Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Інструкції

Як проаналізувати фінансовий стан компанії за допомогою FinScore

14 січня 2020 р.

Як проаналізувати фінансовий стан компанії за допомогою FinScore

Банкрутство партнера, з яким є активні операції, – одна з найбільших неприємностей, які можуть трапитися з компанією. Але замість того, щоб лякати можливими наслідками – розповімо, як напевно уникнути такої ситуації за допомогою інструменту "Фінансовий скоринг" від YouControl.

FinScore – це індекс фінансової стійкості. Поглянувши на нього, можна спрогнозувати ймовірність настання банкрутства будь-якої української компанії. Більш того: фінансовий скоринг зберігає інформацію за 5 років і розкриває основні фінансові показники компанії за цей період. А значить, за допомогою цих даних можна приймати цілком обдумане рішення про початок або продовження бізнес-відносин з компанією.

Кому і навіщо потрібен індекс FinScore?

Індекс FinScore – багатофункціональний інструмент і інформативний показник. Він корисний багатьом учасникам бізнесу: 

•  Власникам – щоб бачити динаміку розвитку своєї компанії, партнерів і конкурентів. 

•  Фінансистам – щоб швидко оцінити ймовірність банкрутства будь-якої компанії.

•  Фахівцям з бенчмаркінгу – для вивчення та аналізу конкурентів. 

•  Консалтинговим та аудиторським компаніям – для комплексних досліджень ринків і секторів економіки за останні 5 років.

Як подивитись індекс FinScore?

Індекс фінансового скорингу показаний у системі YouControl в досьє компанії відразу ж під експрес-аналізом.

Більш детально інформація про індекс FinScore розкривається в меню картки компанії у вкладці "Фінанси".

Натисніть "Розгорнути все", щоб розглянути всі показники.

Як читати індекс FinScore і прогнозувати ризик банкрутства компанії

Індекс FinScore має буквене значення (латиниця): від "А" до "D". Компанії з індексом "А" – більш надійні, ніж усі інші. Компанії з індексом "D" ставали банкрутами в 7 разів частіше компаній з індексом "А". Щоб встановити цей взаємозв'язок, аналітики YouControl протестували показники 20 тисяч компаній за 7 років (з 2008 по 2015). Інструмент FinScore – результат цієї кропіткої роботи.

На прикладі цього графіка видно, як поступово зміцніла фінансова стійкість компанії: від індексу С в 2014 до індексу В в 2018 році.

Для формування фінансового скорингу були взяті 50 традиційних показників, розділені на чотири групи фінансового аналізу: ліквідність, рентабельність, ділова активність і платоспроможність підприємства. Підсумком стали 10 найбільш репрезентативних показників. Щоб побачити кожен з них, натисніть кнопку "Докладніше" у розділі "Фінансовий скоринг" вкладки "Фінанси" у картці контрагента.

1. Показник "Поточна ліквідність", або Current Ratio – це здатність компанії сплачувати свої поточні зобов'язання терміном до 1 року за рахунок оборотних активів. Індикатор дозволяє зрозуміти, чи є у фірми ресурси, які можна використовувати для погашення кредитів. Рекомендоване значення індексу> 100%.

На графіку поточна ліквідність компанії <100%, але не критично – можна розраховувати, що підприємство впорається з усіма кредитними зобов'язаннями.

2. Показник "Абсолютна ліквідність", або Cash Ratio – це наявність у компанії достатніх грошових коштів та їх еквівалентів для задоволення вимог кредиторів на поточну дату. Добре якщо значення Cash Ratio> 20%, як на цьому графіку-прикладі:

3. Показник "Коефіцієнт автономії" (Equity-to-Assets) – це платоспроможність компанії. Чим вище цей коефіцієнт – тим більш незалежна компанія від кредиторів. Бажано мати справу з компаніями, чий коефіцієнт не опускається нижче 50%.

4. Показник "Рентабельність активів", або ROA, відображає, скільки прибутку приносить кожна гривня активів компанії. Тобто, наскільки ефективно менеджмент використовує активи фірми для генерації прибутку. Індекс надійних компаній – позитивний, а негативні значення свідчать про збитки.

5. Показник "Рентабельність оборотних активів" (RCA) теж відноситься до прибутковості кожної гривні оборотних коштів компанії. Чим вище значення коефіцієнта, тим краще компанія використовує оборотні кошти для генерації прибутку. Негативні значення цього індексу говорять про збитки.

6. Показник NPM – це "чиста маржа", тобто, відношення чистого прибутку до загальної виручки компанії. Чим вище чиста маржа, тим ефективніша компанія.

7. Показник "Рентабельність сумарних активів" (ROTA) – це відношення операційного прибутку до загальних активів компанії. На відміну від ROA, при розрахунку ROTA використовується не чистий прибуток, а операційний прибуток фірми, що дозволяє абстрагуватися від впливу податків і боргового навантаження на її прибутковість.

8. Показник "Оборотність активів" говорить про ділову активність компанії. Продуктивність активів компанії порівнюється з обсягом виручки.

9.Показник "Оборотність робочого капіталу" дозволяє судити, наскільки ефективно компанія використовує робочий капітал компанії для генерування виручки. Простіше кажучи, робочий капітал – це різниця між оборотними активами і поточними зобов'язаннями.

10. Показник "Оборотність дебіторської заборгованості", або скільки разів протягом року погашається дебіторська заборгованість. Чим вище значення показника – тим швидше компанія стягує плату з клієнтів за надані товарів або послуг.

На показник "Оборотність дебіторської заборгованості" впливає сфера, в якій працює підприємство. Цей графік характеризує компанію в галузі роздрібної торгівлі продуктами харчування. У компанії, що працює, наприклад, у сфері обчислювальної техніки (IT) показник буде вищим.

Нагадаємо, що в системі YouControl є ще один ексклюзивний інструмент – ринковий індекс MarketScore. Він показує позицію компанії на ринку.

Для розробки методики MarketScore аналітики YouControl застосували 10 ключових показників динаміки розвитку ринку. Індекс показує лідерів галузі по виручці, експорту та імпорту, а також динаміку зростання на фоні конкурентів. З його допомогою ви можете швидко проаналізувати ринкову потужність компанії і середній приріст її доходу за 1 і 3 роки.

А наскільки надійні партнери вашої компанії? Почати перевірку

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’