ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
31 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 309/1099/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я. М.
при секретарі судового засідання - Попович М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко Оксани Дмитрівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Велятинська сільська рада Хустського району Закарпатської області про скасування рішення державного реєстратора, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 31 жовтня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 09 листопада 2018 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Хустського районного суду Закарпатської області з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко Оксани Дмитрівни (далі - відповідач), в якому просить суд: 1. Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко Оксани Дмитрівни №38391309 від 28.11.2017 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та запис №1426533321253 про державну реєстрацію об'єкта нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, проведений щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, державним реєстратором прав на нерухоме майно Бондаренко Оксаною Дмитрівною. 2. Скасувати запис про державну реєстрацію іншого речового права (права оренди земельної ділянки) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під №23722256, проведений 23.11.2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Велятинської сільської ради Бондаренко Оксаною Дмитрівною.
Ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області від 24.04.2018 року справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко Оксани Дмитрівни про скасування рішення державного реєстратора передано, на підставі п.2 ч.1 ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України, Закарпатському окружному адміністративному суді.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року провадження у справі було відкрито.
Ухвалою суду від 28 вересня 2018 року було залучено Велятинську сільську раду Хустського району Закарпатської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при внесенні даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно допущено помилку і при реєстрації права оренди - зареєстровано земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2 повторно, з присвоєнням земельній ділянці нового реєстраційного номеру об'єкта нерухомого майна у реєстрі №1426533321253. Таким чином, позивач вважає, що проведена за №23722256 державна реєстрація іншого речового права (права оренди земельної ділянки) - містить помилкові дані, що суперечить вимогам чинного законодавства та Інструкції користувача державного реєстратора Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Позивач та її представник в судове засідання не з'явились. В матеріалах справи міститься заява від представника позивача про розгляд справи за відсутності сторони позивача (а.с.54).
Відповідач в судове засідання не з'явилась, проте від такої надійшла заява (вх.№7335, 27.02.2018 року), відповідно до якої остання підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд такі задовольнити повністю, а розгляд справи проводити без її участі (а.с.37-38).
Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила, однак від сільського голови до суду надійшли пояснення по справі, відповідно до яких Велятинська сільська рада просить позов задовольнити та одночасно просить розглянути справу за відсутності представника Велятинської сільської ради (а.с.66-68).
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що рішенням Хустського районного суду Закарпатської області від 24 травня 2012 року по справі №713/2382/12 визнано право власності за ОСОБА_1 на мобільний будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2, що належав на праві приватної власності СТОВ «Велятино» Хустського району (а.с.7).
На підставі рішення Велятинської сільської ради № 44 від 02 липня 2012 року надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на зміну поштової адреси нежитлової будівлі (мобільного будинку) магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» та присвоїти поштову адресу АДРЕСА_1 (а.с.8).
Відповідно до витягу №34833189 від 16.07.2012 року, виданого Хустським державним підприємством технічної інвентаризації, ОСОБА_1 являється власником нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).
З метою оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_1, позивач звернулася з пропозицією щодо укладення договору оренди земельної ділянки до Велятинської сільської ради.
23.11.2017 року Велятинська сільська рада звернулася до державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д. із заявою щодо державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2 для можливості подальшого укладення договору оренди землі з фактичним користувачем цієї земельної ділянки - ОСОБА_1
27.11.2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д. проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2, за Велятинською сільською радою та відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №1424825921253 (а.с.10).
1 грудня 2017 року між Велятинською сільською радою (Орендодавцем) та гр. ОСОБА_1 (Орендарем) укладено договір оренди землі, за яким орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі з кадастровим номером НОМЕР_2, яка розташована в АДРЕСА_1 та на якій розміщені об'єкти нерухомого майна ОСОБА_1 (нежитлова будівля - магазин) (а.с.14-16).
З метою державної реєстрації права оренди вказаної земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1, позивач звернулася до державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки державним реєстратором прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д. прийнято рішення №38391309 провести державну реєстрацію на земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2 за суб'єктом Велятинською сільською радою з відкриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна (а.с.12).
В той же час, державний реєстратор прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д. в момент проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2 - відкрила новий розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна. Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №106109310 від 04.12.2017 року - при внесенні даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Бондаренко О.Д. допущено помилку і при реєстрації права оренди -зареєстровано ще раз одну і ту ж земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2, з присвоєнням земельній ділянці нового реєстраційного номеру об'єкта нерухомого майна у реєстрі №1426533321253 (а.с.13).
Крім того, у підрозділі «Підстава виникнення іншого речового права» розділу «Актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права», замість зазначення даних щодо укладеного 01.12.2017 року між Велятинською сільською радою та ОСОБА_1 - Договору оренди землі вказано - рішення Велятинської сільської ради від 03.11.2017 року, яким лише затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди, що не являється правовою підставою права користування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 41 Конституції України зазначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Процедура державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначена Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 № 1952-IV із змінами і доповненнями (далі - Закон) та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі змінами).
Пунктом 1 та 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вказано, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій.
На кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, який присвоюється кожному індивідуально визначеному об'єкту нерухомого майна при проведенні державної реєстрації права власності на нього вперше, не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування такого об'єкта.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, що реєстраційна справа формується у паперовій та електронній формі після відкриття розділу на об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі прав та внесення до нього відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав та зберігається протягом всього часу існування об'єкта.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону, державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Частиною 2 ст. 26 Закону, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Згідно з пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру прав на нерухоме майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав.
Таким чином, факт допущення реєстратором прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д. помилки при реєстрації права оренди, а саме: зареєстровано ще раз одну і ту ж земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2, з присвоєнням земельній ділянці нового реєстраційного номеру об'єкта нерухомого майна у реєстрі №1426533321253 та внесено помилкові дані не заперечується сторонами та підтверджений сукупністю належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів.
Суд погоджується із фактом, що державний реєстратор прав на нерухоме майно Бондаренко О.Д. не має повноважень і технічної можливості внести зміни (виправлення) до Реєстру прав власності на нерухоме майно самостійно.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами ч. 4 ст. 47 КАС України визначено, що відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ч. 4 ст. 189 КАС України).
Враховуючи викладене, а також те, що відповідачем визнано позов, суд задовольняє позовні вимоги про скасування помилково проведених реєстраційних дій державним реєстратором прав на нерухоме майно Бондаренко Оксаною Дмитрівною.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко Оксани Дмитрівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Велятинська сільська рада Хустського району Закарпатської області про скасування рішення державного реєстратора - задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Бондаренко Оксани Дмитрівни №38391309 від 28.11.2017 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та запис №1426533321253 про державну реєстрацію об'єкта нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, проведений щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, державним реєстратором прав на нерухоме майно Бондаренко Оксаною Дмитрівною.
3. Скасувати запис про державну реєстрацію іншого речового права (права оренди земельної ділянки) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під №23722256, проведений 23.11.2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Велятинської сільської ради Бондаренко Оксаною Дмитрівною.
4. Стягнути з Велятинської сільської ради Хустського району Закарпатської області (90453, Закарпатська область, Хустський район, с. Велятино, вул. Миру, 72, код ЄДРПОУ 04349975) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) судові витрати по справі у розмірі 1409,50 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 50 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
СуддяЯ.М. Калинич