Справа №760/14249/24
Провадження №3/760/5028/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2024 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Тесленко І.О., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В. розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № ЕА304009312UA, громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Черкаська область, тимчасове місце проживання: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітна, паспорт НОМЕР_1 , виданий 10.07.2023 року, орган що видав 6831, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -
ВСТАНОВИЛА:
до Солом`янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0311/10000/24 від 22.04.2024 року щодо ОСОБА_1 .
Перевіривши матеріали справи про порушення митних правил, суддя дійшла наступного висновку.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил №0311/10000/24, 05.03.2024 в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці на території AT «Укрпошта» (вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного контролю міжнародного поштового відправлення № EA304009312UA, яке пересилалося з України (ОСОБА_1, АДРЕСА_1, НОМЕР_2 ) до Польщі (ОСОБА_2, АДРЕСА_2) виявлено металеві предмети в дерев`яній коробці з маркуванням «НОМЕР_3» - 3 шт.
В митній декларації форми CN22 вміст відправлення задекларовано як «регулятор/regulator», що в перекладі на українську мову означає «регулятор».
Листом Київської митниці №7.8-5/20-02/7.17/4351 від 07.03.2024 зазначені вище зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 13.03.2024 № 142000-330 2- 0049 надані об`єкти дослідження ідентифіковано як аксесуари - допоміжні інструменти, які спеціально призначені для проведення ремонтних робіт або робіт технічного обслуговування для конкретних виробів військового призначення, а саме прилади № 5, так звані «Мушководи «56 И-222-ПРБ 5У» (ПРБ-5У), що призначені для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівки Мосіна-Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року), які мають ознаки аксесуарів вогнепальної зброї, зазначеної в позиції ML1 Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
В ст. 12 Закону № 549-1V «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов`язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов`язком суб`єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб`єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.
Відповідно до Закону України від 20.02.2003 року №549-1V«Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих наекспертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, шо підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов`язаний надати відповідний суб`єкт.
Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
Статтями 196, 197 Митного кодексу України (далі -МК України) регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до частини першої статті 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України: товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Пунктами 1, 2, 3 частини 1 статті 235 МК України регламентовано заборону щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Частиною 2 статті 235 МК України визначено заборону на переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв`язку.
Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Таким чином, відправник міжнародного поштового відправлення № ЕА304009312UА громадянка ОСОБА_1 здійснила вкладення до міжнародного поштового відправлення № ЕА304009312UА зазначених вище товарів, а саме мушководів, без надання дозвільних документів, тобто відправила їх у посилці з порушенням митних правил, що в свою чергу відповідає диспозиції ст. 473 МК України, а саме: «пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу» (згідно зі ст. 235 МК України - переміщення товарів, відправлених з порушенням митних правил).
Враховуючи викладене, в діях відправника міжнародного поштового відправлення №ЕА304009312UА - громадянки ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник Київської митниці Державної митної служби України пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил за ст. 473 МК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з`явилась, була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Державної митної служби України Келеберденка В.В., дослідивши матеріали справи та долучені докази, суддею було встановлено наступне.
Відповідно до Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу ЕА304009312UA від 05.03.2024 року, під час митного огляду МПВ виявлено: дерев`яні коробки з маркуванням «НОМЕР_3» у середині якої металеві частини - 3 шт. Виробник невідомий. До огляду було залучено службову собаку Грета. Товари що містяться у поштовому відправленні (вага брутто 2): VYMIRIUVALNI PRYLADY UNIVERSALNI (903031) (а.с. 11).
Згідно Акту про фактичне вкладення міжнародного відправлення від 05.03.2024 року, поіменний перелік предметів, які фактично знаходися у поштовому відправленні при митному огляді: мушковерт ПРБ - 5 У - 3 упаковки (а.с. 12).
На запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) Київської митниці Державної митної служби України (Вих. № 7.8.-5/20-02/7.17/4351 від 07.03.2024 року), відповідно до акту про взяття проб (зразків) товарів від 06 березня 2024 року було проведено експертизу (а.с. 13-14, 16).
Відповідно до висновку №142000-3302-0049 від 13 березня 2024 року, за результатами досліджень, проведених в рамках процедур митного контролю і оформлення, з метою встановлення характеристик, визначальних для ідентифікації товарів, з урахуванням положень ч. 10 ст. 357 МК України встановлено наступне: надані на дослідження предмети ідентифіковано як аксесуари - допоміжні інструменти, які спеціально призначені для проведення ремонтних робіт або робіт з технічного обслуговування для конкретних виробів військового призначення, а саме прилади № 5, так звані «Мушковод 56 И-222-ПРБ 5У» (ПРБ - 5У), що призначені для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891року). Надані на дослідження мушководи мають ознаки аксесуарів вогнепальної зброї, зазначеної в позиції ML1 Списку товарів військового призначення, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 «Про затвердження порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» (а.с. 18 - 21).
Хмельницькою митницею Державної митної служби України на прохання Київської митниці (Лист Вих. №7.8-5/20-03/7/5060 від 21.03.2024 року) було опитано громадянку ОСОБА_1, яка пояснила, що переклала назву на українську мову як «регулятор», детально не вказувала, тому що у декларації в графі «детальний опис вкладення» ячейка розрахована на одне слово (а.с. 22 - 24).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» № 549-1V від 20.02.2003 року, вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів.
Відповідно до п. п. 3 - 5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів (далі - суб`єкт) або іноземним суб`єктом господарської діяльності (далі - іноземний суб`єкт) за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю. Експорт та імпорт товарів може здійснюватися суб`єктами підприємницької діяльності, які в установленому порядку отримали відповідні повноваження, крім випадків, передбачених пунктом 4 Положення про порядок надання суб`єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 . Товари, контроль за міжнародними передачами яких здійснюється відповідно до цього Порядку, зазначені у списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, згідно з додатком (далі - список).
Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, включає в себе аксесуари вогнепальної зброї, (позиція ML 1).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб`єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб`єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб`єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл або висновок ОСОБА_1 митному органу не надавася.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України,не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Згідно до п. п. 1, 2, 3 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя дійшла висновку, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення № ЕА304009312UA, громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме здійснення вкладення до міжнародного поштового відправлення № ЕА304009312UA мушководів, без надання дозвільних документів, тобто здійснення пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Як вбачається з Протоколу про порушення митних правил № 0311/10000/24 від 22.04.2024 року, на підставі положень ст. 511 МК України, безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: Мушководи у дерев`яних коробках з маркуванням «НОМЕР_3 1944 г», що призначені для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна-Нагана (7,62 мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року); Мушковод удерев`яній коробкці з маркуванням «НОМЕР_3 1941 г», що призначені дляпересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушол убік гвинтівок Мосіна-Нагана (7.62 мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року), вилучено.
Таким чином, конфіскації підлягають безпосередні предмети порушення митних правил: Мушководи у дерев`яних коробках з маркуванням «НОМЕР_3 1944 г», що призначені для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62 мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) - 2 шт.; Мушковод удерев`яній коробкці з маркуванням «НОМЕР_3 1941 г», що призначені що призначені дляпересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушол убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7.62 мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) - 1 шт..
Крім того, відповідно до ст. 40 - 1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ст. ст. 9, 40 - 1, 252 КУпАП України, ст. ст. 4, 196, 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення №ЕА304009312UA, громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Черкаська область, тимчасове місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 10.07.2023 року, винною у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, та накласти на неї стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: Мушководів у дерев`яних коробках з маркуванням «НОМЕР_3 1944 г», що призначені для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62 мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) - 2 шт.; Мушководу удерев`яній коробкці з маркуванням «НОМЕР_3 1941 г», що призначені дляпересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушол убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7.62 мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) - 1 шт.,які вилучено уповноваженими особами Київської митниці Державної митної служби за протоколом № 0311/10000/24 від 22.04.2024 року.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № ЕА304009312UA, громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн. на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/Соломян.р-н/22030101. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783. Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.). Код банку отримувача (МФО) 899998. Рахунок отримувача UA388999980313181206000026010. Код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Солом`янський районний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа).
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.О. Тесленко