Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Відтінки сірого: YouControl оновив списки офшорних зон

14 листопада 2018 р.
youcontol

Знання про відношення контрагента до юрисдикції з "офшорним" статусом допомагає уникнути ризикованої співпраці. Інформація про офшорні зони в системі YouControl тепер розділена за списками: "чорні" і "сірі".

Економічний світ розділений на дві невидимі, але відчутні частини: держави з високим/стандартним рівнем оподаткування (в тому числі Україна) і офшорні (англ. Off shore – "поза берегом") держави, які залучають фінансові потоки за рахунок пільгових умов оподаткування.

Офшорні юрисдикції надають юридичним особам-нерезидентам особливий пільговий режим реєстрації, ліцензування та оподаткування. Наприклад, зареєстрована в офшорній зоні компанія може вести свою господарську діяльність і отримувати прибуток в Україні, але при цьому не платить податки в Україні, а тільки лише оплачує фіксований щорічний збір за місцем реєстрації (у офшорній зоні).

Країни-представники першої категорії активно протидіють податковій моделі офшорних країн: застосовують до них різні санкції, контрзаходи, і для їх обліку створюють списки офшорів. З точки зору "неблагонадійності" офшорні зони діляться на дві категорії:

• "чорні" – зазвичай це країни з нульовим оподаткуванням і високим рівнем конфіденційності;

• "сірі" – країни, які наразі не відповідають вимогам, але показали, що готові змінитися і дотримуватися податкової прозорості та чесності.

Відзначимо, що єдиного списку офшорних зон не існує. Роботу з контролю за офшорними зонами ведуть Міжнародний валютний фонд (МВФ), міжнародні організації та центральні банки різних країн. Найавторитетнішими вважаються списки, що складаються ЄС, ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку) і FATF (Financial Action Task Force – міжнародний міжурядовий орган з боротьби з відмиванням кримінальних капіталів і фінансуванням тероризму). Для нашої країни список офшорних зон складається Кабінетом Міністрів України (КМУ).

Зверніть увагу, що "читати" список КМУ потрібно з розумінням деяких нюансів. У нього потрапляють не тільки буквальні офшори, а й країни, з якими в України не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією. Або держави не забезпечують своєчасний і повний обмін податкової та фінансової інформації на запити ДФСУ. Тобто не в кожної з цих юрисдикцій дійсно діяльність компанії не оподатковується і фінансова звітність в державні органи не надається. Однак комерційні зв'язки з ними однаково суворо відстежуються українськими контролюючими органами.

Списки офшорних зон в системі YouControl

Система YouControl показує причетність контрагентів до територій, які застосовують "недобросовісну податкову конкуренцію". Перелік офшорних зон можна побачити на сторінці https://youcontrol.com.ua/offshore, де він розділений на "чорні" і "сірі" списки ЄС, FATF, ОЕСР і список КМУ.

Натискання на назву країни або території відкриває сторінку з детальною інформацією про неї.

Щоб побачити списки офшорів, відкрийте досьє контрагента, який має відношення до офшорної зони (ці відомості показані в експрес-аналізі і вкладці "ЗЕД"). Після цього можна перейти на картку цього офшору, а з неї – до повного переліку офшорних юрисдикцій.

Як використовувати інформацію про офшори в системі YouControl

Якщо компанія якимось чином має відношення до офшорної юрисдикції, інформація про це з'явиться в її досьє. Інструмент "експрес-аналіз" зверне вашу увагу на фактори ризику.

Навіщо знати про те, що компанія управляється особами з місцем реєстрації в юрисдикції з "офшорним" статусом? Дуже ймовірно, що кінцеві бенефіціарні власники приховують свою причетність до цього контрагента. І ваші ділові відносини з таким "непрозорим" контрагентом можуть бути потенційно ризикованими через відсутність інформації про його реальні зв'язки.

Якщо ваш контрагент проводить операції з офшорними юрисдикціями, то для вас це може мати неприємні "відголоски". Оскільки всі господарські операції з ними кваліфікуються я "контрольовані". Контролюючі органи можуть перевіряти контрагентів, які беруть участь в ланцюжку поставок товарів (робіт, послуг), що є предметом контрольованих операцій. Інформація, отримана в результаті таких звірок, може бути підставою для проведення відповідних позапланових перевірок і/або звернення до правоохоронних органів.

Поняття контрольованих операцій визначено в Податковому кодексі України (39.2.1.1.): "Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, які можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків". Законодавство в сфері трансфертного ціноутворення (ТЦУ) вимагає подання щорічного звіту в ДФСУ про контрольовані операції з юрисдикціями зі списку з обґрунтуванням цін.

Підприємствам, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, може загрожувати великий штраф за неподання звіту з трансфертного ціноутворення. А недооцінка податкових ризиків може вилитися в судові тяжби з податковою і в додаткові витрати і ризики для всієї діяльності компанії.

Тобто бізнес з країнами, що потрапили до чорного списку, загрожує труднощами: більше бюрократії, перевірок, можливо навіть податків. Що робити підприємцю, щоб захистити свій бізнес від цих ризиків? Враховувати існування списків і відстежувати діяльність своїх партнерів. Доцільніше робити це до укладення договору за допомогою даних YouControl, що зібрані з офіційних відкритих джерел.

Ви можете детально прочитати про можливості перевірки потенційних партнерів в статті “10 способів перевірити контрагента від YouControl”.

Почати перевірку!