Постановление суда № 100504186, 21.10.2021, Одесский окружной административный суд

Дата принятия
21.10.2021
Номер дела
420/219/19
Номер документа
100504186
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 420/219/19

УХВАЛА

21 жовтня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа № 420/219/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України щодо ненадання замовлення до Міністерства фінансів України на виготовлення бланків листів талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості, зобов`язано Міністерство соціальної політики України здійснити замовлення до Міністерства фінансів України на виготовлення бланків листів талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», в задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року апеляційні скарги Міністерства соціальної політики України, ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року скасовано та прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики України, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, що полягають у порушенні вимог статті 19 Закону України «Про звернення громадян» при розгляді звернення (заяви) ОСОБА_1 від 12 грудня 2018 року вх. № 13-44/6484, визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 листа талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно із 50-відсотковою знижкою їх вартості, зобов`язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надати ОСОБА_1 лист талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) згідно посвідчення інваліда війни II групи міжнародного зразка за формою, що діяла станом на 01 січня 1992 року, серія НОМЕР_1 , згідно ст. 2 Угоди «Про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них», підписаною 12.03.1993 року, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 15.07.2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України, яке є правонаступником Міністерства соціальної політики, про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії і в цій частині залишено в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у справі № 420/219/19, в іншій частині постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року у справі № 420/219/19 залишено без змін.

У ході розгляду справи у суді касаційної інстанції до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 було внесено зміни постановою від 16.10.2019 року № 887, а саме п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 викладено у такій редакції: «Установити, що виготовлення бланків посвідчень ветеранів війни і бланків листів талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості та нагрудних знаків здійснюється Міністерством фінансів: для осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - за замовленням Міністерства у справах ветеранів».

Верховний Суд під час перегляду вказаних судових рішень в касаційному порядку залучив як відповідача Міністерство у справах ветеранів України з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 212 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчих органів».

27.05.2021 року до суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про накладення судового контролю за виконанням рішення суду по справі 420/219/19. У вказаному клопотанні позивач просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 (суддя Кравченко М.М.), яке було переглянуте в апеляційній інстанції з ухваленням постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 (головуючий суддя Шеметенко Л.П., судді Стас Л.В., Турецька І.О.) та у касаційній інстанції з ухваленням Постанови Верховного Суду від 15 липня 2020 року по справі № 420/219/19 та зобов`язати відповідачів подати у визначений судом строк звіт про виконання.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 року було відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 420/219/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 року скасовано та прийнято нове судове рішення, яким клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 420/219/19 було задоволено, зобов`язати відповідачів у справі № 420/219/19 - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерство соціальної політики України, Міністерство у справах ветеранів України подати до суду першої інстанції - Одеського окружного адміністративного суду протягом двох місяців з дня отримання цієї постанови звіти про виконання судового рішення у справі № 420/219/19.

08.10.2021 року до суду від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/219/19, в якому він просить суд: прийняти та розглянути звіт про виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року (у порядку ст.382 КАС України) по справі № 420/219/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку про необхідність прийняття звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання судового рішення у справі № 420/219/19 з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, судовий контроль здійснюється судом, шляхом зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Зі змісту наданих матеріалів вбачається, що з метою виконання рішення суду Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради неодноразово звертався до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації (листи від 11.10.2019 р. № 02-27/2154, 30.04.2020 р. № 02-27/933, 01.07.2021 р. № 02-27/1571, 19.08.2021 р. № 02-27/2264), до Міністерства у справах ветеранів України (листи від 04.05.2020 р. № 02-27/938, 20.08.2020 р. № 02-27/1768, 23.12.2020 р. № 02-27/2590, 01.07.2021 р. № 02-27/1571, 19.08.2021 р. № 02-27/2264) стосовно забезпечення бланками листів талонів на пільговий проїзд залізничним, водним, повітряним, міжміським автомобільним транспортом територією держав-учасниць СНД.

29.10.2020 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради отримав від Міністерства у справах ветеранів України листа, яким повідомляється, що: з метою вирішення питання виготовлення бланків листів талонів Мінветеранів зверталось до Міністерства фінансів України з проханням здійснити їх виготовлення, на що отримано відповідь про те, що на сьогодні виготовлення бланків листів талонів має здійснюватися відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»; оскільки у 2020 році Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Мінветеранів не передбачено видатків на виготовлення бланків документів, які видаються ветеранам війни, зокрема, бланків листів талонів, то Мінветеранів позбавлене можливості забезпечити у 2020 році Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради бланками листів талонів; проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» пропонується у 2021 році передбачити Мінветеранів видатки на виготовлення бланків документів, які видаються ветеранам війни; після прийняття цього законопроекту у Мінветеранів буде можливість з урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» зробити замовлення на виготовлення бланків листів талонів.

12.02.2021 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради отримав від Міністерства у справах ветеранів України листа, яким повідомляється, що: у 2021 році Мінветеранів на виготовлення бланків документів для ветеранів війни бюджетною програмою 1501040 «Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та членів їх сімей (при здійсненні заходів із психологічної реабілітації), членів сімей загиблих (померлих) таких осіб, виготовлення для них бланків посвідчень та нагрудних знаків» передбачено видатки у розмірі 5,21 млн. гривень; однак, відповідно до вимог частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету; Мінветеранів опрацьовується відповідний проект постанови Кабінету Міністрів України, якою, після її прийняття, буде визначено механізм використання цих бюджетних коштів; Мінветеранів зможе здійснити замовлення бланків листів талонів для пільгового проїзду по території країн - членів Співдружності Незалежних Держав лише після визначення Урядом механізму використання бюджетних коштів за вищевказаною бюджетною програмою та з дотриманням вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» зі змінами установлено, що виготовлення бланків посвідчень ветеранів війни і бланків листів талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості та нагрудних знаків здійснюється: для осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - за замовленням Міністерства у справах ветеранів; для учасників бойових дій - за замовленням Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства у справах ветеранів, Національної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Міністерства юстиції, Управління державної охорони, Державної податкової служби, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту. Виготовлення зазначених бланків та нагрудних знаків здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених для відповідних органів у державному бюджеті. Виготовлення у 2020 році зазначених бланків та нагрудних знаків для осіб, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті для Міністерства соціальної політики.

Згідно з Положенням про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 4876-VII від 31.07.2019 року, Департамент підпорядкований виконавчому комітету Одеської міської ради та міському голові, підзвітний та підконтрольний міській раді, а з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади також підконтрольний відповідним органам виконавчої влади. Основними завданнями Департаменту є: забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, дітей, підтримки сімей, у тому числі сімей з дітьми; соціальної підтримки та надання послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни, учасникам антитерористичної операції та постраждалим учасникам Революції Гідності, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім`ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій; запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків; виконання програм у цих сферах.

Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради зазначає, що листи талони на пільговий проїзд по території країн-членів СНД у нього відсутні, оскільки вони не виготовлені та не надійшли, тому видати зазначені талони немає можливості, що є поважною причиною, по якій на теперішній час неможливо виконати зазначене рішення суду.

Таким чином, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради вчинив всі необхідні залежні від нього дії в межах компетенції з метою виконання судового рішення по справі № 420/219/19 у встановлений судом строк.

За таких обставин, з урахуванням зазначеного, оскільки Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради вжито всіх можливих заходів щодо виконання судового рішення, а тому відсутні правові підстави для накладення на нього штрафу, а також відсутня доцільність встановлення нового строку для подачі звіту, оскільки відповідне забезпечення листами талонами на пільговий проїзд по території країн-членів СНД не залежить від нього особисто, тому суд доходить висновку, що вказаний звіт про виконання судового рішення по справі № 420/219/19 має бути прийнятий судом.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.243, 248, 370, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання судового рішення по справі № 420/219/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко