ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2040/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Чернівецької окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправною бездіяльність Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5123 га, на території Герцаївської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, в урочищі «Ферма», з розташованим на ній місцем видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї;
- зобов`язати Герцаївську міську раду Чернівецького району Чернівецької області вчинити дії щодо організації проведення робіт із розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5123 га, на території Герцаївської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, в урочищі «Ферма», з розташованим на ній місцем видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок опрацювання інформації щодо поводження з відходами на території Герцаївської міської ради встановлено невжиття відповідачем заходів з організації проведення робіт із розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5123 га, на території Герцаївської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, в урочищі «Ферма», з розташованим на ній місцем видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї. Прокурор зазначає, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, зокрема забруднення сусідніх територій у зв`язку із відсутністю встановлених меж як на місцевості так і за графічними даними Державного земельного кадастру, а також погіршення стану здоров`я та санітарного благополуччя населення.
Відповідач не подав у встановлений строк відзив на позов.
Рух справи у суді
Судом відкрито провадження по справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Згідно інформації Герцаївської міської ради № 01.-13/248 від 04.03.2024 встановлено, що рішенням 15 сесії 5 скликання Лунківської сільської ради № 11-15/09 від 21.01.2009 попередньо погоджено місцерозташування полігону твердих побутових відходів на території Лунківської сільської ради (за межами населеного пункту) в урочищі «Ферма» та погоджено надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Лунківської сільської ради для влаштування полігону твердих побутових відходів загальною площею 0,5123 га. (а.с. 63-65).
Окружною прокуратурою листом від 14.03.2024 за № 52/1-246вих-24 повідомлено Державну екологічну інспекцію Карпатського округу про невиконання Герцаївською міською радою вимог природоохоронного законодавства. З відповіді Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 01.04.2024 №01-03/1537 вбачається, що Інспекцією не вживалися та не плануються вживатися заходи реагування шляхом звернення до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо невиконання вимог чинного законодавства щодо виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Герцаївської територіальної громади з розташованим на ній сміттєзвалищем побутових відходів в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї. Державна екологічна інспекція Карпатського округу повідомила, що в найближчий час перевірка Герцаївської міської ради з питань дотримання вимог законодавства України у сфері поводження з відходами не запланована, в зв`язку з чим інспекція не заперечує проти представництва прокуратурою її інтересів шляхом подання позову до Герцаївської міської ради з наведених питань, які належать до повноважень інспекції. (а.с. 41-48).
Матеріали справи містять лист із інформацією, отриманої від ГУ Держгеокадастру у Чернівецькій області № 10-24-0.21-1056/2-24 від 27.03.2024 про те, що відомості про земельну ділянку, яка розташована на території Герцаївської територіальної громади, а саме на території колишньої Лунківської сільської ради (за межами населеного пункту) в урочищі «Ферма», де розташоване Лунківське сміттєзвалище загальною площею 0,5123 га до Державного земельного кадастру не внесені. (а.с. 46).
До матеріалів справи додано копію паспорта місця видалення відходів (МВВ) «Лунківське сміттєзвалище» реєстраційний номер №04/С-63, дата реєстрації 29.03.2016 року. (а.с. 49-62).
Мотивувальна частина
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 3 ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Аналіз ч. 3 та ч. 4 ст. 53 КАС України у взаємозв`язку з ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави вважати, що участь прокурора в судовому процесі в судах загальної юрисдикції стає можливою за умови, крім іншого, обґрунтування підстав для звернення до суду, а саме нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або підтвердження відсутності такого органу.
Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що діяльність органу місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами щодо розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, встановлення меж місць видалення відходів, є об`єктом контролю у сфері захисту довкілля та природних ресурсів і такий контроль уповноважені здійснювати органи Державної екологічної інспекції України.
Водночас, як повідомлено Прокурором, Державною екологічною інспекцією Карпатського округу, як органом контролю, не вжито дієвих заходів, спрямованих на забезпечення виконання відповідачем заходів, спрямованих на забезпечення виконання вимог природоохоронного законодавства.
При цьому, Державною екологічною інспекцією Карпатського округу повідомлено прокурора про те, що не заперечує проти представництва прокуратурою інтересів держави в її особі, шляхом подання позовної заяви до відповідача з наведених вище питань, що належить до повноважень Державної екологічної інспекції України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав звернення прокурора до адміністративного суду з позовом до відповідача в інтересах держави, в особі Держаної екологічної інспекції Карпатського округу.
Щодо змісту позовних вимог суд зазначає наступне.
Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені ст.12 Земельного кодексу України (далі ЗК України) до яких, зокрема, належать: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Приписами ст.ст. 125, 126 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі Закон №1952-IV) державною реєстрацією прав є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є обов`язковою.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", сільські ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; видають (переоформлюють, видають дублікати, анулюють) дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення у випадках, передбачених законом; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно п. 38 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів, у тому числі місць чи об`єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Згідно з п.п. 2 п."а" ч. 1 ст. 33 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.
Підпунктом 15 пункту "а" частини 1 статті 30 вказаного Закону встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
Згідно ст. 1 Закону України «Про управління відходами» від 20 червня 2022 року № 2320-IX (далі Закон №2320-IX) полігон - місце захоронення відходів, призначене для їх розміщення на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі, включаючи: внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів - суб`єкт господарювання здійснює видалення власних відходів на місці утворення; постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік; управління відходами - комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об`єктами видалення відходів.
Згідно ст. 26 Закону №2320-IX до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: 1) участь у реалізації державної політики у сфері управління відходами; 2) участь у розробленні та реалізації регіональних планів управління відходами; 3) затвердження місцевих планів управління відходами; 4) вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об`єктів оброблення відходів; 5) створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.
Органи місцевого самоврядування здійснюють й інші повноваження у сфері управління відходами відповідно до закону.
Відповідно до положень ст. 40 Закону №2320-IX захоронення відходів здійснюється на полігонах, що відповідають вимогам законодавства та технологічне обладнання яких забезпечує захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, забруднення ґрунтів і підземних вод.
Згідно ст. 26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі
З аналізу вказаних норм слідує, що органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень повинні забезпечувати реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища на відповідній території, у тому числі щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під об`єкти поводження з відходами (сміттєзвалища).
Як вбачається з наданих суду доказів відповідачем не розроблено документацію із землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки з розташованими на них полігонами твердих побутових відходів, земельна ділянка у натурі не винесена, державна реєстрація не проведена.
Тобто, за наявності правових підстав та повноважень, відповідачем відповідне рішення щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не приймалось, дозволи на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не надавались, питання фінансування розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування на розгляд сесії міської ради не виносилось, замовлення проектів відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не забезпечено, технічна документація із землеустрою не виготовлялась.
Як встановлено судом, на день звернення до суду з даним позовом, в порушення вказаних норм законодавства відповідачем не оформлені правовстановлюючі документи на земельну ділянки орієнтовною площею 0,5123 га, на території Герцаївської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, в урочищі «Ферма», з розташованим на ній місцем видалення відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також не здійснено державної реєстрації прав на неї.
Враховуючи зазначене, матеріалами справи підтверджено те, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, а тому наявні достатні підстави для задоволення позову.
Висновки за результатами розгляду справи
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Чернівецька окружна прокуратура довела належними засобами доказування обґрунтованість поданого позову, в той час як відповідачем не подано відзив на позов, що у відповідності до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України, суд кваліфікує як визнання позову.
З вказаних підстав позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати
У відповідності до ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У зв`язку із відсутністю таких витрат, питання щодо повернення судових витрат судом не вирішується.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 262 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5123 га, на території Герцаївської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, в урочищі «Ферма», з розташованим на ній місцем видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
3. Зобов`язати Герцаївську міську раду Чернівецького району Чернівецької області вчинити дії щодо організації проведення робіт із розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5123 га, на території Герцаївської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, в урочищі «Ферма», з розташованим на ній місцем видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.
Найменування учасників справи:
позивач: Керівник Чернівецької окружної прокуратури (вул. Конституційна, 69, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 02910120) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу (вул. Української Перемоги, 23А, м. Івано-Франківськ, 76014, код ЄДРПОУ 42702233);
відповідач: Герцаївська міська рада Чернівецького району Чернівецької області (вул. Г.Асакі, 9, м. Герца, Чернівецький район, Чернівецька область, 60501, код ЄДРПОУ 21423970).
Суддя Т.М. Брезіна