Постановление суда № 112782239, 07.08.2023, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
07.08.2023
Номер дела
620/7406/23
Номер документа
112782239
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

07 серпня 2023 року ЧернігівСправа № 620/7406/23

Чернігівський окружний адміністративний суд:

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Краснової О.Р.,

представника відповідача Пахомової В.А.

розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду клопотання Акціонерного товариства ''Укрпошта'' про передачу за підсудністю справи за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Акціонерного товариства "Укрпошта" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі також - позивач) до Акціонерного товариства "Укрпошта" (далі також - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 22540028,56 грн та пені в розмірі 82948,12 грн.

Ухвалою від 09.06.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 06.07.2023.

27.06.2023 від представника відповідача надійшло клопотання про передачу справи за підсудністю відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України ( т. 1 а.с. 23).

06.07.2023 підготовче засідання відкладено на 07.08.2023.

07.08.2023 у підготовчому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про передачу справи № 620/7406/23 за підсудністю та просив його задовольнити.

Від Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з`явились особи, які не надали суду документів на підтвердження своїх повноважень на представництво в суді, тому не були допущені судом до участі у підготовчому засіданні, з наступних підстав.

Згідно з абзацом першим підпункту 11 пункту 161розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (в редакції Закону України від 02.06.2016 № 1401-VIII Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції з 1 січня 2019 року.

Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року (абзац другий підпункту 11 пункту 161розділу XV "Перехідні положення" Конституції України).

Згідно з частинами четвертою та п`ятою статті 131-2 Конституції України(в редакції Закону України від 02.06.2016 № 1401-VIII Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIIIПро внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) набрав чинності 30.09.2016.

Статтею 8 Конституції України встановлено, щоКонституція Українимає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Україниі повинні відповідати їй. НормиКонституції Україниє нормами прямої дії.

Відповідно до частини третьоїстатті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Отже, із системного аналізу наведених положень законодавства випливає, що представництво органів державної влади в адміністративному процесі має здійснюватися адвокатом з 1 січня 2020 року у справах, провадження у яких відкрито після 30 вересня 2016 року.

Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.

Представництво за своєю природою - це організаційне правовідношення, змістом якого є повноваження однієї особи (представника) діяти від імені, в інтересах іншої особи, яке виникає з договору, закону, акта органу публічної влади. Крім того, представництвом є діяльність представника, спрямована на реалізацію наданих йому повноважень. Змістом відносин представництва є повноваження, без яких останнє не може існувати. Як повноваження розуміють систему двох суб`єктивних прав представника, одне з яких є абсолютним, інше -відносним. Абсолютне право представника містить у собі можливість вчинення певних дій від імені та в інтересах особи, а відносне право полягає у тому, що представник вправі розраховувати на те, що всі юридичні наслідки, створені його діями, виникнуть лише для особи, яку він представляє, а не для самого представника.

Визначення довіреності міститься у частині третійстатті 244 Цивільного кодексу України(далі -ЦК), за якою довіреність - це письмовий документ, що видається довірителем представнику для засвідчення його повноважень перед третіми особами в процесі здійснення представництва.

Специфіка представництва за довіреністю в адміністративному судочинстві зумовлена його публічно-правовим та офіційним характером і визначена відповідними нормамиКАС.

Відповідно до частини першоїстатті 55 КАСсторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Так, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що представником Чернігівського відділення Фонду є Лось Ірина Іванівна.

В якості доказу на підтвердження повноважень особи Фондом надана довіреність провідному юрисконсульту сектору правової допомоги Москалець Олені Іванівні від 30.12.2022 №9 (а.с.172 т.3).

Пунктом 11 розділу XV Перехідні положення Конституції України врегульовані саме питання представництва. Просамопредставництво в Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.

За загальним правилом, підтримуваним у теорії права, самопредставництво юридичної особи це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена)колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.

Змінами, внесеними доКАС УкраїниЗаконом УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створеннявід 18 грудня 2019 року № 390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб`єкта владних повноважень і визначено, щоюридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) іменіта визначено вичерпний перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження:відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту)(ч. 3ст. 55 КАС Україниу чинній редакції). Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (частина 4 цієї статті).

З аналізу змісту цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбаченихстаттею 44 КАС Українипроцесуальних прав можливий за умови сукупної наявності обох цих умов.

Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Поряд з тим, залишаються чинними і такими, що підлягають обов`язковому виконанню, приписиЦК Українита Закону УкраїниПро державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формуваньвід 15 травня 2003 року № 755-IV (даліЗакон № 755-IV) з наступними змінами та доповненнями.

Так, держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановленихКонституцією Українита законом (ч.2ст.167 ЦК України). До юридичних осіб публічного права, що створені державою.

Частиною першоюстатті 82 ЦК Українивизначено, що на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цьогоКодексу, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини першоїстатті 92 ЦК Україниюридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (ч.4ст.87 ЦК України).

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються, окрімЦК України, спеціальнимЗаконом № 755-IV.

Загальні засади державної реєстрації, а також її основні принципи визначені в статті 4 вказаного Закону. До них, зокрема, належать обов`язковість та публічність державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі.

З метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі Єдиний державний реєстр, Реєстр) (ч.1ст. 7 Закону № 755-IV).

Обов`язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомостіщодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осібта осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи(ч.3 ст.9 Закону).

При цьому, відповідно до пункту другого частини першоїстатті першої цього ЗаконуВитяг з Єдиного державного реєстру (далі Витяг) містить відомості, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.

Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріпленийстаттею 10 Закону № 755-IV, яка, зокрема, визначає, що внесені до Реєстру документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі. Якщо ж відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бутивикористані у спорі.

Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.

Аналогічної правової позиції притримується Верховний Суд в ухвалах від 21.01.2020 у справі №2140/1691/18, від 21.01.2020 у справі №640/10332/19, від 23.01.2020 у справі №340/2216/19, від 24.01.2020 у справі №440/525/19, від 10.02.2020 у справі №420/1462/19, від 03.02.2020 у справі №160/6823/19, від 22.04.2020 у справі №640/1907/19, від 23.04.2020 у справі №560/3470/19від 18.08.2020 у справі № 300/2412/19, від 17.09.2020 у справі № 300/2412/19, від 03.02.2021 у справі №300/1233/19, від 25.06.2021 у справі № 320/4514/20, від 16.02.2022 у справі №140/2474/20.

Судом встановлено, що згідно з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю вказана ОСОБА_1 , яка відповідно до наказу від 27.05.2011 № 60-К з 01.06.2011 призначена на посаду директора Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Відомості про особу, яка з`явилась до суду для участі у справі Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Акціонерного товариства "Укрпошта" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,в якості представника позивача, а саме Москалець О.І., в Єдиному державному реєстрі відсутні.

Надана суду довіреність в порядку самопредставництва Чернігівського відділення Фонду,за відсутності відомостей про таку особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які підлягають обов`язковому відображенню в такому реєстрі, - позбавляють суд можливості допустити їх до участі у цій справі як представника Чернігівського відділення Фонду.

Таким чином, позивачем не надано доказів належного уповноваження Москалець Олени Іванівни на вчинення будь-яких процесуальних дій від імені Чернігівського відділення Фонду у розумінністатті 59 КАС України, а саме у зв`язку з відсутністю відомостей про таку особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які підлягають обов`язковому відображенню в такому реєстрі.

За таких обставин, вказана особа ( ОСОБА_2 ) не може бути допущена до участі у справі.

Щодо клопотання Акціонерного товариства "Укрпошта" про передачу справи № 620/7406/23 за підсудністю, суд зазначає таке.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження АТ «Укрпошта» - Україна, 01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 22.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Суд установив, що провадження у справі відкрито з порушенням частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки місцезнаходженням відповідача є м. Київ, а не м. Чернігів.

Та обставина, що у м. Чернігові розташована Чернігівська дирекція Акціонерного товариства «Укрпошта», не впливає на визначення територіальної підсудності справи, оскільки Чернігівська дирекція є лише філією без статусу юридичної особи та відповідно не може бути відповідачем.

Відповідно до частини п`ятої статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачами в адміністративній справі за позовами суб`єктів владних повноважень є громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об`єднання, юридичні особи.

Отже, філія юридичної особи не є відповідачем у справі, а тому її місцезнаходження не може впливати на визначення територіальної юрисдикції адміністративної справи.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованим клопотання відповідача про передачу справи до належного суду, юрисдикція якого розповсюджується на місто Київ. Таким судом на даний час є Київський окружний адміністративний суд, оскільки відповідно до Закону України від 14.12.2022 № 2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва, і пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень» встановлено, що з дня набрання чинності цим законом (15.12.2022) до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні Окружному адміністративному суду територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини шостої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою.

Відповідно до частини першої статті 183 КАС України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.

Керуючись ст. ст. 29, 183, 227, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання Акціонерного товариства ''Укрпошта'' - задовольнити.

Передати справу № 620/7406/23 до Київського окружного адміністративного суду (бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 01133) за територіальною підсудністю.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлено 11 серпня 2023 року.

СуддяІ.І. Соломко