КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа 2-1843/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2010 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївка Донецької області у складі
головуючий суддя Перевєрзєв М.М.
при секретарі Щербак Т.С.
за участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в місті Макіївка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення недоотриманої суми державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В:
14 червня 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з уточненим під час розгляду справи позовом до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради (далі УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги порушенням відповідачем її конституційного права на отримання соціальних виплат на дитину в гарантованому законом розмірі.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала заявлені вимоги, в обґрунтування яких послалася на факти і обставини, наведені в позовній заяві, та зазначила, що вона є матірю малолітнього ОСОБА_2 і з лютого 2007 року перебуває на обліку в районному управлінні праці та соціального захисту населення. Розмір соціальної допомоги на дитину посадовими особами відповідача необґрунтовано визначений відповідно до Законів «Про Державний бюджет України на 2007 рік, положення якого відповідно до змісту Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 не можуть обмежувати право громадян на соціальний захист, у тому числі зупиненням дії окремих норм законів, та не регулюють спірні правовідносини. Оскільки статтею 22 Конституції України визнано, що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав, тому розмір допомоги на дитину не може бути на підставі положень статті 46 Конституції нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму. Неправомірною бездіяльністю відповідача суттєво порушені її конституційні права на гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімям з дітьми. Посилаючись на наведене, позивачка просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови у виплаті та стягнути на її користь недоотримані суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в загальному розмірі 2072 грн. 74 коп.
Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради позов ОСОБА_1 не визнало, пославшись на його безпідставність.
Представники відповідача юрисконсульт сектора праці Братанов А.О. та третьої особи юрисконсульт Могильницький О.О., що діють на підставі довіреностей юридичних осіб, які належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду, не використали наданого їм законом права на участь і в судове засідання не зявилися, надавши письмові заяви про можливість розгляду справи судом за їх відсутності.
У письмових запереченнях відповідача зазначено, що соціальні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці УПСЗН визначені з лютого 2007 року і виплачені в розмірі та порядку, передбаченими нормами Законів «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, у межах бюджетного фінансування за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України визначаються виключно Законами про Державний бюджет України на відповідні роки. До нормативно правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні, згідно до вимог частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України належать постанови Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання цього Кодексу. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, яким визнані неконституційними положення статей Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не внесені відповідні зміни до законодавства. За таких обставин відповідач вважає, що службові особи районного управління праці та соціального захисту населення діяли у відповідності з чинним законодавством, законні права та інтереси позивачки при цьому порушені не були, тому просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 ЦПК України) суд установив наступне.
ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено актовим записом про народження від 25 жовтня 2006 року № 980, зареєстрованого в книзі реєстрації народжень міського відділу реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції.
На обліку в управлінні праці на соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради ОСОБА_1 перебуває з 01 лютого 2007 року. Органом соціального захисту населення позивачці на дитину до досягнення нею трирічного віку у 2007 році призначена допомога в розмірі 90 грн, фактично виплачена з урахуванням індексації: у лютому - 94 грн. 23 коп.; у березні - червні по 99 грн. 72 коп.; у липні 101 грн. 16 коп., у серпні 103 грн. 41 коп.; у вересні 104 грн. 85 коп.; у жовтні - 104 грн. 85 коп.; у листопаді 107 грн. 73 коп.; у грудні 110 грн. 88 коп. Наведені факти та обставини визнані сторонами під час розгляду справи та підтверджені наявними документами.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Питання, повязані з призначенням і виплатою державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, регулюються нормами Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-Х11 «Про державну допомогу сімям з дітьми» (далі Закон № 2811-Х11), у статтях 13 і 15 якого передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообовязкового соціального страхування особа (один із батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід, інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На підставі положень статті 4 зазначеного Закону фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють відповідні територіальні управління праці та соціального захисту населення.
Приписами Закону від 19 грудня 2006 року № 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік” (далі Закон № 489 V) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 56).
На виконання вимог Закону № 489-V зазначений у ньому розмір державної грошової допомоги на дитину було передбачено також у пункті другому постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» з подальшими змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 та від 11 січня 2007 року № 13 ).
Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема абзац третій частини 2 статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» про встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до вимог статті 152 Конституції України, статті 73 Закону «Про Конституційний Суд України» та пункту 5 зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відтак з 09 липня 2007 року відновлено дію частини першої статті 15 Закону в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно вимогам законодавства норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо визначення розміру допомоги на дитину до досягнення трирічного віку втратили чинність з дня ухвалення наведеного Рішення Конституційного Суду України.
У пункті пятому постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254к/96-ВР), закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи із встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами постановами Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору, підлягають застосуванню з 9 липня 2007 року положення частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З огляду на наведене наявність такого права за Законом у позивачки є визначальною для прийняття рішення про задоволення її позову, оскільки пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження підзаконним актом постановою Кабінету Міністрів України змісту та обсягу права, наданого Законом, є безпідставними.
За таких обставин бездіяльність посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради з невиконання вимог закону визнається судом неправомірною. За змістом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік відповідно до статті 62 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджено: з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня 470 грн.
Виходячи з викладеного, розмір недоплаченої допомоги за 2007 рік становить: за липень 268,46 грн. (463:31х23) (101,16:31х23); серпень 359,59грн. (463 103,41); вересень 358,15 грн. ( 463 104,85); жовтень 365,15 грн. (470-104,85); листопад 362,27 грн. (470-107,73); грудень 359,12 грн. ( 470-110,88), а всього в загальній сумі 2072,74 грн. , які підлягають стягненню з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки.
Суд визнає безпідставними посилання відповідача на відсутність спеціальних бюджетних коштів для повної реалізації програми виплати державної допомоги на дитину, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається. Наведені у запереченні відповідача аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання державної допомоги на малолітню дитину і для звільнення відповідача від такого обовязку у визначеному Законом розмірі.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 212-215, 224-228 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 8, 19, 46, 152 Конституції України, статями 4, 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня по 31 грудня 2007 року на підставі нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (КФК 090303 «Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»; реєстраційний рахунок № 35413024001500 в ГУ ДКУ м. Макіївки Донецької області, МФО 834016, код ЕДРПОУ 25953586) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману нею допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 2072,74 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня його проголошення, о особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя: М.М. Перевєрзєв