Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 березня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/2102/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яким просив:
- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо не врахуванні при розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 обчислення вислуги років на пільгових умовах, не здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вислуги років 29 років 05 місяців 00 днів, та переведення з 11.11.2021 ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на підставі п. «а» ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту а статті 12 цього ж Закону, та здійснити її перерахування на підставі заяви від 11.11.2022;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області врахувати до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 обчислення вислуги років на пільгових умовах, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вислуги років 29 років 05 місяців 00 днів, та перевести з 11.11.2021 ОСОБА_1 з пенсії по інвалідністю на підставі п. «а» ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту а статті 12 цього ж Закону, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат на підставі заяви від 11.11.2022.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач в період з 26.08.1996 до 30.11.2016 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України. Відповідно до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 21.11.2016 № 188о/с Позивача було звільнено з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативного забезпечення управління внутрішньої безпеки в Чернігівській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з 30.11.2016 за п. 2 ч. 1 статті 77 (через хворобу) Закону України Про Національну поліцію, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 20 років 03 місяця 03 дня, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 9 років 01 місяців 27 днів, усього 29 років 05 місяців 00 днів.
З 01.12.2016 Позивачу призначено пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи внаслідок захворювання, пов`язаного з безпосередньою участю в Антитерористичної операції, відповідно до пункту а статті 20 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-ХІІ), як працівнику Національної поліції України, та Позивач стоїть на обліку в Головному управління Пенсійного Фонду України в Луганській області.
Розмір пенсії обчислено відповідно до пункту а статті 21 Закону № 2262, а саме 60 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи).
11.11.2022 від знайомого Позивач дізнався, що йому невірно призначили пенсію, а саме взагалі не враховано обчислення вислуги років на пільгових умовах 9 років 01 місяць 27 днів:
- час проходження Позивачем служби у підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків ОВС у період з 23.08.2000 по 26.07.2011 вислуга років на пільгових умовах, без урахування календарної вислуги складає 5 років 5 місяців 16 днів, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членів їх сімей (далі по тексту - Постанова № 393) (в редакції яка була чинною в день звільнення Позивача), від 19.09.2007 № 1144 Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, від 20.07.2011 № 780 Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, Наказу МВС України від 01.10.2007 № 366, зараховується до вислуги років для призначення мені пенсії, відповідно до п.п. в п.3 Постанови № 393 (в редакції яка була чинною в день мого звільнення), на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;
- час проходження служби, протягом якого я брав безпосередню участь в Антитерористичній операції у період з 23.06.2014 по 27.06.2014, з 09.07.2014 по 11.12.2014, з 22.12.2014 по 19.04.2015, з 14.05.2015 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 16.6.2016 - вислуга років на пільгових умовах, без урахування календарної вислуги складає 3 роки 08 місяців 11 днів, який відповідно Постанови № 393 (в редакції, яка була чинною в день звільнення Позивача) та Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 232 Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, зараховується до вислуги років для призначення пенсії, відповідно до п.п. а п.3 Постанови № 393 (в редакції яка була чинною в день звільнення Позивача), на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три місяця.
Позивач 11.11.2022 через вебпортал Пенсійного фонду України за номером ВЕБ-12001-Ф-С-22-098541 звернувся з заявою до Відповідача з вимогою врахувати при розрахунку вислуги років для призначення пенсії Позивачу обчислення вислуги років на пільгових умовах, що складає 9 років 01 місяців 27 днів, здійснити перерахунок пенсії Позивачу з урахуванням вислуги років 29 років 05 місяців 00 днів, та перевести Позивача з пенсії по інвалідності на підставі п. «а» ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту а статті 12 цього ж Закону, з урахуванням вислуги років Позивача 29 років 05 місяців 00 днів, та здійснити її перерахування з 11.11.2021, та додав копії додаткових документів, яких не було в пенсійній справі Позивача, що підтверджують періоди служби Позивача, які підлягають зарахування до вислуги років на пільгових умовах:
- витяг з наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 21.11.2016 № 188 о/с;
- довідку Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 25.08.2022 №195, щодо періодів служби Позивача, які підлягають зарахування до вислуги років на пільгових умовах;
- довідку Головного управління Національної поліції в Луганській області від 30.06.2016 № А-4445 про участь Позивача в Антитерористичній операції.
Інші документи необхідні для перерахунку пенсії знаходяться у Відповідача в пенсійній справі Позивача.
Відповідно листа Відповідача від 18.11.2022 № 4143-4745/М-02/8-1200/22, який надійшов Позивачу на електронну адресу, Позивачу фактично відмовлено у виконані вимог щодо врахування при розрахунку вислуги років для призначення пенсії Позивачу обчислення вислуги років на пільгових умовах, та перевести Позивача з пенсії по інвалідності на підставі п. «а» ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту а статті 12 цього ж Закону, з урахуванням вислуги років Позивача 29 років 05 місяців 00 днів, та здійснити її перерахування з 11.11.2021 року.
Позивач вважає дії Відповідача протиправними, такими що суперечить положенням законодавства України, тому порушує права Позивача на пенсійне забезпечення.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що згідно статті 12 пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: - з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
За розглядом інформації, наявній в електронній пенсійній справі, яка введена на підставі подання та документів, наданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській області, встановлено, на день звільнення з Національної поліції України 30.11.2016 календарна вислуга складає 20 років, що є недостатнім для обчислення пенсії відповідно до пункту а статті 13 Закону № 2262.
Загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17, від 17 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 30.09.2019 № 360/1432/19.
Відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок 3-1) заява, зокрема, про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання.
Форма заяви про призначення /перерахунок пенсії наведена у Додатку 1 до пункту 7 Порядку 3-1, та передбачає звірення паспортних даних, ідентифікаційного номера та поданих документів.
На підставі викладеного представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 21.12.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідив матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Згідно витягу з наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 21.11.2016 №188о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за підпунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Вислуга років станом на 30.11.2016 складає 20 років 03 місяці 03 дні, на пільгових умовах 09 років 01 день 26 років, усього - 29 років 05 місяців 00 днів.
Позивач перебуваєте на обліку в Головному управлінні та отримуєте пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262) по лінії Національної поліції України з 01.12.2016.
Розмір пенсії обчислено відповідно до пункту а статті 21 Закону № 2262, а саме 60 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи).
11.11.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив врахувати при розрахунку вислуги років для призначення пенсії обчислення вислуги років на пільгових умовах та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років 29 років 05 місяців 00 днів. Перевести з пенсії по інвалідності на підставі п. «а» ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту «а» статті 12 цього ж Закону, з урахуванням вислуги років 29 років 05 місяців 00 днів, та здійснити її перерахування з 11.11.2021 року.
Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 18.11.2022 №4143-4745/М-02/8-1200/22 позивача повідомлено, що, оскільки день звільнення з Національної поліції України 30.11.2016 календарна вислуга складає 20 років, що є недостатнім для обчислення пенсії відповідно до пункту а статті 13 Закону № 2262.
Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років, передбачену пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Призначення і виплата пенсії в Україні здійснюється згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності з 1 січня 2004 року, іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції,
Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (надалі Закон №2262-ХІІ).
За змістом частин 1, 2 статті 1 Закону №2262-ХІІ, особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та ним передбачено зарахування до вислуги років окремих періодів служби у пільговому обчисленні.
Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393) визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським.
Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Слід наголосити, що протягом 2022 року до Постанови № 393 внесено декілька змін а частині обчислення календарної вислуги років при призначенні пенсії. Такі зміни відбулися на підставі Постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 та від 07.09.2022 № 999, які набули законної сили на день звернення позивача із заявою до органу пенсійного фонду щодо переходу з одного виду пенсії на інший, а саме 11.11.2022.
Тому при розгляді заяви ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на підставі п. «а» ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту «а» статті 12 цього ж Закону, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повинен враховувати зміни у законодавстві на час звернення позивача із відповідною заявою.
Так, постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 та від 07.09.2022 № 999 внесені зміни до Постанови № 393, якими уряд чітко розмежував порядок розрахунку календарної вислуги років та порядок визначення розміру пенсії.
Так п. 1 Порядку № 393 у редакції на день звернення позивача із заявою до відповідача зазначає, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»- «д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту;
служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;
служба як військових будівельників у військово-будівельних загонах (частинах);
час перебування на практичній льотній підготовці призваних на військову службу осіб, які навчалися на офіцерів запасу льотного складу у навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України;
час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу;
дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ;
військова служба у Збройних Силах, органах безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об`єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці проходили службу, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними угодами;
служба в органах внутрішніх справ держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, за яку вислуга років обчислюється у порядку, встановленому відповідними міжнародними угодами;
час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони;
час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, Національному антикорупційному бюро, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, начальницьким складом Національного антикорупційного бюро за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджених відповідно центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, та Національним антикорупційним бюро;
час роботи в органах державної влади у разі направлення (переведення) для подальшого проходження військової або державної служби до розвідувальних органів на посади, які передбачають використання знань і досвіду, набутих під час роботи в органах державної влади;
служба в Національній поліції;
служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
служба в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації на посадах рядового і начальницького складу;
час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і в закладах вищої освіти із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі;
час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
За пунктом 2 Постанови № 393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам із спеціальним званням Бюро економічної безпеки, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
Також Постанова № 393 доповнена п. 2-1, яким визначено, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Таким чином, саме періоди проходження служби в органах, перечислених у п.п. 1-2 даної постанови, зараховуються до календарної вислуги років при призначені пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органу внутрішніх справ».
Як вже зазначалось, згідно витягу з наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 21.11.2016 №188о/с вислуга років ОСОБА_1 станом на 30.11.2016 складає 20 років 03 місяці 03 дні, на пільгових умовах 09 років 01 день 26 років, усього - 29 років 05 місяців 00 днів.
Суд робить висновок, що не врахування Позивачем змін та доповнень до Порядку №393, внесених Постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 і які набрали чинності 19 лютого 2022 року і відповідно були чинними на час звернення Позивача із заявою про переведення його з пенсії по інвалідності на підставі п. "а" ст.20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту «а» статті 12 цього ж Закону (11.11.2022) помилково призвели до звернення з даним позовом.
Таким чином, позовні вимоги Позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Одночасно суд зазначає про відсутність підстав для застосування до спірних відносин правових позицій, викладених в постановах Верховного Суду, наведених Позивачем в позовній заяві. Вказані постанови Верховного Суду прийняті до набуття чинності змін та доповнень до Порядку № 393, внесених Постановою КМУ № 119 від 16.02.2022, і відповідно не враховують їх.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 90, 139, 241-246, 250, 257, 263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова