Дата принятия
20.06.2022
Номер дела
440/9280/21
Номер документа
104835752
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 червня 2022 року № 440/9280/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД" про стягнення штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- стягнути з ТОВ "СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД" (61010, м. Харків, проспект Гагаріна, будинок 4, ідентифікаційний код 40946995) на користь державного бюджету штраф у розмірі 1700 грн. (код ЄДРПОУ: 37959255, ГУК у Полтавській області м. Полтава р/р UA 768999980313010106000016712, код 21081100, одержувач платежу ГУК у Полтавській обл. м. Полтава, призначення платежу - оплата штрафу);

-стягнути з ТОВ "СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД" (61010, м. Харків, проспект Гагаріна, будинок 4, ідентифікаційний код 40946995) на користь державного бюджету штраф у розмірі 5083 грн. (код ЄДРПОУ: 37959255, ГУК у Полтавській області м. Полтава р/р UA 768999980313010106000016712, код 21081100, одержувач платежу ГУК у Полтавській обл. м. Полтава, призначення платежу - оплата штрафу).

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, згідно якої просив задовольнити позов з підстав, зазначених у позовній заяві.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріалах справи встановив наступні обставини справи.

Позивачем складений протокол № 14 від 05.04.2021 року про порушення законодавства про рекламу відносно реклами, що розміщена в соціальній мережі Instagram та на сайті «evromedtsentr» (Медичний центр Євромед) з посиланням на головний сайт www.euromed.kh.ua. Розповсюджувачем реклами є ТОВ «СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД» (юридична адреса:61010, Харківська обл., місто Харків, проспект Гагаріна, буд. 4, ЄДРПОУ 40946995).

Протокол складений за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами, а саме:

-реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об`єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене

повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації чим порушено ч. 4 ст. 21 Закону України "Про рекламу" .

-реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити: текст попередження такого змісту: "Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я", що займає не менше 15 відсотків площі всієї реклами, чим порушено ч. 4 ст. 21 Закону України "Про рекламу" .

-у рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється участь лікарів та інших професійних медичних працівників, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд лікарів чим порушено ч.7 ст. 21 Закону України "Про рекламу"

- реклама про асоціацію на дослідження результатів ПЛР тесту СOVID-19 не містить інформацію про строки проведення рекламного заходу, чим порушено ч.3 ст. 8 Закону України "Про рекламу".

Рішенням №14 від 05.04.2021 року розпочато розгляд справи про порушення законодавства про рекламу.

До відповідача, як до розповсюджувача реклами, листом вих. № 01- 27/05.3/2170 від 07.04.2021 року рекомендованим листом з повідомленням № 360202362439 була направлена вимога про надання документів щодо вартості реклами та повідомлено про розгляд справи, який був призначений на 20.04.2021року.

Даний лист вручено за довіреністю 12.04.2021 року, згідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Враховуючи факт непред`явлення жодних запитуваних документів, на засіданні справи про порушення законодавства про рекламу 20.04.2021 року (протокол № 21 від 20.04.2021 року), було прийнято рішення № 9 від 20.04.2021 року про накладення штрафу за неподання інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами в розмірі 1700 грн.

Дане рішення № 9 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 20.04.2021 року було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення вих. № 01-27/05.3/2662 від 22.04.2021 року за юридичною адресою (рекомендований лист з повідомленням № 3600400736004).

Вищевказаний лист відповідачем отримано за довіреністю 29.04.2021 року.

Крім того, відповідачем порушено також рекламне законодавство в частині недотримання змісту реклами, яка була розповсюджена розміщена в соціальній мережі та на сайті «evromedtsentr» (Медичний центр Євромед) з посиланням на головний сайт www.euromed.kh.ua. Даний факт зафіксовано протоколом № 35 від 15.06.2021 року наступного змісту:

- реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об`єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування реабілітації ч.4 ст. 21 Закону України «Про рекламу»;

- реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я», що займає не менше 15 відсотків площі всієї реклами, чим порушено ч.4 ст. 21 Закону України «Про рекламу»;

- у рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється участь лікарів та інших професійних медичних працівників, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд лікарів ч. 7 ст. 21 Закону України «Про рекламу».

На засіданні стосовно розгляду справи про порушення законодавства про рекламу 15.06.2021 року було прийнято рішення про накладення штрафу на відповідача за недотримання вставлених законодавством вимог щодо змісту реклами у сумі 5083 грн. та винесено припис.

Рішення №13 від 15.06.2021 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу та припис № 4 від 15.06.2021 року про усунення порушень законодавства про рекламу були направлені відповідачу супровідним листом від 17.06.2021 року за вих. №-01-27/05.3/4122

Даний лист отримано за довіреністю 23.06.2021 року.

Станом на дату подачі позову штрафи відповідачем не сплачено, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".

Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до абз. 15 та абз.16 ст.1 Закону України «Про рекламу» рекламодавець - особа, яка є замовником рекламу для її виробництва та/або розповсюдження; розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про рекламу» основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Відповідно до ч. З ст. 8 Закону України "Про рекламу" у рекламі забороняється подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдати шкоди здоров`ю або життю людей та/чи довкіллю, а також спонукають до нехтування засобами безпеки.

Відповідно до абз.15 та абз.16 ст.1 Закону України «Про рекламу» рекламодавець - особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження; розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.

Частиною 4 ст. 21 вищевказаного закону зазначено, що реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об`єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу; рекомендацію щодо обов`язкового ознайомлення з інструкцією на лікарський засіб; текст попередження такого змісту: "Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я", що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами.

Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про рекламу» передбачено, що у рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється участь лікарів та інших професійних медичних працівників, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд лікарів.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Частиною 6 ст. 27 Закону, за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).

Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу", накладаються у таких розмірах, зокрема: сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.

Відповідно до абз, 12 підп. 8 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від « 24» лютого 2020 року № 160, передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме здійснює контроль і за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною

З матеріалів справи судом встановлено, що начальником відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю ОСОБА_1 зі свого робочого місця зафіксовано факт порушення законодавства про рекламу, що розміщена в соціальній мережі instagram на сайті "evromedtsentr" з посиланням на головний сайт www.euromed.kh.ua.

Тобто, реклама розрахована не тільки на територію Харківської області, а й інших областей, в тому числі на територію Полтавської області.

ТОВ «СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД» розміщуючи рекламні матеріали соціальною мережею Instagram не обмежили поширення їх лише Харківською областю, тому Головне управління Держпродспоживслужби у Полтавській області вжило відповідних заходів реагування на порушення норм Закону України «Про рекламу».

Враховуючи те, що реклама розміщена в соціальній мережі Instagram та на сайті «evromedtsentr» (Медичний центр Євромед) з посиланням на головний сайт www.euromed.kh.ua, ТОВ «СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД», є рекламодавцем та розповсюджувачем даної реклами.

Крім того, з матеріалів справи, судом встановлено, що у протоколі про порушення законодавства про рекламу від 05.04.2021 року вказується сайт: www.euromed.kh.ua, з додатками скріншоту екрану на трьох арк., чітко зазначається: «evromedtsentr» Євро МЕД, Соціальна лабораторія, Результат аналіза ПЛР COVID-19 з QR CODE оригіналу бланка. Працюємо у неділю:вул. Пушкінська, 68., пр.-т. Гагаріна, 4., ЕВРОМЕД УЗИ ВЕН, ЕВРОМЕД консультація Эндокринолога, ТТГ + Глюкоза крови всего 250 грн". В рішенні №14 від 05.04.2021 року про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу містить посилання на соціальну мережу instagram «evromedtsentr» (Медицинский центр Євромед) з посиланням на головний сайт www.euromed.kh.ua за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами.

Щодо належності сторінки - euromedtsentr соціальної мережі Instagram саме відповідачу ТОВ «СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД» судом встановлено, що на ній міститься посилання на офіційний сайт ТОВ «СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД» (www.euromed.kh.ua) на якому міститься контрактна інформація, така як адреса, номер телефону, а також банківські реквізити, код ЄДРПОУ та дату і номер Ліцензії МОЗ України.

за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судовим розглядом встановлено та матеріалами справи підтверджено факт неподання відповідачем інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами, що прямо порушує приписи ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" та має наслідком накладення суб`єктом владних повноважень штрафу у розмірі 1700 грн. Позовні вимоги у цій частині є правомірними та підлягають задоволенню.

Крім того, відповідачем порушено також рекламне законодавство в частині недотримання змісту реклами, яка була розповсюджена розміщена в соціальній мережі Instagram та на сайті «evromedtsentr» (Медичний центр Євромед) з посиланням на головний сайт www.euromed.kh.ua, що зафіксовано протоколом № 35 від 15.06.2021 року.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області було направлено рекомендованим листом з повідомленням відповідачу повідомлення про розгляд справи №Вих.01 1-27/05.3595 від 02.06.2021 р. В даному повідомленні, крім того, вимагалося надати документи до Головного управління.

Зважаючи на той факт, що відповідачем не виконано жодної вимоги Головного управління про усунення порушень законодавства про рекламу, вирішено накласти штраф на відповідача за недотримання встановленого законодавства вимог щодо змісту реклами у сумі 5083 грн. (рішення № 12 від 15.06.2021 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу).

Рішення № 13 від 15.06.2021 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу та припис № 4 від 15.06.2021 року про усунення порушень законодавства про рекламу були направлені відповідачу листом вих. № 01-27/05.3/4122 від 17.04.2021 (рекомендований лист з повідомленням № 3604012985464) та отримано ним 23.06.2022.

Суд зауважує, що на час розгляду справи доказів про сплату накладеного на відповідача штрафу за порушення законодавства про рекламу, чи доказів оскарження рішень про накладення штрафу відповідачем до суду не надано.

Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Таким чином, позивач у спірних правовідносинах діяв в межах своїх повноважень на підставі закону та у спосіб визначений законом, позовні вимоги є законними обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту сплати накладених на нього штрафів, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) до Товариство з обмеженою відповідальністю "СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД" (просп. Гагаріна, буд. 4, м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 40946995) про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з ТОВ "СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД" (61010, м. Харків, проспект Гагаріна, будинок 4, ідентифікаційний код 40946995) на користь державного бюджету штраф у розмірі 1700 грн. (код ЄДРПОУ: 37959255, ГУК у Полтавській області м. Полтава р/р UA 768999980313010106000016712, код 21081100, одержувач платежу ГУК у Полтавській обл. м. Полтава, призначення платежу - оплата штрафу).

Стягнути з ТОВ "СОЦІАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЄВРОМЕД" (61010, м. Харків, проспект Гагаріна, будинок 4, ідентифікаційний код 40946995) на користь державного бюджету штраф у розмірі 5083 грн. (код ЄДРПОУ: 37959255, ГУК у Полтавській області м. Полтава р/р UA 768999980313010106000016712, код 21081100, одержувач платежу ГУК у Полтавській обл. м. Полтава, призначення платежу - оплата штрафу).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено 20.06.2022 року.

Суддя К.О. Севастьяненко