Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3027/20
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
позивач: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Надія" (28414, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Червоновершка, код ЄДРПОУ 03758016)
відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Надія" (надалі - СТОВ "Надія") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області), у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
- форми "Р" №00000040501 від 03.02.2020 року, яким СТОВ "Надія" збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на 30 335 239 грн.;
- форми "Р" №00000010501 від 03.02.2020 року, яким СТОВ "Надія" збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 7 280 683 грн.;
- форми "В4" №00000020501 від 03.02.2020 року, яким СТОВ "Надія" зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 140 827 грн.;
- форми "Н" №00000030501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" застосовано штраф у розмірі 2 664 400 грн. за відсутність реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- форми "ПС" №00000050501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" застосовано штраф у розмірі 174 948 грн. за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку;
- форми "ПС" №00000070501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" застосовано штраф у розмірі 510 грн. за ненадання контролюючому органу копій документів при здійсненні податкового контролю;
- форми "ПС" №0000193305 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" застосовано штраф у розмірі 510 грн. за порушення порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків.
Ухвалою судді від 12.05.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі №340/1438/20 за цим позовом та призначено її до розгляду у підготовчому засіданні.
Від представника позивача 12.06.2020 року до суду надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, у якій він просить суд також визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області, винесені за наслідками процедури адміністративного оскарження у зв`язку зі зменшенням нарахованих сум грошових зобов`язань:
- форми "Д" №0000793305 від 07.05.2020 року, яким СТОВ "Надія" збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 259 529, 15 грн.;
- форми "Д" №0000803305 від 07.05.2020 року, яким СТОВ "Надія" збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 6 132, 14 грн.
У підготовчому засіданні 15.06.2020 року суд прийняв до розгляду подану позивачем заяву як заяву про зміну предмету позову.
Ухвалою від 29.07.2020 року суд на підставі статті 172 КАС України роз`єднав позовні вимоги СТОВ "Надія" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, виділивши у самостійне провадження, зокрема, позовні вимоги СТОВ "Надія" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень:
- форми "ПС" №00000050501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 174 948 грн. за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку;
- форми "ПС" №00000070501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510 грн. за ненадання контролюючому органу копій документів при здійсненні податкового контролю.
Цій адміністративній справі присвоєно №340/3027/20 та передано на розгляд судді Черниш О.А.
Ухвалою судді від 04.08.2022 року адміністративну справу №340/3027/20 прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що за результатами документальної планової виїзної перевірки встановлено, що СТОВ "Надія" у 2017 році здійснило передачу (підпуск, відвантаження) пального для заправки техніки, що належить виконавцям, які надавали сільськогосподарські послуги, на загальну суму 174 948 грн. Оскільки позивач не був зареєстрований як платник акцизного податку, це стало підставою для накладення на нього штрафу, передбаченого п.117.3 ст.117 ПК України. Крім того, позивач за запит контролюючого органу у ході перевірки не подав копії витребуваних документів, що стало підставою для накладення на нього штрафу, передбаченого пунктом 121.1 статті 121 ПК України. Доводячи правомірність висновків акту перевірки та спірних податкових повідомлень-рішень, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Надія" з 25.02.2000 року зареєстроване як юридична особа. Основним видом його економічної діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
У 2017 2019 роках позивач перебував на обліку як платник єдиного податку четвертої групи.
Посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області у грудні 2019 року - січні 2020 року проведено документальну планову виїзну перевірку СТОВ "Надія" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства за період з 01.10.2016 року по 30.09.2019 року, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 року по 30.09.2019 року, іншого законодавства за період з 01.10.2016 року по 30.09.2019 року, про що складено акт №3/11-28-05-01/03758016 від 13.01.2020 року.
Згідно з висновками цього акту у ході перевірки встановлено зокрема такі порушення:
- п.14.212 п.14.1 ст.14, п.117.3 ст.117 ПК України;
- п.121.1 ст.121 Податкового кодексу України.
На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області винесено зокрема такі податкові повідомлення-рішення:
- форми "ПС" №00000050501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.117.3 ст.117 Податкового кодексу України за порушення пп. 212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 174 948 грн. за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку;
- форми "ПС" №00000070501 від 03.02.2020 року, яким до СТОВ "Надія" на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.121.1 ст.121 Податкового кодексу України за порушення п.85.2, п.85.4 ст.85 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510 грн. - за ненадання контролюючому органу копій документів при здійсненні податкового контролю.
Позивач оскаржував ці податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку. Рішенням ДПС у Кіровоградській області №13633/6/99-00-08-06-01-06 від 16.04.2020 року вказані податкові повідомлення - рішення залишені без змін.
Не погоджуючись з цими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Згідно з пунктом 3.1.3 акту перевірки контролюючий орган установив, що СТОВ "Надія" у 2017 році здійснювало передачу (відпуск, відвантаження) пального для заправки техніки, що належить виконавцям, які надавали сільськогосподарські послуги із вирощування та збирання сільськогосподарської продукції врожаю 2017 року, зокрема СФГ " ОСОБА_1 ", з яким позивач уклав договір про надання послуг №2 від 01.08.2017 року. Загалом у липні жовтні 2017 року СТОВ "Надія" списано дизельне паливо для забезпечення роботи сільськогосподарської техніки відповідно до умов цих договорів у кількості 11 139 л на суму 174 948 грн. При цьому позивач всупереч пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України не був зареєстрований платником акцизного податку.
Представник позивача стверджує про безпідставність тверджень контролюючого органу щодо обов`язку реєстрації позивача як платника акцизного податку, оскільки при здійсненні господарських операцій на виконання умов договорів з виконавцями робіт реалізація пального позивачем не здійснювалась, Натомість позивач як замовник здійснював заправку власним пальним техніки третіх осіб (підрядників), які надавали йому сільськогосподарські послуги.
За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.4, 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
Порядок адміністрування акцизного податку унормований Розділом VI ПК України.
У статті 212 ПК України наведений перелік платників акцизного податку. Платником акцизного податку є зокрема особа, яка реалізує пальне. (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Об`єктами оподаткування відповідно до підпунктів 213.1.1, 213.1.2 пункту 213.1 статті 213 ПК Кодексу є операції, зокрема з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції); реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу.
Отже, під час передачі підприємством (замовником) власного пального третій особі (підряднику, виконавцю) на виконання умов договору підряду здійснюється передача (відпуск, відвантаження) пального від замовника до підрядника (виконавця), що належить до операції з реалізації пального у розумінні абзацу 2 пп.14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України. Підприємство (замовник) при здійсненні таких операцій є особою, що реалізує пальне та відповідно до пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України повинен зареєструватись платником акцизного податку з реалізації пального.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією щодо платника акцизного податку при здійсненні операцій із заправлення пальним техніки, що належить іншим особам (виконавцям), висловленою Верховним Судом у постанові від 13.11.2020 року у справі №804/7119/16, згідно з якою операція із заправлення пальним техніки, що належить іншим особам (виконавцям), винайнятої замовником для виконання робіт (отримання послуг) на умовах договору про надання послуг, належить до операцій з реалізації пального. Суб`єкт, який здійснює такі операції (замовник), є платником акцизного податку.
Пунктом 117.3 статті 117 ПК України встановлено, що здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
З огляду не встановлений у ході перевірки обсяг списаних паливно-мастильних матеріалів та їх вартість, згідно даних бухгалтерського обліку позивача, в розмірі 174 948 грн., суд вважає, що податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №00000050501 від 03.02.2020 року про застосування штрафних санкцій на суму 174 948 грн. за здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку є правомірним. У задоволенні позову про скасування цього рішення слід відмовити.
Відповідно до підпунктів 20.1.6, 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.
Пунктом 44.1, 44.3 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Згідно з пунктом 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до пунктів 85.4, 85.6 статті 85 ПК України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Згідно з пунктом 121.1 статті 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
У ході планової виїзної перевірки позивач на запити контролюючого органу від 24.12.2019 року та від 03.01.2020 року не надав усі витребувані документи, про що складено акт №1/11-28-05-01/03758016 від 03.01.2020 року.
Тому суд визнає правомірним накладення на позивача штрафу, передбаченого п.121.1 ст.121 ПК України, та не вбачає підстав для скасування податкового повідомлення-рішення форми "ПС" №00000070501 від 03.02.2020 року.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, тому підстави для стягнення на його користь судового збору відсутні.
Керуючись статтями 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш