27 грудня 2018 року "Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі" та №62 від 06 лютого 2019 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" від 21 жовтня 1995 року №848, відповідно до яких громадяни, які звернулись за субсидією з січня 2019 року отримують субсидію у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів через Пенсійний фонд України або через АТ "Ощадбанк".
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг" був затверджений Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг (далі - Порядок №534), який був чинним в період отримання спірних коштів відповідачем.
Цей Порядок визначав механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання
Пунктами 4, 4-1 Порядку №543 був визначений розрахунок невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення за особовим рахунком кожного одержувача субсидії.
Згідно з п.7 Порядку №534 загальний обсяг невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, визначається кожним надавачем послуг, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом шляхом додавання невикористаних сум субсидії за особовими рахунками всіх одержувачів субсидії.
За результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив складає акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 червня та до 1 листопада до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення) ради (п. 8 Порядку № 534).
Пункт 11 Порядку № 534 передбачав, що У разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення використовує повернуті кошти на погашення кредиторської заборгованості та/або поточні розрахунки з надавачами послуг, об`єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельними кооперативами за надані пільги і житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
За умовами п.12 Порядку відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні кооперативи в особі їх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок.
Суд встановив, що згідно з актом звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по теплопостачанню, водопостачанню та водовідведенню, підписаного між КП "Полонне тепловодопостачання" та Управлінням праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації, станом на 01 січня 2020 року за відповідачем рахувалася заборгованість в розмірі 175976,98 грн
Позивач у позовній заяві вказує, що відповідач частково сплатив вказану заборгованість. Тому за передавальним актом, затвердженим 05.02.2021 головою комісії з реорганізації Полонської районної державної адміністрації, Управлінню соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації було передано дебіторську заборгованість по Державному бюджету в розмірі 173976,98 грн, яка згідно з додатком № 1 до передавального акта є заборгованістю КП "Полонне Тепловодопостачання" по невикористаній сумі субсидії за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року.
На підставі вищевказаного передавального акту з додатками між Управлінням соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації та КП "Полонне Тепловодопостачання" був підписаний акт звіряння розрахунків від 07.12.2021, згідно із яким станом на 01.12.2021 за даними позивача заборгованість КП "Полонне Теплопостачання" перед Управлінням соціального захисту населення Шепетівської РДА складає 173976,98 грн, за даними відповідача - 173842,22 грн, розбіжності 134,76 грн.
Водночас, відповідач не подав, а матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження сплати відповідачем коштів в розмірі 134,76 грн, які зазначені відповідачем у акті звіряння розрахунків в рядку розбіжності. При цьому представник позивача в судовому засіданні 11.07.2023 заперечувала факт сплати даних коштів.
Позивач звертався до відповідача з претензією - вимогою № 01-504 від 21.03.2023 про погашення заборгованості в сумі 173976,98 грн по невикористаній сумі субсидії за період з 01.10.2018 по 31.01.2019 на рахунок Управління.
Однак, відповідач заборгованість не сплатив та у відповіді на претензію №171 від 09.05.2023 повідомив, що вимога про погашення заборгованості буде розглянута після відшкодування заборгованості з різниці в тарифах з теплопостачання, водопостачання та водовідведення, яка станом на 01.05.2023 становить 2264,00 тис. грн. та підлягає компенсації з державного бюджету.
Проте наведені відповідачем обставини жодним чином не впливають на зобов`язання відповідача та не звільняють останнього від обов`язку сплатити позивачу кошти, що є предметом спору у даній справі.
Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.
Відповідач не надав, а матеріали справи не містять доказів на підтвердження сплати позивачу спірної суми.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Приймаючи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 173976,98 грн заборгованості.
Відповідач у відзиві на позов просить застосувати позовну давність.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 ЦК України встановлено загальний строк позовної давності тривалістю у три роки.
Згідно із ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Винятки з правил, встановлених частинами першою та другою цієї статті, можуть бути встановлені законом.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30.03.202012 розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України доповнено пунктом 12, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
В подальшому Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-IX від 15.03.20222) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України було доповнено п. 19, в якому передбачено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" було установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин.
В подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 239, від 22.04.2020 № 291, від 04.05.2020 № 343, від 20.05.2020 № 392, від 17.06.2020 № 500, від 22.07.2020 № 641, від 26.08.2020 № 760, від 13.10.2020 № 956, від 09.12.2020 № 1236, від 17.02.2021 № 104, від 21.04.2021 № 405, від 16.06.2021 № 611, від 11.08.2021 № 855, від 22.09.2021 № 981, від 15.12.2021 № 1336, від 23.02.2022 №229, від 27.05.2022 № 630, від 19.08.2022 № 928, від 23.12.2022 № 1423 та від 25.04.2023 № 383 продовжено дію карантину на території України до 30 червня 2023 року.
Також відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023.
Згідно з указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 26.07.2023 р. № 451/2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Таким чином, відповідно до п.п. 12, 19 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України строк позовної давності за вимогами про стягнення з відповідача 173976,98 грн дебіторської заборгованості (невикористаної суми субсидії), який станом на дату набрання чинності змінами до ЦК України не був пропущений, продовжився на строк дії карантину та воєнного стану в Україні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач звернувся до суду із даним позовом в межах встановленого законом строку позовної давності.
Згідно з ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 247, 252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації м.Шепетівка Хмельницької області до Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" м.Полонне Шепетівського району Хмельницької області про стягнення 173976,98 грн задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" (Хмельницька обл, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Л. Українки, буд. 93, код 40946445) на користь Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації (Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 47, код 03198540) 173976,98 грн (сто сімдесят три тисячі дев`ятсот сімдесят шість гривень 98 коп.) заборгованості та 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат на оплату судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 11.08.2023.
Суддя Л.О. Субботіна
Виготовлено у 3 примірниках:
1- до справи,
2- позивачу на ел. адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1,
3- відповідачу на ел. адресу: ptm.pol@ukr.net та на поштову адресу: 30500, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Л. Українки, буд. 93 - рек. листом.