Дата принятия
11.04.2022
Номер дела
204/9663/21
Номер документа
104016138
Форма судопроизводства
Гражданское
Компании, указанные в тексте судебного документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 204/9663/21

Провадження № 2/204/822/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2022 року м. Дніпро

Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Черкез Д.Л.,

за участю секретаря судового засідання Старостенко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпрі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання рішення та наказу, яким його затверджено, протиправними, відновлення у черзі, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, яку уточнив 23 грудня 2021 року, в якій остаточно просив: визнати протиправним і скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3-го центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227-го військового представництва Міністерства оборони України, південно східного територіального юридичного відділу Міністерства оборони України про виключення онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 із складу членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов, яке прийняте на засіданні комісії 20 вересня 2021 року (протокол № 9, пункт 2) і затверджено наказом від 22 вересня 2021 року № 439 військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки «Про затвердження протоколу № 9 від 20 вересня 2021 року засідання об`єднаної житлової комісії»; зобов`язати військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та голову об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3-го центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227-го військового представництва Міністерства оборони України, південно східного територіального юридичного відділу Міністерства оборони України протягом одного місяця з моменту отримання рішення суду, яке набрало законної сили: поновити онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 серед членів сім`ї ОСОБА_1 , які мають право на поліпшення житлових умов; внести зміни до облікової справи полковника у відставці ОСОБА_1 - визначити склад сім`ї в кількості 5 осіб, а саме: ОСОБА_1 , 1954 року народження, ОСОБА_4 , 1956 року народження, ОСОБА_5 , 1987 року народження, ОСОБА_2 , 2014 року народження, ОСОБА_6 , 2016 року народження, та внести їх в облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Дніпропетровському ОВК; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати. В обґрунтування позову зазначено, що позивач є полковником у відставці, ветераном військової служби, який звільнений з лав Збройних Сил у запас наказом Міністра Оборони України від 26 жовтня 1998 № 694 (ФД-96947). Остання посада - начальник предметно-методичної групи-старший викладач кафедри військової підготовки Дніпропетровського Державного Університету. Серед інших, як ветеран військової служби відповідно пункту 7 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», позивач має право на таку пільгу як: першочергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Позачергово забезпечуються житлом ветерани військової служби, які при звільненні з військової служби здали державним органам займане ними у військових містечках жиле приміщення та не були забезпечені іншим жилим приміщенням для постійного проживання та яким виповнилося 60 і більше років, а також сім`ям померлих ветеранів. 30 листопада 2020 року позивачу виповнилося 66 років. Займане на попередньому місці служби жиле приміщення позивач здав, в квартирній черзі позивач знаходиться вже понад 27 років. У витягу з протоколу від 15 травня 2012 року №5, який знаходиться в обліковій справі позивача, зазначено, що житлова комісія постановила: полковника ОСОБА_1 разом з сім`єю у складі 4-х осіб зарахувати на квартирний облік Дніпропетровського ОВК у загальну чергу з 20 листопада 1993 року, першу чергу - з 01 вересня 1998 року, позачергову чергу - з 04 листопада 1998 року та вважати склад сім`ї чотири особи: ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 , теща ОСОБА_7 . 23 червня 2014 року на засіданні житлової комісії Дніпропетровського ОВК прийнято рішення про внесення змін в облікову справу позивача і включення у склад членів сім`ї, які потребують поліпшення житлових умов онука позивача - ОСОБА_2 , 2014 року народження. 24 листопада 2016 року на засіданні житлової комісії Дніпропетровського ОВК прийнято рішення про: внесення до складу членів сім`ї, які потребують поліпшення житлових умов ОСОБА_1 його онуки ОСОБА_3 , 2016 року народження; виключити зі складу членів сім`ї, які потребують поліпшення житлових умов ОСОБА_1 , матір його дружини - ОСОБА_7 , 1935 року народження. 20 вересня 2021 року Позивач був запрошений на засідання об`єднаної житлової комісії, де йому було повідомлено, що розглядається питання про виключення зі складу членів сім`ї позивача, які потребують поліпшення житлових умов, його онуків - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , підстава пункт 1 статті 4 Сімейного кодексу України. Члени комісії не прийняли до уваги аргументи позивача. На початку жовтня 2021 року позивач через секретаря об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського ОТЦК та СП отримав витяги з: протоколу від 20 вересня 2021 року № 9 засідання об`єднаної житлової комісії ОТЦК та СП, З ЦЗІ КБ в ІТС, 227 ВП МОУ, ПСЮВ; наказу військового комісара Дніпропетровського ОТЦК та СП від 22.09.2021 №439 «Про затвердження протоколу № 9 від 20 вересня 2021 року засідання об`єднаної житлової комісії». У витягу з протоколу № 9 засідання об`єднаної житлової комісії, яка надана позивачу, зазначено, що: «на підставі п. 1 статті 4 Сімейного кодексу України онуки ОСОБА_1 є членами сім`ї сина ОСОБА_5 ». Тобто, за твердженнями голови і членів об`єднаної житлової комісії членство в сім`ї сина позивача виключає для онуків можливість бути членами сім`ї позивача. Однак, зміст пункту 1 статті 4 Сімейного кодексу України, на який спирається комісія, взагалі не говорить про те, що діти сина позивача не є членами сім`ї позивача. В той же час, зміст Сімейного кодексу України підтверджує той факт, що онуки позивача, які мешкають разом з позивачем із самого народження, є членами сім`ї позивача, і вони мають право на поліпшення житлових умов разом з позивачем. У зв`язку з викладеним позивач звернувся до суду з даним позовом.

23 березня 2022 року від представника відповідача ОСОБА_8 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та заперечує проти їх задоволення з огляду на наступне. Базове поняття «член сім`ї» норма Сімейного кодексу України встановлює на підставі тріади критеріїв спільного проживання, пов`язаності спільним побутом, наявності взаємних прав та обов`язків. Поряд з цим застосування поняття «член сім`ї» в інших галузях законодавства може розширювати чи звужувати коло осіб, які підпадають під це поняття у залежності від мети правового регулювання тієї чи іншої галузі, правового інституту або окремої правової норми. Довідка № 6242 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 03 червня 2021 року, надана відділом обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, на яку посилається позивач, складена відповідно до даних, зазначених в електронній картотеці, що не може свідчити про факт дійсного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з іншими особами, зазначеними у відповідній довідці за відповідною адресою. Вищевказана довідка відображає інформацію щодо зареєстрованих осіб у житловому приміщені, а не таких що фактично проживають у ньому. Реєстрація місця проживання не може бути доказом того, що особа проживає за відповідною адресою. Стверджувати той факт, що онуки ОСОБА_2 та ОСОБА_9 є членами родини ОСОБА_1 не можливо, оскільки жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт спільного проживання не надано. Крім того, згідно довідки про перевірку житлових умов від 27 жовтня 2021 року склад сім`ї ОСОБА_1 складає 3 особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Враховуючи вищевикладене Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вважає, що онуки ОСОБА_2 та ОСОБА_6 не є членами родини ОСОБА_1 , що мають право на поліпшення житлових умов, оскільки жодних доказів спільного проживання не надано. У зв`язку з викладеним просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в повному обсязі.

28 березня 2022 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено наступне. Наведені у відзиві на позовну заяву твердження представника відповідача є хибними. Наявні в матеріалах справи документи засвідчують факт сумісного мешкання позивача та його онуків. Перевірка житлових умов, до якої входить і перевірка складу сім`ї (тобто, факту проживання однією сім`єю), є обов`язком житлової комісії, а не позивача, позивач лише зобов`язаний своєчасно виконати вимоги комісії у разі встановлення для позивача періодичності і форми підтвердження складу сім`ї. У свій час позивач виконав усі вимоги керівних документів, і це дозволило житловій комісії Дніпропетровського ОВК встановленим порядком внести його онуків до складу членів сім`ї позивача, які потребують поліпшення житлових умов. Остання перевірка житлових умов була здійснена 22 листопада 2016 року, про що свідчить відповідна довідка. Після 22 листопада 2016 року до теперішнього часу перевірки житлових умов не проводилися. Позивач щорічно надавав документи, перелік яких йому доводив секретар об`єднаної житлової комісії. Крім того, посилання відповідача на довідку про перевірку житлових умов позивача від 27 жовтня 2021 року є маніпулятивним, тому що ця довідка складена після засідання 20 вересня 2021 року об`єднаної житлової комісії ОТЦК та СП, З ЦЗІ КБ в ІТС, 227 ВГІ МОУ, ПСЮВ, на якому було прийнято рішення про виключення онуків позивача із членів його сім`ї, які потребують поліпшення житлових умов, та видання наказу військовим комісаром Дніпропетровського ОТЦК та СП від 22.09.2021 № 439 «Про затвердження протоколу № 9 від 20 вересня 2021 року засідання об`єднаної житлової комісії». Цей документ складався за відсутністю позивача, формально, члени комісії не відвідували місце мешкання позивача, зі змістом цього документу позивач не згоден.

В судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача Коляда І.С. в судове засідання не з`явилась, але надала до суду заяву, в якій просила проводити розгляд справи без її участі, позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що полковник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу в Збройних Силах України, є ветераном військової служби, що підтверджується відповідним посвідченням, виданим 19 жовтня 2006 року (а.с. 11). ОСОБА_1 звільнений в запас.

З витягу з протоколу № 15 засідання житлової комісії кафедр військової підготовки від 11 січня 1994 року вбачається, що з 08 червня 1993 року ОСОБА_1 , який на той час обіймав посаду викладача кафедри військової підготовки Дніпропетровського державного університету, було внесено до списку № 3 квартирної черги (а.с. 14).

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку.

З витягу з протоколу засідання житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату № 5 від 15 травня 2012 року вбачається, що на засіданні вказаної житлової комісії було розглянуто рапорт полковника запасу ОСОБА_1 № 331-Р від 14 травня 2012 року (а.с. 15) про зарахування на квартирний облік, за результатами розгляду якого було постановлено зарахувати полковника ОСОБА_1 разом з сім`єю у складі чотирьох осіб на квартирний облік Дніпропетровського ОВК у загальну чергу з 20 листопада 1993 року, першу чергу з 01 вересня 1998 року, позачергову чергу з 04 листопада 1998 року та вважати склад сім`ї чотири особи: ОСОБА_1 , 1954 року народження, дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження, син ОСОБА_5 , 1987 року народження, теща ОСОБА_7 , 1935 року народження (а.с. 16).

На засіданні житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату 23 червня 2014 року було розглянуто заяву ОСОБА_1 № 387 від 16 червня 2014 року щодо внесення змін до його облікової справи у зв`язку з народженням онука ОСОБА_2 , 2014 року народження (а.с. 17) та постановлено відповідно до п. 2.12 наказу Міністра оборони України від 30.11.2011 року № 737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями» внести зміни в облікову справу полковника запасу ОСОБА_1 та вважати склад сім`ї 5 осіб, в тому числі: ОСОБА_1 , 1954 року народження, дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження, син ОСОБА_5 , 1987 року народження, мати дружини ОСОБА_7 , 1935 року народження, онук - ОСОБА_2 , 2014 року народження, що підтверджується витягом з протоколу засідання житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату № 2 від 23 червня 2014 року (а.с. 20).

Також, на засіданні житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату 24 листопада 2016 року було розглянуто заяву ОСОБА_1 № 1804/о від 17 листопада 2016 року щодо внесення змін до його облікової справи про склад сім`ї, а саме зарахування на квартирний облік його онуки ОСОБА_3 , 2016 року народження, та виключення зі складу сім`ї матері дружини - ОСОБА_7 , 1935 року народження (а.с. 21) та постановлено відповідно до п. 2.11 наказу Міністра оборони України від 19.06.2014 року № 401 «Про затвердження змін до Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями» внести зміни до облікової справи, зарахувати до складу сім`ї та внести в облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Дніпропетровському ОВК онуку ОСОБА_10 , 2016 року народження, та виключити зі складу сім`ї матір дружини - ОСОБА_7 , 1935 року народження, вважати склад сім`ї 5 осіб, в тому числі: ОСОБА_1 , 1954 року народження, дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження, син ОСОБА_5 , 1987 року народження, онук - ОСОБА_2 , 2014 року народження, онука - ОСОБА_6 , 2016 року народження, що підтверджується витягом з протоколу засідання житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату № 8 від 24 листопада 2016 року (а.с. 25).

З витягу з протоколу № 9 засідання об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу від 20 вересня 2021 року вбачається, що на засіданні об`єднаної житлової комісії було розглянуто питання щодо визначення складу сім`ї полковника у відставці ОСОБА_1 та зазначено, що на підставі п. 1 ст. 4 Сімейного кодексу України онуки ОСОБА_1 є членами сім`ї сина ОСОБА_5 , у зв`язку з чим запропоновано виключити онука ОСОБА_2 , 2014 року народження, та онуку ОСОБА_10 , 2016 року народження, зі складу сім`ї полковника у відставці ОСОБА_1 . За результатами розгляду вказаного питання об`єднаною житловою комісією було постановлено: відповідно до п. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України визначити склад сім`ї полковника у відставці ОСОБА_1 3 особи: ОСОБА_1 , 1954 року народження, дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження, син ОСОБА_5 , 1987 року народження (а.с. 26).

Наказом військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 439 від 22 вересня 2021 року «Про затвердження протоколу № 9 від 20 вересня 2021 року засідання об`єднаної житлової комісії» було: затверджено протокол засідання об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу від 20 вересня 2021 року № 9 в повному обсязі, згідно до прийнятих рішень та постанов; визначено склад сім`ї полковника у відставці ОСОБА_1 3 особи: він - ОСОБА_1 , 1954 року народження, дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження, син ОСОБА_5 , 1987 року народження. Секретарю об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу доручено внести зміни в облікові справи військовослужбовців та осіб, які потребують поліпшення житлових умов (а.с. 27).

Не погоджуючись з рішенням щодо виключення зі складу сім`ї ОСОБА_1 його онуків - ОСОБА_2 , 2014 року народження, та ОСОБА_3 , 2016 року народження, посилаючись на незаконність такого рішення, у грудні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей»,який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до абз. 1, 3, 4 п. 1 ст. 12 Закону України«Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановленихЖитловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці (крімвійськовослужбовців строковоївійськової служби)та члениїх сімей,які проживаютьразом зними,забезпечуються службовимижилими приміщеннями,що повиннівідповідати вимогамжитлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначенихпунктом 10цієї статті.

Механізм забезпеченняжитловими приміщеннямивійськовослужбовців -осіб офіцерського(утому числіосіб,які проходятьвійськову службуза призовомосіб офіцерськогоскладу),старшинського ісержантського,рядового складу(крімвійськовослужбовців строковоїслужби)Збройних Сил,інших утворенихвідповідно дозаконів Українивійськових формувань,правоохоронних органівспеціального призначеннята Держспецтрансслужби,Держспецзв`язку,посади вяких комплектуютьсявійськовослужбовцями,у томучислі звільненихв запасабо увідставку,що залишилисяперебувати наобліку громадян,які потребуютьполіпшення житловихумов,у військовихчастинах,закладах,установах таорганізаціях після звільнення та членів їх сімей визначає Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 (далі Порядок № 1081).

У пункті 3 вказаного Порядку № 1081 визначено, що забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання проводиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, визначено в Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженій наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року № 380, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1020/32472.

В абзаці 2 пункту 1 розділу І вищевказаної Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, закріплено, що до членів сім`ї військовослужбовця належать особи, які внесені в особову справу військовослужбовця в порядку, визначеномуІнструкцією з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року № 333, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 червня 2014 року за № 611/25388. Запис відомостей про зміни у складі сім`ї здійснюється у військовій частині за місцем зберігання особової справи, а особи, звільненої з військової служби в запас або відставку,- військовим комісаріатом.

У протоколі № 9 засідання об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу від 20 вересня 2021 року зазначено, що виключення онуків позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зі складу сім`ї позивача пропонувалось саме у зв`язку з тим, що на підставі п. 1 ст. 4 Сімейного кодексу України вони є членами сім`ї сина позивача ОСОБА_5 , а тому онуків позивача виключено зі складу його сім`ї та відповідно до п. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України визначено склад сім`ї 3 особи.

Так, у частині 2 статті 3 Сімейного кодексу України (на яку об`єднана житлова комісіяпосилається упротоколі №9від 20вересня 2021року)визначено,що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Сімейного кодексу України, на яку об`єднана житлова комісія також посилається у протоколі № 9 від 20 вересня 2021 року, особа,яка досяглашлюбного віку,має правона створеннясім`ї. У випадках, передбаченихчастиною другою статті 23цього Кодексу, сім`ю може створити особа, яка не досягла шлюбного віку.

При цьому, аналіз вказаних норм не дає жодних підстав вважати, що онуки позивача не є членами його сім`ї.

Посилання об`єднаної житлової комісії як на підставу для прийняття оскаржуваного рішення на саму по собі статтю 3 Сімейного кодексу України не можна вважати законною підставою для виключення онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зіскладу членівйого сім`ї,що маютьправо наполіпшення житловихумов.При цьому,у своїйдіяльності відповідачзобов`язаний керуватись Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами, в тому числі Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Будь-якихінших передбаченихЗаконом підставдля виключенняонуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зіскладу членівйого сім`ї,що маютьправо наполіпшення житловихумов упротоколі №9 засіданняоб`єднаної житловоїкомісії від 20 вересня 2021 року не зазначено.

Законодавством не встановлено вичерпного переліку осіб, які належать до кола членів сім`ї військовослужбовця, що мають право на поліпшення житлових умов, але визначено критерії, за якими осіб, не пов`язаних шлюбними або родинними стосунками, віднесено до них.

Як вже було зазначено вище, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що визначено у частині 2 статті 3 Сімейного кодексу України.

Так, згідно Довідки про перевірку житлових умов від 22 листопада 2016 року, складеної комісією Дніпропетровського обласного військового комісаріату, вбачається, що комісією було перевірено житлові умови полковника ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , та встановлено, що склад сім`ї становить 5 осіб: ОСОБА_1 , 1954 року народження (зареєстрований з 05 жовтня 1998 року), дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження (зареєстрована з 12 жовтня 1998 року), син ОСОБА_5 , 1987 року народження (зареєстрований з 12 жовтня 1998 року), онук - ОСОБА_2 , 2014 року народження (зареєстрований з 12 червня 2014 року), онука - ОСОБА_6 , 2016 року народження (зареєстрована з 2016 року) (а.с. 24).

З викладеного слід дійти висновку про те, що при перевірці житлових умов полковника ОСОБА_1 у 2016 році комісія Дніпропетровського обласного військового комісаріату погодилась з тим, що склад сім`ї ОСОБА_1 становить 5 осіб та саме у зв`язку з цим на засіданні житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату 24 листопада 2016 року було постановлено вважати склад ОСОБА_1 : ОСОБА_1 , 1954 року народження, дружина ОСОБА_4 , 1956 року народження, син ОСОБА_5 , 1987 року народження, онук - ОСОБА_2 , 2014 року народження, онука - ОСОБА_6 , 2016 року народження, що підтверджується витягом з протоколу засідання житлової комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату № 8 від 24 листопада 2016 року.

На переконання суду онуки позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) на законних підставах були внесені до складу членів сім`ї позивача, що мають право на поліпшення житлових умов.

Будь-яких доказів того, що після 22 листопада 2016 року і до 20 вересня 2021 року (дати прийняття об`єднаною житловою комісією оскаржуваного позивачем рішення) комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 перевіряла житлові умови ОСОБА_1 , матеріали справи не містять, а тому у суду відсутні і підстави вважати, що після 22 листопада 2016 року змінився склад членів сім`ї ОСОБА_1 , що мають право на поліпшення житлових умов.

У Довідці № 6242 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданій 03 червня 2021 року Відділом обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, зазначено, що відповідно до даних, зазначених в електронній картотеці, за адресою: АДРЕСА_1 , до складу сім`ї/зареєстрованих входять: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 (а.с. 32).

У рішенні Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 по справі № 1-8/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») зазначено, що під членом сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони треба розуміти

особу, що перебуває з суб`єктом права на пільги у правовідносинах, природа яких визначається: кровними (родинними) зв`язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони; веденням з ним спільного господарства. Такі ознаки (вимоги) застосовуються диференційовано при конкретному визначенні членів сім`ї, які мають право на пільги. До кола членів сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. Щодо них ознака (вимога) ведення спільного господарства з суб`єктом права на пільги застосовується лише у передбачених законом випадках. Діти є членами сім`ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні. Членами сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб`єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони у безпосередніх родинних зв`язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

Під час розгляду справи судом не встановлено будь-яких законних підстав для виключення онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зі складу членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов.

При цьому,наведені упротоколі №9 засіданняоб`єднаної житловоїкомісії від 20 вересня 2021 року твердження про те, що онуки позивача є членами сім`ї сина позивача ОСОБА_5 , жодним чином не виключають того, що вказані особи є також і членами сім`ї позивача, що мають право на поліпшення житлових умов, оскільки онуки позивача перебувають з ним у кровному (родинному) спорідненні прямої лінії.

Крім того, відповідачем не надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження того, що онуки позивача фактично не проживають разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 . Усі доводи наведені у оскарженому рішенні об`єднаної житлової комісії від 20 вересня 2021 року ґрунтуються виключно на припущеннях, а тому не можуть вважатися законною підставою для виключення онуків зі складу членів сім`ї позивача, та як наслідок втратою ними права на поліпшення житлових умов.

Враховуючи все вищенаведене суд приходить до висновку про протиправність прийнятого 20 вересня 2021 року рішення об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу, оформленого протоколомвід 20 вересня 2021 року № 9, в частині виключення онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зі складу членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов.

За таких обставин, слід визнати протиправним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу, оформлене протоколомвід 20 вересня 2021 року № 9, який затверджено наказом військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 439 від 22 вересня 2021 року, в частині виключення онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ), зі складу членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.

При цьому, посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву на довідку про перевірку житлових умов ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року (а.с. 67) суд до уваги не приймає та відхиляє, оскільки вказана довідка була складена вже після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, а тому жодного доказового значення по даній справі не має.

Дії відповідачащодо виключенняонуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зіскладу членівйого сім`ї,що маютьправо наполіпшення житловихумов, єпорушенням правпозивача,відповідних гарантій у процесі прийняття рішення щодо права на житло чи права на одержання компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Також, такі дії відповідача прямо порушують конституційне право позивача на житло, передбачене статтею 47 Конституції України, та гарантії, визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

При цьому, відповідно до статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Отже,під часрозгляду справизнайшов підтвердженняфакт порушенняправ позивачадіями відповідача,яке підлягає судовому захисту, у зв`язку з чим необхідно також зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України: поновити онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_10 серед членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов; внести зміни до облікової справи полковника у відставці ОСОБА_1 , визначивши склад сім`ї у кількості 5 осіб, а саме: ОСОБА_1 , 1954 року народження, ОСОБА_4 , 1956 року народження, ОСОБА_5 , 1987 року народження, ОСОБА_2 , 2014 року народження, ОСОБА_6 , 2016 року народження, та внести їх в облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Дніпропетровському ОТЦК та СП.

При цьому, слід зазначити, що зобов`язати вчинити вищезазначені дії слід саме Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, який є відповідачем у вказаній справі, а не військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та голову об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3-го центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227-го військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу Міністерства оборони України, оскільки зазначені особи відповідачами у справі не являються.

Саме такий спосіб захисту, на переконання суду, призведе до поновлення гарантованих законом прав позивача та їх ефективного захисту.

Крім того, вимоги ОСОБА_1 в частині зобов`язання вчинити вищевказані дії протягом одного місяця з моменту отримання рішення суду, яке набрало законної сили, задоволенню не підлягають, оскільки рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим до виконання відповідачем в силу прямої вказівки закону, та підстав для визначення строку його виконання, під час розгляду справи судом не встановлено.

Оцінюючи усукупності усіінші аргументисторін,наведені нимив обґрунтуваннясвоїх вимогабо заперечень,суд доуваги їхне берета відхиляє,оскільки вони не відносяться до предмета спору та є явно необґрунтованими.

Таким чином, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно дост. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд приходить довисновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Крім того, відповідно дост.141ЦПК України судовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог.Враховуючи,що позовнівимоги задоволенічастково,то звідповідача накористь позивачаслід стягнути сплачений позивачем за три позовні вимоги майнового характеру судовий збір у розмірі 2724,00 грн. (908,00 грн. х 3 = 2724,00 грн.).

На підставі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року № 380, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1020/32472, та керуючись 2, 4, 76-81, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання рішення та наказу, яким його затверджено, протиправними, відновлення у черзі задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, 3 Центру захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, 227 військового представництва Міністерства оборони України, Південно-Східного територіального юридичного відділу, оформлене протоколомвід 20 вересня 2021 року № 9, який затверджено наказом військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 439 від 22 вересня 2021 року, в частині виключення онуків ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП - НОМЕР_3 ) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ), зі складу членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов.

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України поновити онуків ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП - НОМЕР_3 ) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ), серед членів його сім`ї, що мають право на поліпшення житлових умов.

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України внести зміни до облікової справи полковника у відставці ОСОБА_1 , визначивши склад сім`ї у кількості 5 осіб, а саме: ОСОБА_1 , 1954 року народження, ОСОБА_4 , 1956 року народження, ОСОБА_5 , 1987 року народження, ОСОБА_2 , 2014 року народження, ОСОБА_6 , 2016 року народження, та внести їх в облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Дніпропетровському ОТЦК та СП.

Стягнути з Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (ЄДРПОУ 08353525, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Шмідта, буд. 16) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 2724,00 грн. (дві тисячі сімсот двадцять чотири гривні, 00 копійок).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Д.Л. Черкез