
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2022 року м. Житомир справа № 240/12134/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому він просить:
- визнати протиправними дії Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021;
- зобов`язати Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для проведення з 01.01.2021 перерахунку основного розміру пенсії підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії з використанням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" станом на 01.01.2021 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/12145/20 від 09.10.2020 для проведення перерахунку розміру його пенсії з 01.01.2021.
В обґрунтування позову вказує, що з 29.01.2020 набув право на перерахунок його пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" на 01.01.2021.
Ухвалою суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від представника Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшов відзив на позов, в якому він проти заявлених позовних вимог заперечив. Як зазначено у відзиві, Житомирським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оскаржувані порушення були виправлені шляхом виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" станом на 01.01.2021. До Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 02.08.2021 за особовою справою ХЗ56985 №СЗ/4731 направлена листом від цієї ж дати №СЗ/4731. У зв`язку з цим відповідачем заявлено клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України).
Заявлене клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню, оскільки зміст наданої довідки від 02.08.2021 за особовою справою ХЗ56985 №СЗ/4731 свідчить на користь того, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача визначено у ній станом на 29.01.2020 року на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №240/19145/20, тобто без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" станом на 01.01.2021, що вказує на безпідставність тверджень відповідача про усунення допущених порушень.
Ухвалою суду від 23.09.2021 залучено до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області в якості третьої особи на стороні відповідача. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області надати суду: письмове пояснення стосовно заявленого позову; інформацію, чи отримано Управлінням оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Третя особа у письмових поясненнях просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що довідка на ім`я ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не надходила.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов таких висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що сторонами не заперечується.
З матеріалів справи вбачається, що у квітні 2021 року позивач звернувся до відповідача із зверненням, в якому просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із 01.01.2021 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/12145/20 від 09.10.2020, яке набрало законної сили 18.03.2021, з використанням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених відповідно до п. 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітку до Додатку 14 постанови КМУ від 30.08.2017 №704, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" №1082 -ХІ від 15.12.2020 станом на 01.01.2021 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Листом №СЗ/2419 від 21.04.2021 Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив заявника про відсутність підстав для складання нової довідки.
Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, набрання чинності постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018, виходячи із грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01.03.2018 постановою КМ України №704.
Постановою №704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Проте постановою №103 (яка набрала чинності 24.02.2018 ) до постанови КМ України №704 внесено зміни, внаслідок яких п. 4 Постанови КМ України №704 викладено у новій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Згідно із пунктом 1 Примітки до Додатку 1 Постанови № 704 (у редакції, чинній до 03.11.2020) посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Відповідно до Примітки до Додатку 14 Постанови № 704 (у редакції, чинній до 03.11.2020) оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Позивач вважає, що його право на отримання нової довідки та в подальшому на перерахунок пенсії на підставі нової довідки виникло з прийняттям 29.01.2020 постанови Шостим апеляційним адміністративним судом у справі №826/6453/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Суд звертає увагу, що з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 втратив чинність та була відновлена дія пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції.
Тобто, відновлена дія пункту 4 постанови №704 у первісній редакції, яка запроваджувала у якості однієї із величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою мінімальний розмір заробітної плати.
Однак, з 01.07.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774-VIII).
Пунктом 3 Закону № 1774-VIII установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017.
Отже, з урахуванням Закону №1774-VIII розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, згідно з постановою №704 стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 складає 2270,00 гривні.
Суд зазначає, що підвищення розміру прожиткового мінімуму обумовлює підвищення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, згідно з постановою №704.
З урахуванням викладеного, суд зауважує, що починаючи з 01.01.2021 у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції у зв`язку зі збільшенням суми прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який враховується при визначенні розміру посадового окладу та інших складових грошового забезпечення позивача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 247, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Житомир, вул. С. Параджанова, 4, 10001, код ЄРПОУ 07873079) у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що враховується для перерахунку пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021.
Зобов`язати Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для проведення з 01.01.2021 перерахунку основного розміру пенсії підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з використанням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" станом на 01.01.2021, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04.01.2022.
Суддя Н.М. Майстренко