Решение № 10144534, 07.06.2010, Сніжнянський міський суд Донецької області

Дата принятия
07.06.2010
Номер дела
2-1865\2010
Номер документа
10144534
Форма судопроизводства
Гражданское
Государственный герб Украины

Справа № 2- 1865\2010 р.

Справа № 2- 1865\2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

7 червня 2010 року

Сніжнянський міський суд Донецької області

в складі :

головуючого судді Радченка В.Є

при секретарі Похила Т.О.

з участю:

позивача ОСОБА_1 (не з*явив.)

представника відповідача Мальнєва О.М. (не з*явив.)

розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання неправомірними дій щодо відмови перерахувати і виплатити недоотримані суми щомісячної компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2007 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, про зобовязання перерахувати і виплатити недоотримані суми щомісячної компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2007 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач 19.04.2010 р. звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання неправомірними дій щодо відмови перерахувати і виплатити недоотримані суми щомісячної компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2007 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, про зобовязання перерахувати і виплатити недоотримані суми щомісячної компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2007 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати. Позов мотивував, що він віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІІ групи. Його син, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнаний в законному порядку потерпілим від Чорнобильської катастрофи Він перебуває на обліку у відповідача та має право на встановлені законодавством України пільги та компенсації потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи дітям та їх батькам. Проте, всупереч Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідач нараховує та виплачує позивачу щомісячну компенсацію на дитину в меншому розмірі, ніж передбачено цим Законом.

В судове засідання позивач не зявився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав письмову заяву з проханням розглянути справу без його участі.

Представник відповідача за довіреністю в судове засідання не зявився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав письмові заперечення по справі. В запереченнях зазначив, що відповідач не визнає позов, оскільки сплачує позивачу щомісячну компенсацію на дитину в розмірі, встановленом постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 20.04.2007 року.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Як встановлено в судовому засіданні позивач віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІІ групи. Його син, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнаний в законному порядку потерпілим від Чорнобильської катастрофи (посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1, видане 14.11.2001 р.). Він перебуває на обліку у відповідача та має право на встановлені законодавством України пільги та компенсації потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи дітям та їх батькам.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоровя довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.

Статтею 13 цього Закону встановлено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно п. 6 ч.1 ст. 30 цього ж Закону потерпілим дітям, зазначеним в пунктах 1-7 ст.27 цього Закону, та їх батькам надаються такі гарантовані державною компенсації та пільги, як щомісячна виплата 50 процентів мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері, має підстави належати до категорії 1 або 2.

Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Вищевказані виплати батькам на потерпілих дітей виплачуються громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону здійснюється за рахунок державного бюджету. За змістом ст.21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів.

Дію пункту 6 частини 1 статті 30 Закону № 796-ХІІ зупинено на 2007 рік в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом "Про державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 р. Законом "Про державний бюджет на 2008 рік" до пункту 6 частини 1 статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ внесено зміни, якими покладено на Кабінет Міністрів встановлення порядку та розміру щомісячних виплат па кожну, дитину.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп /2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 30 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно мінімальної заробітної плати - пункту 6 частини 1 статті 30 Закону № 796-ХІІ, визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення на підставі ст. 152 Конституції України. Тобто, в період з 01.01.2007 р. до 09.07.2007 р. були відсутні правові підстави для щомісячних виплат відповідно до розміру мінімальної заробітної плати .

Рішенням № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року Конституційний Суд України визнав неконституційними положення пункту 28 розділу ІІ " "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", яким внесено зміни до пункту 6 частини 1 статті 30 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Ці положення втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто в період з 01.01.2008 р. до 22.05.2008 р. були відсутні правові підстави для щомісячних виплат відповідно до розміру мінімальної заробітної плати .

При виплаті щомісячної допомоги на потерпілих дітей відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 20.04.2007 року. Зазначеною постановою всупереч Закону № 796-ХП встановлено конкретні розміри таких виплат в твердій грошовій сумі й, зокрема, для дітей шкільного віку, які народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час і час настання вагітності матері має підстави належати до категорії 1 або 2.

Але суд не погоджується з доводами відповідача щодо правомірності здійснення ним виплат на підставі цієї постанови Кабінету Міністрів України, оскільки відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в України є парламент - Верховна Рада України. Конституцією не передбачено права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів. Встановлені постановою Кабінету Міністрів України розміри щомісячних виплат на дитину не відповідають розміру, встановленому відповідними законами України.

Виходячи з принципу адміністративного судочинства верховенства Права, законності, що визначає пріоритетність законів над підзаконними нормативними актами якими є постанови Кабінету Міністрів України, суд приходить до висновку, що при вирішенні даного спору необхідно застосовувати безпосередньо норми ст.30 Закону № 796-ХП.

Позивач просить здійснити йому перерахунок відповідних виплат з 01.09.2007 р. Зважаючи на межі позовних вимог суд вважає необхідним задовольнити позивачу позивні вимоги, які стосуються 2007 року, - саме за період з 01.09.2007 р. р. по 31.12.2007 р.

В періоди з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., з 01.01.2010 р. по 07.06.2010 р. (по день винесення судом постанови за цим позовом) не вносились зміни до пункту 6 частини 1 статті 30 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Тобто, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчинити певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому. В звязку з цим суд не має права зобовязувати відповідача виконати певні дії за період після 07.06.2010 р. (після розгляду справи судом).

Таким чином суд вважає необхідним визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови нарахувати і виплатити позивачу щомісячні компенсаційні виплати на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за періоди з 01.09.2007 р. по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 по 31.12.2009 р., з 01.01.2010 р. по 07.06.2010 р. року в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати відповідно до п. 6 ч. 1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи". Суд прийшов до висновку про необхідність зобовязати відповідача нарахувати і виплатити позивачу за рахунок коштів Державного Бюджету України щомісячні компенсаційні виплати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до п. 6 ч. 1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" за періоди з 01.09.2007 р. по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 по 31.12.2009 р., з 01.01.2010 р. по 07.06.2010 р. року в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати з урахуванням фактично виплачених сум.

Відповідно до ст.ст. 79, 81, 88 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати.

Згідно з п. «д» ч. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» державне мито з позовних заяв немайногвого характеру складає 8 грн. 50 коп Цей позов є немайновим і тому з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір 8 грн. 50 коп.

Крім того, згідно з Порядком оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258, з відповідача підлягають стягненню витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 37 гривень

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 209, 212, 213 ,214, 215 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання неправомірними дій щодо відмови перерахувати і виплатити недоотримані суми щомісячної компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2007 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, про зобовязання перерахувати і виплатити недоотримані суми щомісячної компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2007 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради щодо відмови нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щомісячні компенсаційні виплати на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за періоди з 01.09.2007 р. по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 по 31.12.2009 р., з 01.01.2010 р. по 07.06.2010 р. року в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати відповідно до п. 6 ч. 1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного Бюджету України щомісячні компенсаційні виплати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до п. 6 ч. 1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" за періоди з 01.09.2007 р. по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 по 31.12.2009 р., з 01.01.2010 р. по 07.06.2010 р. в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати з урахуванням фактично виплачених сум.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради відмовити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради на користь держави судовий збір в розмірі 8 (вісім) гривень 50 коп.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 37 (тридцять сім) гривень (отримувач УДК у м. Донецьк, банк: Держбюджет Ворошилівського району м. Донецьк, рахунок: 31216259700004, МФО: 834016, ЄДРПОУ: 34686537, призначення платежу: „інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в Сніжнянському міському суді (код суду 0545)).

Рішення може бути повністю або частково оскаржено сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обовязки до Апеляційного суду Донецької області через Сніжнянський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Головуючий :