Решение № 119834146, 19.06.2024, Орджоникидзевский районный суд города Запорожье

Дата принятия
19.06.2024
Номер дела
335/4019/24
Номер документа
119834146
Форма судопроизводства
Гражданское
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

1Справа № 335/4019/24 2/335/1908/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року місто Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Макарова В.О., за участю секретаря судового засідання Філатової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначила, що вона та її баба, ОСОБА_2 , проживають у квартирі АДРЕСА_1 на умовах найму житлового приміщення. Зазначена квартира належить до житлового фонду місцевих Рад.

Основним квартиронаймачем зазначеного житла є ОСОБА_2 .

У вересні 2023 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виявили бажання приватизувати квартиру. Під час збирання і підготовки необхідних для приватизації документів вони з`ясували, що ордер, на квартиру втрачений.

З метою отримання копії чи дублікату ордеру ОСОБА_2 звернулася Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, який повідомив, що ордер на квартиру АДРЕСА_1 не зберігся, тому надати його копію не є можливим.

19 лютого 2024 року ОСОБА_2 відмовилася від реалізації права на приватизацію квартири АДРЕСА_1 на користь внучки, ОСОБА_1

14 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району із заявою про проведення приватизації без ордеру на квартиру через його втрату. Районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району відмовила позивачці у приватизації квартири у зв`язку з відсутністю у неї ордеру на жиле приміщення.

У судове засідання позивачка не з`явилася. До початку судового розгляду представник позивача, адвокат Кравченко Ю.В., надав суду заяву, у якій просив справу розглядати без його участі та участі позивачки, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив. 25 квітня 2024 року представник відповідача надала відзив на позовну заяву, у якому зазначила, що копія ордеру про надання жилої площі входить до переліку документів, необхідних для проведення приватизації житла. Відсутність такого ордеру унеможливлює приватизацію квартири, якою користується позивачка. Посилаючись на вказані обставини, просила у позові відмовити.

У судове засідання представник відповідача не з`явився. До початку судового розгляду надав суду заяву, у якій просив справу розглядати без його участі.

Третя особа, ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася. До початку судового розгляду надала суду заяву, у якій просила розглядати справу без її участі, проти задоволення позову не заперечувала.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, суд установив таке.

ОСОБА_1 , є внучкою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 , виданим відділом запису актів громадянського стану Виконавчого комітету Орджонікідзевської районної Ради народних депутатів міста Запоріжжя Запорізької області 08.09.1982 року, актовий запис № 1537, свідоцтвом про одруження між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 , виданим повторно відділом реєстрації актів громадянського стану Орджонікідзевської районної адміністрації Запорізької міської ради 05.08.2000 року, актовий запис № 979 від 17.12.1982 року, свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 , виданим відділом реєстрації актів громадянського стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві 14.06.2003 року, актовий запис № 772.

Відповідно до довідки № 2002/24, виданої 20.02.2024 року товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Надія», ОСОБА_2 є основним квартиронаймачем з особовим рахунком НОМЕР_4 .

ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Реєстру територіальної громади № 2023/007483179, виданим Департаментом реєстраційних послуг .Запорізької міської ради 18.09.2023 року.

ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Реєстру територіальної громади № 2024/002221530, виданим Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради 04.03.2024 року.

Згідно з листом Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 04.10.2023 року № Т-0640-В у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровані дві особи.

Відповідно до листа Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради від 21.09.2023 року № Т-1962, ордер на квартиру АДРЕСА_1 не зберігся, надати його копію не є можливим.

19 лютого 2024 року ОСОБА_2 відмовилася від реалізації права на приватизацію квартири АДРЕСА_1 на користь її внучки, ОСОБА_1 , що підтверджується заявою, справжність підпису на якій засвідчено ОСОБА_6 , приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу, 19.02.2024 року за р. № 43.

Відповідно до листа районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району № З-0310-В від 21.03.2024 року, у приватизації квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 відмовлено у зв`язку з відсутністю у неї ордеру на жиле приміщення.

Згідно з довідкою АТ «Ощадбанк» № 107.357-23/185 від 28.02.2024 року, чеки на приватизацію квартири АДРЕСА_1 не використовувалися.

Відповідно до заяви, справжність підпису на якій засвідчено ОСОБА_7 , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, 05.03.2024 року за р. № 367, ОСОБА_1 участі у приватизації житла не брала, житлові чеки для приватизації державного житлового фонду не використовувала.

Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також на достатність і взаємний зв`язок доказів у сукупності суд дійшов таких висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом

Між сторонами у справі склалися правовідносини, пов`язані з приватизацією державного житлового фонду.

Відповідно до статті 345 Цивільного кодексу України, фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.

Статтею 9 Житлового кодексу України (далі ЖК України), передбачено, що громадяни України мають право на приватизацію державного житлового фонду.

Приватизація державного житлового фонду здійснюється відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі Закон) та Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (далі Положення), затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396, затвердженим в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 року за № 109/17404.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1 Закону, приватизація державного житлового фонду (далі приватизація) це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону, до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму.

За змістом ст. 3 Закону, приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Згідно із ч. 5 ст. 5 Закону, кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Частина третя цієї статті визначає, що передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Відповідно до п. 4.14 Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, яке затверджене рішенням Запорізької міської ради № 76 від 07.12.2022 року районна адміністрація має повноваження щодо приватизації житла.

Відповідно до п. п. 17-18 Положення, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру звертається в орган приватизації з заявою та такими документами: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо); довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі; технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок; копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності); заява-згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 15 ЖК України, до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів належить видача ордерів на жилі приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду.

За змістом ст. 58 ЖК України, ордер є єдиною підставою для вселення у жиле приміщення.

Відповідно до п. 69, 70, 72 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 року за № 470, ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, дійсний протягом 30 днів.

Ордер вручається громадянинові, на ім`я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред`являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім`ї, включених до ордера.

При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.

Отже, ордер не підлягає зберіганню у наймача квартири та є документом з обмеженим строком дії (30 днів), який лише дає право на вселення у квартиру.

Згідно із ч. 10 ст. 8 Закону, органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону, не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.

Отже, Закон закріплює вичерпний перелік підстав для відмови в приватизації житла.

Суд відхиляє аргументи відповідача щодо законності відмови в проведенні приватизації, адже закон не визначає підставою для такої відмови відсутність ордеру на жиле приміщення. За своєю сутністю ордер на жиле приміщення є підставою для вселення у квартиру, а не посвідчує право користування житлом. Строк чинності становить 30 днів, після чого він передається на зберігання до житлово-експлуатаційної організації. Норми житлового права не встановлюють обов`язку наймача житла зберігати ордер на жиле приміщення.

Будь-яких інших підстав для відмови в проведенні приватизації відповідач у листі № З-0310-В від 21.03.2024 року не зазначив.

Під час судового розгляду суд установив, що ОСОБА_1 вселилася до квартири, проживає і користується нею на законних підставах, участі у приватизації не брала, житлові чеки на приватизацію державного житлового фонду не використовувала.

Наведене дозволяє зробити висновок про те, що ОСОБА_1 має право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 відсутності ордеру на жиле приміщення, яке не визнається відповідачем.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Що ж стосується позовної вимоги про зобовязання районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району провести приватизацію квартири АДРЕСА_1 , то вона задоволенню не підлягає, оскільки це питання має вирішуватись з урахуванням виконання інших вимог Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно із ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Позивачка при поданні позову сплатила судовий збір, що підтверджується квитанцією АТ «Акцент-Банк» № 4508-2504-0347-9606 від 09.04.2024 року.

Доказів понесення інших судових витрат сторони у справі не надали.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки сторони не заявляли вимоги щодо відшкодування судових витрат, суд не вирішує питання їх розподілу.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 133, 141, 247, 259, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивачка: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ).

Відповідач: Районна адміністраціяЗапорізької міськоїради поВознесенівському району (місцезнаходження: 69035, місто Запоріжжя, вулиця Сєдова, будинок 5, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37573115).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Суддя В.О. Макаров