
Справа № 560/9867/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду в Хмельницькій області у зарахуванні до стажу, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, передбаченої п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи ОСОБА_1 з 28.08.1983 по 05.08.1985 на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду в Хмельницькій області зарахувати до стажу, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, передбаченої п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період роботи ОСОБА_1 з 28.08.1983 по 05.08.1985 на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком. Листом від 24.06.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні та виплаті грошової допомоги у зв`язку з відсутністю спеціального стажу тривалістю 35 років. Також зі змісту листа слідує, що відповідачем не зараховано до спеціального стажу позивача період роботи з 28.08.1983 по 05.08.1985 на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи, оскільки позивач працював на зазначеній посаді за сумісництвом, тому вказаний період не включається до спеціального стажу. Зазначає, що на момент призначення позивача вчителем музики у Думанівській 8-річній школі, а саме 28.08.1983, позивач не був працевлаштований на жодній посаді, відтак робота вчителем музики не може вважатись сумісництвом, у зв`язку з відсутністю основної роботи. Натомість, на момент призначення позивача на посаду художнього керівника клубу, 01.09.1983, позивач уже працював на посаді вчителя у Думанівській 8-річній школі. Відтак, роботу по посаді художнього керівника клубу слід вважати роботою за сумісництвом.
Ухвалою суду від 16.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позву відмовити. Зазначає, що відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 23.11.2011 №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту в посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993. Наявність відповідної посади у Переліку №909 є необхідною умовою для виплати грошової допомоги, що передбачена п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Згідно п.1 роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України №21 від 31.08.1992, особам, які працювали за сумісництвом на роботах, передбачених Переліком №909, період роботи не за основним місцем роботи до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, не зараховується. Позивач надав довідку від 23.10.2020 №85, видану Думанівським навчально-виховним комплексом у складі загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів за дошкільного навчального закладу Гуменецької сільської ради, згідно якої він з 28.08.1983 по 05.08.1985 працював вчителем музики Думанівської 8-річної школи. Оскільки трудова діяльність в профкомі Нігинського кар`єроуправління в період з 01.09.1983 по 05.08.1985, яка відображається в трудовій книжці, була основною роботою позивача, тому підстави для врахування до спеціального стажу роботу на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи згідно довідки від 23.10.2020 №85 відсутні. Загальна тривалість спеціального стажу позивача, що дає право на встановлення грошової допомоги, становить 32 роки 9 місяців 27 днів.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, відповідно до змісту якої він заперечував проти аргументів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення та нарахування пенсійних виплат суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно із ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Як наслідок, суд розглядає подану позовну заяву з врахуванням лише позову та відзиву на позов.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Згідно довідки Думанівського навчально-виховного комплексу у складі загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та дошкільного навчального закладу Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 23.10.2020 №85 позивач працював вчителем музики Думанівської 8-річної школи з 28 серпня 1983 року (наказ №122 від 29.08.1983) по 05.08.1985 (наказ №48 від 20.06.1985).
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 04.04.1983 вказані, зокрема, наступні відомості щодо трудової діяльності позивача:
- 01.09.1983 призначений на посаду художнього керівника клубу профкому Нігинського кар`єроуправління;
- 05.08.1985 звільнений із займаної посади за власним бажанням, стаття 38 КЗпП України.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 10.06.2021, у якій просив врахувати періоди його роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років, що підтверджуються записами трудової книжки та довідкою Думанівського навчально-виховного комплексу у складі загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та дошкільного навчального закладу Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області №85від 23.10.2020, та здійснити нарахування та виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день її призначення.
Листом від 24.06.2021 №5325-4668/С-03/8-2200/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що оскільки трудова діяльність в профкомі Нігинського кар`єроуправління, яка відображається в трудовій книжці, є основною роботою, тому підстави для врахування до спеціального стажу роботу на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи згідно довідки від 23.10.2020 №85, виданої Думанівським навчально-виховним комплексом у складі загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та дошкільного навчального закладу Гуменецької сільської ради, відсутні. Враховуючи, що на день звернення за призначенням пенсії за віком (14.01.2021) у позивача був відсутній необхідний спеціальний стаж 35 років, тому права на призначення та виплати грошової допомоги немає.
Також у листі вказано про те, що позивачу з 09.12.2020 (заява від 14.01.2021) призначено пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 (далі - Порядок № 1191).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Пунктом 5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
З аналізу наведених норм права слідує, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Правову позицію щодо права особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій також висловив Верховний Суд у постанові від 13.03.2018 року по справі №234/13835/17, в якій зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» передбачено, що учителі загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх шкіл, мають право на пенсію за вислугу років.
Позивачу з 09.12.2020 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без нарахування грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, що не заперечується сторонами.
Між сторонами наявний спір щодо спеціального педагогічного стажу, що визначає право на призначення грошової допомоги, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV., а саме щодо періоду роботи з 28.08.1983 по 05.08.1985 на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України та згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 12.06.1993 року № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі – Порядок №637), п. 1.2 якого зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.
Згідно пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Позивачем надано довідку Думанівського навчально-виховного комплексу у складі загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та дошкільного навчального закладу Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 23.10.2020 №85, відповідно до якої позивач у період з 28.08.1983 по 05.08.1985 працював вчителем музики Думанівської 8-річної школи.
Водночас, згідно записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 04.04.1983, позивач у період з 01.09.1983 по 05.08.1985 працював художнім керівником клубу профкому Нігинського кар`єроуправління.
Таким чином, у спірні періоди прослідковується робота позивача за сумісництвом.
Відповідач зазначив, що до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, зараховуються лише ті періоди роботи, коли працівник обіймав посади за основним місцем роботи. Оскільки позивач з 28.08.1983 по 05.08.1985 працював на посаді вчителя музики за сумісництвом, то відсутні правові підстави для зарахування даного періоду роботи до спеціального стажу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 в справі №442/456/17 звернула увагу, що сумісництвом є виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації.
При цьому, суд зазначає, що законодавчі застереження щодо неврахування періодів роботи за сумісництвом до спеціального стажу роботи, відсутні.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року по справі № 470/402/17.
Посилання відповідача на роз`яснення Міністерства соціальної політики суд вважає безпідставними, оскільки роз`яснення не є нормативно-правовим актом, натомість відповідач має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що період роботи позивача на посаді вчителя музики з 28.08.1983 по 05.08.1985 безпідставно не зарахований пенсійним органом до спеціального стажу роботи, а тому суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача зарахувати відповідний період до спеціального стажу.
Як наслідок, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу позивача, який дає право на призначення грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період роботи на посаді вчителя музики у Думанівській 8-річній школі з 28.08.1983 по 05.08.1985.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду в Хмельницькій області у зарахуванні до стажу, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, передбаченої п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи ОСОБА_1 на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи з 28.08.1983 по 05.08.1985.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду в Хмельницькій області зарахувати до стажу, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, передбаченої п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період роботи ОСОБА_1 на посаді вчителя музики Думанівської 8-річної школи з 28.08.1983 по 05.08.1985.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук