Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 698/633/22
Провадження №2-а/698/7/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2022 р. Катеринопільський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Лазаренка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Пугачовської Т.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа: сержант поліції Звенигородського РВП Головного управління Національної поліції в Черкаській області Кузьменко Микола Васильович про визнання протиправними дій та скасування постанови № 596650 по справі про адміністративне правопорушення від 31.05.2022 року,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить поновити строк зверненнядо суду, визнати протиправними дії відповідача та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії БАВ № 596650 від 31.05.2022 р., а провадження у справі закрити за відсутністю складу правопорушення.
В обґрунтуванняадміністративного позовупосилався нате,що 25.08.2022 року на його поштову адресу надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження про стягнення з нього штрафу в розмірі 1020 грн.. 31.08.2022 року він звернувся в Катеринопільський відділ ДВС у Звенигородському районі Черкаської області та отримав завірену копію постанови № 596650 від 31.05.2022 р. винесену сержантом поліції Звенигородського РВП Кузьменком М.В., відповідно до якої 31.05.2022 року о 20 год. 32 хв. в смт Єрки по вул. Жовтнева він скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 121 КУпАП. Позивач вважає дії працівника поліції незаконними та зазначає, що він у зазначений день і час в смт Єрки вул. Жовтнева не керував Автомобілем Фольксваген Транспортер д.н.з. НОМЕР_1 , а тому його ніхто не міг зупиняти. Вважає, що постанова № 596650від 31.05.2022р.,винесена сержантомполіції ЗвенигородськогоРВП КузьменкомМ.В.є незаконною,необґрунтованою табезпідставною,а томузазначена постановапідлягає скасуваннюа справапро адміністративнеправопорушення закриттю.
У відзивіна адміністративнийпозов представникГУНП вЧеркаській областіЖелезняк Ю.В.заперечила протизадоволення позовнихвимог уповному обсязіз оглядуна те,що належнафіксація вчиненняадміністративного правопорушенняможе підтвердитиправомірність накладенняадміністративного стягненнята будевважатися належнимдоказом посправі.При цьомузазначає,що позивачемне наданоналежних тадопустимих доказів,які бсвідчили прообґрунтованість заявленихпозовних вимог. За вказаних обставин вважає, що незгода позивача щодо притягнення його до адміністративної відповідальності не є правовою підставою для скасування постанови та звільнення від адміністративної відповідальності.
Відповідно до пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.
Згідно з ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Враховуючи підстави позивача для поновлення пропущеного процесуального строку, зазначені у позовній заяві, суд дійшов висновку про задоволення клопотання та поновлює позивачу пропущений процесуальний строк звернення до адміністративного суду.
Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 07.09.2022 року відкрито провадження у адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 07.09.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до копії постанови серії БАВ № 596650 від 31.05.2022 року, поліцейським СПД № 1 Звенигородського РВП сержантом поліції Кузьменком М.В. була винесена постанова про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн. за вчинене ним адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, оскільки останній 31.05.2022 року о 20 год. 32 хв. в смт Єрки по вул. Жовтнева керував автомобілем Фольксваген Транспортер д.н.з. НОМЕР_1 , та після зупинки працівниками поліції не ввімкнув аварійну сигналізацію, не пред`явив на вимогу працівника поліції посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чим порушив п. 2.4 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП. На підставі ст. 307, ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника розмір штрафу 1020 грн.
Із копіїпостанови провідкриття виконавчогопровадження ВП№ 69668542від 18.08.2022року встановлено,що старшимдержавним виконавцем Катеринопільського відділу державної виконавчої служби у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Сідоріною Юлією Сергієвною, відкрито виконавче провадження з виконання постанови серії БАВ № 596650 видану 31.05.2022 року СПД № 1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області про стягнення штрафу з ОСОБА_1 в розмірі 1020 грн. 00 коп..
Із повідомлення про відкриття виконавчого провадження № 5159 від 18.08.2022 року вбачається, що Катеринопільський відділ державної виконавчої служби у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), керуючись ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», направив для виконання та до відома постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.08.2022, винесену при примусовому виконанні постанови серії БАВ № 596650 від 31.05.2022, що видав СПД № 1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області.
Не погоджуючись із вищезазначеною постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, вважаючи її незаконною, а дії відповідача неправомірними, з метою відновлення свого порушеного права, позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до приписів ч. 2ст.19Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з ч. 2ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зіст.213КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно доЗакону України «Про дорожній рух»встановлюютьПравила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабміну від 10.10.2001 року №1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із вимогами чиного законодавства.
Відповідно до ст. ст.1,13 Закону України «Про Національну поліцію, поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Систему поліції складають центральний орган управління поліцією та територіальні органи поліції. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Згідно п. 11 ч. 1 ст.23, п.1 ч. 1 ст.35 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. Поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо водій порушивПравила дорожнього руху.
Нормами ст. 222 КУпАП встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил випуску у плавання малих, спортивних суден і водних мотоциклів, правил судноплавства на морських і внутрішніх водних шляхах, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (статті 80і81(в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів),частина першастатті 44,стаття 89,частина другастатті 106-1, частиниперша,друга,третя,четвертаішостастатті 109,стаття 110, частина четверта статті 116-2,стаття 117, частини перша і друга статті 119, частини перша,друга,третя,п`ята,шоста,восьма,десята і одинадцята статті 121, статті 121-1, 121-2,частини перша і друга статті 121-3, частиниперша,друга,третя,п`ятаішостастатті 122,частинапершастатті 123,статті 124-1,125, частиниперша,другаічетвертастатті 126, частиниперша,другаітретястатті 127,статті 128-129,частина першастатті 132-1, частини перша і п`ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев`ята, десятаіодинадцятастатті 133-1,стаття 135,стаття 136(за винятком порушень на автомобільному транспорті), стаття 137, частини перша, другаітретястатті 140,статті 148,151, частинишоста,сьомаівосьмастатті 152-1,статті 161,164-4,стаття 175-1(за винятком порушень, вчинених у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради),статті 176,177, частинипершаідругастатті 178,статті 180, 181-1,частина першастатті 182,статті 183,192,194,195).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм, суд дійшов висновку, що розгляд справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2ст. 122 КУпАП, відноситься до компетенції органів Національної поліції. Працівники органів поліції, які мають спеціальні звання поліції мають накладати адміністративні стягнення та розглядають справи про адміністративні правопорушення від імені цих органів.
Отже, відповідні працівники органів поліції не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями ст. 222 КУпАПпокладено функціональний обов`язок розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2ст.122 КУпАП.
Приписами ч. 1ст. 1 ЗУ «Про Національну поліцію»визначено, що національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно ч. 1ст. 13 ЗУ «Про Національну поліцію»систему поліції складають:
1) центральний орган управління поліцією;
2) територіальні органи поліції.
Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання (ч. 1ст. 15 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Відповідно до ч. 1ст. 17 цього Законуполіцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Приписами ч. 3ст. 288 КУпАПвизначено порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення, передбачено, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі можна оскаржити у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеномуКодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених ч. 2ст. 122 КУпАПінспектори відповідного орану поліції діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції, а саме - від імені Департаменту патрульної поліції Національної поліції України і її територіальних органів.
Отже, відповідні інспектори та управління не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннямист.222КУпАП покладено функціональний обов`язок розглядати справи про адміністративне правопорушення, передбачні зокрема ч.2ст. 122 КУпАП.
Відповідно до ст.ст.25,26,42 КАС Українина позивача покладено обов`язок визначати відповідача у справі. Водночас позивач не позбавлений права звернутись до суду з клопотанням про залучення до участі у справі співвідповідачів і третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог.
Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення», «розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у ст.222 - 244-20КУпАП»вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеномуКАС України, є саме орган державної влади - суб`єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.09.2020 року у справі №742/2298/17 та від 26.12.2019 р. у справі за №724/716/16-а,
Так, Верховний Суд у вказаній справі виклав правовий висновок про те, що у справах про оскарження постанов про адміністративне правопорушення належним відповідачем у таких справах є саме орган, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Згідно ч. 5ст.242КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд звертає увагу на те, що органом Національної поліції, у даній справі, є Департамент патрульної поліції, від імені якого виступає сержант поліції Звенигородського РВП Головного управління Національної поліції в Черкаській області Кузьменко Микола Васильович, уповноважений накладати адміністративні стягнення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ч.3ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
З метоюреалізації своїхпроцесуальних правпозивачем,судомбуло роз`ясненоостанньомуйогопроцесуальні права,в томучислі правона замінуналежноговідповідача,яким є Департамент патрульної поліції, як суб`єкт владних повноважень, для участі у розгляді цієї адміністративної справи.
Разом зтим,позивач відмовивсяреалізувати своєпроцесуальне правота податиклопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем, чи про залучення до участі у справі співвідповідача.
Таким чином, позивачем заявлено позов до неналежного відповідача Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа: сержант поліції Звенигородського РВП Головного управління Національної поліції в Черкаській області Кузьменко Микола Васильович тоді як належним відповідачем у даній справі є Департамент патрульної поліції, тобто відповідний суб`єкт владних повноважень від імені якого винесена оскаржувана постанова.
Враховуючи ту обставину, що адміністративний позов заявлено до неналежного відповідача, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову, який заявлений до неналежного відповідача.
Разом з тим, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що вказане вище не позбавляє його права повторно звернутися за захистом своїх прав, свобод та інтересів у встановлений законом спосіб та до належного відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 7, 9, 121, 213, 222, 245, 288 КУпАП, ст.ст.2, 5, 6, 9,25, 26, 42, 48, 72-77, 90,121,242 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа: сержант поліції Звенигородського РВП Головного управління Національної поліції в Черкаській області Кузьменко Микола Васильович про визнання протиправними дій та скасування постанови № 596650 по справі про адміністративне правопорушення від 31.05.2022 року відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складення повного тексту.
Суддя В.В. Лазаренко