Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 350/302/22
Номер провадження 2-а/350/8/2022
У Х В А Л А
про залишення без руху та надання строку для усунення недоліків
14 березня 2022 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Бейко А.М. ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо адміністративного затримання та застосування заходів фізичного впливу без складання протоколу про адміністративне затримання та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, суддя -
в с т а н о в и в:
У своїй позовній заяві позивач ОСОБА_1 просить постановити рішення, яким визнати протиправними дії поліцейських ГУНП в Івано-Франківській області Національної поліції України щодо застосування відносно нього фізичної сили та його адміністративного затримання без складання протоколу про адміністративне затримання, яке відбулося 17.11.2021 року в АДРЕСА_1 на території АЗС «ОККО». Скасувати постанову серії БАА 959383 від 17.11.2021 року у справі про адміністративне правопорушення, якою його визнано винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 425 гривень, провадження у справі закрити з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з Державного бюджету України на його користь 3000 (три тисячі) гривень грошової компенсації моральної шкоди.
Поновити йому строк на оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.3, 6 частини першої ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статею 161 КАС України.
У відповідності до ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Так, згідно із ст.289 КУпАП скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов у справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
За приписами ч.6 ст.161КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний подати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач ОСОБА_1 заявляючи пропоновлення строкуна оскарженняпостанови серії БАА 959383 про накладення адміністративного стягнення від 17.11.2021, стверджує про те, що про наявність оскаржуваної постанови дізнався лише після 28.11.2021, отримавши поштою від Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області вищезазначену постанову. Крім цього зазначає, що причиною пропуску строку на оскарження вищевказаної постанови є те, що в період з 19.11.2021 року по 27.11.2021 перебував за кордоном, а тому пропустив десятиденний строк на оскарження вказаної постанови. Разом з тим позивач в силу вимог ч.2 ст.286 КАС України, повинен був звернутися з позовом про оскарження постанови в справі про адміністративне правопрушення прпотягом десяти днів з дня вручення такої постанови.
Крім цього, всупереч ч.6 ст.161 КАС України, позивач доказів на підтвердження отримання даної постанови саме у зазначений вище період, тобто після 28.11.2022 року ненадав.
Крім цього, ч.3 ст.161КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Так, позивачем до позовної заяви не додано документи, що підтверджують сплату судового збору або підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 992,40 грн.
Позивачем в позовній заяві заявлено дві вимоги немайнового характеру у виді визнання протиправними дій щодо адміністративного затримання та застосування заходів фізичного впливу без складання протоколу про адміністративне затримання та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, а також вимогу майнового характеру про стягнення моральної шкоди в розмірі 3000 гривень.
Отже позивачу за подання позовної вимоги немайнового характеру про визнання протиправними дій щодо адміністративного затримання та застосування заходів фізичного впливу без складання протоколу про адміністративне затримання підлягає стягненню судовий збір у розмірі 992,80 грн.
Що стосується позовної вимоги немайнового характеру про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч.5 ст.242КАС України передбачено, що при виборі і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18.03.2020 року при розгляді справи № 543/775/17 зазначила, що відповідно до ст.ст.3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором; розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, позивачу ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір за подання до суду адміністративного позову у частині скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у розмірі 496,20 грн.
Крім того, позивачеві необхідно сплатити судовий збір за вимогою майнового характеру про стягнення моральної шкоди.
Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову за вимогою майнового характеру фізичною особою ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином розмір судового збору, що необхідно сплатити позивачу за позовну вимогу майнового характеру становить 992,40 грн. (3000,00х1%, але не менше 992,40 грн. - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Таким чином з позивача підлягає стягнення сума судового збору за вищевказаними позовними вимогами у розмірі 2481 грн.
Суму судового збору необхідно перерахувати за наступними реквізитами: (отримувач коштів: ГУК в Івано-Франківській області/ТГ Рожнятів/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37951998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: (МФО) 899998, рахунок отримувача: UA788999980313191206000009658; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Відповідно до ст.169КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаючи недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Вважаю, позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим ст.161 КАС України, а тому її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -
п о с т а н о в и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо адміністративного затримання та застосування заходів фізичного впливу без складання протоколу про адміністративне затримання та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя А.М.Бейко