Під поняттям "юридична особа" передбачається фірма, підприємство (компанія) або організація, яка пройшла процес реєстрації в передбаченому законом порядку. У найменуванні юридичної особи повинна бути зазначена його організаційно-правова форма, а також індивідуальне найменування.
Обов'язкові ознаки юридичної особи:
• Наявність установчих документів, в яких відбивається система органів управління і відповідні підрозділи для відповідних функцій, закріплених статутом юридичної особи.
• Володіння майном. Це статутний фонд юридичної особи, самостійний баланс. Виявом цієї самостійності є також наявність у компанії банківського рахунку.
• Здатність нести самостійну майнову відповідальність за результати своєї господарської діяльності. Відповідати за свої борги майном компанії. При цьому, у випадках, встановлених законом або установчими документами, засновники і учасники юридичної особи можуть нести субсидіарну (додаткову) майнову відповідальність за його зобов'язаннями.
• Можливість виступати позивачем і відповідачем у суді.
Цивільний та господарський кодекс України регулює порядок створення, ліквідації, реорганізації юридичних осіб, а також їх види та організаційно-правові форми.
У 2004 році була прийнята діюча донині класифікація форм господарювання:
• спосіб і порядок створення;
• форми власності;
• організаційно-правова форма;
• присутність іноземного капіталу;
• ступеня залежності;
• обсяг валового доходу;
• число працюючих співробітників на підприємстві.
Залежно від основної мети своєї діяльності, юридичні особи поділяються на комерційні та некомерційні організації:
1. Комерційна організація займається підприємницькою діяльністю для отримання прибутку, а отриманий прибуток розподіляється між її учасниками.
2. Некомерційна організація створюється для досягнення соціальних, благодійних, культурних, освітніх, наукових і управлінських цілей, для охорони здоров'я громадян, розвитку фізичної культури і спорту, задоволення духовних та інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ.
Правоздатність та дієздатність юридичної особи існують до моменту його припинення, яке відбувається в двох формах: реорганізації та ліквідації. Реорганізація або ліквідація юридичної особи вважається завершеною, а юридична особа перестає існувати після внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.
Недобросовісні юридичні особи можуть завдати фінансову, репутаційну та іншу шкоду іншим компаніям або фізичним особам. Можна уникнути подібних проблем, якщо перед початком співпраці переконатися в порядності юрособи. В ідеалі – провести комплексну перевірку даних в офіційних реєстрах та інформаційних базах.
Наприклад, в ЄДР можна перевірити актуальність реєстрації юрособи. Для цього необхідно знати назву підприємства або його ідентифікаційні код. Інші реєстри містять відомості про податкову дисципліну, судову історію, майно, наявність ліцензій та інших особливостей господарської діяльності компанії.
В системі YouControl всі ці дані зібрані в єдине досьє. З його допомогою ви точно отримаєте максимум доступних даних і не пропустите критично важливі відомості. Плюс зможете підключити аналітичні інструменти системи для прийняття безпомилкового рішення про співпрацю з юридичною особою.
Детальніше: 19 факторів ризику в досьє контрагента від експертів YouControl.
Читайте також:
Теми 4 серпня 2020 р.
Електронні декларації чиновників та депутатів України в YouControl
Електронна декларація — це «звіт» платника податків про свої доходи. Звітувати належить підприємцям різних сфер діяльності. Причому навіть якщо доходи нульові — це потрібно відзначити в декларації. Хоча набагато змістовніші та корисніші для ділової розвідки та аналізу декларації чиновників і депутатів України. Цю інформацію використовують: • ЗМІ в журналістських розслідуваннях;
Теми 4 жовтня 2019 р.
Судові справи під контролем: як не пропустити засідання суду
Мало кому подобається влазити в судові суперечки. У наших краях досі прийнято намагатися вирішити всі питання в усному режимі. Однак, якщо вам все ж доведеться пройти через судове засідання, упевніться, що ви його не прогавите. Ще недавно громадяни України могли і не знати, що є учасниками судового процесу. Бувало, що сповіщення не доходило до адресата і він, природньо, пропускав будь-який розгляд своєї справи.
Теми 4 жовтня 2019 р.
Що таке статутний капітал і як він формується
Створюючи товариство з обмеженою відповідальністю, необхідно зібрати статутний капітал. Інакше вам не дадуть дозвіл на відкриття бізнесу. Формування статутного капіталу може сильно ускладнитися, якщо підійти до цього питання як-небудь, тому ми зібрали відповіді на головні питання з цього приводу. Статутний капітал (СК) – це грубо кажучи грошовий фундамент будь-якої компанії. Він виступає свого роду гарантією виконання зобов'язань перед клієнтами.