Справа № 601/2015/24
Провадження №1-кп/601/191/2024
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременець кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42024212030000012 від 02 лютого 2024 року по обвинуваченню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кременець Тернопільської області, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , з вищою освітою, громадянина України, одруженого, працюючого державним реєстратором відділу державної реєстрації Кременецької міської ради, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, раніше не судимого,
- обвинуваченого за частиною 1 статті 362 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
встановив:
Розпорядженням Великомлинівецької сільської ради від 29.04.2016 №39 ОСОБА_3 з 04.05.2016 призначено на посаду спеціаліста-юрисконсульта Великомлинівецької сільської ради. В подальшому відповідно до розпорядження Великомлинівецької сільської ради від 17.07.2017 №47 ОСОБА_3 призначено на посаду державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради в порядку переведення з посади спеціаліста-юрисконсульта. Відповідно до рішення Кременецького міського голови від 24.12.2020 №259-0 прийнято ОСОБА_3 з 01.01.2021 на посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації Кременецької міської ради в порядку переведення з Великомлинівецької сільської ради з оплатою праці згідно штатного розпису.
Відповідно до п. 2.1.1. розділу 3 посадової інструкції державного реєстратора ОСОБА_3 , яка затверджена Кременецьким міським головою (далі посадова інструкція) з якою ОСОБА_3 ознайомлений, державний реєстратор здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, а саме:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема:
- відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
- відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та поданих документах;
- відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов`язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав;
- відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
- відкриває та веде реєстраційні і облікові справи щодо об`єктів нерухомого майна;
- присвоює реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
- формує та видає інформаційну довідку з Державного реєстру прав;
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Окрім цього, відповідно до п. 2.1.5 розділу 3 посадової інструкції, державний реєстратор у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень. Відповідно до п. 2.1.6 розділу 3 посадової інструкції, державний реєстратор вживає в межах компетенції заходів щодо ведення та функціонування Державного реєстру прав.
Окрім цього, відповідно до п. З розділу 1 посадової інструкції, державний реєстратор у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, постанови Верховної ради України, указами та розпорядженням Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями органів місцевого самоврядування та інструкцією.
Однією із засад державної реєстрації прав є те, що внесення відомостей до Державного реєстру прав відбувається виключно на підставах та в порядку, визначено пунктом 4 частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У відповідності до частини восьмої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. Відповідно до ч. 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно допостанови КабінетуМіністрів Українивід 29.04.2020№345«Про реалізаціюекспериментального проектущодо забезпеченнябезперервного наданнякваліфікованих електроннихдовірчих послугу разізаміни надавачатаких послуг»Державне підприємство«ДІЯ» (далі-Підприємство)29.05.2020набуло статусукваліфікованого надавачаелектронних довірчихпослуг таотримало кваліфікованісертифікати відкритихключів,що булисформовані державнимпідприємством «національні інформаційні системи», на базі якого функціонував кваліфікований надавач електронних довірчих послуг «Акредитований центр сертифікації ключів органів юстиції України», без зміни їх статусу на момент передачі, які й надалі обслуговуються Підприємством, як кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг «Дія» (далі - Надавач).
Також ОСОБА_3 для виконання повноважень державного реєстратора та начальника державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради, будучи відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у період з 16.06.2016 по 27.03.2019 роки отримав особисті ключі якого були згенеровані на захищеному носієві типу Кристал-1 (1032380), а саме: 28.03.2017 були сформовані сертифікати терміном на два роки, які були заблоковані 27.03.2019 та водночас сформовані нові терміном дії на 2 роки, які були 12.01.2021 заблоковані та набули статусу «нечинних».
Крім того, ОСОБА_3 під час виконання своїх повноважень використовував ноутбук Великомлинівецької сільської ради за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380).
У зв`язку із чим, ОСОБА_3 , який з 17.07.2017 перебував на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації Кременецької міської ради було достовірно відомо, що інформація, яка обробляється та зберігається у автоматизованій системі - «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», створена і захищена відповідно до Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про захист персональних даних», Закону України «Про захист інформації в автоматизованих системах» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон).
Зокрема, ОСОБА_3 розумів, що згідно пунктів 1, 2 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закону), пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 «1127 (далі -Порядок №1127), передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідно для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Пунктом 10-1 Порядку №1127 передбачено, що під час формування та реєстрації заяви щодо держаної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, утворений у результаті нового будівництва чи реконструкції, на об`єкт незавершеного будівництва автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у режимі реального часу отримуються відомості Єдиного реєстру документів, що дають право виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - Єдиний реєстр документів) про документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, або у разі проведення державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва - про документ, що відповідно до вимог законодавства дає право на проведення будівельних робіт.
Відповідно до пункту 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок №1127) для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта;
2) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна, адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 23 Закону розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у випадках подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством, та у разі неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному цим Законом,відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 01.01.2013 речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав.
Встановлено, що ОСОБА_3 обіймаючи посаду державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи - Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно (який функціонує на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), мав можливість працювати в даній системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, мав безпосередній доступ до Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 02.11.2018 ОСОБА_3 отримав заяву, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_5 (уповноваженої особи Почаївської Свято-Успенської лаври) з додатками для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об`єкт нерухомого майна, будівлю Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (дана назва зазначена реєстратором під час державної реєстрації майна), а згідно Постанови Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 №442 «Про доповнення списку пам`яток містобудування і архітектури Української УРСР, що перебувають під охороною держави» назва церкви Всесвятська церква на кладовищі, яка збудована 1773 році, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 (Охоронний номер пам`ятки 1593).
В цей момент у ОСОБА_3 виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, як особою, яка має право доступу до неї.
Реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки, 02.11.2018 о 14 год. 27 хв. 54 сек., перебуваючи у приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою по АДРЕСА_4 , використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 10-1 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №28788664, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №1687263261234 на будівлю Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (Всесвятська церква на кладовищі), загальною площею 111,70 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об`єкт нерухомого майна будівлю Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (Всесвятська церква на кладовищі), що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_3 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси; без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об`єкт нерухомого майна.
Органами досудовогорозслідування,дії ОСОБА_3 кваліфіковано зачастиною 1статті 362 КК України, тобто несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчиненій особою, яка має право доступу до неї.
Обвинувачений ОСОБА_3 заявив клопотанняпро звільненняйого відкримінальної відповідальностіта закриттякримінального провадженнявідносно нього за частиною 1статті 362КК України,у зв`язкуіз закінченнямстроків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Прокурор в судовому засідані не заперечила щодо задоволення клопотання обвинуваченого про звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення його до кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого - Департаменту культурита туризмуТернопільської обласноївійськової адміністрації в судове засідання подав заяву в якій просить справу слухати у його відсутності.
Дослідивши обвинувальний акт та матеріали кримінального провадження, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, а ОСОБА_3 звільненню від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 362 КК України, згідно статті 49 КК України, на підставі наступного.
Згідно ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
В силу п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, зокрема у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Статтею 49КК Українивизначено,що особазвільняється відкримінальної відповідальності,якщо здня вчиненнянею кримінальногоправопорушення ідо днянабрання вирокомзаконної силиминули такістроки: п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину.
В силу вимог статті 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 362 КК України відноситься до категорії нетяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що на даний час з моменту вчинення кримінального правопорушення, а саме: з 02.11.2018 року, минуло більше п`яти років, підстав для зупинення чи переривання перебігу строків давності не було.
На підставі наведеного, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченого ОСОБА_3 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки на момент постановлення ухвали минуло більше п`яти років, тому суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 362 КК України, на підставі статті 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження відносно нього закрити.
Речові докази та судові витрати по справі відсутні.
Запобіжний захід не обирався.
Керуючись ст.ст. 12, 44, 49 КК України, ст.ст. 284 - 288 КПК України, суд, -
постановив:
ОСОБА_3 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 362 КК України, на підставі статті 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 42024212030000012від 02лютого 2024 року про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 362 КК України - закрити.
На ухвалу може бути подана апеляція на протязі семи діб з моменту її оголошення до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Повний текст ухвали складений та оголошений 15 липня 2024 року о 09 годині 50 хвилин.
Головуючий: