Дата принятия
25.04.2023
Номер дела
953/19602/21
Номер документа
110623290
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 953/19602/21

н/п 2-а/953/26/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2023 року Київський районний суд м. Харкова у складі:

судді - Єфіменко Н.В.,

за участі секретаря - Лущан В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови, -

встановив:

18.10.2021 р. ОСОБА_1 (далі: позивач) звернулась до Київського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції (далі: відповідач-1), Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції (далі: відповідач-2), в якому просить суд скасувати постанову серії ЕГА № 449422 від 09.10.2021, закрити провадження.

В обґрунтування заявленої вимоги посилається на те, що працівниками поліції не було дотримано процедуру притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

24.04.2023 відповідачем-2 поданий відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого він зазначає, що позовна заява ОСОБА_1 щодо скасування постанови серії ЕГА № 449422 від 09.10.2021 винесено у відповідності до норм чинного законодавства. Крім того зазначив, що відеозапис на якому відбувався розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно позивача зберігався з 09.10.2021р. по 09.11.2021р. включно, відповідно до Інструкції із застосуванням органами та підрозділами поліції технічних приладів і засобів, що мають функції фото-кінозйомки, відеозапису, засобів фото і кінозйомки, відеозапису, що затверджена наказом № 1026 Міністерства внутрішніх справ України від 18.12.2018 (далі: Інструкція).

До судового засідання, належним чином повідомленні про дату, час та місце судового розгляду сторони не заявились.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Враховуючи вищевказане, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи.

Перевіривши матеріалисправи,встановивши фактичніобставини всправі,на якихґрунтуються позовнівимоги тазаперечення,дослідивши таоцінивши наданідокази всукупності,проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд висновує:

09.10.2021 р. відповідачем винесено постанову ЕГА № 449422 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП.

З вищезазначеної постанови вбачається, що позивач 09.10.2021 р. о 16 год. 00 хв. перебувала у магазині «Ева» за адресою: АДРЕСА_1 без вдягнутих засобів індивідуального захисту, що закривають рот та ніс, зокрема респіраторів або захисних масок, у тому числі і виготовлених самостійно, за що на неї накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.

Не погоджуючись із указаною постановою, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Пунктом 1ст. 9 КУпАПзазначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідност. 44-3 КУпАПпорушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбаченихЗаконом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

За приписамист. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення мають бути зроблені на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин та доказів.

Відповідно достаті 72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Положеннями статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд зазначає, що виключно за наявності належних та достатніх доказів вчинення певною особою правопорушення, така особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності.

Суд зазначає, що відповідно до п. 1 ст. 247КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Однак, в матеріалахсправи відсутні будь-які докази знаходження позивача 09.10.2021 о 16 год. 00 хв. р. в приміщенні магазину «Ева» за адресою: м. Харків, вул. Дерев`янка, буд. 44

без індивідуальних засобів захисту, а саме маски, що закриває ніс та рот.

Відповідачем не надано суду жодних доказів, а самевідеозапис з нагрудної камери, відеозапис з камери в магазині, за її наявності,показання свідків, рапорт іншого поліцейського,відносновчинення позивачем такого правопорушення та знаходження її без маски в магазині.

При цьому, суд враховує на час розгляду справи по суті ключовідокази по справі (відеозаписи з портативних відео реєстраторів інспекторів за даним фактом) були знищенні відповідно до Інструкції не з вини відповідача чи третьої особи на стороні відповідача, та зазначає, щовідсутністьцих доказівз наведених вище причин,не може впливати та порушувати права позивача.

Згідно зКУПАПніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).

Відповідно до принципу презумпції невинуватості щодо особи, яка підозрюється у вчиненні правопорушення, припускається невинність до того часу, поки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому законодавством.

Європейський суд з прав людини, що у своєму рішенні від 10 лютого 1995 р. у справі "Аллене де Рібермон проти Франції" підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов`язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.

Відповідно до положень ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбаченихстаттею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

В даному випадку відповідачем відповідно до вимог ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, яка і є предметом судового розгляду.

Відповідно до ст. 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності визначеніст. 286 КАС України.

Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Оскільки у справі не має доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, то склад цього правопорушення відсутній.

Виходячи з вищевказаного, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю відповідно до вимог 293 КУпАП та ч. 3 ст. 286 КАС України.

Розподіл судових витрат здійснюється судом відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України

Керуючисьст. ст.286,308,311,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ухвалив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови задовольнити.

Постанову серії ЕГА № 449422 від 09.10.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП - скасувати.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду у встановленому порядку протягом 10 днів з дня його підписання. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Відповідачі:

Департамент патрульної поліції (кодЄДРПОУ 40108646, м. Київ, вул.Федора Ернста- 3).

Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції (м. Харків, вул. Шевченка-315-А).

Повний текст рішення складений 25.04.2023.

Суддя -