Решение № 72451586, 21.02.2018, Новозаводской районный суд города Чернигова

Дата принятия
21.02.2018
Номер дела
751/9012/17
Номер документа
72451586
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2018 року місто Чернігів

Справа№751/9012/17

Провадження №2-а/751/2/18

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Маслюк Н.В.,

секретаря судового засідання Дасюк Н.В,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (не прибув)

відповідач – ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (не прибув)

третя особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (не прибув)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та не направлення її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області; зобов'язання ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області виготовити та направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2040,00 грн (від ПО+підвищенням 03), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 3570,00 грн (від ПО+підвищенням 03+ВС), премія (100%) - 10 710,00 грн (від грошового забезпечення), матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань (3700 : 24) - 154,16 грн, а всього 21574,16 грн з дати виникнення права на перерахунок. Крім того, просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ліквідаційну комісію Управління МВС України в Чернігівській області подати у 10-денний термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (а.с.2-13).

ОСОБА_3 вимоги обґрунтовано тим, що з 2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 13 червня 2017 року він звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Отримавши довідку він не погодився із зазначеними показниками, а також з тим, що у склад довідки не включено додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань та зменшений розмір премії. У зв'язку з чим, 15.09.2017 року він звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області з проханням надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, однак отримав відмову. Таку бездіяльність відповідача вважає безпідставною та такою, що суперечить нормам Закону України №2262-ХІІ.

Позивач у судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи повідомлений, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, а також відповідь на відзив (а.с.84-87), зазначивши, що позов підтримує повністю.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи повідомлений, у встановлений строк відповідач надав відзив, відповідно до якого просить в задоволенні позову відмовити повністю (а.с.71-77).

Представник третьої особи ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не прибув, про день та час розгляду справи повідомлений.

Суд визнав можливим проводити розгляд справи у відсутності учасників справи на підставі наявних в матеріалах справи доказах, оскільки згідно зі ст.. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до ч. 4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких осіб».

З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, відповідач надіслав ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку №101/01551, №2503004950 від 10.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, до складу якого було включено посадовий оклад в розмірі 2900,00 грн, оклад за звання підполковник міліції в розмірі 2200,00 грн, 40% надбавки за стаж служби в поліції в розмірі 2040 грн, 2,54 % премії в розмірі 181,36 грн. Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 7 321,36 грн (а.с.22).

Не погоджуючись з діями відповідача з тих підстав, що в довідці безпідставно не вказано 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та безпідставно знижено розмір премії з 100% до 2,54 %, що були враховані при перерахунку пенсії на підставі довідки станом на 2011 рік, позивач звернувся до відповідача з вимогою виготовити та направити нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 (а.с.24-26).

Листом від 21.09.2017 №30/М-264 л/к відповідач повідомив, що довідка про грошове забезпечення, станом на 01.01.2016, яка передана до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області для перерахунку пенсії, виготовлена у відповідності до діючого законодавства (а.с.26).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначається Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, у відповідності до ст. 63 Закону України № 2262 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262 (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

В 2015 році прийнято Закон України від 02.07.2015 №580 "Про національну поліцію", у п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З наведеного вбачається, що не дивлячись на введення в дію нового Закону «Про національну поліцію" за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі, що стосується пенсій.

Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Тобто, позивач, як колишній працівник органів внутрішніх справ, на даний час пенсіонер, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

В свою чергу, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного у п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2 Порядку № 45).

За змістом п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Крім Постанови №988, структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб в органах внутрішніх справ регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка передбачає, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, серед іншого, установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

З врахуванням викладених доказів, встановлених правовідносин та відповідних норм законодавства суд приходить до висновку, що Постанова № 988 так само, як і Постанова №1294, розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ, в даному випадку на позивача, і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, Постановою №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії, не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно з Постановою №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Відповідно до копії довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області №101/01551, №2503004950 від 14.06.2017 року, розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою начальника сектору ГУНП, становить 7 321,36 грн.

Як встановлено з наявної у матеріалах справи копії довідки №101/01551, №2503004950 від 14.06.2017, відповідачем до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50% та зазначено зменшений розмір премії до 2,54% (а.с.22).

Отже, враховуючи те, що Постановою №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії працівникам органів внутрішніх справ, а їх виплата врегульована відповідно до Постанови № 1294, то виплата вказаних надбавок та премії повинні бути враховані при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.

Втім, вимоги щодо не включення до довідки матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань (3700 : 24) - 154,16 грн не обґрунтовані та не підлягають задоволенню, оскільки нормами чинного законодавства України щодо перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ визначено вичерпний перелік складових грошового зобов’язання, з яких здійснюється перерахунок пенсії, проте матеріальна допомога для оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань не входить до їх переліку

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити певні дії підлягають задоволенню частково.

Позивач в своєму адміністративному позові також просить встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

У своєму ж клопотанні про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що дане рішення суду буде відповідачем тривалий час не виконано, в зв'язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому, дане клопотання позивача не підлягає задоволенню.

Таким чином, враховуючи викладені обставини, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області 640,00 грн сплаченого позивачем судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст.ст.1, 2, 5-9, 12, 19, 77, 78, 139, 241-246, 255, 257, 258, 263, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд

В И Р І Ш И В:

ОСОБА_3 ОСОБА_4 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та не направлення її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Зобов’язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 2040,00 грн (від ПО+підвищенням 03), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 3570,00 грн (від ПО+підвищенням 03+ВС), премія (100%) - 10 710,00 грн (від грошового забезпечення), з дати виникнення права на перерахунок.

У задоволенні решти вимог – відмовити.

Стягнути з ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (місцезнаходження: 14000, м. Чернігів, пр - т Перемоги, 74, код ЄДРПОУ 08592365) за рахунок його бюджетних асигнуваньна користь ОСОБА_1 (місце проживання: пров.Короленка, 21 смт. Куликівка Чернігівська область 16300, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) 640 (шістсот сорок) грн 00 коп судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 26.02.2018 року.

Суддя Н.В. Маслюк