Постановление суда № 52256517, 05.10.2015, Харьковский апелляционный административный суд

Дата принятия
05.10.2015
Номер дела
820/3673/15
Номер документа
52256517
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 р.Справа № 820/3673/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Бегунца А.О. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. по справі № 820/3673/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південкабельінвест"

до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області , Управління державної казначейської служби України у Фрунзенському районі м. Харкова , Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Південкабельінвест" (далі за текстом - ТОВ "Південкабельінвест", позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі за текстом - Індустріальна ОДПІ м. Харкова, відповідач), Управління державної казначейської служби України у Фрунзенському районі м. Харкова (далі за текстом - УДКСУ у Фрунзенському районі м. Харкова), Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації (далі за текстом - Департамент фінансів ХОДА), в якому просив суд:

- зобов'язати вчинити перерахунок ("перекидку") з сум переплати (авансових внесків) податку на прибуток приватних підприємств з ТОВ «Південкабельінвест» зазначеного рахунку 3311234779902 код платежу 11024000 на: рахунок 31112029700010 код 14010100 - у рахунок сплати ПДВ 2015 року у сумі 35000,0 грн.; рахунок 33112340700010 код 11010100 - у рахунок сплати ПДВ у сумі 10000,0 грн.; рахунок 2600011209 в ПАТ «Мегабанк», МФО 351629 у сумі 48000 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано Індустріальну ОДПІ м. Харкова, УДКСУ у Фрунзенському районі м. Харкова вчинити перерахунок ("перекидку") з сум переплати (авансових внесків) податку на прибуток приватних підприємств з ТОВ «Південкабельінвест» зазначеного рахунку 3311234779902 код платежу 11024000 на: рахунок 31112029700010 код 14010100 - у рахунок сплати ПДВ 2015 року у сумі 35000,0 грн. (тридцять п'ять тисяч гривень); рахунок 33112340700010 код 11010100 - у рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 10000,0 грн. (десять тисяч гривень); рахунок 2600011209 в ПАТ «Мегабанк», МФО 351629 у сумі 48000,0 грн. (сорок вісім тисяч гривень).

В задоволені іншої частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову в цій частині скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 43 Податкового кодексу України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Південкабельінвест" зареєстроване як юридична особа та знаходиться на обліку як платник податків та зборів в Індустріальній ОДПІ м. Харкова.

19.02.2015 року позивач звернувся до Індустріальної ОДПІ м. Харкова із заявами № 11, 12, 13, в яких, посилаючись на наявність переплати по авансовому внеску з податку на прибуток, просив контролюючий орган повернути кошти в сумі 48000,0 грн. на діючий рахунок ТОВ "Південкабельінвест , кошти в сумі 10000,0 грн. зарахувати в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб та кошти в сумі 35000,0 грн. зарахувати в рахунок сплати ПДВ.

Індустріальною ОДПІ м. Харкова листом від 26.03.2015 року №3875/10 повідомлено позивача, що складені 03.03.2015 року висновки були направлені на погодження до Департаменту фінансів ХОДА.

Листом Департаменту фінансів ХОДА від 05.03.2015 року № 03-01-15/66 вказані висновки повернуто Індустріальній ОДПІ м. Харкова без погодження.

Крім того, висновки від 03.03.2015 року Індустріальною ОДПІ м. Харкова були направлені до УДКСУ у Фрунзенському районі м. Харкова для виконання.

УДКСУ у Фрунзенському районі м. Харкова листом від 25.03.2015 року № 03-18/732 повернуто висновки без виконання у зв'язку з тим, що їх не було погоджено Департаментом фінансів ХОДА.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств, з огляду на його зарахування до Державного бюджету України, має здійснюватися без будь-якого погодження та участі місцевого фінансового органу.

Колегія суддів погоджується з висновками суду з наступних підстав.

Відповідно до п,п. 14.1.115 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно з п.п. 17.1.3, 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право обирати самостійно метод ведення обліку доходів і витрат і має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 87.1. ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуск цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Згідно п.43.1 - 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 19.02.2015 року, у встановлений законодавством строк, звертався до Індустріальної ОДПІ м. Харкова із заявами про повернення коштів на рахунок ТОВ "Південкабельінвест", а також їх зарахування в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб та податку на додану вартість.

Відповідно п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктом 43.6 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

З акту звіряння розрахунків по авансовим внескам з податку на прибуток приватних підприємств № 1685-20 від 23.03.2015 року вбачається, що переплата у розмірі 175616,0 грн. виникла у позивача до 01.01.2015 року.

Згідно ст.29 Бюджетного кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2015 року) надходження від податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток підприємств приватного сектору економіки у повному обсязі зараховувалися до Держаного бюджету України.

Таким чином, перерахунок надміру сплачених коштів в рахунок погашення платежів з податку на додану вартість повинен здійснюватися з Державного бюджету України.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції що перерахунок надміру сплаченого позивачем авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств, з огляду на його зарахування до Державного бюджету України, має здійснюватися без будь-якого погодження та участі місцевого фінансового органу, та є обов'язком Індустріальної ОДПІ м. Харкова.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що відповідачем не надано належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості власних дій, що є предметом оскарження позивачем.

Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів підтверджує, що при її прийнятті суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлених обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. по справі № 820/3673/15 в частині задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Південкабельінвест" залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Макаренко Я.М. Повний текст ухвали виготовлений 12.10.2015 р.