Дата принятия
10.10.2007
Номер дела
ас 14/585-07
Номер документа
1069021
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Государственный герб Украины

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.07

Справа №АС 14/585-07.

Господарський суд Сумської області у складі:

Головуючого судді – Миропольського С.О.

розглянувши справу:

За позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області

до відповідача: Путивльської житлово-експлуатаційної контори

про стягнення 28222 грн. 45 коп.

За участю представників сторін:

від позивача Богатиренко С.І.

від відповідача Козинцева Т.О., Шатіліна Г.П.

В судовому засіданні 08.10.2007 року оголошувалась перерва до 10.10.2007 року.

Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 28222 грн. 45 коп. з яких: 9574 грн. 15 коп. сума необґрунтовано одержаної виручки, 19148 грн. 30 коп. економічних санкцій в доход держави за порушення державної дисципліни цін, застосованих рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області № 22 від 15.05.2007 р.

Відповідач в судове засідання подав зведений розрахунок необґрунтовано одержаної виручки та відзив на позов в якому позовні вимоги визнає частково та просить суд у задоволені позову позивачу відмовити.

Позивач в судове засідання подав пояснення по справі в якому позовні вимоги підтримав, вважає, що розрахунок поданий відповідачем безпідставний та необґрунтований та просить суд задовольнити позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників позивача, дослідивши та оцінивши надані докази по справі, суд встановив наступне.

В ході перевірки додержання державної дисципліни цін, проведеної Держінспекцією цін в Сумській області в Путивльській житлово-експлуатаційній конторі (акт перевірки від 18.05.2007р. № 106) встановлено порушення порядку застосування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення в м. Путивль за рахунок застосування нечинних тарифів на вказані послуги в період з 01.04.2006 р. по 11.04.2006 р.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повноваження щодо затвердження цін тарифів на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво належать органам місцевого самоврядування. Згідно ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад встановлюють в поряду і межах, визначених законодавством, тарифи на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади. Таким чином, тарифи на послуги з водопостачання с регульованими.

В ході перевірки було встановлено, що тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення в м. Путивль, бюджетних організацій та інших споживачів були затверджені рішенням виконавчого комітету Путивльської міської ради від 31.03.2005р. № 51 «Про погодження тарифу на квартплату для ЖЕК».

З 01.04.2006р. Путивльська ЖЕК підвищила тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення в м. Путивль згідно рішення виконкому Путивльської міської ради від 31.03.2006р. № 48 «Про затвердження тарифу на квартплату для ЖЕК », яке на той час не було оприлюднено (опубліковано) і не набрало чинності відповідно до вимог законодавства.

Тоді як, виконавчий комітет Путивльської міської ради є органом місцевого самоврядування , який в межах своїх повноважень приймає рішення , що набирають чинності після їх офіційного оприлюднення в друкованих засобах масової інформації. Так, рішення виконавчого комітету Путивльської міської ради від 31.03.2006 р. № 48 було офіційно оприлюднення шляхом його опублікування в газеті «Путивльські відомості » № 31 за 12.04.2006 року (копія публікації в газеті додається).

Збільшення тарифів, які затверджені рішенням виконавчого комітету Путивльської міської ради від 31.03.2006 р. № 48, в порівнянні з тарифами , встановленими рішенням виконавчого комітету Путивльської міської ради від 31.03.2005 р. № 51 «Про погодження тарифу на квартплату для ЖЕК» відбулося в середньому в 1,5 рази:

Відповідно до ст. 57 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними, а отже - застосовуватись не можуть.

Згідно ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування публікуються в друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.

Ч. 5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» встановлено порядок офіційного оприлюднення нормативних актів. Відповідно до цієї статті регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Таким чином рішення виконавчого комітету Путивльської міської ради від 31.03.2006 р. № 48 набрало чинності з 12.04.2006 р., тобто з моменту його офіційного оприлюднення шляхом опублікування даного рішення в газеті «Путивльські відомості » № 31 за 12.04.2006 року.

Отже, застосування Путивльською ЖЕК тарифів, що були затверджені, але не набрали законної сили - було передчасним. До офіційного оприлюднення нових тарифів відповідач повинен був в період з 01.04.2006 р. по 11.04.2006 р. застосовувати тарифи, затверджені рішенням виконавчого комітету Путивльської міської ради від 31.03.2005 р. № 51 «Про погодження тарифу на квартплату для ЖЕК».

Враховуючи те, що рішення виконавчого комітету Путивльської міськради щодо підвищення тарифів, які застосовувало підприємство на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, не було оприлюднене у встановленому порядку - воно є нечинним, а застосування таких тарифів відповідно до п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. N298/519. (далі - Інструкція) - є порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції.

В період застосування Путивльською житлово-експлуатаційною конторою нечинних тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення в м. Путивль з 01.04.2006р. по 11.04.2006р., відповідачем було одержано необґрунтовану виручку в сумі 9574 грн. 15 коп. Розрахунок суми необґрунтованої виручки проведено в додатку № 14 до акту перевірки від 18.05.2007р. №106 відповідно до п.2.1. Інструкції, згідно якої необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.

Згідно ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» Держінспекцією цін в Сумській області за вказане порушення було прийнято рішення від 30.05.2007р. №22 про застосування до Путивльської ЖЕК м. Путивль економічних санкцій на загальну суму 28722 грн. 45 коп., в т.ч. штраф -19148 грн. 30 коп. та 9574 грн. 15 коп. сума необґрунтовано одержаної виручки. На сьогодні відповідач сплатив лише 500 грн. (копія платіжного доручення в матеріалах справи).

Відповідно п. 3.6 інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, передбачено, що у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до місцевого господарського суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення. Згідно з п. 3.8 відповідно до наданих повноважень Державна інспекція з контролю за цінами, державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі проведених ними перевірок суб'єктів господарювання приймають рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства, яким такі санкції та їх розміри передбачено, а п. 3.8.1 визначено, що суми за зазначеними санкціями стягуються із суб'єктів господарювання і зараховуються за належністю в порядку, визначеному законодавством, з урахуванням вимог цієї Інструкції.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач не подав доказів сплати економічних санкцій в сумі 28722 грн. 45 коп., або обґрунтованих заперечень проти позовних вимог, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, тому вимоги позивача щодо стягнення з відповідача даних економічних санкцій є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача.

За таких обставин вимоги позивача по даній справі задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Путивльської житлово-експлуатаційної контори (41500, Сумська область, м. Путивль, вул. Луначарського, 3, Косівщинська, 18, код 14025297) в доход держбюджету на р/р 31114106700278, отримувач коштів – Путивльський район 21081100, ОКПО отримувача 23635161, МФО 837013, банк – ГУДКУ у Сумській області, назва коду бюджетної класифікації – адміністративні штрафи та інші санкції) 9574 грн. 15 коп. суму необґрунтовано одержаної виручки, 19148 грн. 30 коп. економічних санкцій.

3.Стягнути з Путивльської житлово-експлуатаційної контори (41500, Сумська область, м. Путивль, вул. Луначарського, 3, Косівщинська, 18, код 14025297) в доход Держбюджету м. Суми, код ЕДРПОУ – 23636315, банк одержувача - ГУДКУ у Сумській області, код бюджетної класифікації 22090200, МФО 837013) 3 грн. 40 коп. судового збору.

4.Видати виконавчі листи після набрання постановою законної сили.

5.Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

6.Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 дні після подання заяви про апеляційне оскарження.

7.Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови підписаний 15.10.2007р.