
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 року Справа № 480/10987/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10987/21 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 просить суд:
- скасувати вимогу ГУ ДПС у Сумській області від 12 березня 2021 року № Ф-14572-13 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 8495,30 гривні.
В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) винесена контролюючим органом безпідставно, необґрунтовано та підлягає скасуванню, оскільки вона має статус інваліда третьої групи та зареєстрована як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування 1 групи з 01.01.2017 по даний час. ФОП ОСОБА_1 помилково поданий звіт за 2020 про нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, оскільки у даний період вона мала статус інваліда 3 групи. Оскільки позивачка відноситься до категорії осіб звільнених від сплати за себе єдиного внеску, а заяв про добровільну участь у сплаті ЄСВ позивачка до контролюючих органів не подавала, то відповідачем необґрунтовано не взято до уваги у контексті принципів належного урядування статус інваліда та протиправно нараховано суму ЄСВ до сплати. Відповідач не врахував всіх обставин щодо спірних відносин і не здійснив відповідні коригування, що має вплив на майновий інтерес позивачки. Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 29.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач 12.11.2021 подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивачка самостійно подала звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік. А виправлення помилок у Звіті чинним законодавством не передбачено, тому правові підстави для скасування вимоги про сплату боргу відсутні.
Розглянувши надані документи і матеріали, заяви по суті справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ), умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюються Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464).
Інструкцією, що визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом № 2464, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, є Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом МФУ від 20.04.2015 № 449.
Судом встановлено, що позивачка зареєстрована як фізична особа-підприємець з 28.12.2016 та перебуває на спрощеній системі оподаткування.
29.01.2021 позивачкою до відповідача поданий звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску Форми № Д5 (річна) за 2020 рік, якою було визначено до сплати суму нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 8495,30 гривень.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 765559, позивачка є особою з інвалідністю ІІІ групи.
Як стверджує позивачка, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, нею поданий помилково.
Наведене підтверджується заявою позивачки до відповідача з проханням не враховувати поданий помилковий звіт, та відповіддю відповідача на заяву.
Відповідно до відомостей облікової картки платника ЄСВ за позивачкою обліковано недоїмку зі сплати ЄСВ відповідно до самостійно поданої звітності про суми нарахованого ЄСВ за 2020 рік у сумі 8 495,30 грн.
12.03.2021 відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-14572-13 на суму 8 495,30 грн.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі Закон № 2464), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;
Пунктом 6 частини 1 статті 1 цього ж закону, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
За змістом частини 1 статті 2 Закону № 2464, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (частина 4 статті 4 Закону № 2464).
Таким чином, за змістом цієї норми, фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати єдиного внеску за себе за умови, якщо такі особи є інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Отже, позивачка, який має інвалідність та отримує соціальну допомогу, звільнена від сплати єдиного внеску за себе в силу закону.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що позивачкою в повній мірі доведено обґрунтованість позовних вимог, натомість відповідач не довів правомірність прийнятого рішення, тому позовні вимоги належать до задоволення повністю.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області судові витрати в розмірі 908 гривень.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-14572-13 від 12.03.2021 в повному обсязі.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області суму судового збору в розмірі 908 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал