11.03.2025 Єдиний унікальний № 753/23806/24
провадження № 2/371/305/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2025 року м. Миронівка
ЄУН 753/23806/24
Провадження № 2/371/305/25
Миронівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Капшук Л.О.,
за участі секретаря судових засідань Харченко І.С.,
розглянувши клопотання відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
У С Т А Н О В И В :
У провадженні Миронівського районного суду перебуває зазначена цивільна справа, в якій позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення заборгованості з ОСОБА_2 у загальному розмірі 68751,89 грн, що утворилася за кредитним договором № 471199-КС-003 від 29 серпня 2023 року.
Ухвалою судді Миронівського районного суду Київської області від 21 січня 2025 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи провести в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
04 березня 2025 року на адресу суду відповідач надіслав клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання обґрунтоване тими обставинами, що він з 12 січня 2023 року перебуває на службі у Національній Гвардії України. Від 08 березня 2023 року та до цього часу перебуває в зоні бойових дій у бойовому розпорядженні ОТУ «Донецьк». Представляти свої інтереси не може, оскільки більшість часу виконує бойові завдання та не має зв?язку. Просив зупинити провадження у справі на підставі пункту 2 частини 1 статті 251 ЦПК України.
До клопотання ОСОБА_1 додав першу сторінку копії паспорта громадянина України, копію посвідчення військовослужбовця Національної Гвардії України серії НОМЕР_1 , довідку № 124, видану 12 лютого 2025 року військовою частиною № НОМЕР_2 про перебування ОСОБА_1 на військовій службі, копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 , виданого 09 січня 2025 року.
05 березня 2025 року представник позивача подав заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі. Заперечення обґрунтував тими обставинами, що відповідач не надав належних та достатіх доказів перебування на військовій службі станом на зараз. Зазначив, що копія посвідчення на право зберігання та носіння табельної вогнепальної зброї, яке видано 04 березня 2024 року, та копія посвідчення учасника бойових дій не підтверджують те, що відповідач справді перебуває у лавах НГУ станом на зараз.
Зазначив, що у наданій довідці не зазначений РНОКПП особи, яка перебуває на військовій службі, що унеможливлює встановлення того, чи справді ця особа є відповідачем.
Також звернув увагу на те, що клопотання про зупинення провадження не підписане, а додані до нього документи не засвідчені у встановленому законом порядку. Вказав, що клопотання не відповідає вимогам частини 1 статті 183 ЦПК України, оскільки відповідач не зазначив відомості про наявність чи відсутність електронного кабінету у сторін, не зазначив номер судової справи та ініціали судді, не надав належних та достатіх доказів перебування саме відповідача та саме станом на зараз на військовій службі. Зазначене свідчить, що клопотання подане на електронну адресу суду невідомою особою, тому не підлягає задоволенню та не може братися судом до уваги.
Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню з таких підстав.
24 лютого 2022 року в зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено режим воєнного стану, строк дії якого в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України та продовжує діяти на цей час.
Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 встановлено, що військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування запроваджувати і здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Національну гвардію України» національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров?я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов?язаній із захистом України.
Відповідач ОСОБА_2 з 12 січня 2024 року проходить військову службу за контрактом у одній із військових частин ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зазначена обставина підтверджується даними довідки № 1249, виданої 12 лютого 2025 року військовою частиною НОМЕР_2 та даними посвідчення військовослужбовця серії НОМЕР_1 , виданого 04 березня 2024 року.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Пунктом 2 статті 253 ЦПК України встановлено, що у випадку, встановленому частиною першою статті 251 цього Кодексу, провадження у справі зупиняється до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, процесуальний закон пов?язує обов?язок суду зупинити провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об?єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Інститут зупинення судового провадження обумовлюється наявністю обставин, які об?єктивно перешкоджають здійсненню судового розгляду.
Відповідач, перебуваючи на військовій службі, не має можливості з об?єктивних причин реалізовувати свої процесуальні права та дотримуватись процесуальних обов?язків.
Суд зобов?язаний забезпечити сторонам необхідні рівні умови для реалізації їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов?язків, та не допускати порушення принципу рівності та змагальності сторін, визначеному у статті 12 ЦПК України.
Щодо тверджень представника позивача про те, що клопотання відповідача та додані до нього документи не містять належного підпису та надіслані на електронну адресу невідомою особою, суд зазначає, що документи підписані відповідачем ОСОБА_1 за допомогою кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, про що свідчить протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, накладеного на надіслані на електронну адресу суду документи відправником ОСОБА_3 з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_2 . Подання фізичними особами, щодо яких не встановлено обов?язку реєстрації електронного кабінету, документів на електронну адресу суду, за умови підписання їх кваліфікованим електронним цифровим підписом, який дозволяє ідентифікувати особу, дозволяється процесуальним законодавством та свідчить про засвідчення копій доданих до клопотання про зупинення провадження у справі додатків.
Щодо доводів представника позивача про недоліки поданого клопотання у виді незазначення наявності чи відсутності електронного кабінету, номеру справи, прізвища та ініціалів судді, то зазначені недоліки не перешкоджають розгляду клопотання, оскільки у тексті клопотання вказано номер справи, що дозволяє суду ідентифікувати подане клопотання саме у цій справі. Клопотання приєднано до матеріалів справи та з моменту подання було наявне у доступі до ознайомлення позивачем через підсистему електронний суд. Що, між іншим, підтверджується і фактом подання позивачем заперечень на подане клопотання.
Щодо тверджень представника позивача про те, що надана відповідачем довідка не є належним доказом перебування саме відповідача саме зараз на військовій службі через відсутність у ній РНОКПП відповідача, суд зазначає, що надана відповідачем довідка № 1249 від 12 лютого 2025 року, видана ВЧ НОМЕР_2 про проходження ОСОБА_1 військової служби станом на час видчі довідки (зокрема, після відкриття провадження у справі), службове посвідчення військовослужбовця НГУ серії НОМЕР_1 , видане ВЧ НОМЕР_2 04 березня 2024 року та копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого на ім?я ОСОБА_1 , які містять фото особи, у сукупності підтверджують той факт, що довідка видана саме відповідачеві ОСОБА_1 .
Суд враховує, що при застосуванні процесуальних норм слід уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до нівелювання процесуальних вимог, встановлених законом. Надмірний формалізм у трактуванні процесуального законодавства визнається неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд враховує особливий статус військовослужбовців та характер їхньої служби, оскільки під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує доступ до правової допомоги. Військовослужбовці, особливо в умовах воєнного стану, часто перебувають у стані, коли фізично або психологічно неможливо займатися приватними справами. Участь військовослужбовця у довготривалих операціях, навчаннях або відрядженнях може унеможливити дотримання, визначених процесуальним законом строків та порядку реалізації права учасника судового розгляду.
Враховуючи виконання військовослужбовцями важливої функції із захисту держави, законодавство та судова практика мають враховувати обставини, пов?язані з проходженням військової служби та забезпечити реалізацію принципу рівного доступу до правосуддя. Проходження військової служби може суттєво ускладнити реалізацію особами цього права.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Керуючись ст.ст. 251, 253, 259, 260, 353-355 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зобов?язати ОСОБА_1 невідкладно повідомити суд про припинення дії обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з моменту підписання суддею.
Складення повного тексту ухвали відповідає даті її постановлення.
Суддя Л.О.Капшук