Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

ukraine map
Дані для стратегічного аналізу ринку — в YouControl
Інший погляд на ринок з YouControl
Дані для стратегічного аналізу ринку — в YouControl
Новини 13 лютого 2019 р.

Україна веде два різні списки офшорних зон. У чому різниця?

Поділитися:
Україна веде два різні списки офшорних зон. У чому різниця?

Інформація про офшорні зони в системі YouControl розділена на "чорні" та "сірі" списки ЄС, FATF, ОЕСР і список КМУ. Згідно зі змінами в українському законодавстві, ми оновили список офшорних зон за найактуальнішою "версією" Кабінету Міністрів України (грудень 2018). Розглянемо детальніше, звідки взялася Постанова №143-р і які вона має відмінності від №1045.

Наприкінці 2018 року Кабінет Міністрів України змінив перелік офшорних зон (розпорядження № 1079-р). Оновлений перелік містить 41 юрисдикцію, віднесену Урядом України до числа офшорних зон. Серед них п'ять "новачків" – Тринідад і Тобаго, Намібія, Гуам, Палау і Американське Самоа.

Але більш глибокий аналіз змін показує, що Кабмін фактично створив новий перелік офшорів. Розберемося, як це сталося.

З 2011 року статтею 161 Податкового кодексу України (ПКУ) у редакції, чинній до 2015 року, визначався особливий порядок формування об'єкта оподаткування податком на прибуток. При цьому враховувався і «офшорний» статус контрагента, згідно Переліку офшорних зон, затвердженого Розпорядженням Кабінету Министрів України від 23.02.2011 № 143-р. Цей перелік налічував 36 юрисдикцій.

З 1 січня 2015 року зазначені норми ПКУ щодо податку на прибуток були скасовані. Але «пов'язаний» з цими нормами Перелік офшорних зон (підзаконний акт) залишився чинним – без можливості його практичного застосування в податковій сфері.
27.12.2018 Кабмін видав Розпорядження № 1079-р, яким не тільки доповнив цей Перелік новими офшорами, але в першу чергу – в корені змінив сферу його дії, замінивши в преамбулі «прив'язку» до неіснуючих норм Податкового кодексу посиланням на статтю 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення». Відтепер зазначений Перелік застосовується для визначення фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу і не стосується податкових відносин", – пояснив заступник директора YouControl з правових питань, адвокат Данило Глоба.

У той самий час в Україні існує також інший «офшорний список», що нараховує 79 юрисдикцій. Цей перелік був введений Постановою Кабміну № 1045 від 27.12.2017. Належність контрагента-нерезидента до юрисдикцій з цього списку є ознакою для віднесення господарських операцій з ним до «контрольованих» і застосування відповідних принципів податкової коригування.

"Таким чином, в Україні наразі існує два «офшорних» списка. Однак тільки один з них (Постанову 1045) можна назвати власне «офшорним» (оскільки він стосується сфери оподаткування). Інший перелік, хоч і називається «Держави, віднесені до переліку офшорних зон» (Розпорядження 143-р), проте націлений на визначення ризиків фінансових операцій. Слід також зазначити, що внесені в обидва переліку офшори збігаються щонайбільше лише наполовину", – підбив підсумок Данило Глоба.

Всі списки офшорів в Youcontrol

Користувачі YouControl можуть побачити актуальні списки офшорних юрисдикцій в спеціальній таблиці, а також в огляді досьє контрагентів (вкладка ЗЕД) і експрес-аналізі досьє. Щоб побачити списки офшорів, відкрийте досьє контрагента, що має відношення до офшорної зони. Після цього можна перейти на картку цього офшору, а з неї – до повного переліку офшорних юрисдикцій.

Інформація про відношення контрагента до юрисдикції з "офшорним" статусом допомагає уникнути ризикованої співпраці. А ризик чималий, тому що фігуранти "чорного списку" КМУ Віргінські острови (США), Ліван, Сінгапур входять до переліку активних імпортерів продукції українських компаній. Більшість з ТОП українських компаній-експортерів 2017 або 2018 року мали від 10 до 2 тисяч операцій з визнаними у світі або в Україні низькоподатковими юрисдикціями, або “офшорами”. А в деяких підприємствах навіть засновниками та акціонерами є особи або компанії з "офшорів".

Чому це важливо?

Україна періодично оновлює перелік офшорних зон з урахуванням даних глобального форуму з прозорості та обміну інформацією для податкових цілей ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку). Міністерство економічного розвитку і торгівлі України зі свого боку керується списком для запобігання та протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, а також фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення.

Згідно з нормами Податкового кодексу України, до "офшорної" категорії держав належать ті держави і території, де ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на п'ять або більше відсотків нижча, ніж в Україні. Також у цих юрисдикцій відсутній договір про обмін інформацією з Україною.

Якщо ваш контрагент проводить операції з офшорними юрисдикціями, то для вас це може мати неприємні "відгомони". Кожну юрисдикцію варто розглядати індивідуально і приймати рішення в залежності від конкретних обставин тієї чи іншої ситуації, але в будь-якому випадку, якщо у вашої української компанії будуть будь-які платежі, пов'язані з даними юрисдикціями, необхідно бути готовим надати додаткову інформацію про ваших іноземних партнерів у цих країнах.

Тобто бізнес з країнами, що потрапили до чорного списку, загрожує труднощами: більше бюрократії, перевірок, можливо навіть податків. Що робити підприємцю, щоб захистити свій бізнес від цих ризиків? Враховувати існування списків і відстежувати діяльність своїх партнерів за допомогою можливостей YouControl.


Перевірити компанію просто зараз!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман.     Темпи відкриття наборів даних в Україні не дозволяють сказати, що ми топчимося на місці, але й для ракетного старту цього відверто кажучи недостатньо.

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’