Постановление суда № 106907847, 24.10.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата принятия
24.10.2022
Номер дела
160/13359/21
Номер документа
106907847
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

24 жовтня 2022 рокуСправа №160/13359/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Коренева А.О., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2022 року до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України, в якій позивач просить:

зобов`язати Виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/13359/21.

В обґрунтування вказаної заяви заявник посилався на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду набрало законної сили 30 листопада 2021 року. Дніпропетровським окружним адміністративним судом 04 січня 2022 року видано виконавчий лист № 160/13359/21. 23 лютого 2022 року Павлоградським відділом ДВС у Павлоградському районі Дніпроперовської області відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 160/13359/21. За невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, виконавцем двічі накладено на боржника штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. та 10200 грн., однак станом на липень 2022 року рішення суду Виконавчим комітетом Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області не виконано.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 20.10.2021 року - задоволена: встановлено судовий контроль за виконанням Виконавчим комітетом Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року по адміністративній справі № 160/13359/21; зобов`язано Виконавчий комітет Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області відповідно до ст. 382 КАС України у 30 денний строк після отримання копії ухвали суду подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі № 160/13359/21.

14 жовтня 2022 року на адресу суду від відповідача надійшла заява про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №160/13359/21 для розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2022 року призначено судове засідання для розгляду питання накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, в адміністративній справі №160/13359/21 на 24 жовтня 2022 року о 13:30 год.

20 жовтня 2022 року до суду надійшло клопотання представника позивача, в якому просив, у зв`язку з невиконанням рішення суду накласти на голову виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 штраф у розмірі, встановленому законом; половину суми штрафу стягнути на користь позивача, іншу половину - до Державного бюджету України.

Представник виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області надала до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, просила надати додатковий строк для виконання рішення суду.

Представник позивача повідомлений належними чином, в судове засідання не з`явилась, судом повідомлялася належним чином.

Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно ч.9 ст. 205 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Вирішуючи питання про встановлення відповідачу нового строку подання звіту або накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, суд виходить із такого.

В контексті вирішуваного питання, суд вважає за необхідне вказати, що судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у перевірці судом належного, точного та своєчасного виконання судового рішення у спосіб отримання звіту про таке виконання або спонукання до виконання судового рішення через визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення у справі; наявність судового контролю за виконанням судового рішення передбачає безпосереднє виконання останнього та виключає можливості подання окремого позову, предметом якого є протиправні дії або бездіяльність суб`єкта, який має виконати таке рішення

Обов`язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Обов`язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року: визнано протиправною відмову Виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області від 07.07.2021 року № 351, у наданні інформації ОСОБА_1 , а саме: завіреної копії схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць Межиріцької ОТГ, у зв`язку з невідповідністю якої, було прийнято рішення Межиріцької сільської ради №357-6/VІІІ від 30.03.2021р. «Про відмову у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність у межах норм безоплатної приватизації, для ведення особистого селянського господарства на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади, в особі Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області гр. ОСОБА_3 », у відповідь на його запит на отримання публічної інформації від 02 липня 2021 року; зобов`язано виконавчий комітет Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області надати ОСОБА_1 , завірену копію схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць Межиріцької ОТГ, у зв`язку з невідповідністю якої, було прийнято рішення Межиріцької сільської ради №357-6/VІІІ від 30.03.2021р. «Про відмову у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність у межах норм безоплатної приватизації, для ведення особистого селянського господарства на території Межиріцької сільської об`єднаної територіальної громади, в особі Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області гр. ОСОБА_3 », у відповідь на його запит на отримання публічної інформації від 02 липня 2021 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в сумі 1000,00 (одна тисячі) гривень. зі сплатою судового збору у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) грн.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року набрало законної сили 30 листопада 2021 року.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом 04 січня 2022 року видано виконавчий лист № 160/13359/21.

Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто, виходячи з вищенаведеного, законодавцем за наслідками розгляду звіту передбачено вичерпний перелік дій суду.

Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду, або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Суд зазначає, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Так, суд наголошує, що відповідно до ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно із ч.ч.2-4 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічні приписи містить стаття 14 КАС України.

Крім того, згідно зі ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

Європейський суд з прав людини у справі "Горнсбі проти Греції" наголосив на тому, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов`язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов`язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію.

Отже, стадія виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".

З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.

Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено відповідний обов`язок.

Це означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Суд наголошує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб`єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

З матеріалів справи, судом встановлено, що 23 лютого 2022 року Павлоградським відділом ДВС у Павлоградському районі Дніпропетровської області відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 160/13359/21. За невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, виконавцем двічі накладено на боржника штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. та 10200 грн., однак станом на липень 2022 року рішення суду Виконавчим комітетом Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області не виконано.

Відповідач, як на підставу неможливості виконання рішення суду посилається на те, що виконавчий комітет Межиріцької сільської ради 22.09.2022 року за вих. № 1140 звернувся до ТОВ "Астра Геодезія" із запитом щодо виготовлення землевпорядної документації - схеми землеустрою та економічного обґрунтування використання та охорони земель Межиріцької сільської ради. ТОВ "Астра Геодезія" надала лист за вих. № 29-09-22 від 29.09.2022р., яким зазначено, що орієнтовна вартість повного комплекту робіт становить 1 500 000,00 грн. (один мільйон п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) без ПДВ. Однак, листом від 06.10.2022 року ТОВ "Астра Геодезія" повідомила про неможливість здійснення польових та геодезичних виїздів для виготовлення схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Межиріцької сільської ради у зв`язку з Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року. Зазначено, що для виконання вищезазначених робіт необхідно використання безпілотних літальних апаратів (БПЛА), що наразі заборонено.

Однак, суд зауважує, що відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 року у справі №160/13359/21 не потрібно виготовляти нову землевпорядну документацію - схеми землеустрою та економічного обґрунтування використання та охорони земель Межиріцької сільської ради, а надати завірену копію схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць Межиріцької ОТГ, у зв`язку з невідповідністю якої, було прийнято рішення Межиріцької сільської ради №357-6/VІІІ від 30.03.2021 року.

Тобто, станом на 30 березня 2021 року у відповідача була в наявності схема землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць Межиріцької ОТГ у зв`язку з невідповідністю якої було прийнято рішення Межиріцької сільської ради №357-6/VІІІ, і саме копію цієї схеми відповідач зобов`язаний надати згідно рішення суду.

Враховуючи те, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є кінцевий результат щодо факту його виконання, а не накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Поряд з тим, процесуальне законодавство не обмежує суд строками, які він встановлює для подання такого звіту.

Оскільки відсутні підстави для визнання рішення від 20.10.2021 року виконаним, наявні передумови для встановлення нового двомісячного строку для надання звіту про його виконання, враховуючи, що про це просить відповідач.

За висновком суду, наразі відсутня потреба у додатковому стимулюванні відповідача до виконання рішення, шляхом накладення штрафу, водночас, згаданих захід контролю може бути застосований у разі подальшого нехтування у виконанні судового рішення.

Керуючись статтями 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області - відмовити.

У задоволенні клопотання представника позивача про накладення штрафу в порядку ст.382 КАС України відмовити.

Надати Виконавчому комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області новий двомісячний строку на подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 року, з моменту отримання копії ухвали суду.

Роз`яснити, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев