Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Як перевірити контрагента і переконатися в чесності бізнес-партнера - 10 прийомів

youcontol

10 способів перевірити контрагента за допомогою YouControl

"Чи можна працювати з цим контрагентом?" — ви питаєте, а YouControl відповідає. До того ж ви можете отримати відповідь різними способами і вибрати з них той, який виявиться для зручнішим. У цій статті ми покажемо 10 способів перевірити надійність бізнес-партнера інструментами YouControl.

"Навіщо так багато способів?" — запитаєте ви, — "чому не обійтися одним, універсальним?". Відповідь проста: недобросовісні компанії намагаються приховати факти, що їх дискредитують. І нерідко це вдається. Вони можуть приховати певну інформацію, не подати дані для реєстру і т.п. Але не буває проблем в бізнесі, які не впливають на інші аспекти діяльності підприємства. Тому, якщо контрагенту вдалося приховати деякі сліди своїх порушень — то їх можна виявити за іншими ознаками.

Система YouControl дає можливість комплексно перевірити контрагента.По суті, кожна вкладка досьє контрагента є одним із способів перевірки. Крім того, є інструменти, спеціально розроблені аналітиками YouControl для більш глибокого аналізу: FinScore і MarketScore.

Як перевірити контрагента? Покрокова інструкція

Для перевірки вам доведеться працювати з карткою контрагента — вона містить всі відомості, які вам знадобляться для самостійної бізнес-розвідки. Зверніть увагу, що картки відрізняються в залежності від форми підприємства. Картки компанії містять по 10 вкладок (Досьє, Фінанси, Історія, Відомості, Публікації, Суди, Ліцензії, Податкова, Зв'язки, ЗЕД), а картки ФОП - тільки 5 вкладок (Досьє, Відомості, Публікації, Ліцензії, Податкова).

Спосіб перший. Як дізнатися, що підприємство - банкрут?

Відкрийте картку контрагента, що цікавить — і ви одразу побачите актуальний статус юридичної особи. Ці дані оновлюються в той момент, коли завантажуєте сторінку — дата і час вказані тут же червоним шрифтом. Відповідного запису ще може навіть не бути в Єдиному реєстрі (в ЄДР відомості з'являються із запізненням, можливо на тижні або навіть місяці). Тому інформація YouControl, отримана з усіх можливих відкритих реєстрів, достовірніша.

Для наочності наводимо два приклади: на першому підприємство припиняє свою діяльність, на другому — не перебуває в стадії припинення. Відповідно, легко прийняти рішення про можливість співпраці з кожним з них:

Перша вкладка картки контрагента називається "Досьє", зараз ви перебуваєте в ній і можете отримати основні дані з інших вкладок. Іноді цього буває достатньо, щоб помітити недобре в справах підприємства.

На що звернути увагу? Прокрутіть сторінку вниз — і побачите імена керівників та засновників компанії, офіційні повідомлення, відносини з податковою і короткий звіт з судової практики. Якщо у контрагента немає проблем в цих аспектах — це буде видно. В іншому випадку з'явиться причина перевіряти далі.

Спосіб другий. Фінансовий стан контрагента

Навіть якщо інформація в досьє компанії не викликала у вас підозр — радимо зайти у вкладку "Фінанси" і скласти більш детальне враження. Як мінімум для того, щоб перевірити справжність тих відомостей, які контрагент повідомив вам про себе. В першу чергу для оцінки ризику варто звернути увагу на боргові зобов'язання, зростання прибутку, рентабельність активів.

Система YouControl містить фінансові показники підприємства і за попередні роки:

Щоб отримати інформацію для детального фінансового аналізу натисніть кнопку "Докладніше". Відкриється сторінка з аналітикою (за 1 рік або за всі роки — ви можете вибрати період). Під кожним графіком наводиться його розшифровка і зазначений рівень ризику, тому дані будуть зрозумілі і корисні для перевірки навіть якщо ви не професійний економіст.

Крім даних для комплексного фінансового аналізу, вкладка "Фінанси" містить ексклюзивний інструмент, розроблений фахівцями YouControl: FinScore або фінансовий скоринг. Він заснований на 10 індикаторах фінансового стану підприємства. Але для перевірки контрагента достатньо поглянути на індекс FinScore: він показує рівень фінансового ризику компанії.

Детальніше про цей інструмент ви можете дізнатися, натиснувши кнопку "Читати детальніше".

Спосіб третій. Сплати - і спи спокійно

Цей спосіб перевірки стосується сплати податків з боку цікавого вам контрагента. Тому що це вагомий показник дисципліни та стабільності в справах компанії. Організація, яка не дотримується своєчасної сплати податків, може точно так само безвідповідально ставитися до умов співпраці з бізнес-партнерами.

Вкладка "Податкова" дозволяє прояснити взаємовідносини компанії з Податковою службою, починаючи з дати реєстрації та податкового номера до актуального стану свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ (наприклад, його відсутність і причина анулювання) і величини податкового боргу.

Інформація зеленим кольором говорить про відсутність порушень і заборгованості. Отже, принаймні цей фактор ризику при співпраці з контрагентом вам не загрожує.

Крім боргів перед державою, недобросовісний контрагент може мати заборгованості перед власними працівниками. Дізнатися про цю неприємну обставину можна на вкладці "Публікації". Якщо у підприємства є заборгованість по заробітній платі — це може говорити або про фінансові труднощі, або про непорядність керівництва. В обох випадках задумайтеся, чи варто співпрацювати з такою організацією.

Спосіб четвертий. Суд та діло

Вкладка "Суди" містить всі судові рішення щодо даної компанії. Якщо в минулому і зараз контрагент має проблеми з законом — ви це побачите. А заодно дізнаєтесь номер справи, дату розгляду, назву і склад суду, сторони та суть справи.

Натисніть на номер справи, щоб побачити документи по ньому. А якщо вас цікавлять конкретні процеси - їх можна знайти за допомогою фільтрів за кількома ознаками (форми судочинства, дати, сторони, суми позовів).

Особливо корисним для перевірки контрагента може виявитися підрозділ "Виконавчі провадження". Тут ви можете дізнатися про претензії колишніх клієнтів і / або партнерів до цього підприємства. Такі позови можуть стосуватися невиконаних зобов'язань (робіт, поставок та ін.). Ви побачите всі справи, за якими контрагенту належить судитися, і таким чином уникнути ролі ще одного позивача.

Спосіб п'ятий. А документи у вас є?

Наявність відповідної ліцензії - необхідна умова законного бізнесу. Дозвіл на роботу в певній галузі необхідний не тільки компаніям-виробникам, але і рітейлерам, та надавачам фінансових послуг.

Перевірте не тільки наявність ліцензії у контрагента, а й термін її дії.

Спосіб шостий. Тисячеликий герой

Директори деяких компаній примудряються "керувати" ще десятками підприємств — зрозуміло, тільки на папері. Швидше за все, такий "універсальний солдат" є тільки номінальною фігурою. Щоб її виявити — відкрийте вкладку "Зв'язки". У центрі поля ви побачите контрагента, а навколо нього — розбіжні промені зв'язків.

Від імені керівника і перших осіб компанії можуть розходитися зв'язки до інших компаній, до яких вони причетні.

Крім того, варто звернути увагу на зареєстровану адресу організації (фільтр "Адреса" вимкнений за замовчуванням, його потрібно активувати вручну). Тривожна ознака —  якщо по ньому зареєстровано багато (кілька десятків) компаній. І зовсім погано — якщо адреса взагалі не існує.

Спосіб сьомий. Перевірка контрагента за ІПН або ЄДРПОУ

Перевірка бізнес-партнера за ідентифікаційним номером платника податків через систему YouControl займає не більше 5 хвилин. І при цьому дає вичерпну інформацію:

• тип організації постачальника (виробник, офіційний представник або дистриб'ютор)

• відсутність або наявність податкової заборгованості

• судові процеси, що стосуються компанії та / або її ключових осіб

• наявність і актуальність ліцензій.

Щоб перевірити контрагента по ІПН, введіть номер ІПН або ЄДРПОУ в пошуковий рядок на стартовій сторінці YouControl. Система відкриє картку відповідного контрагента.

Спосіб восьмий. Групова порука

Ви можете перевірити, є контрагент самостійним підприємством або належить фінансово-промисловій групі. У другому випадку ФПГ буде вказана в картці контрагента справа вгорі, над усіма вкладками

Натисніть на назву групи компаній, щоб побачити інформацію про неї, основні напрямки діяльності і імена ключових осіб. При натисканні на ім'я відкриється список підприємств, що мають відношення до цієї людини.

Спосіб дев'ятий. Капітал

Розмір статутного капіталу компанії показує той обсяг майна, за рахунок якого контрагент може сплатити вимоги кредиторів. Відповідно, ці вимоги можуть залишитися без задоволення, якщо капітал занадто малий.

Розмір статутного капіталу показаний у вкладці "Досьє" картки контрагента в системі YouControl. Переконайтеся, що він відповідає масштабу діяльності підприємства.

Спосіб десятий. Рука на пульсі

Багато дані для перевірки контрагента і бізнес-розвідки можна отримати з відкритих реєстрів. Їх перелік відомий і наведений на нашому сайті. Але YouControl робить цю інформацію зручною для використання. Економія часу та оперативність — основні орієнтири системи.

Інформація у відкритих реєстрах не завжди оновлюється вчасно, і наслідки цих затримок можуть бути серйозними. Ви можете дізнатися про зміну власника компанії, судових процесах або банкрутство постфактум, коли вже внесли передплату, відвантажили товар або понесли інші витрати в ході співробітництва. Для своєчасної перевірки контрагента і оцінки ризиків співпраці використовуйте інструмент "Автоматичний моніторинг". Ця функція системи YouControl перевіряє компанію по ЄДР, судам, податкової. Перевірка проводиться щодня, тому інформація в звіті завжди актуальна.

Залишається тільки додати, що ваш потенційний бізнес-партнер так само зацікавлений у надійному співпраці. Тому не тільки ви перевірите контрагента, а й контрагент перевірить вас. І це правильний підхід до бізнес-безпеки. А ми бажаємо вам тільки порядних партнерів і успішних угод.