Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
09 січня 2023 рокуСправа №160/21431/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Тулянцева І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Вищого професійного училища №17 про відстрочення виконання рішення у справі № 160/21431/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Вищого професійного училища №17 про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
30 грудня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Вищого професійного училища №17 надійшла заява про відстрочення виконання рішення по справі № 160/21431/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Вищого професійного училища №17 про застосування заходів реагування, в якій просять:
- відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року у справі № 160/21431/21 до закінчення в Україні воєнного стану.
05.01.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду заява призначена до розгляду у судовому засіданні на 09.01.2023 року о 10:30 год.
Позивач та відповідач у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені засобами електронного поштового зв`язку, які вказані у позовній заяві.
Згідно з ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року по справі № 160/21431/21 позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ 38598371) до Вищого професійного училища №17 (49055, м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 49 А; код ЄДРПОУ 02541444) про застосування заходів реагування - задоволено в повному обсязі:
-застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівлі навчального корпусу, будівлі гуртожитку за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 49 А Вищого професійного училища №17 (код ЄДРПОУ - 02541444), до повного усунення порушень.
-встановлено спосіб і порядок виконання рішення шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію об`єктів, а саме: будівлі навчального корпусу, будівлі гуртожитку за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 49 А Вищого професійного училища №17 (код ЄДРПОУ - 02541444) до повного усунення порушень.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.07.2022 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Вищого професійного училища №17 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року у справі № 160/21431/21 - відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 09.11.2022 року касаційну скаргу Вищого професійного училища №17 залишено без задоволення. Ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2022 року залишено без змін.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року набрало законної сили 20.07.2022 року.
Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 160/21431/21.
30 грудня 2022 року Вище професійне училище №17 надало заяву про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року у справі № 160/21431/21.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що зазначені в акті Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 13.08.2021 року № 691 порушення виявлялись позивачем і раніше, що підтверджується копіями приписів від 16.03.2020 року №430, від 10.09.2019 року № 2661, які містять відомості що обладнання приміщень системою протипожежного захисту, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей пропонуються до виконання з 1993 року.
Вище професійне училище № 17 самостійно усунуло приписи, виявлені у вищевказаному акті, за результатами проведення повторної перевірки був складений акт Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 08.02.2022 року № 66, відповідно до якого, порушення, залишені без виконання склали пункти щодо не дообладнання приміщень системою протипожежного захисту, а саме - системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей.
Слід відзначити, що виконання означених заходів не входить до компетенції Відповідача, а відноситься до компетенції уповноваженого органу щодо управління державним майном згідно п.7.9 Статуту ВПУ №17, а саме Міністерства освіти і науки України.
Саме за згодою вищого уповноваженого органу (Міністерства освіти і науки України) відбувається будівництво, реконструкція і технічне переоснащення державного майна.
Відповідачем направлялись клопотання до Міністра освіти і науки України, директора департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради про виділення коштів на означені цілі за виконаним кошторисом.
Листом від 27.06.2022 року № 5/382-22 МОН України роз`яснило, що в умовах проведення реформи децентралізації в Україні з 01.01.2016 року фінансування видатків закладів професійної (професійно-технічної) освіти передано з державного бюджету на місцеві. У зв`язку з необхідністю спрямування коштів на обороноздатність країни видатки державного бюджету на 2022 рік, що були передбачені для МОН України з державного місцевим бюджетам, скорочено на 10 %.
Крім того, з 25.02.2022 року по теперішній час в гуртожитку Вищого професійного училища №17, який знаходиться на адресою : м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, 49 б, тимчасово проживають переміщені особи з інших областей, училище здійснює їм 3х разове харчування в будівлі навчального корпусу за адресою: м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, 49 а, де розміщена їдальня та організовує навчання дітей зазначених осіб.
Застосування до ВПУ №17 такого виключного заходу реагування, як зупинення експлуатації в період дії карантину і надзвичайної ситуації, зумовленої поширенням на території України коронавірусної хвороби (COVID 19), воєнного стану, початку опалювального сезону є непропорційним та не є співмірним з тими цілями, на досягнення яких пред`явлено позов.
Слід зазначити також, що зупинити експлуатацію навчального корпусу за адресою: м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, 49 а, а також гуртожитку за адресою: м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, 49 б шляхом опечатування неможливо, так як приміщення навчального корпусу цілодобово використовується для укриття населення, як найпростіше укриття, під час сигналу «Повітряна тривога», а в гуртожитку проживає 44 особи, в тому числі діти сироти, в кімнатах перебуває майно здобувачів освіти, які тимчасово виїхали з гуртожитку через дистанційне навчання під час оголошення воєнного стану. Зазначений факт також підтверджується актом державного виконавця першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південно Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 15.12.2022. Усі зазначені обставини істотно ускладнюють виконання рішення по справі № 160/21431/21 і роблять його неможливим.
Згідно довідки Торгово-промислової палати №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р., відповідно до якої військова агресія Російської Федерації проти України з 24 лютого 2022 року є надзвичайною, невідворотною обставиною для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлення термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереробної сили).Таким чином без фінансування з боку засновника (Міністерства освіти і науки України) або уповноваженого органу (Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради) на суму 2 094 041 грн. для монтажу та встановлення автоматичної пожежної сигналізації учбового корпусу, майстерень та гуртожитку до кінця завершення воєнного стану в Україні виконання рішення про справі №160/21431/21 суттєво ускладнюється. У зв`язку з чим, відповідач звертається до суду з даною заявою.
Вирішуючи питання про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року у справі № 160/21431/21, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.1 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні» введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022 продовжено строку дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26.03.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" №389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк. А відтак, обов`язок доведення наявності цих обставин, покладається на зобов`язану сторону (боржника). Факт наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк, має підтверджуватись відповідними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на те, що конкретний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити виконання судового рішення, не встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, суд вирішує питання про відстрочення виконання судового рішення, виходячи із конкретних обставин, які впливають на спроможність сторони виконати судове рішення, та балансу між інтересами стягувача та боржника.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06 грудня 2019 року у справі №2а/0570/6531/2011.
У вказаній постанові Верховним Судом зазначено, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке. При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов`язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у цьому випадку заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Так, судом встановлено, що в обгрунтування відповідачем заяви про відстрочення виконання судового рішення, додається довідка про здобувачів освіти пільгової категорії та внутрішньо переміщених осіб, які проживають в гуртожитку Вищого професійного училища №17, що підтверджується матеріалами справи.
Судом також встановлено, що до заяви додається лист про надання інформації від Дніпровської міської ради Департаменту гуманітарної політики щодо виділення коштів на виконання заходів з пожежної безпеки, в якому зазначено, що протягом дії воєнного стану, відповідно до Інструкцій з підготовки основних форм бюджетних запитів та формування показників міського бюджету на 2023 рік фінансування робіт капітального характеру не враховувалося та відповідь Міністерства освіти і науки України щодо фінансування видатків закладів професійної (професійно технічної) освіти, згідно якої видатки державного бюджету на 2022 рік, що були передбачені для Міністерства освіти і науки України як міжбюджетні трансферти з державного місцевим бюджетам, скорочено на 10 відсотків.
Враховуючи ті обставини, що в країні оголошено воєнний стан, який ускладнює виконання рішення, а також ті обставини що в приміщенні гуртожитку Вищого професійного училища №17 проживають переміщені особи, а навчальний корпус використовується як приміщення для укриття населення, та документи, які надані відповідачем на підтвердження зазначених ним фактів та обставин, суд зазначає, що вказане може вважатися виключними обставинами, які дійсно підтверджують неможливість заявника в даний проміжок часу виконати вказане судове рішення.
Щодо строку відстрочення виконання рішення суду, слід зазначити, що у відповідності до положень ч. 5 ст. 378 КАС України, він не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови, тобто суд відстрочує виконання рішення суду до 18 лютого 2023 року. Оскільки на даний час є наявними обставини, що ускладнюють виконання рішення суду в даній справі, при цьому, відсутні підстави ставити під сумнів намір виконувати судове рішення відповідачем в майбутньому - суд дійшов до висновку, що заяву про відстрочення виконання судового рішення слід задовольнити частково.
Керуючись положеннями ст. 242, 243, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Вищого професійного училища №17 про відстрочення виконання рішення у справі № 160/21431/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Вищого професійного училища №17 про застосування заходів реагування - задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року у справі № 160/21431/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Вищого професійного училища №17 про застосування заходів реагування строком до 18 лютого 2023 року.
У задовленні решти вимог - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку та строки, встановлені ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева