Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Пробий по базі
Перевірка фізосіб відтепер доступна в безкоштовному тарифі Перевірка фізосіб доступна в opendata тарифі

Перевірити зараз
Теми 14 березня 2019 р.

Кінцевий бенефіціарний власник: хто це?

Поділитися:
Кінцевий бенефіціарний власник: хто це?

Бенефіціарним власником одного підприємства може бути інше підприємство. Однак кінцевим бенефіціаром все одно є фізична особа. Що потрібно знати про бенефіціарів своїх контрагентів? І як дізнатися, хто ж вони насправді?

 

Хто такий кінцевий бенефіціарний власник компанії?

 

Бенефіціар в дослівному перекладі з англійської або французької — "вигодоодержувач". В юридичній практиці терміном кінцевий бенефіціарний власник позначається громадянин (фізична особа), який фактично впливає на роботу компанії і отримує від неї матеріальну вигоду. Тому нерідко бенефіціарний власник називається контролером. У певному контексті ці визначення можна вважати синонімами.

Термін “вигодоодержувач” визначається Законом України №1702-VII “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.

Існує два типи бенефіціарних власників:

 • особи, що прямо або через третіх осіб володіють часткою ≥ 25% в статутному капіталі підприємства;

 • особи, що можуть контролювати діяльність компанії незалежно від формального володіння.

Бенефіціарним власником юридичної особи може бути генеральний директор компанії або хтось із керівництва. Також такий вигодонабувач може бути афілійований з одним або декількома особами в керівництві компанії. У будь-якому випадку, кінцевий бенефіціарний власник - це той, хто має істотний вплив на управління юридичною особою.

Але навіть якщо жоден з учасників (акціонерів) підприємства не володіє часткою (акціями) в розмірі ≥ 25% статутного капіталу, це ще не означає, що кінцевий бенефіціар у такого підприємства відсутній.

Публікація інформації про кінцевих бенефіціарів у відкритих реєстрах

Відкрита база даних про кінцевих бенефіціарних власників всіх українських компаній існує офіційно з 2017 року. Ознайомитися з інформацією про бенефіціарів можна на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua. А оскільки наша держава приєдналася до ініціативи Transparency International щодо забезпечення прозорості даних про підприємства і протидії корупції, то дані про кінцевих власників українських підприємств доступні також в Глобальному реєстрі бенефіциарних власників.

Компанії зобов'язані розкривати інформацію про свої кінцевих бенефіціарних власників (Закон України №1702-VII). Зокрема, під час встановлення ділових стосунків, вчинення правочинів здійснюється ідентифікація та верифікація юридичних осіб. При цьому встановлюються дані, что дають змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників (контролерів). Це прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) фізичної особи (фізичних осіб), країну її (їх) постійного місця проживання та дату народження.

Ці ж дані вносяться до Форми 1 для реєстрації юридичної особи (за Наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року № 3268/5). Якщо ж кінцевий бенефіціарний власник відсутній (наприклад, у громадських формувань та інших неприбуткових організацій бенефіціар не передбачений), то це теж відзначається в Формі 1. Потім реєстраційні дані компанії потрапляють до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Це відкритий реєстр, тому ЗМІ і громадськість можуть вільно використовувати та аналізувати дані про бенефіціарів з метою здійснення громадського контролю.

Як перевірити компанію та отримати інформацію про її бенефіціарів?

Щоб дізнатися, хто кінцевий бенефіціарний власник компанії, потрібно подивитися її реєстраційні дані в ЄДР. Всі юридичні особи повинні вказувати своїх кінцевих бенефіціарів, це обов'язково. Наприклад, інформація про бенефіціарних власників в огляді досьє в системі YouControl виглядає так:

Дані з ЄДР, що вказують бенефіціарних власників (які володіють часткою ≥ 25% в статутному капіталі підприємства).

Однак не всі компанії вказують, хто є їх бенефіціаром. По-перше, якщо ніхто не володіє більше ніж 25% статутного капіталу компанії. По-друге, державні та комунальні підприємства. Нарешті, компанія може приховувати своїх контролерів з тих чи інших причин. Наприклад, якщо бенефіціар зареєстрований в офшорній зоні чи на окупованій території.

Як діяти у випадках, коли кінцевий бенефіціарний власник невідомий? Для початку можна безпосередньо запитати потенційного бізнес-партнера про причини, за якими ці дані приховуються. А також бути гранично обережним, приймаючи рішення про співпрацю. Тому що відсутність інформації про кінцевих бенефіціарів не дозволяє адекватно оцінити репутаційні ризики від співпраці з контрагентом, а також може свідчити про наявність мотивів щодо приховування структури власності, яка, згідно із законодавством, повинна бути прозорою і відображеною в ЄДР.

При цьому обов'язково варто провести власну перевірку контрагента. Для цього знайдіть огляд його досьє в системі YouControl і скористайтеся двома інструментами:

 1. Експрес-аналіз, який одразу ж зверне вашу увагу на фактори ризику.

 2. Пошук зв'язків, який дозволяє знаходити зв'язок між юридичними і фізичними особами. Поступово "розплутуючи" ланцюжок зв'язків, ви можете виявити, хто ж стоїть за бізнесом "без бенефіціара".

 

Кінцеві бенефіціари невідомі в ЄДР.

 

У свою чергу, зверніть увагу на фактори ризику співпраці з тими компаніями, з якими прямо чи опосередковано пов'язаний ваш потенційний партнер.

Наприклад, якщо компанія належить, управляється або будь-яким чином пов'язана з публічною особою (politically exposed person, PEP), то співпраця з такою компанією несе певні ризики, в тому числі корупційні. Беручи до уваги ситуацію з публічними діячами в Україні, встановлюючи бізнес-відносини з компанією, пов'язаною з політиками, про це слід знати, щоб не наражатись на певні ризики, включаючи репутаційні, корупційні, а також ризик відмивання грошей. Більш того, якщо мова йде про фінансово-кредитні установи, ідентифікація громадських діячів, пов'язаних з ними осіб і компаній є прямою вимогою законодавства, адже співпраця з такими особами і компаніями відноситься до групи підвищеного ризику.

Інформаційно-аналітична система YouControl дозволяє знайти дані про офіційні бенефіціарів власників, а також про осіб, які можуть контролювати діяльність компанії незалежно від формального володіння.

 


Перевірити кінцевого бенефіціарного власника

Безкоштовний тариф "Open Data"

Зареєструватися в системі
Поділитися:
promo banner image
Повне досьє на кожну компанію України
  • Інформація про тендери, які виграла компанія і на які суми;
  • Судові рішення, в яких компанія брала участь;
  • Всі ліцензії і дозволи компаній;
  • 7 міжнародних санкційних списків, в які може входити компанія;
  • Зовнішньоекономічна діяльність компанії;
  • Зв'язки компанії з іншими контрагентами.
Зареєструватись безкоштовно

Читайте також:

Теми 4 серпня 2020 р.

Електронні декларації чиновників та депутатів України в YouControl

Електронна декларація — це «звіт» платника податків про свої доходи.   Звітувати належить підприємцям різних сфер діяльності. Причому навіть якщо доходи нульові — це потрібно відзначити в декларації. Хоча набагато змістовніші та корисніші для ділової розвідки та аналізу декларації чиновників і депутатів України. Цю інформацію використовують: •  ЗМІ в журналістських розслідуваннях;

Теми 4 жовтня 2019 р.

Судові справи під контролем: як не пропустити засідання суду

Мало кому подобається влазити в судові суперечки. У наших краях досі прийнято намагатися вирішити всі питання в усному режимі. Однак, якщо вам все ж доведеться пройти через судове засідання, упевніться, що ви його не прогавите. Ще недавно громадяни України могли і не знати, що є учасниками судового процесу. Бувало, що сповіщення не доходило до адресата і він, природньо, пропускав будь-який розгляд своєї справи.

Теми 4 жовтня 2019 р.

Що таке статутний капітал і як він формується

Створюючи товариство з обмеженою відповідальністю, необхідно зібрати статутний капітал. Інакше вам не дадуть дозвіл на відкриття бізнесу. Формування статутного капіталу може сильно ускладнитися, якщо підійти до цього питання як-небудь, тому ми зібрали відповіді на головні питання з цього приводу. Статутний капітал (СК) – це грубо кажучи грошовий фундамент будь-якої компанії. Він виступає свого роду гарантією виконання зобов'язань перед клієнтами.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’