Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
УХВАЛА
08.05.2023Справа № 914/1063/22
м. Львів
За заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» (вх.№1599/23 від 21.04.2023) про заміну боржника виконавчого провадження та видачу нового виконавчого листа у справі №914/1063/22
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс», м. Львів
про видачу судового наказу за вимогою про стягнення грошової заборгованості з Перемишлянської міської ради, м. Перемишляни Львівської області за договором №019 від 18.02.2020 про надання послуги з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на суму 28 121, 32 грн
Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА
Секретар с/з Божена МЕЛЬНИК
Представники учасників справи:
від заявника (стягувача): не з`явився,
від боржника: не з`явився,
від нового боржника: не з`явився.
Суть спору: Господарським судом Львівської області у складі судді Галамай О.З. 01.06.2022 видано судовий наказ про стягнення з Перемишлянської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» 28121,32 грн заборгованості та 248,10 грн судового збору.
21.04.2023 до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» про заміну боржника у виконавчому провадженні та видачу нового виконавчого листа. Розгляд заяви стягувач просив здійснювати без участі його представника.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.04.2023 року заяву передано на розгляд судді О. Щигельській.
Ухвалою суду від 24.04.2023 заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 08.05.2023. Учасників справи зобов`язано у випадку наявності пояснень (заперечень) стосовно заяви про заміну сторони виконавчого провадження надати їх суду та іншим учасникам справи до судового засідання.
Сторони явки повноважних представників в судове засідання 08.05.2023 не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про дату та час судового засідання. Пояснення чи заперечення стосовно вказаної заяви від сторін до суду не надходило.
Розглянувши в судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» про заміну боржника виконавчого провадження у справі №914/1063/22 та дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що ТОВ «Західземлепроект Плюс» звернулось до Управління державної казначейської служби України у Перемишлянському районі Львівської області, щодо виконання судового наказу від 01.06.2022 року у справі №914/1063/22.
Однак листом від 21.10.2022 року №02-17-08/771 Управління державної казначейської служби України у Перемишлянському районі Львівської області повідомлено, що зазначений виконавчий документ не прийнято до виконання та повернуто на підставі підпункту 3 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45 із змінами), оскільки Перемишлянська міська рада (код ЄДРПОУ 26485176) не має відкритих рахунків в Управлінні Державної казначейської служби України у Перемишлянському районі Львівської області.
Листом Виконавчого комітету Перемишлянської міської ради №03-16/02/1823 від 16.11.2022 року у відповідь на інформаційний запит, повідомлено, що Перемишлянська міська рада Львівського району Львівської області не має відкритих реєстраційних рахунків в органах Державної казначейській служби України. Також зазначено, що Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради Львівського району Львівської області має відкритий основний реєстраційний рахунок загального фонду.
Таким чином, заявник вказує, що юридична особа «Перемишлянська міська рада» (код за ЄДРПОУ 26485176) не є розпорядником бюджетних коштів та будь-яких рахунків, відкритих в органах казначейської служби та банківських установах, не має. Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради (код ЄДРПОУ 04056173) є головним розпорядником коштів бюджету територіальної громади. Для виконання повноважень, покладених на виконавчий комітет, та обліку коштів загального і спеціального фондів бюджету виконавчому комітету в Державній казначейській службі України відкрито реєстраційні та спеціальні рахунки.
На підставі викладеного, ТОВ «Західземлепроект Плюс» просить суд замінити боржника Перемишлянську міську раду (ідентифікаційний код 26485176) на Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради Львівської області (81200, Львівська область, Львівський район, місто Перемишляни, вул. Привокзальна будинок 3А; ідентифікаційний код юридичної особи 04056173).
Відповідно до положень ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною 1 ст. 52 ГПК України, врегульовані питання процесуального правонаступництва, зокрема зазначено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Відповідний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.
Згідно із частиною статті 2 Господарського процесуального кодексу України, однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є обов`язковість судового рішення.
За приписами статті 129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У відповідності до статті 18 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 326 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
З огляду на вищенаведені норми законодавства та наявні в матеріалах справи докази, Перемишлянська міська рада є органом місцевого самоврядування бюджетною установою, яка повністю утримуються за рахунок місцевого бюджету.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, в тому числі, механізм здійснення безспірного списання коштів, визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим Постановою КМУ від 03.08.2011 №845.
Відповідно до пункту 24 Порядку, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Якщо боржник обслуговується централізованою бухгалтерією, зазначені документи подаються до органу Казначейства, в якому відкрито рахунки відповідної бюджетної установи, при якій створена така централізована бухгалтерія.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Тобто, Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради це орган, який утворює міська рада для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до пункту 4 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Статтею 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Зі змісту наведених норм законодавства вбачається, що Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради є виконавчим органом, який належить до структури Перемишлянської міської ради та є головним розпорядником бюджетних коштів.
Таким чином, з огляду на зазначені обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання рішення суду, яке, згідно з нормами статей 18, 326 Господарського процесуального кодексу України, є обов`язковим до виконання, враховуючи принцип верховенства права, враховуючи положення статей 52, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе замінити боржника у судовому наказі Господарського суду Львівської області у справі №914/1063/22 із Перемишлянської міської ради на Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради.
Також суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено видачу нового виконавчого документа, а відтак, примусове виконання рішення суду здійснюється на підставі вже виданого наказу з урахуванням даної ухвали суду (Постанова Верховного Суду від 01.12.2021 у справі №905/3250/16).
Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 52, 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» (вх.№1599/23 від 21.04.2023) задовольнити.
2. Замінити боржника у наказі Господарського суду Львівської області від 01.06.2022 року у справі №914/1063/22 Перемишлянську міську раду (81200, Львівська обл., Львівський р-н, місто Перемишляни, вулиця Привокзальна, будинок 3 А; ідентифікаційний код 26485176) на Виконавчий комітет Перемишлянської міської ради Львівської області (81200, Львівська область, Львівський район, місто Перемишляни, вул. Привокзальна будинок 3А; ідентифікаційний код юридичної особи 04056173).
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.ст. 256-257 ГПК України.
Суддя Щигельська О.І.