Експерт з фінансового моніторингу та запобігання корупційним діянням Максим Боровик і сертифікований аудитор, що практикує Ольга Богданова поділилися новинами, досвідом і кейсами, обговорили новий закон України про фінансовий моніторинг та відповіли на запитання учасників в прямому ефірі.
Якщо ви пропустили цей захід, але хочете бути в курсі аспектів безпечного ведення бізнесу і фінансового моніторингу, прочитайте це резюме вебінару. Тут викладено головні тези експертів.
Новий Закон України про фінансовий моніторинг набрав чинності 28 квітня 2020 року.
Формально новий закон вдосконалює процедуру фінмоніторингу та увідповіднює її до європейських та світових вимог. Наша держава приєдналася до глобального тренду.
Фактично з введенням закону посилилися вимоги до суб'єктів первинного фінмоніторингу, розширилася сфера контролю над фінансовими операціями та зросли штрафи за порушення. Тому, ще до вступу в силу закон отримав "народні" прізвиська: новий закон про переказ грошей на карту або навіть нові правила грошових переказів в Україні.
Насправді застосування закону набагато ширше. В першу чергу враховуйте, що сума переказу важлива не настільки, наскільки інші фактори ризику. Слідкуйте не за тим, з якої суми починається фінансовий моніторинг 2020 року, а за яких обставин ви платите безготівковим розрахунком.
Критерії, на які звертають увагу суб'єкти фінмоніторингу:
1. Тип клієнта. Найчастіше в зоні ризику фінансові операції з публічними діячами та благодійними організаціями;
2. Географічне розташування компанії або її активів. А точніше фінансові операції з переказу коштів за кордон, в тому числі в офшорні зони;
3. Вид товарів і послуг: купівля або продаж об'єктів інтелектуальної власності, консультаційні послуги та інші сервіси, вартість яких важко визначити об'єктивно;
4. Фінансові операції з готівковими коштами: поповнення, переказ, отримання коштів.
Закон про фінансовий моніторинг посилює вимоги до виявлення кінцевих бенефіціарів власників. Тому більше уваги відчують компанії, де засновники – юридичні особи, а також які входять в корпорації.
Що стосується обсягу операцій, то нові правила переказу грошей в Україні торкнуться транзакцій від 400 тис. грн, фінмоніторинг не стосується операцій на суму 5000 грн.
Підозри виникнуть в наступних випадках:
• Часта зміна засновників компанії;
• Малий установчий капітал;
• Немає штату працівників;
• Дивна динаміка обороту – різкі “стрибки” вгору або вниз;
• Компанія зареєстрована за адресою масової реєстрації;
• Невідповідність умов договору статуту підприємства;
• Великий обсяг фінансових операцій у нового підприємства;
• Велика кількість контрагентів, які перераховують гроші на рахунок з різними призначеннями платежу;
• Ознаки фіктивних договорів. Наприклад, коли в договорі не вказані умови відповідальності сторін за порушення договірних зобов'язань;
• Велика сума готівки отриманої від діяльності, якій не властиві готівкові розрахунки.
Не бійтеся і не уникайте фінансового моніторингу. Набагато правильніше і простіше побудувати злагоджену структуру контролю в компанії.
Якщо ви отримали запит Держфінмоніторингу, то відреагувати на нього необхідно. Надайте контрольному органу релевантні документи та обґрунтування операції, яка викликала запитання.
Штрафи за ігнорування запиту на перевірку: 1700-3400 грн.
За подачу неправдивої інформації або несвоєчасне подання: 340 тис. грн.
Перешкоджання перевірці: 200 тис. грн.
Невиконання вимог усунення порушень: 1 700 000 грн.
Насправді, і штрафи, і вимоги не страшні, якщо ви дотримуєтеся закону, співпрацюєте з перевіреними контрагентами, а не піддаєтеся репутаційним і фінансовим ризикам.
Переконатися в цьому можна, поглянувши на свою компанію "очима" суб'єкта фінмоніторингу. Найпростіший спосіб зробити це – перевірити досьє своєї компанії в YouControl, і регулярно перевіряти своїх контрагентів.
Використовуйте Експрес-аналіз, який враховує максимум факторів ризику і вкаже на підозрілі обставини, і Моніторинг, який вчасно попередить про появу факторів ризику в компанії.
Від правильного вибору контрагентів багато в чому залежить, чи потрапляєте ви в зону ризику і поле уваги Держфінмоніторингу. Тому новий закон України про фінансовий моніторинг – додаткова "страховка" від недобросовісних бізнес-партнерів.
Читайте також:
Статті 31 грудня 2021 р.
Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?
Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман
Новини 10 грудня 2021 р.
YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік
З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".
Новини 9 грудня 2021 р.
"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl
"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель. Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону. Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.