Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
10 квітня 2023 року Справа №200/15775/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заяви зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виконало рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі 200/15775/21, яке набрало законної сили. ОСОБА_1 перерахована його пенсія та почато її виплату, перерахована різниця між нарахованою та виплаченою пенсією, однак до теперішнього часу заборгованість у сумі 237 504,67 грн не виплачена. У зв`язку із чим просить суд поставити під судовий контроль виконання рішення Донецького окружного суду по справі 200/15775/21, оскільки на його звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області конкретної відповіді про виплату не дає.
Ухвалою суду від 20 березня 2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк, протягом якого відповідач має право надати пояснення, заперечення щодо заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/15775/21 до 24 березня 2023 року.
23 березня 2023 року на адресу суду надійшов відзив Головного управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області на заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/15775/21, в якому зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року у справі № 200/15775/21 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», починаючи з 1 грудня 2019 року. Сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальному розмірі 237504,67 грн.
Доплата за рішенням суду за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у розмірі 237504,67 грн, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.
З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня Пенсійного фонду України. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік не затверджено.
Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування цього судового рішення не залежить від волі Головного управління і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав. Вказана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.
Вина та умисел на навмисне невиконання рішення суду у цій справі зі сторони Головного управління відсутня. Просить суд відмовити у задоволенні заяви.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 200/15775/21, суд зазначає наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі №200/15771/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у не перерахуванні ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області" від 19.08.2021 №33/25-2635. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області від 19.08.2021 №33/25-2635 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині задоволення позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року у справі № 200/15775/21 повернуто заявникові.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі №200/15771/21 набрало законної сили 18 серпня 2022 року.
26 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі № 200/15775/21.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23 листопада 2022 року за вих.№17058-15207/Л-02/8-0500/22 повідомлено позивача про те, що проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року. Розмір пенсії після перерахунку складає 12 775,67 грн. Доплата до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
З наданого протоколу про перерахунок пенсії вбачається, що 1 листопада 2022 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 розмір якої становить 12 775,67грн.
Відповідно до розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розмір доплати за судовим рішенням за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальному розмірі становить 237 504 грн 67 коп.
Листом від 28 грудня 2022 року за вих.№0500-0508-5/77255 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулося до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, Фінансово-економічного департаменту щодо вирішення питання виділення коштів на виконання рішення суду в сумі 237 504,67 грн.
Листом Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 27 січня 2023 року за вих.№2800-040201-9/4216 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 (зі змінами), на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн грн (в тому числі по Донецькій області 2,6 млн. грн.), які використано в повному обсязі.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за № 53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1).
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 23 березня 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 14275,67грн.
Тобто, рішення суду від 26 січня 2022 по справі №200/15775/21 виконано частково.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
здійснило ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області від 19.08.2021 №33/25-2635 про розмір грошового забезпечення;
нарахувало доплату до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Однак, рішення суду залишається невиконаним в частині виплати доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов`язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України», заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов`язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов`язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 07 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв`язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов`язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов`язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов`язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов`язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Щодо посилання відповідача на правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 18 лютого 2020 року у справі №0640/3719/18-а та від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, про те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, суд зазначає наступне.
Так, у вказаних постановах Верховного суду викладена позиція, щодо вирішення питання про накладення штрафу за невиконання рішення суду, що зініціюється за клопотанням позивача або за ініціативою судді, про те як у цій справі вирішується питання щодо встановлення судового контролю.
Також суд зауважує, що у постанові від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, на яку посилається відповідач у своїх запереченнях, Верховний Суд зауважив, що не проведення повної виплати перерахованої суми пенсії свідчить, що виконання рішення суду у повному обсязі здійснено не було.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявні всі підстави для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в цій справі в частині, що є невиконаною, а саме в частині виплати доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн.
Керуючись ст.14,243,246,248,256,295,297,382 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 провстановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити(частково).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою, звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 10 квітня 2023 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов