Дата принятия
19.05.2025
Номер дела
243/3636/25
Номер документа
127423517
Форма судопроизводства
Дела об административных правонарушениях
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Єд. унік. № 243/3636/25

Провадження № 3/243/2155/2025

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Слов`янськ

Суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Соловйова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

-за ч. 3 ст.172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

03.04.2025 року о 18 год. 50 хв. під час перевірки наявності особового складу, командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 головним сержантом ОСОБА_2 в присутності свідків старшого солдата ОСОБА_3 та молодшого сержанта ОСОБА_4 було виявлено та встановлено факт самовільного залишення розташування взводу безпілотних авіаційних комплексів 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Пошуки власними силами результатів не дали. На телефонні дзвінки солдат ОСОБА_1 не відповідав, місце свого перебування не повідомив. Однак, 06.04.2025 року близько 15 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 самовільно прибув до розташування підрозділу. Таким чином, солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, проходячи військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення їх статутних обов`язків, самовільно залишив територію військової частини, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП.

ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, проте не використав свого права на безпосередню участь у судовому засіданні. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі, зі змісту якої вбачається, що він провину визнав.

Відповідно до ст. 268 КУпАП, присутність особи-правопорушника при розгляді справи про адміністративне правопорушення передбаченого ст. 172-11 КУпАП не є обов`язковою, тому суддя вважає, що справу можливо розглядати без особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 3 статті 172-11 КУпАП передбачена відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов`язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез`явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез`явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.

Відповідно до ч. 2 преамбули Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 р. № 551-ХIV, усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Згідно зі ст.ст. 1, 2 Розділу І вищезазначеного Статуту, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Відповідно до ст. 4 вищезазначеного Статуту, військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця:

-додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;

-бути пильним, зберігати державну таємницю;

-додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;

-виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;

-поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;

-не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.

На підтвердження вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення суду надані такі докази:

- протокол про адміністративне правопорушення №0693/25/22 від 06.04.2025 року, відповідно до якого 03.04.2025 року о 18 год. 50 хв. під час перевірки наявності особового складу, командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 головним сержантом ОСОБА_2 в присутності свідків старшого солдата ОСОБА_3 та молодшого сержанта ОСОБА_4 було виявлено та встановлено факт самовільного залишення розташування взводу безпілотних авіаційних комплексів 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Пошуки власними силами результатів не дали. На телефонні дзвінки солдат ОСОБА_1 не відповідав, місце свого перебування не повідомив. Однак, 06.04.2025 року близько 15 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 самовільно прибув до розташування підрозділу. Таким чином, солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, проходячи військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення їх статутних обов`язків, самовільно залишив територію військової частини, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП;

- заява правопорушника ОСОБА_1 від 06.04.2025 року, згідно якої він повністю визнає вину за вчинення правопорушення за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП;

- письмові пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 06.04.2025 року, згідно яких 03.04.2025 року о 18 год. 50 хв. командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 головним сержантом ОСОБА_2 під час перевірки наявності особового складу в їх присутності було виявлено та встановлено самовільного залишення розташування взводу безпілотних авіаційних комплексів 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Пошуки власними силами результатів не дали. На телефонні дзвінки солдат ОСОБА_1 не відповідав, місце свого перебування не повідомив. Однак, 06.04.2025 року близько 15 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 самовільно прибув до розташування підрозділу;

- довідкою військової частини НОМЕР_1 №258 від 06.04.2025 року, згідно якої солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 присутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, а саме: самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем.

Враховуючи характер і ступінь здійсненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, той факт, що вчинене адміністративне правопорушення мало місце, та знайшло своє підтвердження під час розгляду справи, суддя вважає доцільним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Враховуючи, що ОСОБА_1 наразі проходить військову службу у Збройних Силах України та є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , останній підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 23, 33, ч.3 ст.172-11, 283-284, 287, 289 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в сумі 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн. 00 коп., який перерахувати на р/р:UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.

Суддя О.О. Соловйова