Постановление суда № 118558875, 01.04.2024, Соломенский районный суд города Киева

Дата принятия
01.04.2024
Номер дела
760/6821/24
Номер документа
118558875
Форма судопроизводства
Уголовное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 760/6821/24

Провадження № 1-кс/760/3379/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Солом`янської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №42021102090000238 від 25 листопада 2021 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.252, ст.356, ч.2 ст.364 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Солом`янської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва з клопотанням про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні№42021102090000238 від 25 листопада 2021 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.252, ст.356, ч.2 ст.364 КК України, в якому просить

- накласти арешт на земельні ділянки кадастровий номер: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 та кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866га по вул. Генерала Шаповала (колишня Механізаторів), 1-3 у Солом`янському районі м. Києва , що на праві оренди належить за ТОВ «СМАРТ-ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 37938869) та на матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаній земельній ділянці;

- заборонити власнику, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебувають земельні ділянки кадастровий номер: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 та кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866га по АДРЕСА_1 та матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаних земельних ділянках, розпоряджатися ними будь-яким чином, у тому числі вчиняти будь-які дії, пов`язані з реєстрацією та перереєстрацією прав на земельні ділянки з кадастровим номером: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 та кадастровим номером 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866га та на матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаній земельній ділянці;

- заборонити власнику, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебувають земельні ділянки з кадастровим номером: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 та кадастровим номером 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866га по вулиці Генерала Шаповала (колишня Механізаторів), 1-3 у Солом`янському районі м. Києва проведення будь - яких будівельних, земельних, шляхових та інших робіт на вказаній земельній ділянці.

- заборонити власнику, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебувають матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на земельній ділянці Генерала Шаповала (колишня Механізаторів), 1-3 у Солом`янському районі м. Києва використання вказаних матеріалів та обладнання необхідних для будівництва (створення) об`єкту нерухомості на вказаній земельній ділянці.

В обґрунтування клопотання зазначив, що СВ Солом`янського УП ГУНП у м. Києві розслідується кримінальне провадження №42021102090000238 від 25.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України та кримінальних проступків, передбачених ч. 1 ст. 252, ст. 356 КК України.

Процесуальне керівництво здійснюється Солом`янською окружною прокуратурою міста Києва.

Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановленими особами із числа найманих працівників генерального підрядника будівництва - ТОВ "СІГМА-БІЛДІНГ" (40136390) здійснюється можливе незаконне будівництва з порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства на земельних ділянках (кадастрові номери: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0046, 8000000000:72:186:0067), розташованих за адресою: АДРЕСА_1 ).

Крім того, встановлено, що під час виконання будівельних робіт на об`єкті за адресою: м. Київ, вул. Генерала Шаповала 1-3, невстановленими особами умисно пошкоджено об`єкт природно-заповідного фонду, зокрема Солом`янський ландшафтний парк, розташований у Солом`янському районі міста Києва.

Крім того, встановлено, що зловживаючи службовим становищем службовими особи Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), видали містобудівні умови і обмеження для забудови земельної ділянки на вул. Генерала Шаповала (раніше - Механізаторів), 1-3 у Солом`янському районі міста Києва з порушення вимог містобудівного та земельного законодавства.

Так, Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради видано містобудівні умови та обмеження №1184 від 24.09.2019 «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» (MU01:3886-6475-1862-7066 №1184 від 2019-09-24), якими на території земель ринкової інфраструктури, автомобільного транспорту та підприємств промисловості, дозволив розміщувати житлові будинки та готелів в порушення п. 3 ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень).

Відповідно до даних Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 10.09.2021 видано дозвіл на виконання будівельних робіт «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення по АДРЕСА_2 , клас наслідків СС3, код ДКБС:1122.1 Будинки багатоквартирні масової забудови: поверхів 21, загальна площа 98307 м2, апарт-готель.

Об`єкт будівництва знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельні ділянки належать до комунальної форми власності:

- кадастровий номер: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 га, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку), на підставі рішення Київради від 11.10.2018 №1870/5934 передана в оренду на 10 років ТОВ «СМАРТ-ДЕВЕЛОПМЕНТ» для будівництва та обслуговування комплексу багатофункціонального призначення, готель, офісні будівлі та торгівельні приміщення з підземним паркінгом);

- кадастровий номер: 8000000000:72:186:0067, площа: 0,0803 га, цільове призначення: 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, на підставі рішення КМР від 20.09.2018 №1438/5502 передана в оренду на 10 років ТОВ «СМАРТ-ДЕВЕЛОПМЕНТ» для влаштування транспортної інфраструктури.

- кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866га, яка надана в оренду на підставі договору оренди, 1403 від 22.12.2018, цільове призначення за КВЦПЗ: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для експлуатації та обслуговування будівель і споруд автотранспортного підприємства.

Відповідно до абз.2 частини 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова можлива в межах цільового призначення земельної ділянки, встановленого відповідно до законодавства.

Відповідно до детального плану території в межах Повітрофлотського проспекту, вулиць Солом`янської, Механізаторів, Кудряшова та залізничних колій, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.09.2015 № 46/1949, функціональне призначення земельних ділянок - територія громадських будівель та споруд, частково територія зелених насаджень загального користування, частково територія вулиць і доріг.

Відповідно до Генплану м. Києва - це комунально-складські території.

Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради видано містобудівні умови та обмеження №1184 від 24.09.2019 «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» (MU01:3886-6475-1862-7066 №1184 від 2019-09-24), якими на території земель ринкової інфраструктури, автомобільного транспорту та підприємств промисловості, дозволив розміщувати житлові будинки та готелів в порушення п. 3 ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень).

Відповідно до МУО від 24.09.2019 № 1184 нове будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення передбачено на одразу чотирьох земельних ділянках, хоча договір щодо оренди однієї з земельних ділянок, а саме земельної ділянки з кадастровим номером № 8000000000:72:186:0005 було розірвано на підставі рішення Господарського суду міста Києва у справі 910/2942/19, проте зміни до МУО від 24.09.2019 № 1184 внесено не було.

Разом з тим, інші земельні ділянки мають цільове призначення за кодом 03.10 «Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку)» та 12.04 «Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства».

У Дозволі зазначено код об`єкта ДК 018-2000 - 1122.1 Будинки багатоквартирні масової забудови, які відповідно до чинного законодавства дозволено будувати на землях житлової забудови за кодами 02.03 «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку» та 02.10 «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури».

Крім того, пунктом 3 МУО від 24.09.2019 № 1184 в частині максимально допустимої щільності населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону) розрахунок не здійснено.

Вказано, що гранично допустима щільність населення для житлової забудови на виконання чинних нормативно-правових актів, зокрема ДБН 360-92** та проектних рішень ДПТ (у разі проектування житла).

Технічні показники запроектованого будівництва, відповідно до технічного паспорту, передбачають площу забудови у 7402,66 м2 (по периметру стилобату), в той час як загальний розмір трьох земельних ділянок становить 14570 м2 (№ 8000000000:72:186:0006 - 1,1901 га; № 8000000000:72:186:0067 - 0,0803 га; № 8000000000:72:186:0046 - 0,1866 га).

Таким чином, відсоток забудови становить 50,81% (7402,66 м2 / 14570 м2 * 100%), що не відповідає вимогам п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 для будівель з середньою поверховістю вище 11 поверхів (згідно технічного паспорту заплановано будівництво будівель)

Разом з тим, пунктом 6.1.16 ДБН Б.2.2-12:2019 передбачено, що граничні показники щільності населення мікрорайону слід приймати 150-450 осіб/га.

Показники щільності населення мікрорайону в крупних та найкрупніших містах допускається підвищувати, але не більше ніж на 20 % за умови:

- розміщення на території мікрорайону підземних та/або багатоповерхових гаражів з автостоянками та велосипедними стоянками;

- вбудовано-прибудованих до житлових будинків закладів дошкільної освіти, створенні озеленених відкритих терас у житлових та громадських будинках.

Аналогічна норма передбачена у п.3.7 ДБН 360-92**, відповідно до якої щільність населення житлового кварталу з повним комплексом установ і підприємств місцевого значення слід приймати відповідно до щільності більших структурних елементів у межах 180-450 люд./га.

Величина щільності населення житлового кварталу може бути прийнята більше як 450 люд./га (у значних і найзначніших містах) при відповідному обґрунтуванні.

Крім того, у Детальному плані території в межах Повітрофлотського проспекту, вулиць Солом`янської, Механізаторів, Кудряшова та залізничних колій, затвердженому рішенням Київської міської ради від 24.09.2015 № 46/1949, для житлового багатоповерхового будівництва по АДРЕСА_3 (квартал 72:121) визначено максимально допустиму щільність населення у 500 осіб/га згідно з ДБН 360-92**.

Отже, допустима та максимально можлива щільність населення у кварталі 72:186 могла складати 500-540 осіб/га.

Враховуючи площу забудови у 1,4570 га, максимальна щільність населення повинна складати 786 осіб.

Водночас, жодних розрахунків щодо щільності населення при будівництві житла здійснено не було, що свідчить про високу ймовірність порушення законодавства як під час будівництва, так і після введення житла в експлуатацію.

Разом з тим, відповідно до відомостей витягу з ДЗК щодо земельної ділянки 8000000000:72:186:0006, на сторінці № 5 якого зазначено, що охоронна зона навколо (уздовж) об`єкта енергетичної системи становить 0,4679 га, тобто 39% від усієї земельної ділянки 8000000000:72:186:0006.

Проект землеустрою земельної ділянки 8000000000:72:186:0006 містить графічні зображення охоронних зон навколо (уздовж) об`єкта енергетичної системи, що свідчать про ведення робіт в межах таких охоронних зон, що є забороненим.

Так, згідно відповіді Державної інспекції енергетичного нагляду України замовнику будівництва видано акт-заборону від 20.09.2023 № 1/09/2023, яким забороняється виконання будівельно-монтажних, відновлювальних і земельних робіт на ділянці лінії електропередач у зв`язку із відсутністю дозволу на виконання робіт.

Відповідно до пункту 3.3 ДБН В.2.2-9:2018, багатофункціональні будинки і комплекси - це будинки і комплекси, які формуються з приміщень, їх груп, будинків та споруд різного громадського і житлового призначення.

Складні інженерно-геологічні та техногенні умови передбачають проведення експертизи проекту в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, згідно вимог ст. 31 ч. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до пункту 3.3 ДБН В.2.2-9:2018, багатофункціональні будинки і комплекси - це будинки і комплекси, які формуються з приміщень, їх груп, будинків та споруд різного громадського і житлового призначення.

Частково в межах червоних ліній (може бути використана лише під благоустрій території та влаштування автостоянки, без права капітальної забудови).

Складні інженерно-геологічні та техногенні умови передбачають проведення експертизи проекту в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, згідно вимог ст. 31 ч. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ДБН А. 2.2-1-2003, Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» у складі проектної документації повинні бути розроблені та погоджені матеріали оцінки впливу на довкілля.

Відповідно до акту обстеження ГУ Держгеокадастру у Київській області «244-ДК/235/АП/09/01/-21 від 03.12.2021, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки під час перевірки встановлено, що на земельних ділянок, яка розташовані у місті Києві кадастрові номера: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0067, 8000000000:72:186:0046. Відповідно до даних Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:72:186:0046 перебуває на праві користування (оренда) у ТОВ «Смарт Девелопмент» (ЄДРПОУ 37938869).

Згідно акту обстеження земельної ділянки Департаментом земельних ресурсів КМДА №ДК/190-АО/2023 від 27.09.2023 за результатом обстеження встановлено: виїздом на місце розташування земельних ділянок з кадастровими номерам 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0046 встановлено, що вищевказані земельні ділянки огороджені єдиним металевим парканом.

У межах огородженої території розміщено будівельну техніку, побутові вагончики, побутове сміття та ростуть поодинокі дерева. Доступ обмежено. Також у межах огородженої території розміщується комплекс будівель у занедбаному стані.

Згідно з будівельним паспортом об?єкта, на земельній ділянці здійснюється будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення на вул. Генерала Шаповалова,1-3 у Солом?янському районі. Дозвіл на виконання будівельних робіт від 10.09.2021 серії №ІУ013210903187, виданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією України. Замовники: ТОВ «МІСЬКБУДАЛЬЯНС» та ТОВ «Смарт-Девелопмент». Генеральний підрядник: ТОВ «Сігма Білдінг».

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 11.04.2019 №206 на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов`язана з цільовим призначенням земельної ділянки.

Відтак, орендарем фактично здійснюється будівництво житлових будинків всупереч цільовому призначенню земельної ділянки, що свідчить про вчинення ним порушення, передбаченого пунктом "ґ" частини першої статті 211 Земельного кодексу України.

Відповідно до п. "ґ" частини першої ст. 141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є використання її не за цільовим призначенням.

Згідно із ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).

Отже, вказане свідчить, що ТОВ «Сігма Білдінг» проводяться будівельні роботи по вул. Шаповала, 1-3, у Солом`янському районі міста Києва з грубим порушенням вимог земельного законодавства та законодавства у сфері містобудівної діяльності, що в подальшому може призвести настання небезпечних наслідків для життя і здоров`я людей.

В рамках вказаного кримінального провадження, з метою встановлення відповідності розроблених проектних документацій, відповідно до яких проводяться роботи щодо будівництва комплексу багатофункціонального призначення, готелю, офісних будівель у Солом`янському районі м. Києва, вимогам нормативно-правовим актам у галузі будівництва та встановлення відповідності розробленої технічної документації на земельних ділянках (кадастрові номери: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0046) по АДРЕСА_1 та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, процесуальним керівником 19.03.2022 призначено судову будівельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручено експерній установі. мс

Отже, беручи до уваги вищевказане та той факт що, забудовник проводить будівельні роботи на земельних ділянках по АДРЕСА_1 без належним чином оформлених дозвільних документів, з грубим порушенням вимог земельного законодавства та законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил виникла необхідність у накладенні арешту на земельну ділянку (кадастрові номери: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0046) по вул. Шаповала, 1-3 (колишня Механізаторів), у Солом`янському районі м. Києва, що на праві оренди належать ТОВ «СМАРТ-ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 37938869) та на матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаній земельній ділянці із забороною розпорядження, користування, що полягає у забороні проведення будь - яких будівельних, земельних, шляхових та інших робіт на вказаній земельній ділянці та забороні використання матеріалів та обладнання необхідних для будівництва (створення) об`єкту нерухомості.

Беручи до уваги, що земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий номер: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 та - кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866га, що на праві оренди належить ТОВ «СМАРТ-ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 37938869) та матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаній земельній ділянці, мають значення речового доказу та в подальшому можуть бути об`єктом дослідження судової експертизи слідчим винесено постанову про визнання речовим доказом вказаного нерухомого майна.

Отже, враховуючи, що є достатні підстави вважати, що земельна ділянка та матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаній земельній ділянці, є об`єктами кримінально протиправних дій та визнані речовим доказом у кримінальному провадженні, а також те, що іншим способом, ніж накладення арешту та заборону вчиняти дії, неможливо забезпечити збереження речових доказів та перешкодити незаконному відчуженню, передачі, використанню та перетворенню майна просив накласти арешт на майно.

01 квітня 2024 року прокурор подав доповнення до клопотання про накладення арешту у якому зазначив, що на адресу Солом`янської окружної прокуратури 25 березня 2024 року надійшла відповідь з Державної інспекції архітектури та містобудування України про те, що проведено позапланову перевірку дотримання Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Об`єкт нагляду) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження містобудівної діяльності, а саме: під час видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» за адресою: АДРЕСА_1 ; на земельних ділянках з кадастровими номерами: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0005, 8000000000:72:186:0067, 8000000000:72:186:0046.

Позапланова перевірка дотримання Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Об`єкт нагляду) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження містобудівної діяльності, а саме: під час видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» за адресою: АДРЕСА_1 ; на земельних ділянках з кадастровими номерами: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0005, 8000000000:72:186:0067, 8000000000:72:186:0046; з реєстраційним номером в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:3886-6475-1862-7066, здійснювалась у період з 07.03.2024 по 15.03.2024 на підставі колективного звернення мешканців Солом`янського району міста Києва від 21.12.2023, результатів документальної перевірки викладеними у довідці від 02.02.2024 № RC01:3848-7226-2605-3340, наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 04.03.2024 № 188. наказу ДІАМ від 06.03.2024 № 37 та направлень на проведення позапланової перевірки № IR01:7632-3219-0496-9603, №IR01:7634-5144-2705-3248.

Разом з цим, зазначені містобудівні умови та обмеження надані Об`єктом нагляду з рядом порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил.

1. З назви містобудівних умов та обмежень «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» вбачається порушення пункту 1 частини п`ятої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній станом на 24.09.2019). Назва об`єкта будівництва не відображає вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єкта будівництва) та місце розташування об`єкта.

2. Порушені строки видачі містобудівних умов та обмежень заява замовника зареєстрована Об`єктом нагляду 10.09.2019, рішення про надання містобудівних умов та обмежень згідно з наказом № 1184 лише 24.09.2019 (11 робочих днів), що є порушенням частини шостої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній станом на 24.09.2019), якою передбачено надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви.

3. Наявна невідповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні, зокрема:

земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:72:186:0046 потрапляє в межі функціональної зони згідно детального плану території в межах Повітрофлотського проспекту, вулиць Солом`янської, Механізаторів (Генерала Шаповала), Кудряшова та залізничних колій, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.09.2015 № 46/1949 (далі ДПТ) території вулиць та доріг; цільове призначення категорія земель промисловості: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:72:186:0006 частково потрапляє до території зелених насаджень загального користування; цільове призначення категорії земель житлової та громадської забудови: 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку).

4. Містобудівні умови та обмеження видані всупереч наявності підстав для відмови, зокрема містять невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

5. Відповідно до графічної частини чинного на момент видачі містобудівних умов та обмежень Генерального міста Києва, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:72:186:0006 частково відноситься до зсувонебезпечних територій, про що у містобудівних умовах та обмеженнях не вказано.

Також, відповідно до відомостей ЄДЕССБ, між Київською міською радою та ТОВ «СМАРТ-ДЕВЕЛОПМЕНТ» були укладені договори оренди на земельні ділянки:

кадастровий номер 8000000000:72:186:0006 (договір від 11.04.2019, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 реєстраційний номер № 206), передана для будівництва та обслуговування комплексу багатофункціонального призначення, готель, офісні будівлі та торговельні приміщення з підземним паркінгом;

кадастровий номер 8000000000:72:186:0046 (договір від 22.12.2018, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 реєстраційний номер № 1403), передана для експлуатації та обслуговування будівель і споруд автотранспортного підприємства, яка перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради;

кадастровий номер 8000000000:72:186:0067 (договір від 22.12.2018, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 реєстраційний номер № 1405), передана для влаштування транспортної інфраструктури (заїздів та виїздів);

кадастровий номер 8000000000:72:186:0005 (договір від 22.12.2018, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 реєстраційний номер № 1401), передана для будівництва та обслуговування комплексу багатофункціонального призначення, готель, офісні будівель та торговельні приміщення з підземним паркінгом.

Тобто, тільки дві земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:72:186:0006 та 8000000000:72:186:0005 були передані у користування під будівництво та обслуговування комплексу багатофункціонального призначення, готель,офісні будівлі та торговельні приміщення з підземним паркінгом.

Таким чином, посадовою особою Об`єкту нагляду видано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:3886-6475-1862- 7066 з порушеннями вимог пункту 3 частини четвертої, пунктів 1, 3, 8, 9 частини п`ятої, частини шостої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній станом на 24.09.2019), відповідальність за що передбачена статтею 961 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги положення статей 38, 247, 254 Кодексу про адміністративні правопорушення, а також зважаючи на закінчення строку притягнення до відповідальності за адміністративне правопорушення вчинене посадовою особою Об`єкту нагляду ОСОБА_6 під час надання та затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» за адресою: АДРЕСА_1 : на земельних ділянках 3 8000000000:72:186:0005, кадастровими номерами: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0067, 8000000000:72:186:0046, реєстраційним номером в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:3886-6475-1862-7066, відповідальність за яке передбачена нормами статті 961 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення щодо вказаної особи під час проведення позапланової перевірки не складався.

За результатом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від, яким встановлено численні порушення 15.03.2024 винесено рішення про зупинення дії містобудівних умов та обмежень для проектування будівництва «Будівництво будівель готельного, офісного та багатофункціонального призначення» за адресою: АДРЕСА_1 ; на земельних ділянках з кадастровими номерами: 8000000000:72:186:0006, 8000000000:72:186:0005, 8000000000:72:186:0067, 8000000000:72:186:0046.

Прокурор в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву в якій просить проводити розгляд клопотання без його участі, клопотання про арешт майна задовольнити з підстав, викладених у ньому.

Власник майна в судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст.172 КПК України.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось у відповідності до норм ч.4 ст.107 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання необхідно задовольнити частково з огляду на таке.

Згідно з вимогами ч.1 ст.16 КПК України, позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

Як визначено ч.2 ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

У кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов`язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому, закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на цій стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред`явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість в тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Частиною другою статті 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно №370681858 від 20 березня 2024 року земельна ділянка кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866 га за адресою АДРЕСА_4 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1217681780000, на праві власності належать територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (ЄДРПОУ 22883141) та на праві оренди передано ТОВ «Смарт-Девелопмент» (ЄДРПОУ 37938869).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно №370681406 від 20 березня 2024 року земельна ділянка кадастровий номер 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 га, за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1808982580000, на праві власності належать територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (ЄДРПОУ 22883141) та на праві оренди передано ТОВ «Смарт-Девелопмент» (ЄДРПОУ 37938869).

Враховуючи правові підстави для накладення арешту на майно - земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866 га за адресою АДРЕСА_4 , а також земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 га, за адресою АДРЕСА_1 , можливість використання його як доказу в кримінальному провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що указане майно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України, оскільки воно є об`єктом кримінально протиправних дій.

За таких обставин клопотання прокурора в цій частині підлягає задоволенню, а вказане вище майно - арешту, з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до ч.11 ст.170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Згідно з ч.4 ст.173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна.

На думку слідчого судді, накладення арешту із забороною розпорядження указаним майном, а також проведення будівельних, земляних та шляхових робіт на зазначених земельних ділянках відповідатиме меті арешту та принципам розумності та співрозмірності, та достатньою мірою гарантувати досягнення дієвості такого заходу забезпечення кримінального провадження.

Таке втручання в право власників майна на мирне володіння своїм майном є законним, переслідує суспільний інтерес, а також є пропорційним визначеним цілям. На цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника (користувача) майна з метою забезпечення кримінального провадження.

Разом з тим, прокурором не доведено необхідність накладення арешту на майно - матеріали, обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва (створення) об`єкту нерухомості, розміщеного на вказаній земельній ділянці (у тому числі не зазначено перелік та види такого майна, не додано документів, які б підтверджували право власності на нього) а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу. А тому у задоволенні клопотання у цій частині необхідно відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

Керуючись статтями 131, 132, 167, 170-173, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання задовольнити частково.

Накласти арешт на майно у кримінальному провадженні №42021102090000238 від 25 листопада 2021 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.252, ст.356, ч.2 ст.364 КК України, а саме

- земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866 га за адресою АДРЕСА_4 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1217681780000, яка на праві власності належать територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (ЄДРПОУ 22883141) та на праві оренди передано ТОВ «Смарт-Девелопмент» (ЄДРПОУ 37938869),

- земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866 га за адресою АДРЕСА_4 , а також земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 га, за адресою АДРЕСА_1 ,на земельні ділянки кадастровий номер: 8000000000:72:186:0006, площа: 1,1901 та кадастровий номер 8000000000:72:186:0046, площа 0,1866 га по вул. Генерала Шаповала (колишня Механізаторів), 1-3 у Солом`янському районі м. Києва, що на праві власності належать територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (ЄДРПОУ 22883141) та на праві оренди передано ТОВ «Смарт-Девелопмент» (ЄДРПОУ 37938869),

із забороною розпорядження указаним майном, а також проведення будівельних, земляних та шляхових робіт на зазначених земельних ділянках.

У задоволенні клопотання в іншій частині відмовити.

Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.

Слідчий суддя Солом`янського районного

суду міста Києва ОСОБА_1