Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
04 травня 2022 року м. Київ № 640/18599/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2021 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2021 у справі № 640/18599/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене у листі від 29.06.2021 № 2600-0310-8/104506. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 22.06.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Національної поліції України від 18.06.2021 № 857 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, у 100% розмірі грошового забезпечення, з урахування проведених виплат відповідно до посади заступника Голови Національної поліції України.
23.02.2022 позивач звернувся до суду з заявою, у якій просить суд роз`яснити судове рішення у справі № 640/18599/21, що здійснення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 має здійснюватись з 22.06.2021 без обмеження грошового забезпечення на підставі довідки Національної поліції України від 18.06.2021 № 857, враховуючи 100% грошового забезпечення та виплату нарахованих коштів здійснити з 22.06.2021 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначив, що відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.12.2021 № 2600-0310-8/205521 для обчислення його пенсії застосовано максимальну величину бази нарахування єдиного внеску на дату встановлення грошового забезпечення - 15 мінімальних заробітних плат, що є нижчим від суми, зазначеній у довідці.
Також позивач вважає, що рішення у справі не є виконаним, оскільки норма частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ не передбачає обмеження розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску, позаяк така величина лише встановлює обмеження щодо нарахування та сплати єдиного внеску.
Вивчивши подану заяву та матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з частиною третьою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відповідно до частин першої, другої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
З системного аналізу наведеної правової норми вбачається, що підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність, що створює перешкоди або унеможливлює його виконання.
Згідно постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 № 7 визначено, що в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Як уже зазначалось, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2021 у справі № 640/18599/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене у листі від 29.06.2021 № 2600-0310-8/104506; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 22.06.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Національної поліції України від 18.06.2021 № 857 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, у 100% розмірі грошового забезпечення, з урахування проведених виплат відповідно до посади заступника Голови Національної поліції України.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснюється відповідачем із застосуванням обмеження розміру суми заробітної плати для перерахунку пенсії, яка станом на 22.06.2021 становить 90000,00 грн (6500,00*15 мінімальних заробітних плат).
Положеннями статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції станом на 22.06.2021 - дати з якої має бути здійснений перерахунок пенсії) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI та п. 12 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Згідно з п. 4 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може встановлюватися оплата за виконану працівником місячну норму робі.
Згідно з пп. 8 п.1 статті 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.
З вищенаведених вимог чинного законодавства слідує, що максимальна величина бази нарахування єдиного внеску встановлює обмеження лише щодо нарахування та сплати єдиного внеску і не може слугувати підставою для обмеження розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки у випадку отримання доходу, який перевищує максимальну величину бази нарахування, сплата єдиного внеску, розрахованого в межах максимальної величини бази нарахування, вважається належною.
Таким чином, положення частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІ1 не передбачає обмеження розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії максимальною величиною бази нарахування єдиного соціального внеску.
Керуючись статтями 243, 248, 250, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
Роз`яснити, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва 29.09.2021 у справі № 640/18599/21 має виконуватись Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві без застосування обмеження розміру суми заробітної плати для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини п`ятої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про роз`яснення судового рішення або відмову у його роз`ясненні може бути оскаржено. Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.П. Катющенко