Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Вебінар

Фізособа – не таємниця: що відкриті дані розкажуть про кожного?

8 листопада 2019 р.

Фізособа – не таємниця: що відкриті дані розкажуть про кожного?

Як максимально ефективно за різних обставин скористатися модулем “Фізичні особи” від YouControl? Про це та інше під час вебінару розповіли експерти системи.

На жаль, не з’ївши з людиною пуд солі, важко їй довіряти в будь-яких ситуаціях. Тим більше, що трапляється в житті всяке. Хтось з метою шахрайства розповідає про себе байки чи “приписує” собі неіснуючий досвід. Дехто видає себе за іншу людину, маючи в арсеналі підроблені чи викрадені документи. А хтось – приховує причетність до фіктивних компаній чи зв’язок з іншими сумнівними “персонажами”.  Вивести на чисту воду таких людей, аби не вплутатися в ризикову співпрацю, допоможе система YouControl і зокрема її модуль “Фізичні особи”.

Тож як перевірити людину, яка може стати вашим потенційним партнером? Переконатися в її надійності перед видачею кредиту? Як журналісту провести розслідування, виявити корупціонера та пов’язані з ним компанії? Чи навіть пересвідчитися у добросовісності кандидата на працевлаштування? Як загалом  ефективно користуватися інструментом, дізнатися, де працювала людина, які в неї борги, суди чи інші проблеми із законом? Про це та інше під час вебінару "Фізособа – не таємниця. Яку інформацію можна дізнатись з відкритих даних?" розповіли Наталія Чорногуб, експерт з комплаєнсу та GR-менеджер YouControl, та Юрій Томін, аналітик та комплаєнс-офіцер YouControl.

Закон та джерела

Для початку варто поставити крапки над “і” щодо захисту персональних даних, яке виникає в цьому контексті чи не найчастіше. Юрій Томін зазначає, що в модулі “Фізичні особи” системи YouControl міститься лише інформація з офіційних джерел у формі відкритих даних. Правове регулювання цього питання досить чітке: відповідно до статті 101 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднена у випадках, передбачених законом, є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення. Отримання додаткової згоди чи дозволу фізичної особи для цього не потребується.

Відповідно до статті 101 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднена у випадках, передбачених законом, є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Інструмент є досить інформативним за різними напрямками. Інформація до нього потрапляє із 10 офіційних джерел, і це лише початок. Зокрема, у ньому можна побачити дані із:

•  Єдиного державного реєстру (ЄДР); 

•  Реєстру боржників;

•  баз Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби і Міністерства внутрішніх справ; 

•  Реєстру корупціонерів;

•  Державної фіскальної служби;

•  веб-порталу “Судова влада України”

•  Єдиний державний реєстр автотранспорту (МВС) тощо.

Окремо також варто згадати, що в ньому є й унікальна аналітична інформація про різноманітні зв’язки фізосіб (наприклад, історичний зв’язок з юрособами чи ФПГ).

Що шукати та де знайти?

Перевірити досвід кандидата на працевлаштування чи потенційного партнера, який хизується успіхами у власному бізнесі? Легко, після введення в пошуковому рядку модуля “Фізичні особи” ПІБ того, хто вас цікавить. У розділі “Пов’язані компанії та ФОП” можна побачити, якими компаніями людина володіє, якими керувала колись чи нині. Ще один “секрет” – перевірити її родичів щодо їхніх зв’язків. Адже, на жаль, не така вже й дивина, що батько, який керує компанією, формально “працевлаштував” доньку. Такий досвід може бути й реальним, але, наприклад, HR-менеджер уже знатиме, на що робити акценти на співбесіді. А дані про родичів кандидати надають при заповненні анкети. Аналогічно, в розділі “Особи пов’язані з ФПГ” можна дізнатися, а чи немає якихось “ниточок”, які доводять причетність людини аж до цілих фінансово-промислових груп. 

Ще один цікавий момент, який може охарактеризувати відповідальність та чесність людини, є інформація про те, як вона виконує свої зобов’язання. Про це можна дізнатися з розділів “Боржник” та “Податковий борг”. У першому розділі мова в більшості випадків про заборгованість, за якою відповідно до рішення суду відкриті виконавчі провадження. У розділі можна побачити, хто стягувач, відкрите чи завершене провадження:

“Під статусом завершене фігурують виконавчі провадження, які були повернуті. І лише три з 11 причин повернення є причинами закриття провадження. Тобто у восьми з 11 випадків статус “завершено” не означає “закрито”, ‒ пояснює Юрій Томін.

Щодо “Податкового боргу”, то тут відображаються відомості, якщо людина або її ФОП з якихось причин має заборгованість перед фіскалами. Наприклад, це може бути несплачений податок на нерухомість. 

А от ті, хто порушує закон на державному рівні, потрапляють в розділи “Корупціонери” та “Люстрація”. “Заслужити” потрапляння в перший розділ можна, опинившись у Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. При чому в самому реєстрі запис уже може бути видаленим (на те вони корупціонери), а в системі YouControl зберігаються навіть історичні дані. А розділ “Люстрація” наповнюється із Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", а також доповнюється іншими даними, серед яких: перелік осіб які звернулись до суду із заявою про визнання дій, передбачених цим Законом, протиправними, відомості про осіб, до яких застосовано люстраційні заборони але відсутня технічна можливість внесення їх до Реєстру тощо. В ньому можна побачити посаду, яку займав чиновник, період, коли це було.

В системі YouControl зберігаються навіть історичні дані.

Переконатися, що людина не знаходиться у розшуку або зниклою безвісти, можна в розділі “Перевірка МВС”. Зокрема, там є інформація про зниклих громадян, відомості осіб, які переховуються від органів влади тощо.

Красномовними можуть стати і “Судові справи” (такий розділ теж є в модулі), де згадується особа. Така інформація надходить із веб-порталу Судова влада України. Тут потрібно звернути увагу на кілька моментів: на кількість цих справ, а головне – особа є відповідачем чи позивачем. 

Модуль “Фізичні особи” допоможе навіть у випадку, якщо вам просто потрібно перевірити власника авто, яке ви купуєте у нього “з рук”. У розділі “Автотранспорт” можна перевірити, чи справді людина володіє цим майном, як довго, який транспорт був у власному використанні, а який – у господарській діяльності його підприємства. Однак дані будуть доступними лише за наявності та введення в систему ІПН власника. У нагоді така перевірка може стати й банку чи навіть ейчару підприємства, куди потрібен працівник з власним авто. І проблем з даними не буде, адже ІПН йде в пакеті документів на працевлаштування чи на запит щодо кредиту.  Та варто зауважити, що в розділі є відомості, лише починаючи з 2013 року, бо лише за цей період є відомості в офіційній базі. 

Злочинці бувають креативними, підробляють документи чи використовують вкрадені. Тож аби переконатися, що перед вами саме та людина, якою вона представилася, варто звернутися до розділу “Перевірка паспорта”. Із нього можна дізнатися, чи немає документа в списку недійсних, втрачених або викрадених. При чому експерти наголошують: якщо у вас самих зник паспорт, одразу потрібно звернутися із відповідною заявою до правоохоронних органів. Адже факт відкриття компанії на ваше ім’я чи взяття кредиту до моменту повідомлення про втрату правоохоронців майже неможливо оскаржити.  

Факт відкриття компанії на ваше ім’я чи взяття кредиту до моменту повідомлення про втрату правоохоронців майже неможливо оскаржити.

Наразі інструмент “Фізичні особи” хоча й ще зовсім новий, та вже працює наповну і вирішує багато проблем користувачів. І на цьому розробники YouControl не зупинятимуться. Невдовзі в модуль додасться інформація про декларантів та національних публічних діячів, він поповниться даними про нерухомість та багатьма іншими відомостями. 

Переглянути запис вебінару: