Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.11.2022 Справа №607/13387/22
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Ромазана В.В.
за участю секретаря Безручко Т.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач,Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося всуд зпозовом довідповідача ОСОБА_2 про стягненнянадміру виплаченоїдержавноїдопомоги за призначеними субсидіями в сумі 13198,91 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що 06 вересня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради ОСОБА_2 було призначено житлову субсидію із травня 2019 року по квітень 2020 року, із травня 2020 року по квітень 2021 року, із травня 2021 року по квітень 2022 року, із жовтня 2021 року по квітень 2022 року, оскільки заявником не повідомлялось про будь-які зміни обставин, що впливають на призначення субсидій. 02.09.2020 року ОСОБА_2 звернувся до управління соціальної політики із заявою про те, що у його домогосподарстві відбулися зміни, зокрема було здійснено ним покупку автомобіля, вартість якого становить 48500 грн. Однак, інспекторами Управління було встановлено що ОСОБА_2 протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю транспортного засобу (механізму) на суму, яка на дату купівлі, оплата перевищує 50000 грн. Згідно листа регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області №31/19-576 від 23.02.2022 р. ОСОБА_2 19.08.2020 р. зареєстрував право власності на автомобіль марки «Dacia Logan», 2009 року випуску, вартість якого становить 58200 грн. Згідно з поданою декларацією про доходи та майновий стан, ОСОБА_2 був попереджений про відповідальність за подання недостовірної інформації, як про його доходи та майновий стан, так і про доходи і майновий стан членів його сім`ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, про що свідчить його особистий підпис у заяві про призначення житлових субсидій та доданої до неї декларації. У заяві про призначення житлової субсидії відповідач взяв па себе зобов`язання щодо повідомлення позивача протягом одного місяця про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, в тому числі і джерел доходу. Отже, вважає, що Відповідачем було порушено взяті на себе зобов`язання, а саме подано недостовірну інформацію щодо вартості транспортного засобу, вартість якого перевищувала 50000 грн. Враховуючи наведене, субсидія призначена по вині відповідача, який подав недостовірні відомості про майновий стан, що вплинуло на встановлення права на субсидію, та внаслідок чого були надмірно виплачені бюджетні кошти в вигляді субсидій за період з 01.07.2021 року по 31.12.2021 року в сумі 13198,91 грн.
Ухвалою суду від 05 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач ОСОБА_2 відзиву на позов не подав.
Представник Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та суду пояснив, що він вчасно поінформував управління соціального захисту про купівлю ним автомобіля, вартість якого згідно Договору купівлі-продажу транспортного засобу №08255/8176 від 17.08.2020 р. становить 48500,00 грн. без ПДВ. Однак, відповідачем було призначено йому субсидію без будь-яких заперечень.
Дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази суд встановив.
06 вересня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії.
Згідно довідки ПМП «Совр» від 21.05.2020 року, у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані та проживають: ОСОБА_3 власник; ОСОБА_2 чоловік; ОСОБА_4 син; ОСОБА_5 син.
У заяві про призначення житлової субсидії відповідач взяв на себе зобов`язання про повідомлення позивача протягом одного місяця про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, в тому числі і джерел доходу.
Разом із заявою про призначення житлової субсидії відповідачем надавалася Декларація продоходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, згідно якої ОСОБА_2 був попереджений про відповідальність за подання недостовірної інформації, як про його доходи та майновий стан, так і про доходи і майновий стан членів його сім`ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, про що свідчить його особистий підпис у заяві про призначення житлових субсидій та доданої до неї декларації.
У розділі ІV декларації зазначено, що у власності ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 транспортних засобів немає.
У V розділі Декларації зазначено, що у ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 відсутні витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50000,00 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
Рішеннями Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, ОСОБА_2 було призначено житлову субсидію із травня 2019 року по квітень 2020 року, із травня 2020 року по квітень 2021 року, із травня 2021 року по квітень 2022 року, із жовтня 2021 року по квітень 2022 року.
Як вбачається із копії Договору купівлі-продажу транспортного засобу №08255/8176 від 17 серпня 2020 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокмі Сервіс» (Продавець) та ОСОБА_2 (Покупець), останній придбав легковий автомобіль марки «Dacia Logan», 2009 року випуску. Пунктом 4.1 зазначеного Договору передбачено, що загальна вартість даного транспортного засобу становить 58200,00 грн., з урахуванням ПДВ 20% - 9700 грн. Вартість без ПДВ - 48500,00 грн.
02.09.2020року ОСОБА_2 звернувся доУправління соціальноїполітикиТернопільськоїміської ради із заявою про те, що у його домогосподарстві відбулися зміни, зокрема було здійснено ним покупку автомобіля, вартість якого становить 48500 грн. Однак, повідомив відповідачу не повну вартість автомобіля, яка зазначена у вказаному договорі купівлі-продажу та яка склала 58200 грн. Інших доказів, які б підтверджували про те, що відповідач здійснив повідомлення позивача та вказав дійсну вартість придбаного ним автомобіля суду не надано.
Згідно інформації викладеній у листі Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області №31/19-576 від 23.02.2022 р. ОСОБА_2 , 19.08.2020 р. зареєстрував право власності на автомобіль марки «Dacia Logan», 2009 року випуску, вартість якого становить 58200 грн.
15березня 2022року соціальнимиінспекторами Управліннясоціальної політикиТернопільської міської ради складено Акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та проведено перерахунок, згідно якого сума надміру виплачених коштів за призначено субсидією, за період із 01.07.2021 року по 31.12.2021 року, склала 13198,91 грн.
Відповідачу ОСОБА_2 призначено субсидію на підставіпостанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. №848(в редакціїпостанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 р. №807) визначається механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік (п. 1 Положення).
Згідно п. 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 14 п.п. 4 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. №848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному вЗаконі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).
Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
В постанові Верховного Суду від 29.04.2020 р. (справа №206/3841/17) зазначено, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848, та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію, обов`язки щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (п. 15 Положення №848), а також протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п. 14 Положення №848). Наслідком невиконання обов`язків визначених положенням №848, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
За рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії (п. 119 абз. 4 Положення).
Згідно п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 р. №39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Згідно ч.1 ст.1212 ЦК Українипередбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно п. 125-1 Положення про порядок призначення житлових субсидій кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на небюджетні рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку (п. 127 Положення про порядок призначення житлових субсидій).
Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 якому була призначена житлова субсидія не подав достовірні дані про зміни у своєму майновому стані, а саме про придбання ним автомобіля «Dacia Logan», 2009 року випуску, вартістю 58 200,00 грн., що вплинуло на його майновий стан, відтак останньому надмірно виплаченібюджетні коштиу виглядісубсидій,за періодз 01.07.2021року по31.12.2021року всумі 13198,91грн.
Таким чином, проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, які до них застосовуються, суд приходить до переконання, що позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 слід задовольнити, стягнувши з останнього в користь позивача 13 198,91грн. надміру виплачених коштів.
Крім того, згідно із статтею 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 263, 265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями - задовольнити.
Стягнути зОСОБА_2 в користь Управління соціальноїполітики Тернопільськоїміської ради 13198 (тринадцять тисяч сто дев`яносто вісім) грн. 91 коп. надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями, яку перерахувати на рахунок Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (код ЄДРПОУ 37567866, МФО 820172, рахунок UA868201720355189049003048689, відкритий в ДКСУ м.Київ), а також 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. судового збору сплаченого позивачем при зверненні в суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Повне рішення суду складене 25 листопада 2022 року.
Головуючий суддяВ. В. Ромазан