Решение № 104455233, 25.05.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата принятия
25.05.2022
Номер дела
120/3640/22
Номер документа
104455233
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 травня 2022 р. Справа № 120/3640/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на Закон України «Про прокуратуру», та зазначає, що він має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до приписів статті 86 даного Закону, проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.12.2021 року №023830015105 йому протиправно відмовлено у її призначенні.

Ухвалою від 03.05.2022 року судом відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні).

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ та зазначає про правомірність відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в призначенні позивачу пенсії у зв`язку з відсутністю у нього необхідної вислуги років, яка на момент звернення із заявою становить 24 роки 11 місяців 27 днів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 02.09.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 09.09.2021 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії, посилаючись на те, що згідно поданих документів вислуга років, що дає право на пенсію згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» станом на 02.09.2021 року становить 24 роки 10 місяців 29 днів (з 01.09.1996 року по 22.06.2000 року - 3 роки 09 місяців 22 дні навчання, з 27.07.2000 року по 20.10.2003 року - 03 роки 2 місяці 24 дні слідчий, з 21.10.2003 року по 02.09.2021 року - 17 років 10 місяців 13 днів робота в органах прокуратури), із необхідних 25 років відповідного стажу (а.с.25).

Продовжуючи працювати в органах прокуратури, 26.10.2021 року, позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року.

Листом від 10.11.2021 року вих. №0200-0205-8/72079 йому повідомлено про відмову у призначенні пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки згідно наданих документів, стаж роботи позивача на посадах прокурорів складає 18 років 7 днів, стаж за вислугу років 21 рік 09 місяців 29 днів (а.с.24).

15.12.2021 року в черговий раз звернувся до відповідача із заявою про призначенням пенсії (а.с. 22-23). До вказаної заяви, окрім іншого, долучив:

-наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області №113 о/с від 24.07.2000 року про призначення лейтенанта міліції ОСОБА_1 на посаду слідчого відділення розслідування злочинів, учинених неповнолітніми слідчого відділу Вінницького міського відділу внутрішніх справ УМВС України у Вінницькій області з 27 липня 2000 року;

-наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області №197 о/с від 17.12.2000 року про призначення лейтенанта міліції ОСОБА_1 на посаду слідчого слідчого відділення Ленінського відділу міліції Вінницького міського відділу внутрішніх справ УМВС України у Вінницькій області;

-довідку Вінницької обласної прокуратури від 15.12.2021 року №07-1927 вих-21.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №023830015105 від 16.12.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки його страховий стаж становить 24 роки 11 місяців 27 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 (далі - Закон №1697-VІІ).

Відповідно до частини першої статті 86 Закону №1697-VІІ, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:

по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

З аналізу наведеної норми вбачається, що право на пенсійне забезпечення за вислугу років відповідно до статті 86 Закону №1697-VІІ виникає у прокурорів, які на день звернення мають необхідну кількість вислуги років (загальний стаж), з якої у тому числі наявний необхідний визначений законом стаж роботи на посадах прокурорів.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що позивач із заявою про призначення пенсії звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 15.12.2021 року, відповідно з метою призначення пенсії йому необхідно мати загальний стаж - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Частиною шостою статті 86 Закону № 1697-VІІ передбачено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 09.09.2021 року, згідно поданих документів вислуга років, що дає право на пенсію згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», станом на 02.09.2021 року, становить 24 роки 10 місяців 29 днів (з 01.09.1996 року по 22.06.2000 року - 3 роки 09 місяців 22 дні навчання, з 27.07.2000 року по 20.10.2003 року - 03 роки 2 місяці 24 дні слідчий, з 21.10.2003 року по 02.09.2021 року - 17 років 10 місяців 13 днів робота в органах прокуратури) (а.с. 25-26).

З аналізу вказаного рішення вбачається, що станом на 02.09.2021 року позивачу не вистачало 01 місяця 02 днів для здобуття необхідних 25 років вислуги для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

15.12.2021 року, тобто через 3 місяці 13 днів, позивач в черговий раз звернувся з заявою про призначення пенсії за вислугу років, однак йому знову було відмовлено.

При цьому, в період з першого звернення до 15.12.2021 року ОСОБА_1 продовжував працювати в органах прокуратури, що підтверджується довідкою Вінницької обласної прокуратури № 07-1927 вих-21 від 15.12.2021 року.

З огляду на встановлене суд зазначає, що стаж роботи позивача в органах прокуратури на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії (15.12.2021 року) перевищував 15 років та загальний стаж перевищував 25 років, відповідно позивач мав право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до приписів статті 86 Закон України «Про прокуратуру».

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.12.2021 року №023830015105, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до приписів статті 86 Закону України «Про прокуратуру».

А тому, з метою захисту прав позивача, вважаю за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до приписів статті 86 Закону України «Про прокуратуру» з 15.12.2021 року.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при зверненні до суду з позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 992,40 гривень, а тому на його користь слід стягнути відповідну суму за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.12.2021 року №023830015105.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років, відповідно до приписів статті 86 Закону України «Про прокуратуру» з 15.12.2021 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору при звернені до суду у сумі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 13322403, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100).

Суддя Чернюк Алла Юріївна